dordeduca
0 evenimente in ianuarie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
22 aprilie 2007 - 29 aprilie 2007

Zilele Sf. Gheorghe , Sfantu Gheorghe

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
Zilele Sfantului Gheorghe se transforma  anul acesta intr-o saptamana de
evenimente dedicata acestui oras . Vor fi concerte de muzica, de la muzica
populara pana la rock, jazz si muzica clasica. Daca este sa ajung acolo
mi-ar place sa ii vad pe cei de la Tunderground , o trupa de muzica
electronica live, despre care am auzit numai lucruri bune.

Unele evenimente vor avea un aer extravagant care de obicei lipeste
manifestarilor de genul asta. Vor fi.concursuri de  mancat mere,
mancat macaroane, mancat Pizza, mancat hot-dog, baut bere, sarituri in sac.
Demna de toata lauda este si intrecerea de aruncat telefoane!!! la care as
participa cu mobilul meu carpit cu scotch si  sunt urios cati malamuti
pot trage un camion.




PROGRAM

Duminica, 22 Aprilie
18.00 Concert festiv de deschidere a manifestarilor: IN MEMORIAM KODÁLY ZOLTÁN Biserica romano-catolica Krisztus Király
20.00 Teatru: David Harrower: „KÉS A TYÚKBAN” -Yorick Stúdió (Tg. Mures) Sala ”Kamara”

Luni - 23 Aprilie
10.00 si 12.00 Trupa “Kolompos” – Furulyas Plako (Budapesta), Spectacol pentru copii, Sala ”Kamara”
17.00 Vernisaj etnografic din colectia lui Bálinth Zoltán, Muzeul din Arcus
18.00 Concert de pian: Biblioteca Judeteana Bod Péter
19.00 Vernisaj: Daradics Árpád (Budapesta) expozitie multimedia - Galeria de Arta
19.00 VOX HUMANA - 35 DE ANI - concert festiv - Biserica Reformata din Centru
19.30 Dan Puric: VIS spectacol de pantomima - Sala “Kamara”
21.00 HAZARD - Teatrul Andrei Mureseanu specatacol de teatru - Teatrul Tamási Áron

Marti, 24 Aprilie
09.00 Intalnirea trupelor teatrale scolare - Asociatia Ipilag - Scoala Generala Váradi József
10.00 Trupa “Kolompos” (Budapesta) „Furulyas Palko” spectacol pentru copii: Sala “Kamara”
16.30 Casa dansului popular penrtu copii Trupa ”Kolompos” (Budapesta) Casa Mestesugarilor
17.00 Vernisaj: Asociatia Artistilor Amatori “Gyárfás Jenõ” - Casa de Cultura Municipala
17.30 Expozitiei de fotografii: Knobloch László (Germania) - Galeria de Arta
18.00 PRIMAVARA, DRAGOSTE, NUNTA concert cameral - Galeria de Arta
19.00 HANOCH LEVIN: YAKOBI si LEIDENTAL - Teatrul Maghiar de Stat Cluj - Teatrul Tamási Áron
19.30 Concert cameral - Biblioteca Judeteana Bod Péter

Miercuri, 25 Aprilie
12.00 Tamási Áron: SZEGÉNY ÖRDÖG - Teatrul de Papusi - Teatrul Tamási Áron –
18.30 Concert cameral: Liceul de Arta – Sala festiva
19.00 Vörösmarty Mihály: CSONGOR SI TÜNDE Teatrul Tamási Áron, premiera - Teatrul Tamási Áron
21.00 Slavomir Mrozek: Petrecerea UBB, Facultatea de Teatru studentii din anul IV. - Casa de Cultura a Sindicatelor

Joi, 26 Aprilie 11.00 EXPO Sfantu Gheorghe - Expozitie si Targ International Sala Sporturilor - Deschis zilnic între orele 10-18 pâna în 29 aprilie ora 16
14.00 FII TU CAVALERUL SFANTU GHEORGHE - Parcul Central
17.00 Expozitie de fotografii: Maria Peligrad Calatorie prin Europa - Centrul Ecleziastic ”Mitropolit Nicolae Colan”
18.00 Musical: SZÉKELY GOLGOTA - Casa de Cultura a Sindicatelor, Sala Mare/
18.00 Expozitia de fotografii: Stop – Sánta István Csaba (Budapesta), Camionul în fata Hotelului Bodoc
19.00 Expozitie de sculptura: ÖRÖKség Sánta János Botond (Budapesta) - Cladirea Romtelecom
19.00 FORMATIA SZÉLKIÁLTÓ (Budapesta) - Biblioteca Judeteana Bod Péter – Sala Gábor Áron
20.00 Balada baroc - Teatrul Tamási Áron, Sala Mare /
21.00 J.P. Moliére: SZÍVEK ÉS SZARVAK - Universitatea de Arta Teatrala din Tg. Mures
Club de Jazz / Restaurant Parc – Barul Di Stefano

Miercuri, 25 Aprilie
19.00 RITMO DEL FLAMENCO – flamenco, muzica latina,
20.00 VERNISAJ FOTO JAZZ
20.30 JAZZ 4 FUN (Tg. Mures)
22.00: SESSION JAZZ BAND

Joi, 26 Aprilie
20.30 SNAPS VOCAL BAND
22.00 JUHÁSZ GÁBOR TRIÓ (Budapesta)

Vineri, 27 Aprilie – Vineri
20.30 FREE CONNECTION:
22.00 CSEREI CSABA (Satu Mare) - Show de percutie
22.30 TRIO-RA
0.00 SLANG(Bucuresti)

Vineri, 27 Aprilie
Scena din fata teatrului
12.15 Fanfara „Kovács András”
14.00 ENDLESS (Tg.Mures)
15.00 EVIDENCE
16.00 EQUINOX
17.00 SÉTA A KACSÁMMAL
18.00 TOM WHITE (Cegléd)
19.30 Muddy Shoes (Budapesta)
21.00 P.MOBIL (Budapesta)
23.00 KUMM (Cluj-Napoca)

Scena din Piata Sf. Gheorghe
14.00 SABBADIAK (Kunszentmiklós)
15.00 THUG MAN
16.00 DIRTY JOB (Miercurea Ciuc)
17.00 KOPOR-SHOW
18.30 DEFENDER (Tg.Mures)
20.00 MERCEDES BAND
21.30 GEORGE BAICEA TRIO (Bucuresti) si STEVE CLARKE (USA)
23.00 CARGO (Timisoara)

Sambata, 28 Aprilie
Scena din fata teatrului
12-18 Dansuri populare
17.00 ERIDANUS – rock melodic
18.00 MOLNÁR DIXIELAND BAND (Szeged)
19.30 HATS OFF (Ungaria – Slovacia)
21.30 BON BON (Budapesta)
23.30 SLANG (Bucuresti)

Scena din Piata Sf. Gheorghe
12-14 Muzica , dans
14.00 Formatia de muzica veche CODEX
15.00 TRIO-RA (Satu Mare)
16.00 CARIBEAT (Miercurea Ciuc)
17.30 Yesterdays (Cluj-Napoca)
19.00 Egy Kiss Erzsi Zene (Budapesta)
21.00 TÜNDÉRGROUND (Miercurea Ciuc – Sf. Gheorghe)
23.00 KORAI ÖRÖM (Budapesta)

Duminica, 29. Aprilie
Scena din fata teatrului - 12-22 Ansambluri de dansuri Populare
Scena din Piata Sf. Gheorghe - 11-22 Muzica , dans

Scena din Parc (scena târg)

Vineri, 27 Aprilie
13-16.15 - Muzica si dansuri populare

Smbata, 28 Aprilie
10-17.30 Teatru, muzica si dansuri populare

Duminica, 29. Aprilie
11.00-15.45 Muzica si dansuri populare


ALTE PROGRAME

Vineri, 27 Aprilie
09.30 / 12.00 Fratii Grimm - Almási Tóth András: Scufita Rosie – Teatrul de papusi KABÓCA (Veszprém) Teatrul Tamási Áron, Sala Mare /
10.00 Concurs Graffiti / Centrul orasului - Fosta cladire Romtelecom /
10.30 Ida Aerobic - Stadionul Mic
14.00 Concurs de radiogonometrie - Palatul Copiilor si Elevilor / Parcul Central /
14.00 Expozitie de fotografii - Palatul Copiilor si Elevilor
16.00 Expozitie fotografii: SPONTAN - Ispán Géza / Tein /
17.00 Deschidere de vernisaj de performance: BLOCK 2007 - Casa Mestesugarilor /
18.00 Quintet de suflatori a Filarmonicii Tg. Mures - Muzeul National Secuiesc /
18.00 Studio M: Örkény István: TÓTÉK - Casa de Cultura a Sindicatelor – Sala Studio
19.00 Proiectie de film antidrog - Captive în libertate / Parcul Central
00.30 Jam Session – rock ,blues, jazz / Bistro

Sâmbata, 28 Aprilie
8.00 Expozitii de animale - Euroograda
09.00 Concurs de pescuit - Lama Carp Tex és Carp Design. - Lacul langa gara Golden Carp / Înscriere: ora 8 dimineata.
09.00 Intalnire cu caini nordici - Parcul Central
10.00 Surpriza mamalutilor: tragere de camion - Parcul Central în fata Casei cu Arcade
10.00 Streetball - In fata teatrului
10.00 Ziua de alergare “Gál Lajos” editia a XVII-a
10.00 Ocupatii mestesugaresti: sculptura de lemn, insirare margele - Palatul Copiilor si a Elevilor
10.00 Grupa MOKA: - concursuri: mancat mere, mancat macaroane, mancat Pizza, mancat Hot-Dog, baut bere, sarituri in sac, de ras, pentru titlul „Cel mai puternic om al orasului”, de carat neveste, si al inventatorilor - In fata Restaurantului Tribel FF
10.00 Fotografii expuse în natura: „Fotopiknik” - Parcul Central
10.00 Desen pe asfalt - In fata Cofetariei Mikó
11.00 Parcul Statuielor vii - Monumentul eroilor sovietici
11.00 - 18.00 Saintskaters Challenge Cup - Concurs de skateboard
11.00 Ocupatii mestesugaresti - Parcul Central
11.00 Targul renascentist - in spatele Bibliotecii Judetene Bod Péter /
12.00 Bou la protap - In fata Restaurantului Parc
15.00 Demonstartie de trial - Sainttrials - In fata Teatrului Tamási Áron si Colegiului Székely Mikó
15.00 Concurs de tras zmei si campionat oina - Pasiunea dinspre Sugas Bai /
18.00 Crearea, perechi de pantofi – Casa de Cultura a Sindicatelor – Sala Studio
19.00 BRAN - muzica irlandeza / Clubul MMM /
00.30 Jam Session – rock ,blues, jazz / Bistro

Duminica, 29. Aprilie
10.00 Duatlon – Asociatia de Sport Alpin / Start din fata Casei cu Arcade
10.00 – 18.00 Grupa MOKA – concursuri: jocuri de computer, fotbal cu baloane, contest de umor,de aruncat telefoane, de tras camioane, sarit în claie de fân EU, de supravietuire,prezentarea mestesugurilor, / în fata restaurantului Tribel FF /
11.00 Ocupatii mestesugaresti - Fundatia “Guzsalyas” / Parcul Central /
15.00 Demonstratie de trial - Sainttrials - In fata Teatrului Tamási Áron si Colegiului Székely Mikó
21.00 Concert HATS OFF / Clubul MMM /
23.30 Jam Session – rock ,blues, jazz / Bistro

Vineri - Sâmbata – Duminica
0.00 – 21.00 Ocrotirea Berzelor – Societatea Rara Avis - In spatele Bisericii Catolie Szent József
10.00 – 18.00 Escalada pe structuri artificiale - Parcul Central – Monumentul Eroilor Sovietici
11.00 si 17.00 Calarie, tir cu arcul, demonstratie de porturi si arme maghiare vechi (Gheorgheni) / Malul Oltului, vis-à-vis cu Billa /
12.00 – 18.00 Program pentru copii Parcul Central
12.00 – 17.00 Expozitie de Parapanta - Parcul Central
 
Tag-uri
La Sfantu Gheorghe 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorAprilie 2007 Anul urmator
      
      
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; posibil să revenim într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [Fb / Ig]