Asa cum am fost obisnuiti in ultimele editii, melcul BIEFF (editia cincinala) va aduce in cochilie unele din cele mai bune filme non-mainstream ale anului. Cateva selectii din editia 2014:- As Long As Shotguns Remain (2014, France) - Golden Bear, Berlinale Shorts 2014
- Shipwreck (2014, The Netherlands) - Silver Leopard, Locarno International Film Festival 2014 si nominalizarea din partea Locarno pentru European Film Awards
- Giant (2014, Finlanda, Romania) - Tiger Award for Short Film, Rotterdam Film Festival 2014
- Mondial 2010 (2013, Liban) - Teddy Award for Short Film, Berlinale 2014
- Noah (2013, Canada) - Marele Premiu pentru scurtmetraj, Toronto International Film Festival 2013
- Taprobana (2014, Portugalia, Sri Lanka, Danemarca) - nominalizarea din partea Berlinale pentru European Film Awards
...integrate in proiectii speciale din programele celor mai prestigioase evenimente cinema europene, aduse in Romania de BIEFF: Berlinale - Forum Expanded Special Screening - in premiera in Romania; Cannes – Quinzaine des Realisateurs Special Program; Rotterdam Film Festival - Special Program; IDFA (International Documetary Festival Amsterdam) Special Program (cel mai important festival de film documentar); Cine-dans - Dance on Screen Film Festival Amsterdam.Bilete BIEFF: 5 - 10 lei/bilet si 10 lei; Abonament de 5 proiectii: 30 lei. → @eventbook.ro Programul Bucharest International Experimental Film Festival 2014Miercuri, 10 decembrie 2014 › CinemaPRO 19:00 - Gala de Deschidere
joi, 11 decembrie 2014 › Cinema Elvira Popescu 20:00 - Family Ties: Love Bonds Or Prison Bars? – Competitie Internationala I - Carousel (r. Jorge Quintela, Portugalia, 2013, 7')
- That Has Been Bothering Me the Whole Time (r. Arash T. Riahi, Austria, 2013, 10')
- After (r. Pauline Julier, Elvetia, 2012, 8')
- This is Now (r. Anders Jedenfors, Suedia, 2012, 10')
- The Tree (r. Mihai Sofronea, Romania, 2013, 13')
- All We Need is Slaves (r. Luis Nieto, Rusia, 2014, 3')
- The White Roses (r. Diogo Costa Amarante, Portugalia / Sua, 2013, 20')
- This Time, Last Year (r. Ana Maria Savin, Romania, 2014, 14')
vineri, 12 decembrie 2014 › CinemaPRO 18:00 - Alternative History: Lying To Tell the Truth – Competitie Internationala II - Forever (r. Daniel Mcintyre, Canada, 2014, 9')
- The Buried Alive Videos (r. Roee Rosen, Israel, 2013, 36')
- Redemption (r. Miguel Gomes, Portugalia / Franta / Germania / Italia, 2013, 27')
- The Shadow's Share (r. Olivier Smolders, Belgia / Franta, 2013, 28')
20:30 - Recycled Cinema: Films Made Of Films – Competitie Internationala III - El Adios Largos (r. Andrew Lampert, Sua / Mexic, 2013, 11')
- The Shadow Of Your Smile (r. Alexei Dmitriev, Rusia, 2014, 3')
- Me, Nobody And I (r. Joerg Hurschler, Elvetia / Spania, 2012, 8')
- The Dark, Krystle (r. Michael Robinson, Sua, 2013, 10')
- Questions To My Father (r. Konrad M�he, Germania, 2011, 11')
- G/r/e/a/s/e (r. Antoni Pinent, Elvetia / Spania / Germania, 2013, 20')
- Dry Standpipe (r. Wojciech Bakowski, Polonia, 2013, 12')
- Coming Attractions (r. Peter Tscherkassky, Austria, 2010, 25')
23:00 - Golden Shorts: Best Films In Major Festivals - As Long as Shotguns Remain (r. Caroline Poggi & Jonathan Vinel, Franta, 2014, 30')
- Noah (r. Walter Woodman & Patrick Cederberg, Canada, 2013, 17')
- Taprobana (r. Gabriel Abrantes, Portugalia / Sri Lanka / Danemarca, 2014, 24')
- Abandoned Goods (r. Pia Borg & Edward Lawrenson, Marea Britanie, 2014, 36')
› Cinema Elvira Popescu 18:00 - IDFA Amsterdam: Diary Films - Dirty Pictures (hotel Diaries 7) (r. John Smith, Marea Britanie, 2007, 15')
- Limits 1st Person (r. Leon Siminiani, Spania, 2009, 8')
- Diary Of Someone Waiting (r. Judith Zdesar, Austria, 2007, 23')
- July Trip (r. Wael Noureddine, Franta, 2007, 35')
20:30 - Quinzaine Cannes: Jodorowsky Focus
Sambata, 13 decembrie 2014 › CinemaPRO 15:30 - In Search Of A Soul: Spiritual Journeys – Competitie Internationala IV - via Dolorosa (r. Menno Otten, Olanda, 2013, 15')
- Howto (r. Elisabeth Caravella, Franta, 2014, 25')
- Hkdpgh (r. Alexandru Petru Badelita, Romania, 2014, 6')
- Beauty (r. Rino Stefano Tagliafierro, Italia, 2014, 10')
- The Green Serpent: Of Vodka, Men And Distilled Dreams (r. Benny Jaberg, Elvetia / Rusia, 2013, 21')
- Who Struggled With the Angel Remains Phosphorescent (r. Riccardo Giacconi, Italia, 2013, 19')
18:00 - Dance Cinema From the Netherlands - Horizon (r. Katharina Conradi & Sergio Gridelli, Olanda, 2013, 9')
- The Ginger Connection (r. Thomas Bos, Olanda, 2013, 13')
- I Am the Only (r. Barbara Makkinga, Olanda, 2013, 9')
- Intrinsic Moral Evil (r. Harm Weistra, Olanda, 2013, 11')
- Flight Of Life (r. Elbe Stevens, Olanda, 2013, 9')
- Slow (r. Karel Van Laere, Olanda, 2013, 7')
- Between Entrance And Exit (r. Boris Paval Conen, Olanda, 2013, 30')
20:30 - urban Ghosts: Between Foreboding And Nostalgia – Competitie Internationala V - Birds (r. Ulu Braun, Germania, 2014, 15')
- Emergency Calls (r. Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen, Finlanda, 2013, 15')
- D�montable (r. Douwe Dijkstra, Olanda, 2014, 12')
- Tehran-geles (r. Arash Nassiri, Franta / Sua / Iran, 2014, 18')
- New Year's Eve 2014 (r. Artur Boruzs, Romania, 2014, 4')
- Metube (r. Daniel Moshel, Austria, 2013, 4')
- Storm is Coming (r. Daniel Djamo, Romania, 2014, 28')
› Cinema Elvira Popescu 17:30 - Berlinale Forum Expanded: Politics Versus Meta-cinema - Inferno (r. Yael Bartana, Olanda / Sua, 2013, 22')
- Behind the Sun (r. Monira Al Qadiri, kuweit, 2014, 10')
- Mondial 2010 (r. Roy Dib, Liban / Palestina, 2013, 19')
- Rainbow's Gravity (r. Mareike Bernien & Kerstin Schroedinger, Germania / Marea Britanie, 2014, 32')
20:00 - Rotterdam Film Festival: Transcending Reality - Giant (r. Salla Tykka, Finlanda / Romania, 2014, 14')
- Hacked Circuit (r. Deborah Stratman, Sua, 2013, 15')
- Two Points Of Failure (r. Michael Moshe Dahan, Sua, 2013, 13')
- Model Village (r. Hayoun Kwon, Franta, 2013, 10')
- Walk With Me (r. Peter Muhumuza Tukei & Johan Oettinger, Danemarca / uganda, 2013, 12')
- Grandma's Dream (r. Laure Prouvost, Marea Britanie, 2013, 9')
Duminica, 14 decembrie 2014 › CinemaPRO 16:00 - Romanian Cinematic Experiments - Daughter Of the Earth (r. Vlad Fenesan, Romania, 2014, 4')
- Silent Places (r. Simona Deaconescu, Romania, 2013, 12')
- Death By Diamonds & Pearls (r. Carioca Studio (dragos Traistaru, Andrei Stoleru, Dragos Coman), Romania, 2014, 8')
- On Photography (r. Alex Galmeanu, Romania, 2014, 1')
- The Golden Dream (r. Alex Mironescu, Romania, 2014, 3')
- Fish (r. Delia Oniga, Romania, 2014, 6')
- Autism (r. Alexandru Petru Badelita, Romania, 2013, 12')
- Please Be Patient (while We Fuck You) (r. Andrei Popa, Romania, 2013, 2')
- Cinescope (r. Mircea Bobina, Romania, 2014, 7')
- I Will Never Walk Alone (r. Carmen Lidia Vidu, Romania, 2014, 4')
19:00 - Gala de Inchidere › Cinema Elvira Popescu 16:30 - Oberhausen Film Festival: the Female Gaze - Return To Aeolus Street (r. Maria Kourkouta, Franta / Grecia, 2013, 14')
- Seven Times A Day We Complain About Our Fate And At Night We Get Up To Avoid Our Dreams (r. Susann Maria Hempel, Germania, 2014, 18')
- A Million Miles Away (r. Jennifer Reeder, Sua, 2014, 28')
- The Wild (r. Helena Wittmann, Germania, 2013, 12')
bieff.ro · fb.com/bieff.romania
|