Dupa Noaptea Muzeelor si a Galeriilor urmeaza la sfarsitul lunii iunie Noaptea Institutelor Culturale. La acest eveniment se implica British Council, Institutul Goethe, Institutul Italian de Cultura, Institutul Cervantes, Centrul Cultural Ungar, Institutul Polonez, Delegatia Valonia-Bruxelles, Centrul Ceh si Institutul Francez.
Program
INSTITUTUL CULTURAL ROMAN
Delegatia Valonia-Bruxelles /„Europenii Ii privesc pe europeni“ ora 18.00 expozitia de benzi desenate .
ULTIMII RAPSOZI „Pa ospat“ cu oamenii din Vinerea, judetul Alba ora 19.00 Vom fi gazda si In acelasi timp musafirii comunitatii din satul Vinerea, judetul Alba. Un grup de 25 de sateni vor veni la ICR pentru a lua In primire spatiul (atat sala mare, cat si curtea) si pentru a desfasura activitati tipice locului lor de bastina. Ne vor Imbia sa servim bucate pregatite de ei
ora 22.30 Obiceiuri din Bucovina / 15 minute Documentar realizat In anul 1937 de Fundatia Culturala Regala Principele Carol Obiceiuri folclorice de iarna din Romania / 10 minute Documentar realizat de studioul de film „Alexandru Sahia“ la sfarsitul anilor ‘60 Serie de scurtmetraje despre fondul etnografic bucovinean anii 1973-1974
CENTRUL CEH
Freaka Night III, ORA 23:00 Choking Hazard VO ceha | subtitrari In engleza
ORA 1:00 o serie de scurt-metraje romanesti de horror
ORA 3:00 o surpriza pentru supravietuitori
INSTITUTUL CULTURAL FRANCEZ Sa cantam In noapte !
Cinema – Sala Elvire Popescu 19:00 « Cand eram cantaret » un film de Xavier Giannoli, cu G�rard Depardieu, C�cile de France, 2006
21:00 Concertul Barbarei Carlotti
23:30 « Azi eram frumoasa, Juna » un film de Alexandra Gulea ; 2008
01:00 « Cantecele de dragoste » un film de Christophe Honor�, cu Louis Garrel, Ludivine Sagnier, Chiara Mastroianni, 2007
3:00 « Nu pe gura » un film de Alain Resnais, cu Sabine Az�ma, Isabelle Nanty, 2003
18.00-23.30 : Mediateca Maraton de lectura : lectura fragmentelor literare pe tema cantecului francez
18.00-00.00 : Holul Institutului « Cutia cu muzica » : selectie libera de publicul a titlurilor franceze Intr-un repertoriu muzical, urias si divers.
18.00-5.00 : Curtea Interioara Bistro : Degustare si vanzare de specialitati frantuzesti Performante de dans de strada (hip hop, breakdance, streetdance)
18.00-23.00 : Spatiul limbilor Activitati ludice In fiecare sala, o scena muzicala deschisa, cabaret literar, karaoke
00:00 Bal In holul institutului
CENTRUL CULTURAL AL REPUBLICII UNGARE sI INSTITUTUL POLONEZ
Programele se vor desfasura la sediul Centrului Cultural al Republicii Ungare Bucuresti, str. Batistei nr. 39.
WARSAW – BUDAPEST: NIGHT EXPRESS
ora 18.00 – Concert de pian sustinut de Valeria Vetrici
ora 19.00 – Vernisajul expozitiei „Motive romanesti In afisul polonez” Institutul Polonez Nume sonore ale scolii Poloneze a Afisului, reunite Intr-o expozitie menita sa prezinte
ora 19.30 – ESC – escapare – evadare: productie de miscare (M Studio din Sfantu Gheorghe) (Centrul Cultural al Republicii Ungare)
ora 20.30 – Zakari�s Attila: Vernisajul expozitiei Arhitectura taraneasca din Secuime (Centrul Cultural al Republicii Ungare)
ora 21.00 – Antologia Animatiei Poloneze, partea I Institutul Polonez ”Perle” ale animatiei poloneze de la Inceputuri (anii ’50) pana In prezent, o carte de vizita remarcabila a culturii poloneze.
ora 22.00 – Muzica renascentista de la curtea regelui Ungariei, Mathias Rex, interpretata de Lyceum Consort (Centrul Cultural al Republicii Ungare)
ora 23.00 – Spectacol-lectura / teatru contemporan polonez: Piesa “Copilul” de Maria Spiss, In lectura actorilor Florina Gleznea si Florin Lazarescu, regia: Mariana Camarasan si Alexandra Penciuc
ora 23.45 – Anuntarea castigatorilor concursurilor-ancheta lansate de Centrul Cultural al Republicii Ungare si Institutul Polonez
ora 24.00 – Miez de noapte cu bigos Institutul Polonez Va invitam la savurarea unui fel de mancare traditional polonez - bigos
ora 1.00 – Dans modern interactiv cu Zsigmond Emõke si Csereszny�k D�vid (Centrul Cultural al Republicii Ungare)
ora 2.00 – Concert A.G. Weinberger (CCU)
ora 4.00 – Antologia Animatiei Poloneze, partea a II-a Institutul Polonez
ora 4.00 – Casa dansului popular cu Ansamblul Bercs�nyi (Centrul Cultural al Republicii Ungare)
De la Inceputul „noptii” pana la ora 23.45, concursuri- anchete cu Intrebari „culturale”. Inainte de miezul noptii se vor juriza raspunsurile
GOETHE-INSTITUT
Galeria UNA, Str. G-ral Budisteanu 10 ora 18:00 Discurs x 3 cu Vitalie Ciobanu, Stefan Rusu si Lilia Dragnevaulturale
ora 19:00 Performance cu Pavel Braila despre absurditati si Intamplari cotidiene tragi-comice In Republica Moldova
ora 20:00 Balkan Black Box-program de film: tanara generatie de creatori de film din Republica Moldova si multiplele ei perspective controversate
INSTITUTUL CERVANTES
ora 21.00 „LECTURI DE PROZA FANTASTICA” Se vor citi in romana si in spaniola fragmente din Noapte de Sanziene de Mircea Eliade si legende urbane de Jos� Manuel Pedrosa si Jos� Mar�a Merino.
ora 21:30, gradina Institutului Cervantes ”LUMINIS ANIMAT”. Videoproiectie de desene de Carmen Acsinte
Animatie spaniola – proiectie de film
ora 22:00 Sala de proiectii a Institului Cervantes El Bosque animado, regia Angel de la Cruz si Manolo G�mez, Spania 2001, animatie, 90 minute, V.O. Spaniola, Subtitluri in engleza
ora 24.00 Sala de Proiectii a Institului Cervantes “PUBLICITATE IBEROAMERICANA.” Retrospectiva editiilor 20,21,22 ale Festivalului “EL Sol”
ora 23:00 ”NOCTURNA FANTASTICA”. Proiectii de lungmetraje spaniole in gradina Institutului El Orfanato, regia Juan Antonio Bayona, Spania 2007, drama, groaza, 90 minute, V.O. Spaniola, Subtitluri in romana.
ora 01:00 El habitante incierto, regia Guillem Morales, Spania 2005, drama,psihologic, suspans, 110 minute, V.O. Spaniola, Subtitluri in engleza
ora 03:00 Amanece que no es poco, regia Jos� Luis Cuerda, Spania 1989, comedie absurda, 110 minute, V.O. Spaniola, subtitluri in engleza
BRITISH COUNCIL
18:00-21:30 Testeaza-ti rapid cunostintele de limba engleza Scurta descriere: Evalueaza-ti rapid si corect cunostintele de limba engleza, pe hartie sau pe calculator.
18.00-23:00 Vanatoare de comori concurs-interactiv cu premii, descoperirea indiciile ascunse In incinta British Council
18:00-18:30 Prezentarea ofertei de Dezvoltare Profesionala
18:00-18:45 Un britanic Iti spune o poveste
19:00-20:30 Dezbatere pe tema “70 de ani de relatii culturale Intre Marea Britanie si Romania”
19:00-23:00 Proiectie “The Best Of British Animation Awards 2007”
20:30-21:20 Spectacol de teatru “Apolodor” cu Ada Milea, Dorina Chiriac si Radu Banzaru
21:30-23:00 Descopera atmosfera pub-urilor britanice autentice jocuri de trivia pe echipe, In stilul traditional al pub-urilor britanice,
22:00-23:00 Spectacol de teatru “Quixote” cu Ada Milea, Dorina Chiriac si Bogdan Burlacianu
23:00-03:00 Party cu DJ Tom Wilson si Shukar Collective
INSTITUTUL ITALIAN DE CULTURA "VITO GRASSO"
20.30 Expozitie de desene inedite ale marilor artisti italieni ai secolului XX (Modigliani, Balla, Boccioni, Burri, Capogrossi, De Chirico, Guttuso, Manzù, Vedova)
21.30 “Recontres” (“Intalniri”) Scenariul si regia: Dragos Huluba, Violeta Totir Distributia: Dragos Huluba, Violeta Totir Durata: 1h
22.30 ...si, pentru ca dragostea trece si prin stomac, pauza de paste, pizza si parmezan
23.00 Film italian de Oscar (1992) “Mediterraneo”
site: www.icr.ro/noaptea_institutelor
|
|