|
VINERI 27 IULIE |
Piata Cetatii |
12:00-13:30 |
Festivitate de deschidere
Parada �ndragostitilor
Parada costumelor medievale - Centrul orasului – str. 1 Decembrie 1918
Declaratii de dragoste |
13:30-14:00 |
C�ntece si dansuri din Renastere |
14:15-15:30 |
Un colet de la contele Gozzi - Spectacol commedia dell’arte- UNATC
Bucuresti |
15:30-15:45 |
Cavalerii Cetatii Rosii - Once |
15:45-16:30 |
Dialoguri de dragoste |
16:30-16:45 |
Animatie |
16:45-17:30 |
Concurs de declaratii de dragoste |
19:00-20:00 |
Saltarello: muzica si dansuri medievale, urmate de curs de dansuri
medievale - Ansamblul Istoric Passamezzo (Cluj) |
20:30-22:00 |
Un vis �n noaptea miezului... de vara - UNATC Bucuresti |
22:30-24:00 |
Nosferatu de F.W. Murnau (1922): proiectie de film mut cu improvizatii
muzicale live - Ansamblul Einuiea (Bucuresti) |
Piata Ratustelor – Curtea copiilor |
10.00-12.00 |
Atelier de confectionat papusi |
14:00-15:00 | Ursul pacalit - Spectacol
cu papusi - Trupa Peter Pan |
15:15-17:15 |
Animatie cu papusi |
17:30-18:30 |
Gradina mea - Spectacol cu papusi - Trupa Junior |
18:45-20:00 |
Animatie cu papusi |
22:00-23:00 |
Povestea morarului - Teatru de umbre pentru adulti - Trupa Peter
Pan |
Piateta de la Scoala de muzica – Curtea comediantilor |
10:00-12:00 |
Atelier Commedia dell’arte - Sandu Mihai Gruia |
14.00-16.00 |
Teatrul Cameleon - Sighisoara |
16:30-17:00 |
Ratusca cea ur�ta - Teatrul Citadel - Sighisoara |
17:15-18:15 |
Farse medievale - UNATC Bucuresti |
18:30-20:30 |
Atelier Commedia dell’arte - Sandu Mihai Gruia |
21:00-21:30 |
Frumusetea lichida - Trupa Life Force |
21:30-22:00 |
Fire Show - Trupa Life Force |
Biserica din Deal |
16.00-16.45 |
Portret componistic Joseph Bodin de Boismortier: concert de oboi - Ansamblul
de oboi Pavel Tornea (Brasov) |
16:45-17:30 |
Auff Toccata Manier: recital de orga - Wilhelm Schmidts – orga (Cluj) |
Biserica Manastirii |
18:00-19:00 |
Recital de orga (�n colaborare cu Parohia Evanghelica Sighisoara) -
Adrian Marcovici (Timisoara) |
Biserica Romano-catolica |
20:30-21:15 |
Quem pastores laudavere: muzica instrumentala din Evul Mediu si Renastere
- Ansamblul Capella all’Antico (Polonia) |
Catedrala Ortodoxa |
19.30-20.15 |
Concert vocal de muzica veche - Ansamblul coral Armonia (Sighisoara) |
Turnul cu Ceas |
14:30-15:15 |
Vernisajul expozitiei foto si lansarea CD-ului Biserici sasesti fortificate
din Transilvania (Asociatia Mioritics) Sala Renastere: minirecital de
clavicord – Wilhelm Schmidts (Cluj) |
Sala Festiva a Primariei – Sectiunea conferinte |
17.00-18.00 |
Cristian Ionescu – Bucuresti - Kabbala medievala, simbolismul si mistica
numerelor |
18.00-19.00 |
dr. Cosmin Rusu (Cluj-Napoca) - Al treilea timp. Timpul petrecerii
�n orasele Transilvaniei medievale t�rzii |
19.00-20.00 |
Adriana Antihi (Muzeul de Istorie Sighisoara) - Personalitati de seama
ale culturii sighisorene: dr. Josef Bacon – fondatorul Muzeului de Istorie
Sighisoara |
Piata Sigma |
18:00-19.00 |
Piata aspirantilor |
19.00-20.30 | Free folk |
21.00-24.00 |
Ada Milea, Victor Socaciu si Biroul Executiv |
|
S�MBATA 28 IULIE |
Piata Cetatii |
10:00-11:00 |
Concurs de declaratii de dragoste |
11:00-11:30 | Animatie |
12:00-12:45 |
Stampe japoneze: concert de muzica nipona - Ansamblul Einuiea (Bucuresti) |
14:00-14:45 |
Poveste cu Sfof�rlic - UNATC Bucuresti |
14:45-15:00 |
Animatie |
15:00-16:00 |
Spectacol commedia dell’arte - UNATC Bucuresti |
16:00-17:00 |
Inuendo - Ordinul Cavalerilor de Transilvania – Hermannstadt |
17:00-17:15 |
Animatie |
17:30-18:30 |
Concert Truverii (Bucuresti) |
19:00-20:00 |
La cortegiana innamorata: spectacol renascentist de comedie-balet
pe muzica de Monteverdi si contemporani ai sai, urmat de curs de dansuri
renascentiste - Ansamblul Istoric Pasamezzo (Cluj) |
20:30-21.00 |
Estampida: muzica instrumentala din Evul Mediu si Renastere - Ansamblul
Capella all’Antico (Polonia) |
21:00-21:30 |
Cavalerii Cetatii Rosii - Lupte cavaleresti |
22:00-23:45 |
Faust de F.W. Murnau (1926): proiectie de film mut cu inserturi din
Bulgakov si improvizatii muzicale live - Ansamblul Einuiea (Bucuresti) |
Piata Ratustelor – Curtea copiilor |
10:00-12:00 |
Atelier de confectionat papusi |
14:00-14:30 |
Vasilache si Marioara - Spectacol cu paputi - Paul Ionescu |
14:30-16:30 |
Circus maximus - Spectacol cu marionete - Trupa Peter Pan |
17:00-18:00 |
Ghicitori muzicale - Trupa Junior |
18:00-19:30 |
Lectii de dans medieval |
20:00-21:00 |
Mica sirena - Teatrul Mihai Popescu T�rgoviste |
Piateta de la Scoala de muzica – Curtea comediantilor |
14:00-14:15 |
Prolog la Curtea comediantilor |
14:20-15:00 |
Casuta cu paiate - Spectacol cu papusi - Trupa Curtea comediantilor |
15:00-15:15 |
Farsa - Trupa Curtea comediantilor |
15:20-16:10 |
Jederman - Trupa Curtea comediantilor |
16:15-16:30 |
Farsa medicului - Compania de arta Studio 24 |
16:30-17:30 |
Traditii europene - Trupa Curtea comediantilor |
17:30-18:20 |
Spectacol commedia dell’arte - Trupa de spectatori ambulanti – Alex
Mazg�rean |
18:20-18:40 |
Farsa cuvei - Compania de arta Studio 24 |
18:40-19:10 |
Perechile lui Shakespeare - Trupa Curtea comediantilor |
19:10-19:25 |
Farsa �ndragostitilor - Trupa Curtea comediantilor |
19:25-20:10 |
Teatru medieval - Trupa Residui (Italia) |
20:20-20:40 |
Mini concert - Trupa Raiceiros (Spania) |
20:40-21:00 |
Mini concert - Trupa Truverii |
21:00-21:10 |
Jocuri cu focul - Trupa Curtea comediantilor |
Biserica din Deal |
16:30-17:15 |
In te Domine speravi: concert de muzica sacra - Claudia Codreanu –
mezzosoprana, Inna Oncescu – orga (Bucuresti) |
17:15-18:15 |
Golden Age of English Choir Music: concert de muzica vocala renascentista
- The Tiffin Boys’ Choir (Marea Britanie) |
Biserica Manastirii |
13:30-14:15 |
Piacevolmente: fantezii pentru vioara fara bas de Telemann - Melinda
B�res – vioara (Cluj) |
20:30-21:15 |
Cantionerul lui Petrarca: recital de poezie si chitara - Irina Movila
si Marius Bodochi – recitatori, Olivia Iancu si Claudiu Lobont – chitara
(Bucuresti) |
Biserica Romano-catolica |
15:00-15:45 |
Kleine Kammermusik: comemorare la 340 de ani de la moartea lui Telemann
- Ansamblul Les Plaisirs (Cluj-Napoca) |
Catedrala Ortodoxa |
19.30-20.15 |
Concert vocal de muzica veche - Corul de camera Da Capo, dirijor Grigore
Cudalbu (Bucuresti) |
Sala Festiva a Primariei – Sectiunea conferinte |
11.00-12.00 |
Lector univ. dr. Ionut Costea (Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca)
- Statutul rom�nilor de pe Pam�ntul Craiesc �n Evul Mediu |
12.00-13.00 |
pr. drd. Vasile S. Muntean (Univeristatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca)
- Blestemul la rom�ni �n Evul Mediu |
13.00-14.00 |
drd. Mihai Florin Hasan (Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca) - Despre
practicile divinatorii, magie si vrajitorie �n Evul Mediu (XIV-XV). Studiu
de caz: Ungaria si voievodatul Transilvaniei |
Piata Sigma |
18:00-19.00 |
Piata aspirantilor |
19.00-20.30 |
Free folk |
21.00-24.00 |
Nicu Alifantis, Mircea Baniciu si Vlady Cnejevici |
|
DUMINICA 29 IULIE |
Piata Cetatii |
10:00-12:00 |
Cine este Anselmo - Spectacol commedia dell’arte - UNATC Bucuresti |
12.00-12.45 |
La portile Orientului: concert de muzica veche rom�neasca - Ansamblul
Trei Parale (Bucuresti) |
14:30-15:00 |
Animatie |
15:00-16:00 |
Concurs de declaratii de dragoste - Festivitate de premiere |
16:00-16:30 |
Animatie |
16:30-17:45 |
Cearta si �mpacaciune - Spectacol commedia dell’arte - UNATC Bucuresti |
18:00-19:00 |
Va place... cum va place? - UNATC Bucuresti |
19:00-20:00 |
Povestiri bizantine: concert de muzica bizantina - Ansamblul Einuiea
(Bucuresti) |
20:30-21:30 |
Spectacol de foc - Shadows |
22.00-23.00 |
Cearcanul de l�nga soare: recital din lirica populara rom�neasca -
Irina Movila si Ansamblul Trei Parale (Bucuresti) |
23:30 |
Retragere cu torte |
Piata Ratustelor – Curtea copiilor |
10:00-12:00 |
Atelier de confectionat papusi |
14:00-15:00 |
Misterul unui miez de vara - Trupa Boboceii timiseni |
15:00-15:30 |
Animatie cu papusi |
15:30-16:15 |
Ridichea uriasa - Trupa Boboceii timiseni |
16:30-17:30 |
Animatie cu papusi |
17:30-19:00 |
Lectii de dans medieval |
19:30-20:15 |
Peripetiile unui bob de mazare - Trupa Boboceii timiseni |
20:30-21:30 |
Olario trop, trop, trop - Trupa Boboceii timiseni |
Piateta de la Scoala de muzica – Curtea comediantilor |
10:30-11:30 |
Atelier de teatru - Atelier de dansuri - Trupa Curtea comediantilor |
11:30-12:15 |
D’ale lui Pacala - Spectacol pentru copii - Compania de arta Studio
24 |
12:15-13:15 |
Atelier de traditii europene - Muzica �ngerilor Atelier despre muzica
veche europeana - Trupa Curtea comediantilor |
13:15-13:30 |
Jocuri cu steaguri si jonglerii - Trupa Curtea comediantilor |
13:40-15:20 |
Necazurile lui Pantalone - Spectacol de commedia dell’arte - Compania
de arta Studio 24 |
15:20-15:55 |
Concert - Trupa din Germania |
15:55-16:05 |
Farsa duelului - Compania de arta Studio 24 |
16:05-16:50 |
Teatru medieval - Trupa Elf (Lituania) |
16:50-17:00 |
Farsa medicului - Compania de arta Studio 24 |
17:00-17:40 |
Teatru medieval - Trupa Tirena (Croatia) |
17:40-17:50 |
Farsa betivului - Compania de arta Studio 24 |
17:50-18:30 |
Farsa Maitre Patlin - Trupa Jodicus (Portugalia) |
18:30-18:45 |
Farsa �ndragostitilor - Trupa Curtea comediantilor |
18:45-19:15 |
Perechile lui Shakespeare - Trupa Curtea comediantilor |
19:15-20:00 |
Concert - Trupa Raiceiros (Spania) |
20:00-20:15 |
Farsa - Trupa Curtea comediantilor |
20:15-21:00 |
Concert - Trupa Truverii |
21:00-21:15 |
Jocuri cu focul - Trupa Curtea comediantilor |
Biserica din Deal |
16.30-17.30 |
Soweit die Wolken gehen: concert din Barocul vest-european - Ansamblul
Barocco Locco (Olanda-Belgia-Germania-Marea Britanie) |
17.30-18.15 |
Echo Sounding: improvizatii muzicale live pe teme arhaice |
Biserica Manastirii |
13.30-14.15 |
Menestrelii de la Castelul Hunianzilor: concert de muzica medievala
si renascentista - Ansamblul Huniadi Cantores (Hunedoara) |
20.30-21.15 |
Amantii �ns�ngerati: muzica de scena (compozitor Irinel Anghel) a
spectacolului cu acelasi nume din dramaturgia medievala japoneza (Teatrul
National Bucuresti) Irinel Anghel, Andrei Kivu, Matei Ioachimescu, Andrei
Marcovici – instrumente exotice (Bucuresti) |
Biserica Romano-Catolica |
15.00-15.45 |
Dialog �ntre epoci – de la Bach la contemporani: recital de contrabas
- Botond Kosty�k – contrabas (Elvetia-Franta) |
Catedrala Ortodoxa |
19.30-20.15 |
Concert vocal de muzica veche - Ansamblul coral Armonia (Sighisoara) |
Sala Festiva a Primariei – Sectiunea conferinte |
11.00-12.00 |
Ioan Fedor Pascu (Sighisoara)- Cetate si fraternitate. Altruism si
egosim �n lumea breslelor ardelene |
12.00-13.00 |
Nicolae Tescula (Muzeul de Istorie Sighisoara) - Peregrini, artisti
si mistici la Sighisoara �n secolul al XVII-lea |
13.00-14.00 | Liviu C�mpeanu
(Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca) - Institutiile urbane din orasele
sasesti |
Piata Sigma |
18:00-19.00 |
Piata aspirantilor |
19.00-20.30 |
Free folk |
21.00-24.00 |
Alexandru Andries, Ducu Bertzi si invitatii sai: Marius Batu, Iulian
Baldovin, Cantos, invitat special Florian Pittis |
24.00 |
Foc de artificii |