Noul Cinematograf al Regizorului Roman de la Muzeul Taranului si Eurocinema din cadrul Centrului National de Arta Tinerimea Romana vor gazdui o retrospectivaa filmelor documentare pezentate cu ocazia Festivalului International de Film Documentar Astra 2009. Vor putea fi vazute peste 20 documentare. Cateva ne-au atras deja atentia :
Program JOI, 18.02.10 13h00 Dezbatere: Comunitate, patrimoniu și dezvoltare economică Clubul Țăranului Rom�n MTR VINERI, 19.02.10
10h00 „DIMINEȚILE LUMII” – program de film documentar pentru copii (seria I)
11H30 „DIMINEȚILE LUMII” – program de film documentar pentru copii (seria II)
16h00 UPSTREAM BATTLE/ BĂTĂLIE CONTRA CURENTULUI Ben Kempas, Germania, 2008, 97’
18h00 CHILDREN OF URANIUM/ COPIII URANIULUI Adina Popescu & Iulian Ghervas, Rom�nia, 2009, 62’
19h45 ALETHEA/ ALETHEA Petra Holzer & Ethem �zg�ven, Turcia, 2007, 41’
21h00 NEW ELDORADO/ UN NOU ELDORADO Tibor Kocis, Ungaria, 2007, 76’
S�MBĂTĂ, 20.02.10
13h30 A BLOOMING BUSINESS/ O AFACERE �NFLORITOARE Ton Van Zantvoort, Olanda, 2009, 52’
15h00 AGAINST BLOOD JUSTICE/ FĂRĂ VĂRSARE DE S�NGE Nathalie Rossetti & Turi Finocchiaro, Franța, 2008, 52’
16h15 SOMEBODY LIKE ME/ CINEVA CA MINE Ashley Shuyler, SUA, 2008, 30’
17h00 BIRDS WAY/ DRUMUL PĂSĂRILOR Klara Trencsenyi & Vlad Naumescu, Rom�nia, 2009, 52’
18h30 ALYOSHA/ ALIOȘA Meelis Muhu, Estonia, 2008, 67’
20h00 THE TALE OF NICOLAI & THE LAW OF RETURN/ �NTOARCEREA LUI NICOLAI Ofek David, Israel, 2008, 54’
21h15 MY CLASS - FROM RUSSIA WITH RELATIVITY/ CLASA MEA DE LICEU Ekaterina Eremenko, Germania, 2007, 89’
DUMINICĂ, 21.02.10
14h00 GLORIOUS EXIT/ O MOARTE NOTABILĂ Kevin Merz, Elveția, 2008, 75’
16h00 ADAKALE STORIES/ POVESTIRI DIN ADA KALEH Ismet Arasan, Turcia, 2008, 54’
17h15 FAMILY 068/ FAMILIA 068 Toni Edo & Ruben Margallo, Spania, 2008, 27’
18h00 CARMEN MEETS BORAT/ CARMEN FACE CUNOȘTINȚĂ CU BORAT Mercedes Stalenhoef, Olanda, 2008, 85’
19h45 BRIDES OF ALLAH/ MIRESELE LUI ALLAH Natalie Assouline, Israel, 2008, 76’ Centrul Național de Artă Tinerimea Rom�nă, Eurocinema VINERI, 19.02.10
17h30 YOU LIVE AND BURN/ SĂ ARZI CA O LUM�NARE Iiris Harma, Finlanda, 2007, 69’
19h10 GAUCHOS: IF YOU DON'T GET ON, YOU WON'T FALL OFF/ GAUCHOS: DACĂ �NCALECI, POȚI SĂ ȘI CAZI Jana Richter, Germania, 2009, 85’
21h00 ROUGH CUT/ DECUPAJ Firouzeh Khosrovani, Iran, 2007, 22’
21h40 A FANCY HOUSE/ O CASĂ APARTE Martin Nudow & Thomas Beckmann, Germania, 2008, 70’
S�MBĂTĂ, 20.02.10
16h00 Documentare realizate de televiziuni locale din Rom�nia �n cadrul Programului Interesul public pe agenda mass-media al Fundației Soros Rom�nia Cronica unui dezastru anunțat, de Hannelore Ac�rnulesei Singur acasă, Ep. 60+, de Cristina Maria Cucu și Ionuț Bălan Masacrul, de Eduard Grigore Calea de mijloc, de Dan Codre
18h30 TESTIMONY/ TESTIMONIAL Răzvan Georgescu, Germania/ Rom�nia, 2008, 90’
20h15 DONKEY IN LAHORE/ PĂPUȘARUL Faramarz K-Rahber, Australia, 2007, 117’
DUMINICĂ, 21.02.10
16h00 BIRDS WAY/ DRUMUL PĂSĂRILOR Klara Trencsenyi & Vlad Naumescu, Rom�nia, 2009, 52’ 17h15 ALYOSHA/ ALIOȘA Meelis Muhu, Estonia, 2008, 67’ 18:40 THE TALE OF NICOLAI & THE LAW OF RETURN/ �NTOARCEREA LUI NICOLAI Ofek David, Israel, 2008, 54’
20h00 MY CLASS - FROM RUSSIA WITH RELATIVITY/ CLASA MEA DE LICEU Ekaterina Eremenko, Germania, 2007, 89’
21:45 GLORIOUS EXIT/ O MOARTE NOTABILĂ Kevin Merz, Elveția, 2008, 75’ Intrarea este gratuita.
|
|