Sarbatoarea Muzicii, o actiune initiata de Institutul Francez pentru a sarbatorii inceputul verii in Bucuresti, Iasi, Timisoara, Cluj, Constanta, Pitesti, Ploiesti, Arad, Suceava, Sibiu si Craiova.
Sarbatoarea Muzicii este un eveniment muzical cu traditie, organizat �n 110 tari, cu mii de concerte oferite gratuit de muzicieni profesionisti si amatori.
Potrivit Chartei Europene a Sãrbãtorii Europene a Muzicii, CONCERTELE SUNT GRATUITE, �n sãli de concert, dar si �n parcuri, piete, �n locuri neconventionale.
Anul acesta vor fi participa artisti din Rom�nia, Franta, Coasta de Fildes, Germania, Cehia si Republica Moldova.
P R O G R A M
Bucuresti | Iasi | Timisoara | Cluj | Constanta | Pitesti | Ploiesti | Arad | Suceava | Sibiu | Craiova
::ARADDuminica, 20 iunie
Clubul Frontiera · 19.00 · Liviu Butoi · jazz
Luni,21 iunie
Strandul Neptun · 19.00 · Rutabaga · Ska, world music
Strandul Neptun · 20.00 · Graieste Moldoveneste · etnorock
::BUCURESTIVineri, 18 Iun
12.00 · Concert de Muzica Corala · Sabin Dragol @MUZEUL ENESCU
19.00 · Vlaicu Golcea, Marta Hristea, Oana Pellea · Electro @BULANDRA IZVOR
19.00 · Concert de Muzica Cameral Trio · Clasica @ATENEUL ROMAN
19.15 · Orchestra Radio Messe Glagolithique · Clasica @SALA RADIO
20.00 · Simona Barcan si String Quartet · Jazz @INSTITUL FRANCEZ
20.30 · Dobet Gnahor� · Muzica Africana @LA MOTOARE
21.00 · George Baicea Band · Jazz @GREEN HOURS
Sambata, 19 Iun
09.00 · Concursul ProPiano · Clasica @INSTITUL FRANCEZ
10.30 · Fanfara Jandarmeriei · Fanfara @CISMIGIU
11.00 · Rutabaga · Ska, World Music @ PIATA AMZEI
11.00 · Tineri muzicieni performeri · Clasica LICEUL GEORGE ENESCU
14.45 · Cric-Crac · Muzica traditionala @HERASTRAU
16.00 · Cric-Crac · Muzica traditionala @MUZEUL SATULUI
17.00 · Tineri muzicieni performeri · Clasica LICEUL GEORGE ENESCU
17.00 · Ouiche Lorene · Fanfara @HERASTRAU
18.00 · Ansamblul Cameral Credo · Clasica @PALATUL SUTU
18.30 · Gratian Papara · Clasica @LIBRARIE CARTURESTI
19.00 · Roxana Briban, Luminita Berariu · Recital @MUZEUL ENESCU
19.00 · The Harmonious Blacksmiths · Baroc @STAVROPOLEOS
19.00 · Ouiche Lorene · Fanfara @ESPLANADA TNB
19.00 · Corul Sound · Gospel, Spirituals @ATENEUL ROMAN
20.00 · Rutabaga · Ska, World Music @ PIATA REVOLUTIEI
20.00 · Taraful Savale · Muzica Traditionala @PIATA REVOLUTIEI
20.00 · Erik Marchand si Taraful din Caransebes · Muzica traditionala @PIATA REVOLUTIEI
20.30 · Ouiche Lorene · Fanfara @HANUL LUI MANUC
20.30 · Ricochets · Rock @LA MOTOARE
21.00 · Concursul ProPiano · Clasica @INSTITUL FRANCEZ
21.00 · Liviu Butoi Band · Jazz GREEN HOURS
Duminica, 20 Iun
10.30 · Fanfara garda si Protocol @PARCUL KISELEFF
11.00 · Tineri muzicieni performeri @LICEUL GEORGE ENESCU
11.00 · Ouiche Lorene · Fanfara @PIATA AMZEI
11.00 · Alberta Alexandrescu · Clasica @ATENEUL ROMAN
15.30 · Ouiche Lorene · Fanfara @CISMIGIU
18.00 · Trio Praetendo · Clasica @PALATUL SUTU
19.00 · Orchestra Inginerilor · Fanfara @CISMIGIU
19.00 · Ilinca Dumitrescu · Recital de pian @STAVROPOLEOS
19.30 · Quatuor Renaissance · Clasica @CLUB LA SCENA
20.00 · Imago Mundi · Muzica baroca @STAVROPOLEOS
17.00 · Tineri muzicieni performeri @LICEUL GEORGE ENESCU
20.00 · Taraful Haiducilor · Muzica de taraf @SALA MARE A PALATULUI
20.00 · Boukakes · Rai @SALA MARE A PALATULUI
20.00 · Spitalul de Urgenta · Pop-rock @SALA PALATULUI
20.30 · Han Bi Rom · Jazz @LA MOTOARE
21.00 · Taxi · Rock @GREEN HOURS
21.00 · Gloria · Muzica Africana @GREEN HOURS
Luni, 21 Iun
13.00 · Ouiche Lorene · Fanfara @INSTITUL FRANCEZ
19.00 · Ansamblul Teodorescu · Muzica Baroca @BISERICA ITALIANA
19.00 · Risto Lauriala · Recital de pian @ATENEUL ROMAN
20.00 · Stefan Banica Jr. · Rock&Roll @PIATA REVOLUTIEI
20.00 · Patricia Kaas · Pop-rock @PIATA REVOLUTIEI
20.30 · Ahmad Mahlad · World music @LA MOTOARE
::CLUJDuminica, 20 iunie
Strada Kogalniceanu · 20.00 · Dobet Gnahor� · Muzica africana
Luni, 21 iunie
�n curtea Centrului Cultural Francez · 20.00 · Han Bi Rom · Jazz
::CONSTANTAVineri, 18 iunie
Esplanada Casinoului Mamaia · Ben's Symphonic Orchestra · rock
Esplanada Casinoului Mamaia · Ouiche Lorene · Fanfara, Samba
::CRAIOVASambata, 19 iunie
Teatrul National · 19h00 · Ben's Symphonic Orchestra · rock; Han Bi Rom · jazz
Teatrul Liric · 18h00 · Gala de Opera
Luni, 20 iunie
Gradina Casa Romanescu · 18h00 · muzica de camera si balet
Discoteca Arcade · 21h00 · seara dansanta
::IASIVineri, 18 iunie
Filarmonica din Iasi · 19h00 · muzica clasica
Sambata, 19 iunie
Teatrul de Vara · 19h40 · Fils-funky, Class, Lunch Box · pop
Duminica, 20 iunie
Teatrul de Vara · 19h40 · Gala de Opera Teatrul National · 19h40 · recital de pian · muzica clasica
Luni, 21 iunie
Teatrul National · 17h00 · recital de poezie si muzica · Alfred Pascu si Marius Bodochi
Teatrul National · 19h00 · Imago Mundi · muzica renascentista; Cric Crac · muzica traditionala
marti, 22 iunie
TVR Iasi · 19h00 · Dobet Gnahoret · muzica africana
::PITESTISambata, 19 iunie
Piata Vasile Milea · 20h00 · Dobet Gnahoret (Coasta de FIldes), Gloria
::PLOIESTIDuminica, 20 iunie
Esplanada Casei Sindicatelor · 19h00 · Ouiche Lorene · Fanfara
Luni, 21 iunie
Esplanada Casei Sindicatelor · Ben's Symphonic Orchestra · rock; Dobet Gnahoret (Coasta de FIldes) · muzica africana; Ahmad Mahlad
Marti, 22 iunie
Esplanada Casei Sindicatelor · Ahmad Mahlad · world music, Kletzmer
::SIBIUDuminica, 20 iunie
Piata Mare · 18.00 · Grupuri surpriza pop-rock
Piata Mare · 20.30 · Zdob si Zdub · Etnorock, Les Boukakes · Rai
Luni, 21 iunie
Cazarma 90 · 18.00 · Grupuri surpriza pop-rock
Cazarma 90 · 20.30 · Buricul Pamantului · pop-rock; Riff · pop-rock
::TIMISOARASambata, 19 iunie
Curtea Franciscana · 19h00 · Fanfara Proamicitia, Taraful de la Comlos, Corala Sui Generis · Muzica traditionala
Duminica, 20 iunie
Piata Unirii · 16h00 · scena deschisa pentru grupurile de amatori
Piata Unirii · 19h00 · Rutabaga (Franta), Zdob si Zdub, Lychen (Franta)
Luni, 21 iunie
Centrul Cultural Francez · 20h00 · Moody Stuff, Orient Express, Liviu Butoi Band · Jazz
________________________
www.culture-france.ro
www.orange.ro
www.fetedelamusique.culture.fr |
|