RowmaniaFest sau altfel spus Festivalul International al Barcilor cu Vasle, editia a V-a ajunge la Tulcea in perioada 28-30 august 2015.
In program vor fi concerte de rock, disco, taraf si fanfara, dezbateri pentru Delta vie, proiectii de filme, gastronomie pescareasca, maraton de caiace - Turul International al Dunarii, expozitii de fotografie, competitii de vaslit in canotci de 10+1, competitia pescareasca "Ivan Patzaichin", Delta Rowmania Triathlon, ETU Triathlon Junior European Cup, etapa nationala Descopera Rowmania, targul artizanilor eco, spectacolul comunitatilor locale, parada de deschidere pe uscat si pe apa, ateliere pentru copii, urban quest etc.
VINERI, 28 august
Deschiderea oficiala a celei a V-a editii a festivalului (Faleza-Ponton-Scena) 18:30 - 20:00 Parada de deschidere a RowmaniaFEST 2015 18:30 - 19:30 Parada pe uscat - spectacol de percutie cu BALASA Percussion Group, defilarea cailor de rasa ai Clubului Hipic Real Racing Tulcea, reprezentanti ai minoritatilor etnice locale, reprezentanti ai comunitatilor participante la Competitia Ivan Patzaichin, biciclisti si multe alte surprize. (Faleza-Piata Civica) 19:30 - 19:45 Parada pe Dunare a campionilor romani ai sportului cu vasle - Ivan Patzaichin si invitatii sai alaturi de SupAcademy si sportivi ai CSM Danubius Tulcea (Ponton - Faleza Scena)
19:45 - 20:00 Cuvant de deschidere (Scena)
20:00 - 23:00 Concerte Rock'n Row (Scena) InFusion Trio | Kumm | Mahala Rai Banda
SAMBATA, 29 august 08:30 - 12:00 Delta Rowmania Triathlon - Proba MiniTRI (9-12 ani) (Plaja Lac Ciuperca) 10:00 Start MiniTRI (9-10 ani) 11:00 Start MiniTRI (11-12 ani)
10:00 - 10:30 Deschiderea oficiala a Targului Artizan Eco Delta si a expozitiei de fotografie (Faleza) Participa organizatii nonguvernamentale, reprezentanti ai minoritatilor locale, producatori si mestesugari traditionali din comunitatile din Delta Dunarii Targul va fi deschis in perioada 29 - 30 august, 10:00-20:00
10:30 - 14:00 Conferinta "Case noi, sanse noi prin meserii vechi" (Hotel Esplanada) Dezbatere privind oportunitatile de reintegrare in societate pe care le au detinutii care invata o meserie eco
10:30 Descopera Tulcea Quest - lansarea concursului de aventura urbana (Faleza)
10:30 - 11:30 Concert de Fanfara (Faleza)
11:30 - 12:30 Competitia pescareasca "van Patzaichin" - concurs de vaslit in canotca, pe Dunare, intre echipe de pescari din localitatile Deltei (Faleza Ponton)
12:30 - 13:00 Festivitatea de premiere a castigatorilor Competitiei "Ivan Patzaichin" (Faleza-Scena)
13:30 - 17:30 Descopera ROWmania - Concurs de vaslit in canotci de 10+1 locuri - COMPETITIE ECHIPE TULCEA (lac Ciuperca) 12:00 - 13:30 inscrierea echipelor, acomodarea cu ambarcatiunile 13:35 START concurs (serii de cate 3 echipe, semifinale, finala)
16:00 - 20:30 2015 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup & Delta Rowmania Triathlon (Sala Sporturilor) 16:00 - 20:00 Inregistrarea participantilor, preluarea kit-urilor 16:30 - 17:00 Familiarizarea participantilor cu traseul de bicicleta
17:30 - 18:00 Intampinarea participantilor la Tour International Danubien (TID) (Faleza - Ponton)
17:30 - 18:00 Spectacolul Comunitatilor Locale - Ansamblul Altite dobrogene, Jijila (Faleza-Scena)
18:00 Festivitate de premiere (Faleza - Scena) Descopera ROWmania - Concurs de vaslit in canotci de 10+1 (Competitia Tulcea) Delta Rowmania Triathlon - Proba MiniTRI (9-12 ani) Tour International Danubien (TID)
19:00 - 23:00 Concerte Rock n' Row (Faleza-Scena) Nina Neagu & Band | Tudor Turcu & Band | Blue Nipple Boy | Holograf
20:00 - 21:00 Vernisajul expozitiei de fotografie "Malkotsch" (Francisc Vaida) (Ivan Pescar Fish Bar) Expozitie itinerata de Institutul Balassi - Institutul Maghiar din Bucuresti
21:00 - 23:05 Proiectie de film (Piata Civica) De ce eu? (Romania / Bulgaria, 2015, 125', drama, regia: Tudor Giurgiu)
DUMINICA, 30 august
07:00 - 14:00 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup &Delta Rowmania Triathlon (Sala Sporturilor)
Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup 07:00 - 07:30 deschiderea zonei de tranzitie pentru check-in (Sala Sporturilor) 08:15 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup (masculin) - START 09:40 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup (feminin) - START
Delta Rowmania Triathlon 11:30 - start Olimpic (Individual si stafeta) 11:40 - start Sprint 11:50 - start Supersprint
12:00 - 14:30 Conferinta "Black to Black - Cooperare de la Padurea Neagra la Marea Neagra" (Hotel Esplanada) Dezbatere de idei si proiecte comune intre orasele de la izvoarele si gurile Dunarii. Studii de caz si schimb de experienta intre participantii germani si romani
14:00 - 15:30 Descopera ROWmania - Concurs de vaslit in canotci de 10+1 - FINALA NATIONALA (lac Ciuperca) 13:00 - 14:00 - inscrierea echipelor, acomodarea cu ambarcatiunile 14:30 - START concurs serii de cate 3 echipe
15:30 - 16:00 Spectacolul Comunitatilor Locale - Ansamblul Folcloric Doruletul, Tulcea
16:00 - 17:30 Festivitate de premiere (Faleza-Scena) Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup & Delta Rowmania Triathlon Descopera ROWmania - Concurs national de vaslit in canotci de 10+1 Descopera Tulcea Quest - concurs de aventura urbana
17:30 - 18:00 Spectacolul Comunitatilor Locale - Ansamblul Juraveli, Jurilovca (Faleza-Scena)
20:00 - 23:00 Concerte Rock'n Row (Faleza-Scena) Niste Baieti | Discoteca: Stela Enache & Silvia Dumitrescu
21:00 - 22:45 Proiectie de film (Piata Civica) Aferim! (Romania / Bulgaria / Cehia, 2015, 105', drama, regia: Radu Jude) audienta: +15
LUNI - JOI, 31 august - 3 septembrie - Experimentarea turismului lent, in canotci de 2 sau 11 locuri Etapa "Delta" din Tour International Danubien (TID) Tur-maraton de la Tulcea la Marea Neagra, in canotci, alaturi de convoiul TID.
|