dordeduca
0 evenimente in iulie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
27 iulie 2007 - 29 iulie 2007

Festivalul Medieval Sighisoara , Sighisoara

galeriefilmcazarehartaComentarii
Toti cei care au nostalgii medievale pot participa la cel mai cunoscut festival care are aceasta tema. Anul acesta manifestarile se grupeaza in patru sectiuni: teatru, muzica veche, dans medieval si conferinte. Va fi un festival dens in care fiecare va avea de unde sa aleaga.

Downloadeaza programul festivalului [pdf]: A3 | A4


sighisoara medievala 2007
Foto: Alexandru Purice


PROGRAM
 

VINERI 27 IULIE

Piata Cetatii
12:00-13:30 Festivitate de deschidere
Parada īndragostitilor
Parada costumelor medievale - Centrul orasului – str. 1 Decembrie 1918
Declaratii de dragoste
13:30-14:00 Cāntece si dansuri din Renastere
14:15-15:30 Un colet de la contele Gozzi - Spectacol commedia dell’arte- UNATC Bucuresti
15:30-15:45 Cavalerii Cetatii Rosii - Once
15:45-16:30 Dialoguri de dragoste
16:30-16:45 Animatie
16:45-17:30 Concurs de declaratii de dragoste
19:00-20:00 Saltarello: muzica si dansuri medievale, urmate de curs de dansuri medievale - Ansamblul Istoric Passamezzo (Cluj)
20:30-22:00 Un vis īn noaptea miezului... de vara - UNATC Bucuresti
22:30-24:00 Nosferatu de F.W. Murnau (1922): proiectie de film mut cu improvizatii muzicale live - Ansamblul Einuiea (Bucuresti)
Piata Ratustelor – Curtea copiilor
10.00-12.00 Atelier de confectionat papusi
14:00-15:00 Ursul pacalit - Spectacol cu papusi - Trupa Peter Pan
15:15-17:15 Animatie cu papusi
17:30-18:30 Gradina mea - Spectacol cu papusi - Trupa Junior
18:45-20:00 Animatie cu papusi
22:00-23:00 Povestea morarului - Teatru de umbre pentru adulti - Trupa Peter Pan
Piateta de la Scoala de muzica – Curtea comediantilor
10:00-12:00 Atelier Commedia dell’arte - Sandu Mihai Gruia
14.00-16.00 Teatrul Cameleon - Sighisoara
16:30-17:00 Ratusca cea urāta - Teatrul Citadel - Sighisoara
17:15-18:15 Farse medievale - UNATC Bucuresti
18:30-20:30 Atelier Commedia dell’arte - Sandu Mihai Gruia
21:00-21:30 Frumusetea lichida - Trupa Life Force
21:30-22:00 Fire Show - Trupa Life Force
Biserica din Deal
16.00-16.45 Portret componistic Joseph Bodin de Boismortier: concert de oboi - Ansamblul de oboi Pavel Tornea (Brasov)
16:45-17:30 Auff Toccata Manier: recital de orga - Wilhelm Schmidts – orga (Cluj)
Biserica Manastirii
18:00-19:00 Recital de orga (īn colaborare cu Parohia Evanghelica Sighisoara) - Adrian Marcovici (Timisoara)
Biserica Romano-catolica
20:30-21:15 Quem pastores laudavere: muzica instrumentala din Evul Mediu si Renastere - Ansamblul Capella all’Antico (Polonia)
Catedrala Ortodoxa
19.30-20.15 Concert vocal de muzica veche - Ansamblul coral Armonia (Sighisoara)
Turnul cu Ceas
14:30-15:15 Vernisajul expozitiei foto si lansarea CD-ului Biserici sasesti fortificate din Transilvania (Asociatia Mioritics) Sala Renastere: minirecital de clavicord – Wilhelm Schmidts (Cluj)
Sala Festiva a Primariei – Sectiunea conferinte
17.00-18.00 Cristian Ionescu – Bucuresti - Kabbala medievala, simbolismul si mistica numerelor
18.00-19.00 dr. Cosmin Rusu (Cluj-Napoca) - Al treilea timp. Timpul petrecerii īn orasele Transilvaniei medievale tārzii
19.00-20.00 Adriana Antihi (Muzeul de Istorie Sighisoara) - Personalitati de seama ale culturii sighisorene: dr. Josef Bacon – fondatorul Muzeului de Istorie Sighisoara
Piata Sigma
18:00-19.00 Piata aspirantilor
19.00-20.30 Free folk
21.00-24.00 Ada Milea, Victor Socaciu si Biroul Executiv
 

SĀMBATA 28 IULIE

Piata Cetatii
10:00-11:00 Concurs de declaratii de dragoste
11:00-11:30 Animatie
12:00-12:45 Stampe japoneze: concert de muzica nipona - Ansamblul Einuiea (Bucuresti)
14:00-14:45 Poveste cu Sfofīrlic - UNATC Bucuresti
14:45-15:00 Animatie
15:00-16:00 Spectacol commedia dell’arte - UNATC Bucuresti
16:00-17:00 Inuendo - Ordinul Cavalerilor de Transilvania – Hermannstadt
17:00-17:15 Animatie
17:30-18:30 Concert Truverii (Bucuresti)
19:00-20:00 La cortegiana innamorata: spectacol renascentist de comedie-balet pe muzica de Monteverdi si contemporani ai sai, urmat de curs de dansuri renascentiste - Ansamblul Istoric Pasamezzo (Cluj)
20:30-21.00 Estampida: muzica instrumentala din Evul Mediu si Renastere - Ansamblul Capella all’Antico (Polonia)
21:00-21:30 Cavalerii Cetatii Rosii - Lupte cavaleresti
22:00-23:45 Faust de F.W. Murnau (1926): proiectie de film mut cu inserturi din Bulgakov si improvizatii muzicale live - Ansamblul Einuiea (Bucuresti)
Piata Ratustelor – Curtea copiilor
10:00-12:00 Atelier de confectionat papusi
14:00-14:30 Vasilache si Marioara - Spectacol cu paputi - Paul Ionescu
14:30-16:30 Circus maximus - Spectacol cu marionete - Trupa Peter Pan
17:00-18:00 Ghicitori muzicale - Trupa Junior
18:00-19:30 Lectii de dans medieval
20:00-21:00 Mica sirena - Teatrul Mihai Popescu Tārgoviste
Piateta de la Scoala de muzica – Curtea comediantilor
14:00-14:15 Prolog la Curtea comediantilor
14:20-15:00 Casuta cu paiate - Spectacol cu papusi - Trupa Curtea comediantilor
15:00-15:15 Farsa - Trupa Curtea comediantilor
15:20-16:10 Jederman - Trupa Curtea comediantilor
16:15-16:30 Farsa medicului - Compania de arta Studio 24
16:30-17:30 Traditii europene - Trupa Curtea comediantilor
17:30-18:20 Spectacol commedia dell’arte - Trupa de spectatori ambulanti – Alex Mazgārean
18:20-18:40 Farsa cuvei - Compania de arta Studio 24
18:40-19:10 Perechile lui Shakespeare - Trupa Curtea comediantilor
19:10-19:25 Farsa īndragostitilor - Trupa Curtea comediantilor
19:25-20:10 Teatru medieval - Trupa Residui (Italia)
20:20-20:40 Mini concert - Trupa Raiceiros (Spania)
20:40-21:00 Mini concert - Trupa Truverii
21:00-21:10 Jocuri cu focul - Trupa Curtea comediantilor
Biserica din Deal
16:30-17:15 In te Domine speravi: concert de muzica sacra - Claudia Codreanu – mezzosoprana, Inna Oncescu – orga (Bucuresti)
17:15-18:15 Golden Age of English Choir Music: concert de muzica vocala renascentista - The Tiffin Boys’ Choir (Marea Britanie)
Biserica Manastirii
13:30-14:15 Piacevolmente: fantezii pentru vioara fara bas de Telemann - Melinda Béres – vioara (Cluj)
20:30-21:15 Cantionerul lui Petrarca: recital de poezie si chitara - Irina Movila si Marius Bodochi – recitatori, Olivia Iancu si Claudiu Lobont – chitara (Bucuresti)
Biserica Romano-catolica
15:00-15:45 Kleine Kammermusik: comemorare la 340 de ani de la moartea lui Telemann - Ansamblul Les Plaisirs (Cluj-Napoca)
Catedrala Ortodoxa
19.30-20.15 Concert vocal de muzica veche - Corul de camera Da Capo, dirijor Grigore Cudalbu (Bucuresti)
Sala Festiva a Primariei – Sectiunea conferinte
11.00-12.00 Lector univ. dr. Ionut Costea (Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca) - Statutul romānilor de pe Pamāntul Craiesc īn Evul Mediu
12.00-13.00 pr. drd. Vasile S. Muntean (Univeristatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca) - Blestemul la romāni īn Evul Mediu
13.00-14.00 drd. Mihai Florin Hasan (Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca) - Despre practicile divinatorii, magie si vrajitorie īn Evul Mediu (XIV-XV). Studiu de caz: Ungaria si voievodatul Transilvaniei
Piata Sigma
18:00-19.00 Piata aspirantilor
19.00-20.30 Free folk
21.00-24.00 Nicu Alifantis, Mircea Baniciu si Vlady Cnejevici
 

DUMINICA 29 IULIE

Piata Cetatii
10:00-12:00 Cine este Anselmo - Spectacol commedia dell’arte - UNATC Bucuresti
12.00-12.45 La portile Orientului: concert de muzica veche romāneasca - Ansamblul Trei Parale (Bucuresti)
14:30-15:00 Animatie
15:00-16:00 Concurs de declaratii de dragoste - Festivitate de premiere
16:00-16:30 Animatie
16:30-17:45 Cearta si īmpacaciune - Spectacol commedia dell’arte - UNATC Bucuresti
18:00-19:00 Va place... cum va place? - UNATC Bucuresti
19:00-20:00 Povestiri bizantine: concert de muzica bizantina - Ansamblul Einuiea (Bucuresti)
20:30-21:30 Spectacol de foc - Shadows
22.00-23.00 Cearcanul de lānga soare: recital din lirica populara romāneasca - Irina Movila si Ansamblul Trei Parale (Bucuresti)
23:30 Retragere cu torte
Piata Ratustelor – Curtea copiilor
10:00-12:00 Atelier de confectionat papusi
14:00-15:00 Misterul unui miez de vara - Trupa Boboceii timiseni
15:00-15:30 Animatie cu papusi
15:30-16:15 Ridichea uriasa - Trupa Boboceii timiseni
16:30-17:30 Animatie cu papusi
17:30-19:00 Lectii de dans medieval
19:30-20:15 Peripetiile unui bob de mazare - Trupa Boboceii timiseni
20:30-21:30 Olario trop, trop, trop - Trupa Boboceii timiseni
Piateta de la Scoala de muzica – Curtea comediantilor
10:30-11:30 Atelier de teatru - Atelier de dansuri - Trupa Curtea comediantilor
11:30-12:15 D’ale lui Pacala - Spectacol pentru copii - Compania de arta Studio 24
12:15-13:15 Atelier de traditii europene - Muzica īngerilor Atelier despre muzica veche europeana - Trupa Curtea comediantilor
13:15-13:30 Jocuri cu steaguri si jonglerii - Trupa Curtea comediantilor
13:40-15:20 Necazurile lui Pantalone - Spectacol de commedia dell’arte - Compania de arta Studio 24
15:20-15:55 Concert - Trupa din Germania
15:55-16:05 Farsa duelului - Compania de arta Studio 24
16:05-16:50 Teatru medieval - Trupa Elf (Lituania)
16:50-17:00 Farsa medicului - Compania de arta Studio 24
17:00-17:40 Teatru medieval - Trupa Tirena (Croatia)
17:40-17:50 Farsa betivului - Compania de arta Studio 24
17:50-18:30 Farsa Maitre Patlin - Trupa Jodicus (Portugalia)
18:30-18:45 Farsa īndragostitilor - Trupa Curtea comediantilor
18:45-19:15 Perechile lui Shakespeare - Trupa Curtea comediantilor
19:15-20:00 Concert - Trupa Raiceiros (Spania)
20:00-20:15 Farsa - Trupa Curtea comediantilor
20:15-21:00 Concert - Trupa Truverii
21:00-21:15 Jocuri cu focul - Trupa Curtea comediantilor
Biserica din Deal
16.30-17.30 Soweit die Wolken gehen: concert din Barocul vest-european - Ansamblul Barocco Locco (Olanda-Belgia-Germania-Marea Britanie)
17.30-18.15 Echo Sounding: improvizatii muzicale live pe teme arhaice
Biserica Manastirii
13.30-14.15 Menestrelii de la Castelul Hunianzilor: concert de muzica medievala si renascentista - Ansamblul Huniadi Cantores (Hunedoara)
20.30-21.15 Amantii īnsāngerati: muzica de scena (compozitor Irinel Anghel) a spectacolului cu acelasi nume din dramaturgia medievala japoneza (Teatrul National Bucuresti) Irinel Anghel, Andrei Kivu, Matei Ioachimescu, Andrei Marcovici – instrumente exotice (Bucuresti)
Biserica Romano-Catolica
15.00-15.45 Dialog īntre epoci – de la Bach la contemporani: recital de contrabas - Botond Kostyįk – contrabas (Elvetia-Franta)
Catedrala Ortodoxa
19.30-20.15 Concert vocal de muzica veche - Ansamblul coral Armonia (Sighisoara)
Sala Festiva a Primariei – Sectiunea conferinte
11.00-12.00 Ioan Fedor Pascu (Sighisoara)- Cetate si fraternitate. Altruism si egosim īn lumea breslelor ardelene
12.00-13.00 Nicolae Tescula (Muzeul de Istorie Sighisoara) - Peregrini, artisti si mistici la Sighisoara īn secolul al XVII-lea
13.00-14.00 Liviu Cīmpeanu (Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca) - Institutiile urbane din orasele sasesti
Piata Sigma
18:00-19.00 Piata aspirantilor
19.00-20.30 Free folk
21.00-24.00 Alexandru Andries, Ducu Bertzi si invitatii sai: Marius Batu, Iulian Baldovin, Cantos, invitat special Florian Pittis
24.00 Foc de artificii

www.sighisoara.org.ro


 
Tag-uri
dansfestivalmedievalteatruLa Sighisoara 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorIulie 2007 Anul urmator
      
     
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan Ć®n hibernare; vom reveni Ć®ntr-o formă nouă. ĀÆ\_(惄)_/ĀÆ [ 📸 instagram]