dordeduca
0 evenimente in decembrie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
04 octombrie 2006 - 08 octombrie 2006

Festivalul Povesti pentru copii si oameni mari , Alba Iulia

galeriefilmcazarehartaComentarii
Scopul festivalului este de a educa prin arta, de a promova arta spectacolului din Romania si de a stimula schimburile culturale dintre Romania si celelalte tari din Europa si din lume, de a transforma municipiul Alba-Iulia intr-un veritabil centru cultural si artistic al Romaniei.
Festivalul are misiunea de a educa, de a implica, informa ai incanta copiii si adul?ii din Alba-Iulia. Sub deviza "Joaca-te si invata" se vor desfasura majoritatea evenimentelor din cadrul festivalului, dandu-li-se astfel participan?ilor posibilitatea sa foloseasca arta ca mijloc de comunicare.

PROGRAM

Miercuri, 4 octombrie

- Atelier Arte Vizuale (coordonator Mirela Dauceanu, artist plastic, lector Academia de arte Bucuresti) pentru copii ai adolescenti – la Casa de Cultura
- Atelier Actorie (coordonator Anca Colteanu, regizor) – pentru copii si adolescenti – la Casa de Cultura
- Atelier Dramaturgie (coordonator Mihaela Michailov, critic de teatru, dramaturg) pentru copii si adolescenti
- Atelier Videograf (coordonator Zomir Dimovici, operator TVR) – pentru copii si adolescenti
- Atelier „Cunoaste-te prin teatru” (coordonator Doina Lupu, UNITER) - pentru copiii din Centru de plasament
- 10.00: "Vrajitorul din Oz" regia Oana Leahu, scenografia Cristina Pepino, Teatrul de Papusi Prichindel, Alba Iulia (la Teatrul de Papusi)
- 12.00: "Doi purcelusi", regia Ion POPESCU, Teatrul Merlin Timiaoara (la Casa de Cultura a Studentilor)
- 15.00: Auditii / Teatru Radiofonic (la Art Cafe)
- 18.30 : Deschiderea oficiala a festivalului
- 19.00 "Creatorul de teatru", regia Alexandru Dabija, scenografia Irina Solomon, cu Marcel Iures, Valeria Seciu, Constantin Draganescu, Afrodita Androne, Vitalie Bantas/ Teatrul Act Bucuresti
- 22.00:" Ich bin Ofelia" de Gertrud Fussenegger, regia Sorin Militaru, cu Coca Bloos ( la Pub 13)

Joi, 5 octombrie

- Atelier Arte Vizuale (coordonator Mirela Dauceanu, artist plastic, lector Academia de arte Bucuresti) pentru copii ai adolescenti – la Casa de Cultura
- Atelier Actorie (coordonator Anca Colteanu, regizor) – pentru copii si adolescenti – la Casa de Cultura
- Atelier Dramaturgie (coordonator Mihaela Michailov, critic de teatru, dramaturg) pentru copii si adolescenti
- Atelier Videograf (coordonator Zomir Dimovici, operator TVR) – pentru copii si adolescenti
- Atelier „Cunoaste-te prin teatru” (coordonator Doina Lupu, UNITER) - pentru copiii din Centru de plasament
- 10.00: "Califul Barza", regia Oana Leahu, Teatrul Ariel Targu-Mures (la Teatrul de Papusi)
- 12.00: "Castelul din Carpati", regia Bogdan Dragulescu, Teatrul Gulliver Galati (la Casa de Cultura a Studentilor)
- 15.00: "Clinic Clown" – pentru copiii internati in spital / in parteneriat cu UNITER (la Spital)
- 15.00 – Auditii / Teatru Radiofonic (la Art Cafe)
- 16.00: "Vacanta la Sevilla", regia Alina Nelega, cu: Iolanda Dain, Cornel Iordache, Mariana Iordache / Teatrul Ariel Targu-Mures (la Art Cafe)
- 16.00: "Puppy love" de Anders Duuns / Teatru suedez contemporan / Spectacol lectura pentru copii – de la 13 ani
- 17.00: "Creatorul de teatru", regia Alexandru Dabija, scenografia Irina Solomon, cu Marcel Iures, Valeria Seciu, Constantin Draganescu, Afrodita Androne, Vitalie Bantas / Teatrul Act Bucuresti
- 18.00 – prezentarea expozitiei „Povesti pentru copii si oameni mari” (ilustratii de carte) – in parteneriat cu La Maison des Illustrateurs Paris (la Casa de Cultura)
- 19.00: "Gaitele", regia Alexandru Dabija, cu Dorina Lazar, Constantin Cojocaru, Ionel Mihailescu, Marius Stanescu, Elvira Deatcu/Paula Niculita, Carmen Tanase, Virginia Rogin, Dana Voicu, Petre Nicolae, Ana Maria Moldovan, Pavel Bartos / Teatrul Odeon (la Casa de Cultura)
- 22.00 – concert Ada Milea – Quijote – in limba engleza (la Pub 13)

Vineri, 6 octombrie

- Atelier Arte Vizuale (coordonator Mirela Dauceanu, artist plastic, lector Academia de arte Bucuresti) pentru copii ai adolescenti – la Casa de Cultura
- Atelier Actorie (coordonator Anca Colteanu, regizor) – pentru copii si adolescenti – la Casa de Cultura
- Atelier Dramaturgie (coordonator Mihaela Michailov, critic de teatru, dramaturg) pentru copii si adolescenti
- Atelier Videograf (coordonator Zomir Dimovici, operator TVR) – pentru copii si adolescenti
- Atelier „Cunoaste-te prin teatru” (coordonator Doina Lupu, UNITER) - pentru copiii din Centru de plasament
- 10.00 : "Vrajitorul si Corbul", regia Mona Chirila, Teatrul Puck Cluj (la Casa de Cultura a Studentilor)
- 12.00: "Pecetea fermecata", regia Cristian Pepino, Teatrul de Copii si Tineret Constanta (la Teatrul de Papusi)
- 14.00 – Masa rotunda „Povesti pentru copii si oameni mari” ţn parteneriat cu AICT - sectia romana
- 15.00 – Auditii / Teatru Radiofonic / Dialog cu Gabriela Adamesteanu (cu participarea Gabrielei Adamesteanu) (la Art Cafe)
- 16.00: "Cazuti din luna" de Lucas Svensson/ Teatru suedez contemporan / Spectacol lectura pentru copii – de la 6 ani
- 18.30 – Lansare de carte: „Cate vieti ai tu, actorule?” de Ioan Moldovan, Editura Bunavestire Blaj (la Casa de Cultura)
- 19.00 : "JOI megaJOY", regia Radu Afrim, decorul: Vittorio Holtier, costume Ilona Varga Jaro, cu Dorina Lazar, Virgil Andriescu, Irina Mazanitis, Virginia Rogin, Liana Margineanu, Constantin Cojocaru, Rodica Mandache, Tatiana Iekel, Crina Mure?an, Jeanine Stavarache, Ana Maria Moldovan, Alin Teglas/Teatrul Odeon (la Casa de Cultura)
- 22.00: "Chantan au lait" – un spectacol cu Maia Morgenstern, pe texte de Mircea Dinescu (la Pub 13)

Sambata, 7 octombrie

- Atelier Arte Vizuale (coordonator Mirela Dauceanu, artist plastic, lector Academia de arte Bucuresti) pentru copii ai adolescenti – la Casa de Cultura
- Atelier Actorie (coordonator Anca Colteanu, regizor) – pentru copii si adolescenti – la Casa de Cultura
- Atelier Dramaturgie (coordonator Mihaela Michailov, critic de teatru, dramaturg) pentru copii si adolescenti
- Atelier Videograf (coordonator Zomir Dimovici, operator TVR) – pentru copii si adolescenti
- Atelier „Cunoaste-te prin teatru” (coordonator Doina Lupu, UNITER) - pentru copiii din Centru de plasament
- 10.00: "Regele cocosat" regia Bogdan Dragulescu, Teatrul GONG Sibiu (la Teatrul de Papusi)
- 12.00: "Cenusareasa", regia Silviu Purcarete, Teatrul Tandarica Bucuresti (la Casa de Cultura a Studentilor)
- 11.00: Lansare de carte: Editura Humanitas: „Ghidul nesimtitului” de Radu Paraschivescu (la Libraria Humanitas)
- 15.00: Prezentarea rezultatelor atelierelor de Arte Vizuale, Actorie, Dramaturgie si Videograf (la Casa de Cultura)
- 16.00: "Fii si tu clown!"– spectacol interactiv cu Doru Rancea (in fata Casei de Cultura)
- 17.00: "Aventurile lui Habarnam" regia Alexandru Dabija, muzica Ada Milea, cu: Pavel Bartos, Marius Stanescu, Lauren?iu Lazar, Ioan Batinas, Romulus Chiciuc, Mugur Arvunescu, Ionut Kivu, Gabriel Pintilei, Marian Lepadatu, Mircea Constantinescu, Catalina Mustata, Ana Maria Moldovan, Paula Niculi??, Dorina Lazar, Adriana Trandafir, Rodica Mandache, Dana Voicu / Teatrul Odeon (la Casa de Cultura)
- 20.00: "Imblanzirea Scorpiei" de W. Shakespeare, regia Paul Bargetto (SUA) / Teatrul National Constanta (la Casa de Cultura a Studentilor)
- 23.00: "Kinky Zone", regia Radu Afrim, cu: Antoaneta Zaharia, Constantin Cojocaru, Romulus Chiciuc, Clara Flores, Alin Teglaa / Teatrul Luni de la Green Hours (la Pub 13)

Duminica, 8 octombrie

- 10.00: "Cavalerii mesei rotunde", regia Cristian Pepino, Teatrul COLIBRI Craiova (la Teatrul de Papusi)
- 12.00: "Scamatorii", Teatrul GONG Sibiu (in fata Casei de Cultura)
- 14.00 – prezentarea rezultatelor atelierului de la Centrul de plasament (la Centrul de plasament)
- 16.00: "Maimutica Soarelui" de Sofia Freden / Teatru suedez contemporan - Spectacol lectura pentru copii - de la 5 ani
- 19.00: "Satra", regia Beatrice Rancea, muzica Dorina Crisan Rusu, costumele Liza Panait / Teatrul National Constanta (la Casa de Cultura)
- 22.00: Maria Tanase – recital Adriana Trandafir (la Pub 13)

 
Tag-uri
copiiLa Alba Iulia 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorOctombrie 2006 Anul urmator
      
     
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagin─â | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan ├«n hibernare; posibil s─â┬árevenim ├«ntr-o form─â nou─â. ┬»\_(Ńâä)_/┬» [Fb / Ig]