Vin rusii, de data aceasta cu intentii bune. Intre 22-26 octombrie la Cinema Studio si la Cinemateca Eforie din Bucuresti vom avea Festivalul Filmului Rus. Va fi o retrospectiva a filmului rus care va include 21 de lungmetraje, de la Zboara cocorii, premiat cu Palme d’Or la Festivalul International de Film de la Cannes �n 1958, pana la productii lansate �n acest an. Cireasa de pe tort va fi o selectie de filme de animatie realizate �n perioada 1930 – 1970.
CINEMA STUDIO
22-28 octombrie
Vineri, 22 octombrie
Ora 11.00, Un cuib de nobili, 1969. R: Andrei Mihalkov-Koncialovski, 111 min
Ora 14.00, Catina rosie, 1973. R: Vasili suksin, 110 min
Ora 19.00, Gala de deschidere: Lacasul �ngerului, 2008. R: Nikolay Dreyden, 92 min
Sambata, 23 octombrie
Ora 11.00, Taurul, 2001, R: Aleksandr Sokurov, 94 min
Ora 14.00, Antonina �si �ntoarce capul, 2008, R: Grigori G. Nikulin, 101 min
Ora 17.30, Copilaria lui Ivan , 1962. R: Andrei Tarkovski, 95 min
Ora 20.00, Cum mi-am sfarsit vara, 2010, R: Alexei Popogrebsky, 124 min
Duminica, 24 octombrie
Ora 11.00, Zilele eclipsei, 1988, R: Aleksandr Sokurov, 139 min
Ora 14.00, Un cuib de nobili, 1969, R: Andrei Mihalkov-Koncealovski, 111 min
Ora 17.30, Toata lumea moare, eu nu, 2008, regia Valeriya Gay Germanika, 80 min
Ora 20.00, tarul, 2009, Regia: Pavel Lunghin, 116 min
Luni, 25 octombrie
Ora 11.00, Soarele alb al desertului, 1970. R: Vladimir Motyl, 85 min
Ora 14.00, Copilaria lui Ivan, 1962. R: Andrei Tarkovski, 95 min
Ora 17.30, Stepa, 1977. R: Serghei Bondarciuk, 134 min
Ora 20.00, �ntoarcerea, 2003, R: Andrei Zviaghintev, 105 min
Marti, 26 octombrie
Ora 11.00, Armistitiul, 2010, R: Svetlana Proskurina, 95 min
Ora 14.00, Mana cu briliante, 1968. R: Leonid Gaidai, 100 min
Ora 17.30, Zilele eclipsei, 1988. R: Aleksandr Sokurov, 139 min
Ora 20.00, Euforia, 2006, regia: Ivan V�r�paev, 74 min
Miercuri, 27 octombrie
Ora 11.00, Operatiunea I, 1965, R: Leonid Gaidai, 95 min
Ora 14.00, Taurul, 2001, R: Aleksandr Sokurov, 94 min
Ora 17.30, Soarele alb al desertului, 1970. R: Vladimir Motyl, 85 min
Ora 20.00, Armistitiul, 2010, R: Svetlana Proskurina, 95 min
Joi, 28 octombrie
Ora 11.00, Catina rosie, 1974. R: Vasili suksin, 110 min
Ora 14.00, Stepa, 1977. R: Serghei Bondarciuk, 134 min
Ora 17.30, Antonina �si �ntoarce capul, 2008, R: Grigori G. Nikulin, 101 min
Ora 20.00, Hrustaliov, masina!, 2006, R: A. Gherman, 137 min
CINEMATECA EFORIE
23-28 octombrie 2010
Sambata, 23 octombrie
Ora 17.30, Calauza, 1979, R: Andrei Tarkovski, 163 min
Ora 20.30, Lacasul �ngerului, 2008, R: Nikolay Dreyden, 92 min
Duminica, 24 octombrie
Ora 18.00, Program de desene animate rusesti din anii `30 - `70 , 96 min
Ora 20.30, Euforia, 2006, R: Ivan V�r�paiev, 74 min
Luni, 25 octombrie
Ora 18.00, Operatiunea �, 1965, R: Leonid Gaidai, 95 min
Ora 20.30, Tarul, 2009, R: Pavel Lunghin, 116 min.
Marti, 26 octombrie Ora 18.00, Strain printre ai sai, 1974, R: Nikita Mihalkov, 97 min Ora 20.30, Intoarcerea, 2003, R: Andrei Zviaghintev, 105 min
Miercuri, 27 octombrie Ora 18.00, Mana cu briliante, 1968, R: Leonid Gaidai, 100 min Ora 20.30, Hrustaliov, masina!, 2006. R: A. Gherman, 137 min
Joi, 28 octombrie Ora 18.00, Zboara cocorii, 1957, R: Mikhail Kalatozov, 97 min Ora 20.30, Cum mi-am sfarsit vara, 2010, R: Alexei Popogrebsky, 124min
site: icr.ro
|
|