dordeduca
0 evenimente in mai:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
11 mai 2009 - 21 mai 2009

Festivalului de Teatru si Camera Underground ARAD-FUN. , Arad

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
arad underground logoIn perioada 11-21 mai organizatorii au pus la dispozitia publicului 45 de reprezentatii din productii teatrale romanesti si internationale.

In festival vor fi prezente pentru prima oara companii de teatru din Marea Britanie, Spania si Cehia, la care se adauga partenerii traditionali din SUA, Franta, Polonia, Ungaria, Serbia, Ucraina si republica Moldova.

Peste 500 participanti, adaptari scenice din dramaturgia contemporana, teatru dans avangardist, spectacole ce transcend o simbioza intre artele plastice si teatrul psihologic, pantomima, teatrul de marionete combinat cu teatrul de umbre, one-man show, etc.
www.undergroundfestival.ro

PROGRAM
Luni, 11 mai
  • 18.30 Teatrul Vechi » Poonarc coreografie Yoshiko Chuma The school of Hard Knocks Japonia - SUA - Romania, Spectacol vizual/ dans/ video
  • 20.30 Sala Studio » Etat fiévreux - Stare febrila Regia Denis Chabroullet Coproductie Théatre de la Mezzanine Franta si Teatrul de Marionete Arad
  • 22.00 Club Taboo » Nu de gat dupa Mihai Ignat regia Vlad Dragulescu Asociatia I.S. Dragulescu Craiova Spectacol vizual
Marti, 12 mai
  • 18.30 Teatrul Vechi » Poonarc coregrafie Yoshiko Chuma The school of Hard Knocks Japonia -SUA-Romania Spectacol vizual / dans/ video
  • 20.30 Sala Studio » Fight Club dupa Chuck Palahniuk regia Viorel Pahomi AMTAP (Academia de Muzica, Teatru si Arte Plastice) rep. Moldova
  • 21.30 Club Taboo » Nostalgia “Reconstituirii” Film documentar de Armand Richelet-Kleinberg si Radu Dinulescu Belgia- Romania
  • 22.30 Club Flex » Bigudiuri dupa Mimi Cornel Branescu regia Claudiu Pintican Teatru Ararat Baia - Mare
Miercuri, 13 mai
  • 19.00 Teatrul de Marionete » Rocky IX Bouchty & Loutky / Cakes and Puppetts Praga Cehia Spectacol in limba engleza
  • 20.30 Teatrul Vechi » Spalatorul de creier dupa Matei Visniec inscenarea Ovidiu Mihaita AUALEU Teatru de Garaj si Curte Timisoara
  • 22.00 Club Taboo » Film “Ratatii” "Bouchty & Loutky" / Cakes and Puppetts Praga Cehia
  • 23.00 Club Flex » Bigudiuri dupa Mimi Cornel Branescu regia Claudiu Pintican Teatru Ararat Baia - Mare
Joi, 14 mai
  • 19.00 Sala Studio » Pool. No water dupa Mark Ravenhill regia Alexandru Mihaescu Teatrul German de Stat Timisoara Spectacol in limba germana tradus la casca in romana
  • 20.30 Teatrul Vechi » Insomniacii dupa Mimi Branescu regia Sorin Militaru Teatrul Joint Bucuresti
  • 21.30 Club Taboo » Cum am mancat un caine dupa Evghenii Griskovet regia Adi Iclenzan Teatrul "74" Targu- Mures
  • 22.30 Club Flex » Ostinato dupa Cristi Juncu regia Mona Gavrilas compania INOROG ART Bucuresti
Vineri, 15 mai
  • 18.30 Teatrul de Marionete » Urbi et orbi Regia: András Urbán Teatrul Kosztolányi Dezsõ - Compania Urbán András Subotita Serbia Spectacol in limba maghiara
  • 20.00 Teatrul Vechi » "Cosmos" regia si coregrafie Wojtek Kaproñ Lubelski Teatr Tanca Lublin Polonia Spectacol de dans
  • 21.00 Sala Studio » Splinters si Tarara regia si coregrafie Lorette Enache Trupa Mica Bucuresti
  • 22.30 Club Taboo » Concert Lecturi dupa Cornelius Cardew muzica electronica Piotr Kurek Lublin Polonia
Sambata, 16 mai
  • 18.00 Teatrul de Marionete » Decalogul dupa Hess (Rudolf Hess tízparancsolata) Regia: Ernõ Tapasztó Teatrul de Camera Arad - Szegedi Hetek Csoportja (Ungaria): Spectacol in limba maghiara cu subtitrari in romana
  • 19.30 Sala Studio » Chopin. Ambiente partea poloneza: regia si coregrafie colective, partea spaniola: regia Juan de Torres, coreografie Daniela Merlo Teatr Tanca Zawirowania Varsovia Polonia coproductie cu compania Larumbe Danza Madrid Spania Spectacol de dans
  • 21.00 Teatrul Vechi » Toti Cinci Compania Dan Puric Bucuresti
  • 22.30 Club Taboo » Concretii dupa Vladimir Sorokin regia Alexandru Mihaescu Teatrul Luni de la Green Hours Bucuresti
  • 23.00 Club Flex » In direct la microfon regia Adriana Ghinita CCM Arad
Duminica, 17 mai
  • 17.00 Sala Studio » In asteptare regia si coregrafie Dan Lupu Compania Artloud Bucuresti
  • 18.30 Teatrul Vechi » MixLightMaghiar (LightMagyarMix) regia: Benkõ Imola Orsolya - Atelierul Focus Szeged, Ungaria Spectacol in limba maghiara
  • 19.30 Turnul de apa » Human Document regia si coregrafie Andrea Meneses Guerrero, Lina Jungergård - Psychological Art Circus (PAC) Londra UK Spectacol vizual cu acrobatii aeriene
  • 21.00 Club TABOO » Ziua fututa a lui Nils dupa Peca Stefan regia Peca StefanTeatrul LUNI de la Green Hours Bucuresti
Luni, 18 mai
  • 19.00 Teatrul Vechi » A.K.A ( Also Known As) dupa Raluca Sas-Marinescu regia Ovidiu Caita Teatrul "74" Targu- Mures
  • 20.30 Sala Studio » Doi dintre Noi Compania Dan Puric Bucuresti
  • 21.30 Club Flex » Don’t Stop, Push Play Compania PUSH PLAY
  • 22.30 Club Taboo » Povestea povestilor dupa Ion Creanga, Mircea Nedelciu, George Calinescu, Luca Pitu regia Gheorghe Hibovski Teatrul Tandem Piatra- Neamt
Marti, 19 mai
  • 18.30 Sala Studio » Le Premier de Israel Horovitz Regia Léa Marie-Saint Germain Compagnie des Aléas Franta Spectacol in limba franceza
  • 20.00 Teatrul Vechi » Nimic Anormal de Sorin Cristea regia Sorin Cristea Fundatia Culturala ATHON Bucuresti
  • 21.30 Club Taboo » Diables d’irlandais! - Devils of Ireand or Those Damned Irish! dupa Jonathan Swift Regie Yves Brulois Compania Fabrique de Théatre Franta Spectacol in limbile franceza si engleza
  • 22.00 Club Flex » Don’t Stop, Push Play Compania PUSH PLAY
Miercuri, 20 mai
  • 19.00 Teatrul Vechi » Clinamen regia si coregrafie Larysa Venediktova TanzLaboratorium productie Centrul Teatral Les Kurbas Kiev Ucraina: Spectacol vizual
  • 20.30 Sala Studio » Hiver de Jon Fosse Regia Laurence Blasco Compagnie du Rire en Carton Fat Franta Spectacol in limba franceza
  • 21.00 Turnul de apa » Miorita Ca de si cu Ioan Peter Teatrul PIT Arad
  • 21.30 Club Flex » Don’t Stop, Push Play Compania PUSH PLAY
  • 22.30 Club Taboo » Just say blow me de Susan Mele si Leah Ryan Trap Door Theatre Chicago SUA Spectacol in limba engleza
Joi, 21 mai
  • 18.30 Sala Studio » Te iubesc! Te iubesc? regia Chris Simion Teatrul D'AYA Bucuresti
  • 20.30 Teatrul Vechi » Gigantea Regia Eros Galvao & Alejandro Nunez Coproductie compania Les Trois Clés, Franta si Teatrul de Marionete Arad Spectacol vizual
  • 22.00 Club Taboo » Hope Manifestos de M.S. Garvey regia Beata Pilch Trap Door Theatre Chicago SUA Spectacol in limba engleza
  • 23.00 Club Flex » O noapte taifunoasa (remixed & revisited) regia Dan Vasile Compania Mica Bucuresti
 

www.undergroundfestival.ro




 
Tag-uri
festivalteatruLa Arad 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorMai 2009 Anul urmator
    
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; vom reveni într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [ 📸 instagram]