Dupa Noaptea Muzeelor si Noaptea Galeriilor a venit timpul ca Noaptea Institutelor Culturale sa ne tina treji pana spre dimineata.
Programul va cuprinde si anul acesta muzica, teatru, poezie, dans, ateliere de creatie, concursuri, jocuri, lecturi, cursuri de limba, expozitii, evenimente alternative si interactive, performance, degustari si targuri de bunataturi si produse hand-made.
PROGRAM
British Council
(Calea Dorobantilor nr. 14)
18:00 – miezul noptii: Shakespeare 450
Cele mai recente adaptari cinematografice ale pieselor lui Shakespeare – Coriolan (2011, regia Ralph Fiennes), Furtuna (2010, regia Julie Taymor), Romeo si Julieta (2013, regia Carlo Carlei);
Teatru, muzica elisabetana, jocuri din perioada shakespeariana, vanatoare de comori;
Intalnire cu examinatorii IELTS;
Activitati interactive in limba engleza, pentru copii si adulti.
Centrul Ceh & Forumul Cultural Austriac
(Centrul Ceh - Str. Ion Ghica nr. 11)
19:30 – 1:00
Austria Senzoriala
Live4nic
Ciocan vs. Mobil
Centrul Cultural Turc « Yunus Emre »
(Str. Vasile Lascar nr. 96)
17:00 - 18:00 : Cursuri de limba turca – lectie demonstrativa
18:00 - 20:00 : Ateliere de creatie artistica : “EBRU” (pictura pe apa)
18:00 – 20:00 : Scenete din scrierile lui Nastratin Hoca
20:00 - 20:30 : Concert de muzica clasica orientala sustinut de grupul vocal instrumental “Anton Pann”
21:00 - 22:30 : Proiectie de film: Tatal meu si fiul meu
Institutul Balassi – Institutul Maghiar din Bucuresti
(Str. Gina Patrichi nr. 8)
16:00- 4:00 : Targ de bunatati si produse hand-made
17:00 : Atelier creativ pentru copii: instrumente muzicale traditionale imbinate cu povesti si cantece
17 :00 : Atelier de creatie pentru adulti cu sculptorul Kolumban-Antal Jozsef
18:30 : Finisaj expo: Kolumban-Antal Jazsef: Povestiri urbane
20 :00 : Performance improvizativ: Szecs Peter (clarinet), Gulyas Anna (dans contemporan)
22:00 : Concert Szaszcsavas Band
23:55 : Quiz + premii
24:00 : Midnight Gulyas
1:00 : Proiectia documentarului „Songs of Life” / „Eletek eneke”
Institutul Cervantes
(Bd. Regina Elisabeta nr. 38)
19:00 : Concert “Pe aripile muzicii” cu orchestra Clasic N Roll a Asociatiei Filarmonica Dominoul Artelor & scoala Gimnaziala de Arte nr. 4, Bucuresti
20:15 : Film Los Muertos Van de Prisa (Spania, 2009, 104 minute)
21:30 : Recital de chitara: “Guitarra, dimelo tu” – Maxim Belciug
23:00 : “Madrid en Corto” – proiectii de scurtmetraje spaniole
Institutul Cultural Roman & Fundatia Culturala Greaca
(Institutul Cultural Roman, Aleea Alexandru nr. 38)
18:30 : Atelierul „Eu sunt creativ” - desen, decoratie si banda desenata pentru copii si parinti
19:00 : Proiectia scurtmetrajului O lume noua si dezbatere cu realizatorii si actorii
20:30 : Dansuri grecesti, muzica si voie buna!
21:00 : Experienta Chill Pill
23:00 : Proiectia celor mai recente scurtmetraje romanesti la Cannes: Romanian Short Waves 2014
Institutul Francez din Bucuresti & Delegatia Valonia-Bruxelles
(Institutul Francez din Bucuresti, Bd. Dacia nr. 77)
18:00 : Concertul orchestrei de camera Cristian OROSEANU – sala de cinema Elvire Popesco
18:30 : Spectacol de lectura si muzical sustinut de scoala Centrala din Bucuresti - Atrium
19:30 : Concertul cvartetului Allegria acompaniat de pianista Silvia Neamtu – sala de cinema Elvire Popesco
20:30 : Concert de jazz din Valonia-Bruxelles - Jan Rzewski, saxofon, in duo cu Emmanuel Louis, chitara – terasa Institutului Francez
21:30 : Concert de cantece frantuzesti al grupului D’JAYAN – terasa Institutului Francez
23:00: DJ set cu muzica electronica - terasa Institutului Francez
Institutul Italian de Cultura
(Aleea Alexandru nr. 41)
20:30 : Concert de jazz �n gradina
22:00 : Film «Pazze Di Me» / «Nebune Dupa Mine»
24:00 : «Spaghettata» de la miezul noptii
Institutul Polonez & Goethe-Institut
(Club Green Hours, Calea Victoriei nr. 120)
20:00 : Concert Waclaw Zimpel Quartet
Spatiul Public European
(Str. Vasile Lascar nr. 31, parter)
18:00 – 20:00 : Despre Europa prin imagini, quizuri si jocuri
20:00 : Concert Aud Band
22:15 : Proiectia filmului La grande bellezza
01:00 : Proiectia filmului Le Havre