dordeduca
0 evenimente in ianuarie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
26 septembrie 2003 - 28 septembrie 2003

Sarbatoarea castanelor , Baia Mare

galeriefilmcazarehartaComentarii
Trei zile in care va puteti delecta cu castane coapte udate binenteles din belsug cu bere rece. Cand au facut programul, organizatorii par ca s-au gandit cam la toate grupele de varsta si la toate gusturile.

Programul festivalului:

Vineri, 26 septembrie 2003

8:00 SEDINTA FESTIVA A CONSILIULUI LOCAL BAIA MARE
- Discursuri oficiale
- “Consiliul de Onoare se prezinta”
- Ceremonia de semnare a protocolului de colaborare dintre orasele Baia Mare, Romania si Serino, Italia

9:00 EXPOZITIE DE ARTA FOTOGRAFICA - Vernisaj
Loc: Holul Primariei municipiului Baia Mare

9:30 PARADA SARBATORII – dinspre Primarie catre scena principala (Str. Gh. Sincai - Str.
Culturii - Bd. Bucuresti - Bd. Unirii)

TARGUL ONG –URILOR
Loc: Sediul ASSOC, Bd. Unirii nr. 28

CEL DE-AL III – LEA CONCURS INTERNATIONAL DE POEZII AL PERSOANELOR DE VARSTA A III – A
Loc: Teatrul Municipal Baia Mare, Str. Crisan nr. 5

10:00 DESCHIDEREA OFICIALA A “SARBATORII CASTANELOR 2003” , editia a XI-a
Loc: Scena principala, Bd. Unirii


10:30 DESCHIDEREA OFICIALA A CELEI DE-A XX-A EDITII A “EXPO-FLORA
MARAMURES”
Loc: Casa Tineretului, Str. Hortensiei nr. 2
Program pentru public: vineri, 26.09.2003 între orele 12.00 – 21.00, sambata, 27.09.2003
între orele 9.00 – 21.00, duminica, 29.09.2003 între orele 9.00 – 20.00


10:30 SPECTACOL FOLCLORIC
Vor evolua: Ansamblul Folcloric National “Transilvania” si Ansamblul Folcloric de Tineret “Tulnicul”
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

11:00 DESCHIDEREA OFICIALA A EXPOZITIEI DE BUNURI DE LARG CONSUM
“RIVULUS DOMINARUM”
Loc: Centrul de Instruire si Marketing . Str. Hortensiei Nr. 5
Program de vizitare pentru public: vineri, 26.09.2003 între orele 12.00 – 19.00, sambata,
27.09.2003 între orele 11.00 – 20.00, duminica, 28.09.2003 între orele 11.00 – 20.00

“SARBATOAREA COPIILOR” – Spectacol muzical - coregrafic
Loc: Scena principala, Bd. Unirii


“CULTURA CARE NE UNESTE” – seminar în cadrul TARGULUI INTERNATIONAL AL MESTERILOR POPULARI
Loc: Sala Europa, Primaria municipiului Baia Mare

“TOAMNA ÎN LIRICA ROMANA SI FRANCEZA” – concurs recital de muzica si poezie
Loc: Scoala Generala “Nicolae Iorga”, Str. Ghe. Bilascu Nr. 1

13:30 “AURUL TRANSILVANIEI” – expozitie temporara de esantioane cu aur masiv
Loc: Muzeul de Mineralogie Baia Mare, Bd. Traian nr. 8
Program zilnic între orele 9.00 – 16.30, luni închis

PARTENERIAT ECONOMIC SI COMERCIAL – BURSA DE AFACERI
Loc: Centrul de Instruire si Marketing . Str. Hortensiei Nr. 5

14:00 ACTIUNI CULTURAL – SPORTIVE SI DISTRACTIVE - FESTIVITATEA DE
DESCHIDERE (expozitie de desene, dansuri si cantece, demonstratii sportive, desene pe
asfalt, concurs de orientare si ciclism)
Loc: Zona Salii Sporturilor “Dacia”


14:00 “JUCARII DIN CASTANE” – concurs
Loc: Zona verde din fata Bazinului Olimpic de Înot, Bd. Unirii

“DESENE PE ASFALT” – concurs
Loc: Pe trotuarul din fata casei Armatei

“CROCHIURI” – desene la minut
Loc: Zona Hotel “Mara”

16:00 TARGUL INTERNATIONAL AL MESTERILOR POPULARI
Loc: Platoul din Piata Revolutiei, zilnic în perioada sarbatorii, între orele 10:00 – 19:00

SPECTACOL FOLCLORIC “ANDREI BARBOS SI INVITATII SAI”
Realizator: A.F. “Barbos Andrei”
Vor evolua: Orchestra profesionista “Dor Transilvan”, a Centrului Judetean pentru Cultura
Populara Bistrita Nasaud, dirijata de Fanel Cigu
Solisti: Mirela Petrus, Ioachim Spanu, Ileana Rus, Margareta si Andrei Barbos, Florentina si Petre Giurgi, Petre Petruse, Domnica Dologa, Alexandru Pugna, Fanel Cigu, Matilda Pascal – Cojocarita
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

16:30 VERNISAJ - “ANUALA ARTELOR 2003” – expozitie anuala de arte plastice
Loc: Complexul expozitional “Colonia Pictorilor”, str. Victoriei Nr. 21

“STABAT MATER” de Pergolesi – interpreteaza Corul Liceului de Arta Baia Mare, dirijor
prof. Parascinet Gheorghe
Loc: Catedrala Ortodoxa, Str. Vasile Lucaciu

18:00 “TURISM SI TRADITII” - Seminar
Loc: Centrul de Instruire si Marketing . Str. Hortensiei Nr. 5

CONCERT “A CAPELLA” – ACADEMIA DE MUZICA “GHEORGHE DIMA” CLUJ
ASOCIATIA CORALA “ANTIFONIA” CLUJ NAPOCA
Loc: Teatrul Municipal, Str. Crisan nr. 4

18:30 “CAFFE – CONCERT” cu formatia “Ecou Nostalgic”
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

19:00 ÎN CONCERT EXTRAORDINAR … COCKTAIL, CREAM, NICOLA, TNT, ANIMAL X,
IRIS, VOLTAJ
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

22:00 SPECTACOL DE ARTIFICII
Loc: Bd. Unirii

22:00 “VICTOR BRAUNER, MARELE MAESTRU AL EXILULUI PERMANENT”, spectacol de teatru în regia francezului Benot Vits
Loc: Colonia Pictorilor, str. Victoriei Nr. 21

Sambata, 27 septembrie 2003

9:00 SESIUNE PE TEMA “MARAMURESUL ÎN CONSTELATIA ASTREI – 100 DE ANI DE LA PRIMELE SERBARI ALE ASTREI LA BAIA MARE”
Lansari de carte ale: prof. dr. Valeriu Achim si prof dr. Valeriu Hosu
În pauza: prezentare program “VITRALII...”, realizator Paul Antoniu, actor
Loc: Sala mare a Prefecturii judetului Maramures, Str. Gh. Sincai nr. 46
Obs. Pe durata “Sarbatorii Castanelor 2003”, în incinta Muzeului Judetean Maramures, Str. Monetariei nr. 1 – 3, se poate vizita expozitia pe tema “Serbarile Astrei la Baia Mare din 9 –11 august 1903”

10:00 SIMPOZION INTERNATIONAL AL OAMENILOR DE AFACERI
Loc: Sala EUROPA, Primaria municipiului Baia Mare, Str. Gh. Sincai nr. 37

ACTIUNI SPORTIVE (concurs de sah si table, demonstratii de oina, “Cupa Castanelor la Atletism”)
Loc: Zona Salii Sporturilor “Dacia” si sala Directiei pentru Sport a Judetului Maramures

CEL DE-AL III – LEA CONCURS INTERNATIONAL DE POEZII AL PERSOANELOR DE VARSTA A III – A – SPECTACOL DE GALA
Loc: Teatrul Municipal Baia Mare, Str. Crisan nr. 5

10:00 TARGUL ONG –URILOR
Loc: Sediul ASSOC, Bd. Unirii nr. 28

10:00 PARTENERIAT ECONOMIC SI COMERCIAL – BURSA DE AFACERI
Loc: Centrul de Instruire si Marketing . Str. Hortensiei Nr. 5

11:00 “PUNGUTA CU DOI BANI” dupa Ion Creanga
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

12:00 “CEA MAI BUNA PATRULA SCOLARA” , concurs pe teme de circulatie
Loc: Bd. Unirii, segmentul cuprins între Magazin Universal “Maramures” si McDonald’s

“VOLUNTAR SOCIAL” – promovare programe proprii si cooptare de noi membrii pentru
activitati sociale
Loc: Zona Hotel “Mara”

YI JIN JING - Metoda Transformarii Tendoanelor – Practica gratuita de tehnici traditionale chineze, timp de 1 ora, pentru doritori
Loc: Sala de Sport a Scolii Generale “George Cosbuc”, Str. Gh. Bilascu nr. 19A

DEMONSTRATIE DE DANS cu trupa “DIRTY DANCE” din Baia Mare
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

RECITAL FORMATIA “LIVE” din Baia Mare
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

13:00 “CARTILE ANULUI” – Festivitatea de premiere a celor mai bune carti editate în anul
2003
În deschidere: LANSARE DE CARTE: “Dezvoltarea regionala în Romania” si “Încrustatii pe porti de Maramures”, autor NICOLAE BUD
Loc: Muzeul de Mineralogie, Bd. Traian nr. 8

“A CSILLAGSZEMU JUHASZ” – “BAIATUL CU OCHI DE STELE”
Spectacol interactiv pentru copii
Loc: În fata Casei Tineretului, Str. Hortensiei nr. 2

14:00 VERNISAJ “STUDIO STUDENTESC 2003” – expozitie de arta plastica a studentilor
baimareni la universitatile de arta
Loc: Galeria de Arta Bd. Bucuresti Nr. 6
14:00 CONCURS DE FACE PAINTING SI COSTUME
Loc: Casa Tineretului, Str. Hortensiei nr. 2

“CROCHIURI” – desene la minut
Loc: Zona Hotel “Mara”

16:00 PROGRAM CULTURAL DISTRACTIV
Loc: Centrul de Instruire si Marketing . Str. Hortensiei Nr. 5

DEMONSTRATIE DE DANS SPORTIV
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

16:15 GALA TINERELOR TALENTE
Vor evolua: Patricia Druta, Andrei Ropan, Mircea Andrei, Cosmin Flavius Rad, Mica Svab,
“Emotion”, “AMERI-K”, “Lords”, “Evolution”, “Creeteek”, “Ultimul Nivel”
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

17:00 YI JIN JING - Metoda Transformarii Tendoanelor – Practica gratuita de tehnici traditionale chineze, timp de 1 ora, pentru doritori
Loc: Sala de Sport a Scolii Generale “George Cosbuc”, Str. Gh. Bilascu nr. 19A

PROGRAM CULTURAL DISTRACTIV
Loc: Centrul de Instruire si Marketing . Str. Hortensiei Nr. 5

RECITAL DE SONATE
Vor evolua: Denes Nora, vioara si Grigorian Smaranda, pian
Loc: Sala de concerte a Liceului de Arta Baia Mare, Str. Petofi Sandor nr. 2 - 4

20:00 ÎN CONCERT EXTRAORDINAR … SISTEM, SIMPLU, AKCENT, SPITALU DE URGENTA, NARCISA SUCIU & GASCA DE ACASA, HOLOGRAF
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

CONCERT CAMERAL
Loc: Centrul de Instruire si Marketing . Str. Hortensiei Nr. 5

22:00 SPECTACOL DE ARTIFICII
Loc: Bd. Unirii

Duminica, 28 septembrie 2003

10:00 ACTIUNI SPORTIVE (“Crosul Castanelor”, festivitati de premiere si închidere)
Loc: Zona Salii Sporturilor “Dacia”

10:30 “CUPA CASTANELOR LA CROS 2003”
Traseu: Bd. Unirii (langa statia Petrom) - Satu Nou de Jos – Sacalaseni si retur

11:00 SPECTACOL FOLCLORIC
Vor evolua: Ansamblul Folcloric “Stejarul” din Finteusu Mare si Ansamblul “Codru” din Carei
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

“NUNTA DE AUR” – oficierea în cadru festiv a cuplurilor care împlinesc în decursul anului
2003, 50 de ani de casatorie
Loc: Sala EUROPA, Primaria Municipiului Baia Mare, Str. Gh. Sincai nr. 37

12:00 CONCERT DE MUZICA RELIGIOASA SI CLASICA – interpreteaza Corul “Angelli”
Loc: Catedrala Episcopala “Sfanta Treime”, Bd. Unirii

13:00 “PARADA BUBURUZELOR” – parada masinilor VOLKSWAGEN KEFAR
Traseu: Bd. Unirii – Bd. Bucuresti – Str. Culturii – Str. Progresului – Bd. Unirii

14:00 “CROCHIURI” – desene la minut
Loc: Zona Hotel “Mara”

15:00 PROGRAM CULTURAL DISTRACTIV
Loc: Centrul de Instruire si Marketing . Str. Hortensiei Nr. 5

16:00 SPECTACOL FOLCLORIC
Vor evolua: Ansamblul Folcloric “Flori din Maramures” – minirecital Vasile Pop;
Ansamblul Folcloric de Tineret “Tulnicul” – minirecital Gheorghe Dragan; Ansamblul Folcloric National “Transilvania”
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

“CANDVA PRIN LACRIMI DE IUBIRE”, spectacol de muzica si poezie, intrare libera
Loc: Teatrul Municipal, Str. Crisan nr. 5

18:00 PROGRAM CULTURAL DISTRACTIV
Loc: Centrul de Instruire si Marketing, Str. Hortensiei Nr. 5

19:00 ÎN CONCERT EXTRAORDINAR … POP’S, 3 SE, A.S.I.A., LOREDANA & TARAF, CARGO, VAMA VECHE
Loc: Scena principala, Bd. Unirii

19:00 EXTRAGEREA CASTIGATORILOR LA MAREA TOMBOLA “RIVULUS
DOMINARUM” 2003
Loc: Centrul de Instruire si Marketing . Str. Hortensiei Nr. 5

“TURANDOT”, spectacol de teatru dupa Carlo Gozzi, în regia lui Gavril Pinte
Loc: Teatrul Municipal Baia Mare, Str. Crisan nr. 5

22:00 SPECTACOL DE ARTIFICII
Loc: Bd. Unirii

ALTE MANIFESTARI CUPRINSE ÎN PROGRAMUL
“SARBATOARII CASTANELOR 2003”

CONCURS DE DANS SPORTIV
Loc: Sala de Sport a Scolii Generale nr. 5, Str. Pasunii nr. 5
Data: 20 septembrie 2003, cu începere de la orele 10:00

“ZIUA VARSTEI A III – A”
Loc: Centrul de Asistenta Sociala pentru Perosanele Varstnice “Caspev”, Str. Sasar Nr. 3
26.09.2003 h: 11:00 Deschidere Festiva
Concurs de sah, remi si table
27.09.2003 h: 11:00 Festivitate de Premiere în cadrul concursului de sah, remi si table

SOCIETATEA CARPATINA ARDELEANA, Filiala GUTINUL – Baia Mare PREZINTA:
26.09.2003 h: 17:00 “Anatomia naturii” – Expozitie foto, Sofalvi Istvan, Oradea
“Ocrotiti Natura” – Expozitie de cartele telefonice, Deak Laszlo si
Deak Levente
h: 17:30 “Deschiderea Sufletului” - Proiectie de diaporama, Sofalvi Istvan
h: 19:00 “Alpii cei minunati” – Proiectie de diapozitive, Motica Gabriel
h: 20:15 “40 de ani de escala” – Proiectie de diapozitive, Neidenbach Akos, Csobanka – Ungaria
27.09.2003 h: 17:00 “Încotro drumetia montana?” – Proiectie de diapozitive – Masa
Rotunda, Romok Jozsef
h: 17:45 “SCA Gutinul – Prezent si Trecut” – Proiectie de diapozitive,
Deak Laszlo
h: 18:30 “Pestera Beke” – Proiectie video, Freigel Lorand, Nyiregyhaza, Ungaria
h: 20:00 “Umbland prin Transilvania” – Proiectie video, Hencz Alajos, Szeged, Ungaria

“APROAPE DE VOI CU FORTE NOI - 2003” - actiune în parteneriat de asigurare a acordarii primului ajutor în caz de necesitate
Loc: Zona de desfasurare a sarbatorii

“REUNIUNEA REGIONALA PAL-TIN”
Program: Vineri, 26.09.2003, h: 16:00 – Sala “Europa” Primaria Baia Mare
Sambata, 27.09.2003, h: 10:00, Lic. Teoretic “Mihai Eminescu” Baia Mare,
Str. Culturii Nr. 7
Duminica, 28.09.2003, h: 10:00, Lic. Teoretic “Mihai Eminescu” Baia Mare,
Str. Culturii Nr. 7

“CEASUL SI TIMPUL” – expozitie de ceasuri vechi
Loc: Muzeul Judetean Maramures, Str. Monetariei 1 – 3

“SALON INTERNATIONAL DE GRAVURA MICA” , Editia a V – a
Loc: Muzeul Judetean Maramures, Str. Monetariei 1 – 3

“CUPA CASTANELOR LA ORIENTARE SPORTIVA 2003”
Loc: Parcul Municipal si Campul Tineretului
Program: Sambata, 27 sept. 2003, orele 13:00 Start Etapa I - distanta medie
Duminica, 28 sept. 2003, orele 12:00 Start Etapa II – distanta scurta; orele 14:00 Festivitatea de premiere

“CUPA CASTANELOR LA CAIAC CANOE 2003”
Loc: Pista nautica de caiac canoe de pe Lacul Firiza
Program: Vineri, 26 sept. 2003, orele 15:00
Sambata, 27 sept. 2003, orele 9:00 - Finala

“CUPA CASTANELOR LA VOLEI 2003”
Loc: Zona verde a Directiei pentru Sport a Judetului Maramures (daca ploua, actiunea se va desfasura în sala Polivalenta “Lascar Pana”)
Program: Vineri, 26 sept. 2003, orele 11:00, deschiderea oficiala a competitiei
Sambata, 27 sept. 2003, orele 11:00, meciuri în semifinala
Duminica, 28 sept. 2003, orele 11:00, Finala


Pentru a va face o idee despre cum s-a desfasurat festivalul anii trecuti puteti accesa Site-ul oficial

Info:
cazare
meteo

 
Tag-uri
La Baia Mare 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorSeptembrie 2003 Anul urmator
     
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; posibil să revenim într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [Fb / Ig]