dordeduca
0 evenimente in noiembrie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
25 mai 2013 - 31 mai 2013

Saptamana Internationala a Muzicii Noi 2013 , Bucuresti

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
SIMN promoveaza muzica contemporana noua aducand in atentia publicului bucurestean creatiile ale compozitorilor romani si straini. Unele din compozitii vor fi in prima auditie.


Program


Sambata, 25 mai 2013 

Ora 19:00
Opera Nationala București

O scrisoare pierduta  de Dan Dediu
Opera n doua acte si un prolog

Ora 21:30
Studioul de Opera si Multimedia al UNMB
Concertul Tinerilor Compozitori Romani I

In program lucrari de: Sabina Ulubeanu, Diana Gheorghiu, Gabriel Malancioiu, Darie Nemes-Bota, Dan Variu

Duminica, 26 mai 2013 

Ora 11:00
Sala „George Enescu” a UNMB
Recital de flaut

Mario Caroli

In program lucrari de: Ivan Fedele, Salvatore Sciarrino, Bruno Mantovani, Kaija Saariaho, Stefano Gervasoni, Doina Rotaru, Tiberiu Olah

Ora 16:00
Expozitia Acvaristica (Reef Aquarium) din Parcul Herastrau
Fairies & Fishes

Instalatie-fantezie și performance multimedia de Irinel Anghel
Interpreti: Irinel Anghel, Raluca Stratulat, Irina Marinescu, Mihai Cucu, grupul experimental ArtDetox

Ora 17:30
Sala “George Enescu” a UNMB

Ansamblul Profil
Invitata: Bianca Manoleanu (soprana)

In program lucrari de: Cornel taranu, Ulpiu Vlad, Gyrgy Kurtg, Viorel Munteanu, Vladimir Scolnic, Hana Ajiashvili, Cristian Lolea

Ora 20:00
Studioul de Opera și Multimedia al UNMB

Different Kinds of Electric
Interpreti: Victor Alexandru Coltea, Adriana Toacsen, Catalin Cretu, Alexandru Avramovici, Constantin Basica

In program lucrari de: Victor Alexandru Coltea, Catalin Cretu, Constantin Basica

Luni, 27 mai 2013 

Ora 16:30
Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti
Sala “George Enescu” a UNMB

Recital de pian
Andrei Tanasescu si Mihai Maniceanu

In program lucrari de: Karlheinz Stockhausen, Horia surianu, Costin Miereanu, Robert Zuidam, Liviu Glodeanu, Makoto Shinohara, Gheorghe Costinescu, Henryk Mikolaj Grecki, Andrei Tanasescu

Ora 19:00
Opera Nationala București

The Awake Dreamer – Visatorul trezit (p.a.a.) de Mihaela Vosganian

Opera trans-realista ntr-un act

Dirijor: Tiberiu Soare

Cu participarea Orchestrei si Corului National de Opereta “Ion Dacian” Bucuresti

Interpreti: Constantin Florescu, grupul experimental InterArt si dansatori

Ora 21:30
Curtea interioara a Muzeului National al taranului Roman

Electrojazz
Jam Session Vlaicu Golcea

Marti, 28 mai 2013

Ora 16:30
Centrul Cultural Tinerimea Romana
Corul Preludiu

In program lucrari de: Alexandru Pascanu, Irina Odagescu tutuianu, Grigore Cudalbu, Valentin Gruescu, Judith Weir, John Woolrich, Sigismund Toduta, Tudor Jarda, Vasile Spatarelu, Romuald Twardowski


Ora 19:00
Centrul cultural Tinerimea Romana

Partea I a concertului
Recital Emil Vișenescu si Ansamblul Clarino
Invitat: Alexandru Matei (percutie)

In program lucrari de: Tiberiu Olah, Giacinto Scelsi, Ioji Yuasa, George Balint

Partea a II-a a concertului
Cvartetul de coarde Florilegium

In program lucrari de: Anatol Vieru, Miriam Marb, Corneliu Dan Georgescu

Ora 21:30
Studioul de Opera și Multimedia al UNMB

Concertul Tinerilor Compozitori Romani II
Ansamblul IconArts
Dirijor: Gabriel Bebeselea

In program lucrari n prima auditie absoluta de: Adina Sibianu, Mihai Murariu, Sebastian Androne, Diana Simon, Dominik Maican, Șerban Marcu, Mihai Maniceanu, Vlad Maistorovici

Miercuri, 29 mai 2013 

Ora 12:00
Sala “Dinu Lipatti” a UNMB

Lansarea oficiala a Centrului de Informare Muzicala din Romania

Ora 16:30
Aula Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din Romania

Recital de lied contemporan
Remus și Bianca Manoleanu
Invitat special: Valentin Gheorghiu (pian) – 85 de ani

In program lucrari de: Mihail Jora, Sigismund Toduta, Theodor Grigoriu, Pascal Bentoiu, Livia Teodorescu-Ciocanea, Dan Voiculescu, Valentin Gheorghiu, Nicolae Coman, Witold Lutos?awski, Horst Lohse, Alexander Muno, Wolfgang Rihm, Luciano Berio

Ora 19:00
Sala “Mihail Jora” a Radiodifuziunii Romane

Orchestra de Camera Radio
Dirijor: Gheorghe Costin
Solisti: Ladislau Csendes (vioara) si Emanuela Geamanu (pian)

In program lucrari de: Constantin Silvestri, Aurel Stroe, Dan Constantinescu, Alfred Schnittke

Ora 21:00
Centrul National de Arta Tinerimea Romana

Strigat de fericire: Glossa
Spectacol de muzica si poezie
Cu Eusebiu Stefanescu, Ion Bogdan stefanescu, Verona Maier

In program lucrari de: Thorsteinn Hauksson, Laurentiu Ganea, Dan Voiculescu, Jos Zvaanenburg, Olivier Messiaen, Bruno Strobl, Dan Dediu, Toru Takemitsu, Adrian Enescu, Horatiu Radulescu

Joi, 30 mai 2013 

Ora 13:00
Sala “George Enescu” a UNMB

Ceremonie Doctor Honoris Causa
Zygmunt Krauze – 75 de ani

Ora 16:00
Sala “Dinu Lipatti” a UNMB

Conferinta Zygmunt Krauze

Ora 19:00
Sala “Mihail Jora” a Societatii Romane de Radiodifuziune

Orchestra Filarmonica din Pitesti
Dirijor: Jin Wang
Solisti: Raluca Stratulat (vioara), Luminita Burca (vioara), Andreea timiras (violoncel), Mihai Ritivoiu (pian), Tina Munteanu (soprana), Valentin Vasiliu (bariton)

In program lucrari de: Mihai Moldovan, Dumitru Capoianu, Paul Constantinescu, Jin Wang

Ora 21:00
Studioul de Opera și Multimedia al UNMB

Concert de muzica electronica
Cu participarea lui: Catalin Cretu, Dan Alexandru, Mihai Cucu

In program lucrari de: Corneliu Cezar, Ana Szilgyi, Adrian Borza, Nicolae Teodoreanu, Calin Ioachimescu, Octavian Nemescu

Concert urmat de lansarea CD-ului Flights, cu muzica de Ana Szilgyi.

Vineri, 31 mai 2013 

Ora 10:00
Sala “Dinu Lipatti” a UNMB

Simpozion International “Paul Constantinescu – Constantin Silvestri”

Ora 13:30
Catedrala Romano-Catolica “Sf. Iosif”

Corul Accoustic
Dirijor: Daniel Jinga
La orga: Marcel Costea

In program lucrari de: John Rutter, Elena Apostol, Diana Voda-Nuteanu, Hans Peter Trk, Gyrgy Ligeti, Christian Petrescu, Marcel Costea

Ora 16:30
Sala George Enescu a UNMB

Ansamblul de Percutie GAME
Prof. coordonator:Alexandru Matei
Invitat: Ana Chifu (flaut)
Solist: Daniel Iliescu

In program lucrari de: Yannis Xenakis, Doina Rotaru, Adrian Pop, Violeta Dinescu, Liviu Danceanu

Ora 19:00
Sala “Mihail Jora” a Radiodifuziunii Romane

Corul si Orchestra Nationala Radio
Dirijor: Tiberiu Soare
Solist: Zygmunt Krauze (pian) – 75 de ani – si Iustinian Zetea (bas)

In program lucrari de: Adrian Iorgulescu, Zygmunt Krauze, Stefan Niculescu

SIMN2013a
_______________

 
Tag-uri
festivalmuzica contemporanamuzica electronicaLa Bucuresti 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorMai 2013 Anul urmator
  
  
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; vom reveni într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [ 📸 instagram]