dordeduca
0 evenimente in iulie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
30 octombrie 2010 - 07 noiembrie 2010

Festivalul National de Teatru 2010 - Program , Bucuresti

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
O saptamana de teatru intensiv cu ocazia celei de-a 20-a editii a Festivalul National de Teatru

Programul Festivalului National de Teatru FNT 2010

Sambata, 30.10.2010

2400 Radio Romania Cultural "On air la FNT", dramaturgie contemporana romaneasca la Radio Romania Cultural; Teatrul National Radiofonic - 31 octombrie - 5 noiembrie »
1630 Libraria Carturesti (Verona) "Trilogia Omar & Stand up Tragedy / Piese de teatru 2010 / Revista Man.InFest. Suplimentul Dramaturgia Cotidianului 2010", -
1800 Gard MNAR - Calea Victoriei "Expozitie de fotografie Kantor", autor Romano Martinis - 30 octombrie - 7 noiembrie »
1800 locatiile FNT "Lecturi urbane", o initativa care îsi propune sa promoveze lectura în locurile publice si în mijloacele de transport în comun si actul cititului în general
1800 Teatrul "Bulandra", Sala Izvor » Evenimente
1830 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Atelier "Codrii", de David Mamet, regia Alexandru Berceanu; Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad - 1h 40 min
1830 Teatrul Odeon "Odysseia", dupa Homer, regia Tim Carroll; Teatrul National „Marin Sorescu”, Craiova - 2h 10 min (cu pauza)
1830 Teatrul "Bulandra", Sala Izvor "Masura pentru masura", de William Shakespeare, regia: Matthias Langhoff; Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca - 4h
2100 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Atelier "Codrii", de David Mamet, regia Alexandru Berceanu; Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad - 1h 40 min
2100 Teatrul Foarte Mic "Who is Fergus Kilpatrick?", un spectacol semnat The Company; The Company (Irlanda) - 1h »
2200 Teatrul LUNI de la Green Hours "(CU)CUIEINFRUNTE", dupa Eric Bogosian, regia Radu Iacoban si Tudor Aaron Istodor; Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucuresti - 1h 15 min
2200 Sala Elvira Popesco "Noaptea", serial de George Banu, un film de Dominic Dembinski - prima parte - 78 min / partea a II-a - 81 min

Duminica, 31.10.2010

1100 Fundatia Lowendal "Expozitie de fotografie de Teatru", autor Mihaela Marin - 31 octombrie - 7 noiembrie »
1100 Fundatia Lowendal "George baron Löwendal – In contextul avangardei europene din prima jumatate a secolului XX", expozitie de scenografie si grafica - 31 octombrie - 7 noiembrie »
1130 Fundatia Lowendal "Teatrul privit de aproape / Lansare de carte: Trilogia îndepartarii", conferinta sustinuta de George Banu / TRILOGIA INDEPĂRTĂRII de George Banu, ed. Cartea Romaneasca -
1400 UNATC "I.L. Caragiale" "Teatrul existential. Cata arta si cata traire în teatrul de azi?", conferinta sustinuta de David Esrig
1600 Libraria Carturesti (Verona) "Mihai Maniutiu. Spatiul cameleonic. / Memoriile hingherului / Povestea povestita nu e povestea adevarata, 3 piese si un monolog", Editura bybliotek, Cluj-Napoca, 2010
1700 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Atelier "20/20", un spectacol de Gianina Carbunariu; Studioul Yorick, Targu Mures - 2h 10min
1800 Teatrul de Comedie "Elling", dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess dupa romanul Frati de sange de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci; Teatrul de Comedie, Bucuresti - 1h 25 min
1800 Teatrul "Bulandra", Sala Izvor "Masura pentru masura", de William Shakespeare, regia: Matthias Langhoff; Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca - 4h
1900 Centrul National al Dansului Bucuresti "Trilogia stereoscopica", un spectacol de Billy Cowie (UK) - 16 min
1930 Teatrul Odeon "Odysseia", dupa Homer, regia Tim Carroll; Teatrul National „Marin Sorescu”, Craiova - 2h 10 min (cu pauza)
2000 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Atelier "20/20", un spectacol de Gianina Carbunariu; Studioul Yorick, Targu Mures - 2h 10min
2200 Sala Elvira Popesco "Noaptea", serial de George Banu, un film de Dominic Dembinski - prima parte - 78 min / partea a II-a - 81 min
2200 Teatrul Foarte Mic "Who is Fergus Kilpatrick?", un spectacol semnat The Company; The Company (Irlanda) - 1h »

Luni, 01.11.2010

1100 Fundatia Lowendal "Conferinta sustinuta de regizorul Mathias Langhoff", regizorul spectacolului "Masura pentru masura" prezentat în Premiere FNT
1630 Libraria Carturesti (Verona) "Habarnam în orasul teatrului. Universul spectacolelor lui Alexandru Dabija / Cornelia Gheorghiu, între Ciocarlia si Sarah Bernha", Editura "Camil Petrescu"
1800 Teatrul Odeon "Pyramus & Thisbe 4 You", dupa William Shakespeare, regia Alexandru Dabjija; Teatrul Odeon, Bucuresti - 1h 30min
1900 Centrul National al Dansului Bucuresti "Trilogia stereoscopica", un spectacol de Billy Cowie (UK) - 16 min
2000 Centrul de Introspectie Vizuala "Capete înfierbantate. 13-15 iulie 1990", de Mihaela Michailov, regia David Schwartz; Centrul de Introspectie Vizuala si Tanga Project, Bucuresti - 1h 30 min
2000 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Atelier "Legenda Marelui Inchizitor", dupa F. Dostoievski, regia Radu Penciulescu; Teatrul National Bucuresti - 1h
2130 Teatrul "Nottara", Sala Studio "Aniversarea", de Thomas Vinterberg si Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; Teatrul „Nottara”, Bucuresti - 1h 40min

Marti, 02.11.2010

1100 UNATC "I.L. Caragiale" "Conferinta despre Tadeusz Kantor sustinuta de Michal Kobialka", însotita de proiectii din spectacolele semnate de regizor
1300 Fundatia Lowendal "Revista Alternatives théatrales", editata de Asociatia Alternatives théatrales, Bruxel 2010. Editie dedicata Teatrului romanesc
1630 Libraria Carturesti (Verona) "O calatorie în alte spatii: Teatrul lui Tadeusz Kantor / In Search of Lost Space", -
1800 Teatrul National de Opereta "Royal Fashion", un spectacol de Dan Puric; Teatrul National de Opereta „Ion Dacian”, Bucuresti - 2h 10min
1800 Opera Nationala, Bucuresti "Interzis accesul animalelor", un spectacol de Rodrigo Garcia; Teatrul National „Mihai Eminescu” din Timisoara -
1900 Centrul National al Dansului Bucuresti "Trilogia stereoscopica", un spectacol de Billy Cowie (UK) - 16 min
2000 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Atelier "Legenda Marelui Inchizitor", dupa F. Dostoievski, regia Radu Penciulescu; Teatrul National Bucuresti - 1h
2000 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Mare "Dibuk", dupa Szymon Anski si Hanna Krall, regia Krzysztof Warlikowski, TR Warszawa (Polonia) - 2h 20min
2100 Teatrul Odeon "Strigate si soapte", de Ingmar Bergman, regia Andrei Serban; Teatrul Maghiar de Stat, Cluj-Napoca - 2h
2200 Centrul de Introspectie Vizuala "Capete înfierbantate. 13-15 iulie 1990", de Mihaela Michailov, regia David Schwartz; Centrul de Introspectie Vizuala si Tanga Project, Bucuresti - 1h 30 min
2200 Sala Elvira Popesco "Clasa moarta / Umar?a klasa", regia Andrzej Wajda, productie Telewizja Polska 1976

Miercuri, 03.11.2010

1000 Fundatia Lowendal "Conferinta despre Krzysztof Warlikowski / Lansare de carte: Krzysztof Warlikowski – Teatrul sfasiat", sustinuta de George Banu si Piotr Gruszczy?ski
1300 UNATC "I.L. Caragiale" "Conferinta sustinuta de Lee Breuer", fondator al Mabou Mines, USA
1630 Libraria Carturesti (Verona) "Jurnal de selectioner / Revista Scena.ro / Structuri si formule de compozitie ale textului dramatic / Hermeneutici teatrale", -
1800 Teatrul Odeon "Strigate si soapte", de Ingmar Bergman, regia Andrei Serban; Teatrul Maghiar de Stat, Cluj-Napoca - 2h
1800 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Mare "Dibuk", dupa Szymon Anski si Hanna Krall, regia Krzysztof Warlikowski, TR Warszawa (Polonia) - 2h 20min
2030 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Atelier "Hamlet", de William Shakespeare, regia Uray Peter; Studio M, Sfantu Gheorghe - 1h 30min
2100 Opera Nationala, Bucuresti "Interzis accesul animalelor", un spectacol de Rodrigo Garcia; Teatrul National „Mihai Eminescu” din Timisoara -
2100 Teatrul "Bulandra", Sala Izvor "Hey, Girl!", un spectacol de Romeo Castellucci, Romeo Castellucci & Societas Raffaello Sanzio (Italia) - 1h 15 min
2200 Teatrul LUNI de la Green Hours "(CU)CUIEINFRUNTE", dupa Eric Bogosian, regia Radu Iacoban si Tudor Aaron Istodor; Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucuresti - 1h 15 min
2200 Sala Elvira Popesco "Satul natal / Wielopole, Wielopole", regia Stanis?aw Zaj?czkowski, productie Telewizja Polska 1984

Joi, 04.11.2010

1100 UNATC "I.L. Caragiale" "Mabou Mines and The DollHouse", vizionare proiectie spectacol si conferinta sustinuta de Lee Breuer
1300 Fundatia Lowendal "Contradictii: factorul politic în teatru", Conferinta sustinuta de regizorul Alexander Hausvater
1600 Caminul de persoane varstnice Moses Rosen "Moses Stories", Naratiuni comunitare la caminul de persoane varstnice Moses Rosen, tangaProject
1630 Libraria Carturesti (Verona) "Got My Mogo Working & Concert Ada Milea", -
1800 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Mare "Aici, la portile beznei", dupa Euripide, regia Mihai Maniutiu; Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Iasi - 1h 40min
1800 Teatrul Odeon "Herr Paul", de Tankred Dorst, regia Radu Afrim; Teatrul Tineretului, Piatra Neamt - 2h
1800 Teatrul Metropolis "Sfarsit de partida", de Samuel Beckett, regia Alexandru Tocilescu; Teatrul Metropolis, Bucuresti - 1h 50 min
1900 Centrul de Cultura al Ministerul Administratiei si Internelor (Mihai Voda 17) "Trespass", coregrafia Thomas Noone si Rob Tannion; StopGap Company (UK) - 1h 15 min (cu pauza) »
2000 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Atelier "Hamlet", de William Shakespeare, regia Uray Peter; Studio M, Sfantu Gheorghe - 1h 30min
2030 Teatrul "Bulandra", Sala Izvor "Hey, Girl!", un spectacol de Romeo Castellucci, Romeo Castellucci & Societas Raffaello Sanzio (Italia) - 1h 15 min
2100 Teatrul Odeon "Herr Paul", de Tankred Dorst, regia Radu Afrim; Teatrul Tineretului, Piatra Neamt - 2h
2130 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Mare "Aici, la portile beznei", dupa Euripide, regia Mihai Maniutiu; Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Iasi - 1h 40min
2200 Sala Elvira Popesco "Sa moara artistii / Niech sczezn? arty?ci", regia Stanis?aw Zaj?czkowski, Kraków productie Telewizja Polska 1986
2200 Teatrul Foarte Mic "Cartea Vitelului", scenariu dramatic de Codrina Pricopoaia, regia Dominique Fataccioli; Théatre du Bourg-Neuf, Cie Acaza

Vineri, 05.11.2010

1100 Fundatia Lowendal "20 de ani de directorat artistic", conferinta sustinuta de regizorul Tompa Gábor
1600 Biblioteca Centrala Universitara (Aula) "Conferintele BCU - Actorul si mastile sale", conferinta sustinuta de Mihai Maniutiu si invitatii sai
1630 Libraria Carturesti (Verona) "50 de regizori cheie ai secolului 20 / Istoria Teatrului Masca", -
1800 Teatrul "Nottara", Sala Studio "Hotii", de Conor McPherson, regia Cristi Juncu; Teatrul 74, Targu Mures - 1h 30min
1800 Teatrul National, Sala Amfiteatru "Livada de visini", de A.P. Cehov, regia Felix Alexa; Teatrul National Bucuresti - 2h 30 min
1800 Teatrul Metropolis "Sfarsit de partida", de Samuel Beckett, regia Alexandru Tocilescu; Teatrul Metropolis, Bucuresti - 1h 50 min
1900 Centrul de Cultura al Ministerul Administratiei si Internelor (Mihai Voda 17) "Trespass", coregrafia Thomas Noone si Rob Tannion; StopGap Company (UK) - 1h 15 min (cu pauza) »
2000 Teatrul de Comedie "Elling", dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess dupa romanul Frati de sange de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci; Teatrul de Comedie, Bucuresti - 1h 25 min
2100 Teatrul "Nottara", Sala Studio "Hotii", de Conor McPherson, regia Cristi Juncu; Teatrul 74, Targu Mures - 1h 30min
2100 Teatrul Odeon "Pyramus & Thisbe 4 You", dupa William Shakespeare, regia Alexandru Dabjija; Teatrul Odeon, Bucuresti - 1h 30min
2200 Sala Elvira Popesco "Nu am sa ma întorc niciodata aici / Nigdy tu ju? nie powróc?", regia Andrzej Sapija; productie Telewizja Polska 1990
2200 Teatrul Foarte Mic "Cartea Vitelului", scenariu dramatic de Codrina Pricopoaia, regia Dominique Fataccioli; Théatre du Bourg-Neuf, Cie Acaza

Sambata, 06.11.2010

1100 Fundatia Lowendal "Starea teatrului romanesc", Dezbatere la editia 20
1600 Libraria Carturesti (Verona) "Ariane Mnouchkine. Arta prezentului / Ariane Mnouchkine / Robert Wilson / Dramaturgi olandezi de azi / Povesti din Estul Salbati", Ed. Fundatia Culturala „Camil Petrescu”
1700 Teatrul Odeon "Miriam W.", de Savyon Liebrecht, regia Radu Afrim; Teatrul „Toma Caragiu”, Ploiesti - 2h
1700 Teatrul Foarte Mic "Supermarket", scenariu si regia Theo Herghelegiu; Teatrul Inexistent si Teatrul Arca, Bucuresti - 2h 35min (cu pauza)
1800 Teatrul National, Sala Amfiteatru "Livada de visini", de A.P. Cehov, regia Felix Alexa; Teatrul National Bucuresti - 2h 30 min
1800 Teatrul Metropolis "Functionarii", dupa A.P. Cehov, regia Alexandru Mazgareanu; Teatrul Metropolis în colaborare cu UNATC, Bucuresti - 1h 40min
1930 Opera Nationala, Bucuresti "Breaking the Waves sau Viata binecuvantata a lui Bess", adaptare scenica dupa un scenariu de Lars von Trier, regia Radu Alexandru Nica; Teatrul National „Radu Stanca”, Sibiu - 1h 45 min
2000 Teatrul Odeon "Miriam W.", de Savyon Liebrecht, regia Radu Afrim; Teatrul „Toma Caragiu”, Ploiesti - 2h
2130 Teatrul "Bulandra", Sala Izvor "Regele moare", de Eugène Ionesco, regia Silviu Purcarete, coproductie Les Arts et Mouvants, Cie à l’endroit des mondes allant vers (Paris) - 1h 45min
2200 Centrul National al Dansului Bucuresti "Exil în pamantul uitarii", de Barbu Fundoianu, regia si coregrafia Andreea Tanasescu; coproductie: Andreea Tanasescu cu sprijinul Centrului National al Dansului Bucuresti, Centrului de Cultura G. Apostu, Bacau, Fundatiei Dan Voiculescu - 1h
2200 Sala Elvira Popesco "Astazi este ziua mea / Dzi? s? moje urodziny", regia Stanis?aw Zaj?czkowski; productie Telewizja Polska 1991

Duminica, 07.11.2010

1100 Teatrul Metropolis "Functionarii", dupa A.P. Cehov, regia Alexandru Mazgareanu; Teatrul Metropolis în colaborare cu UNATC, Bucuresti - 1h 40min
1100 Fundatia Lowendal "Poezie, aventura, revolutie, management", conferinta sustinuta de Ion Caramitru
1500 UNATC "I.L. Caragiale" "Fedra la UNATC / Lansare de carte: Fedra, de la Euripide la Racine, de la Seneca la Sarah Kane", Silviu Purcarete în dialog cu Octavian Saiu
1730 Teatrul "Nottara", Sala Studio "Aniversarea", de Thomas Vinterberg si Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; Teatrul „Nottara”, Bucuresti - 1h 40min
1800 Teatrul Foarte Mic "Supermarket", scenariu si regia Theo Herghelegiu; Teatrul Inexistent si Teatrul Arca, Bucuresti - 2h 35min (cu pauza)
1900 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Atelier "Povesti de familie", de Biljana Sbrljanovic, regia Cristian Ban; Teatrul „Andrei Muresanu”, Sfantu Gheorghe - 1h 15min
1930 Opera Nationala, Bucuresti "Breaking the Waves sau Viata binecuvantata a lui Bess", adaptare scenica dupa un scenariu de Lars von Trier, regia Radu Alexandru Nica; Teatrul National „Radu Stanca”, Sibiu - 1h 45 min
2130 Teatrul National "I.L. Caragiale", Sala Atelier "Povesti de familie", de Biljana Sbrljanovic, regia Cristian Ban; Teatrul „Andrei Muresanu”, Sfantu Gheorghe - 1h 15min
2130 Centrul National al Dansului Bucuresti "Exil în pamantul uitarii", de Barbu Fundoianu, regia si coregrafia Andreea Tanasescu; coproductie: Andreea Tanasescu cu sprijinul Centrului National al Dansului Bucuresti, Centrului de Cultura G. Apostu, Bacau, Fundatiei Dan Voiculescu - 1h
2130 Teatrul "Bulandra", Sala Izvor "Regele moare", de Eugène Ionesco, regia Silviu Purcarete, coproductie Les Arts et Mouvants, Cie à l’endroit des mondes allant vers (Paris) - 1h 45min »
 
Tag-uri
festival de teatruFestivalul National de TeatruFNTteatruLa Bucuresti 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorOctombrie 2010 Anul urmator
    
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; vom reveni într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [ 📸 instagram]