dordeduca
0 evenimente in decembrie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
13 decembrie 2010 - 18 decembrie 2010

Festivalul international ''Meridian, Zilele SNR-SIMC'' , Bucuresti, Craiova

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
Festivalul international Meridian ''Meridian, Zilele SNR-SIMC'' dedicat muzicii contemporane se desfasoara concomitent in Bucurestii si Craiova .

LUNI, 13 DECEMBRIE

Ora 19
Craiova, Sala Filarmonicii „Oltenia“
Orchestra simfonica a Filarmonicii „Oltenia“ din Craiova /Dirijor: Gheorghe Costin
Program:
Nicolae Boboc – Mic divertisment în stil clasic
Gheorghe Costin – 5 Schite pentru orchestra
Adrian Iorgulescu – Signals
Pascal Bentoiu – Poemul „Luceafarul“

Ora 17.30
Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti
Studioul de Opera
Muzica contemporana din Bulgaria
Olga Mihailova, mezzosoprana si Galina Apostolova, pian
Dimitar Nenov (1901-1953) – Chanson macédonienne
-“L’éternelle”, vers d’Elissavéta Bagriana
Filip Pavlov (1949) – “La rosée”, vers d’Evtim Evtimov
Velislav Zaimov (1951) – “Fantaisie”, vers de Mara Beltcheva
Yordan Goshev (1960) – Etude pour piano
Konstantin Iliev (1924-1988)- Deux chansons sur des vers de Langstone Hughes
Adrian Pavlov (1979)- Cinq chansons sur des vers de Langstone Hughes
Atanas Atanassov (1952) – “Alter ego” pour piano
Marin Goleminov (1908-2000) – Cinq impressions ”La nature” sur des vers de Stefan Gechev
Dobri Hristov (1875-1941) – “Les jeunes filles de Lukovit”, vers de Tsanko Tserkovski
 
 Ora 19
Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti
Sala „George Enescu“
Concert TRAIECT
Director artistic: Sorin Lerescu
Dirijor: Veronica Anghelescu
Lars Graugaard  (Danemarca) – Shattered Glass for flute, clarinet in Bb, piano, violin and cello (p.a.r.)
Sergiu Shapira (Israel) – A Talk with the Unseen (Solo Bb Clarinet or Bass Clarinet) (p.a.r.)
Ana Szilagyi – Meditatie, pentru violoncel si trombon (p.a.r.)
Regina Alfery/Raimund Trimmel (Austria) – Trio pentru vioara, clarinet si pian (p.a.r.)
Indra Rise (Letonia) – Fanfare for violin, 1 percussionist and piano (p.a.r.)
Veronica Anghelescu – Shiver pentru ansamblu instrumental (p.a.a.)
 
Ora 20. 30
Aula Palatului Cantacuzino
What’s Real?
performance
Interpreteaza Grupul ArtDetox
 Irinel Anghel – soundance
Paul Dunca – dans, performance
Sorin Romanescu – chitara electrica
Raluca Ghideanu – sculptura live
 
MARTI, 14 DECEMBRIE

Ora 17
Aula Palatului Cantacuzino
UN SAX TOTAL, SUB NORI DE SUNET
Un proiect de Daniel Kientzy (Franta)
Dirijor : Bogdan Voda
Livia Teodorescu-Ciocanea – …and Brutus is an honourable man! Mark Anthony’s speech from Julius Caesar play by Shakespeare for 7 Saxophones (one player) and ensemble (2 Trumpets, 4 Violins and 2 Violas) (p.a.a.)
Octavian Nemescu – BrokenSpirEggEchoCristi (p.a.a.)
Laura Manolache – NEUITARE (p.a.a.)
Mihail Vartosu –  …ahbcbhacahcb… (p.a.a.)
Costin Miereanu – MARE MOSSO (p.a.a.)
 
Ora 20.30
Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti
Studioul de Opera
ICARYNTH
 Spectacol realizat de grupul SeduCânt: A
 
MIERCURI, 15 DECEMBRIE

Ora 18.30
Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti
Sala „George Enescu“
devotioModerna - 5 ani de existenta
Conducerea muzicala: Carmen Cârneci
 Dan Voiculescu – Flori pentru 2 toace – percutie-solo
Cristian Lolea – Sonata pentru flaut si pian
Roland Breitenfeld (Germania) – Tempest – pentru clarinet(e), percutie si pian (p.a.a.)
Ivana Stefanovic (Serbia) – An Ordinary Conversation – pentru oboi si vioara (p.a.r.)
Lucian Metianu – Attraction étrange – pentru 2 percutionisti (p.a.r.)
Corneliu Dan Georgescu - CUM STATUA – septet

 Ora 20
Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti
Sala „George Enescu“
Concert PROFIL
Director artistic: Dan Dediu
Dirijor: Tiberiu Soare
 Victor Coltea – Blind Light
Diana Simon – Septet
Carmen Cârneci  – “exil secund”
Dan Dediu – Furia
Mihai Maniceanu – Invitatie la vals
 
JOI, 16 DECEMBRIE

Ora 19
Aula Palatului Cantacuzino
Cvartetul FLORILEGIUM
Harry Crowl (Brazilia) – Na Perfurada Luz, em Plano Austero (Quarteto de Cordas nº1) (p.a.r.)
Sorin Lerescu – Impressions (Cvartet de coarde nr. 3) (p.a.a.)
Doina Rotaru – Vivarta (p.a.a.)
Valentin Petculescu – The Four Elements (Cvartet de coarde nr. 3) (p.a.a.)

Ora 20.30
Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti
Studioul de Opera
Centrul de Muzica electroacustica si Multimedia al UNMB
Asociația “Propuls”
Flaconul cu fantasme - cinci ipostaze multimedia ale omului citadin
Sabina Ulubeanu  - Rondo d’hivers
Sorin Georgescu  - Jinglemania (p.a.a.)
Mihai Maniceanu  - Or (p.a.a.)
Ana-Iulia Giurgiu  - Maiastra – Interludes pour Brancusi. Paysages citadins et rêveurs (p.a.a.)
Catalin Crețu  - Alchimie urbana (p.a.r.)
Ansamblul: “opus.art”
conducerea artistica: Catalin Crețu
dirijor invitat: Alexandru Solonaru
artisti video: Mihai Cucu, Maria Balabas, Nicolas Bondue
 
VINERI, 17 DECEMBRIE

Ora 17
Aula Palatului Cantacuzino
Recital de viola: Cornelia Petroiu
VIOLACUSTIC
 Ana-Maria Avram – Quinconce 
Laurentiu Beldean – Nicicând  nu este “momentul potrivit” (p.a.a.)
Maia Ciobanu – Un interviu si trei comentarii  (p.a.a.)                       
Adina Dumitrescu – mai tarziu, când eram singur (p.a.a.)

Adrian Enescu – Reversibil (p.a.a.)                                                   

Paul Urmuzescu – Eterogenii (p.a.a.)                                               

Ora 19
Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti
Sala „George Enescu“
Concert ARS NOVA, Cluj-Napoca
Conducerea muzicala: Cornel Taranu
Cornel Taranu – Pour Jorge
Mark Kopitman – Cantus II
Violeta Dinescu – Cime Lointaine
Tiberiu Olah – Invocatii II
Dan Dediu – Serenade funebre in memoriam Tiberiu Olah
Antonio de Sousa Dias - Komm, tanz mit mir
Iannis Xenakis – Charisma
Cornel taranu - Remembering Bartok
 
Ora 20.30

Studioul de Opera
Dynamic Meditation
Performance/muzica/live electronics/dans/video/live video
Muzica/concept dinamic: Mihaela Vosganian
Regie/video: Anda Cruceru
Coregrafie: Liliana Iorgulescu
Scenografie: Raluca Ghideanu
Costume: stefania Maria Brad
Inter-art  Group

SAMBATA, 18 DECEMBRIE

Ora 17
Sala „George Enescu“
Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti
 Concertul Ansamblului CLARINO,
condus de Emil Vișenescu
Vladimir Scolnic – WWW. CLARINET. NET - for a network of clarinet performers (octet )  (9′)
Mihai Murariu – ALTERNATIVE  (5’) - pentru cvartet de clarinete
George Balint  -  UN SINGUR COPAC sI ATÂTEA PaSaRI! - pentru octet de clarinete, percutie, recitator si banda (20′) (p.a.a.)

Ora 18.30

Aula Palatului Cantacuzino
Cvartetul „Componensemble“ din Budapesta
 
Jeno Koppándi, vioara, Zoltán Tuska, vioara
László Sáry (Ungaria) – Variációk vonósnégyesre (Variations for String Quartet) (p.a.r)
Ulpiu Vlad – Pe acest pamant însorit II (On this sunny land II)
Zsolt Serei (Ungaria) – Vonósnégyes (String Quartet) (p.a.a.)
Csanád Kedves (Ungaria) – Zeit Quartet (Time Quartet) (p.a.a.)
Octavian Nemescu – Quatuor a cordes pour Minuit (String Quartet for Midnight)

Ora 20.30
Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti
Studioul de Opera
Concert ARCHAEUS
Meridiane si paralele
Conducerea muzicala: Liviu Danceanu
Corneliu Dan Georgescu – OMNIA UNUS EST (p.a.r.)
Costin Miereanu – SOLO pentru fagot
Eugen Wendel – SPECTRUM (p.a.r.)
Liviu Danceanu - Heptaih, op. 123
Stefan Niculescu – SEXTUPLUM



site: no14plusminus.ro

 
 
Tag-uri
festivalmuzica contemporanaLa BucurestiCraiova 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorDecembrie 2010 Anul urmator
  
  
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; vom reveni într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [ 📸 instagram]