A XV-a editie a evenimentului care aduna crema reprezentatiilor teatrale romanesti din anul curent. In mod normal festivalul este o manifestare B2B :) pana acum accesul facandu-se exclusiv pe baza de invitatii.
Incepand cu acest an festivalul va fi deschis si publicului larg printr-un numar (relativ limitat) de bilete disponibile la casele teatrelor gazda. In acest sens o parte din spectacole sunt se vor juca in 2 reprezentatii consecutive.
Regizori participanti: Liviu Ciulei, Alexandru Tocilescu, Mihai Maniutiu, Alexandru Dabija, Victor Ioan Frunza, Tompa G�bor, Alexander Hausvater, Dragos Galgotiu, Felix Alexa, Bocs�rdi L�szl�, Vlad Massaci, Gianina Carbunariu, Ana Margineanu, Radu Alexandru Nica.
In afara sectiunii oficiale: Silviu Purcarete, Alexandru Darie, Cornel Todea.
Site oficial: www.fnt.ro
PROGRAM Duminica 06 noiembrie 18.30 - La Teatrul "Bulandra", Sala Izvor
Teatrul "Bulandra", Bucuresti
Sase personaje in cautarea unui autor - de Luigi Pirandello
Regia: Liviu Ciulei
19.00 si 21:30 - La Teatrul Odeon
Teatrul "Radu Stanca", Sibiu
Electra - dupa Sofocle si Euripide (spectacol invitat)
Regia: Mihai Maniutiu
22:00 - La Teatrul Foarte Mic
Teatrul Mic, Bucuresti
89.89 ...fierbinte dupa '89 - de Ana Margineanu (dupa piese de Stefan Caraman, Peca Stefan, Petre Barbu, Paul Cilianu, Calin Blaga)
Regia: Ana Margineanu
| Luni 07 noiembrie 12.00 - La Teatrul ACT
In memoriam Vlad Mugur
Cu participarea prietenilor, colaboratorilor si a tuturor celor care l-au apreciat pe regizor.
15.30 - La UNITER
Lansarea volumului Congresului Asociatiei Internationale a Criticilor de Teatru, 2003. Comunicari.
Participa: George Banu
19.00 - La Teatrul "Bulandra", Sala "Toma Caragiu"
Teatrul "Bulandra", Bucuresti
Mascariciul - dupa A.P. Cehov
Regia: Horatiu Malaele
19.00 si 22.00 - La Teatrul National din Bucuresti, Sala "I.L. Caragiale"
Teatrul Maghiar de Stat, Cluj-Napoca
Woyzeck - de Georg B�chner
Regia: Mihai Maniutiu
22.00 - La Teatrul Mic
Teatrul Mic, Bucuresti
O zi din viata lui Nicolae Ceausescu - dupa Th. Denis Dinulescu
Regia: Alexandru Tocilescu | Marti 08 noiembrie 12.00 - La Teatrul ACT
Lansare de carte: Peter Brook si trei generatii ale teatrului romanesc: Radu Penciulescu, Andrei Serban si Felix Alexa.
Participa: George Banu si Felix Alexa
18.00 - La Teatrul ODEON
Teatrul Odeon, Bucuresti
Portretul lui Dorian Gray - dupa Oscar Wilde
Regia: Dragos Galgotiu
18.00 - La Teatrul Foarte Mic
Teatrul Mic, Bucuresti
89.89 ...fierbinte dupa '89 - de Ana Margineanu (dupa piese de Stefan Caraman, Peca Stefan, Petre Barbu, Paul Cilianu, Calin Blaga)
Regia: Ana Margineanu
18.00 - La Teatrul "Nottara", Sala "Horia Lovinescu"
Teatrul „Nottara", Bucuresti
Cheek to cheek - de Jonas Gardell
Regia: Radu Afrim
21.00 - La Teatrul National "I.L. Caragiale" din Bucuresti, Sala "Liviu Rebreanu
Teatrul National "I.L. Caragiale", Bucuresti
Gandirea - de Leonid Andreev
Regia: Felix Alexa
22.00 - La Teatrul ACT
ArCuB, Asociatia " IF…/DACÃ… /Pentru femei…:" si Teatrul ACT, Bucuresti
Rose - de Martin Sherman
Regia: Liana Ceterchi
| Miercuri 09 noiembrie 12.00 - La Teatrul ACT
Lansare de carte: Mnemosina, bunica lui Orfen de Catalina Buzoianu (Fundatia „Camil Petrescu" - Revista „Teatrul Azi").
Participa: Catalina Buzoianu, Sanda Manu si Marina Constantinescu
18.00 - La Teatrul Foarte Mic
Teatrul Mic, Bucuresti
mady-baby.edu - de Gianina Carbunariu
Regia: Gianina Carbunariu
19.00 si 22.00 - La Teatrul Odeon
Novisadko Pozori?te
Medeea-circles - dupa Euripide
Regia: Tompa G�bor
19.00 - La Teatrul National "I.L.Caragiale" din Bucuresti, Sala "Liviu Rebreanu"
Teatrul National "I.L.Caragiale", Bucuresti
Inima de caine - dupa Mihail Bulgakov (spectacol invitat)
Regia: Yuriy Kordonskiy
22.00 - La Studioul Casandra
Studioul Casandra, Bucuresti
Romantiosii - de Edmond Rostand
Regia: Vlad Massaci
| Joi 10 noiembrie 18.00 si 22.00 - La Teatrul National "I.L.Caragiale" din Bucuresti, Sala "Camil Petrescu"
Teatrul German de Stat, Timisoara
Cymbeline - de W. Shakespeare
Regia: Alexander Hausvater
19.00 - La Teatrul "Bulandra", Sala Izvor
Teatrul "Bulandra", Bucuresti
Henric IV - de Luigi Pirandello
Regia: Liviu Ciulei
22.00 - La Teatrul Foarte Mic
Teatrul Mic, Bucuresti
mady-baby.edu - de Gianina Carbunariu
Regia: Gianina Carbunariu
19.00 si 22.00 - La Teatrul Odeon
Teatrul National "Radu Stanca", Sibiu
Casa de pe granita - de Slawomir Mro?ek
Regia: Tompa G�bor
| Vineri 11 noiembrie 18.00 - La Opera Nationala Bucuresti
Teatrul "Sica Alexandrescu", Brasov
Asteptandu-l pe Godot - de Samuel Beckett
Regia: Alexandru Dabija
19.00 - La Teatrul "Nottara", Sala "George Constantin"
Teatrul "Nottara", Bucuresti
Nu se stie cum - de Luigi Pirandello
Regia: Bocs�rdi L�szl�
19.00 si 22.00 - La Teatrul "Bulandra", Sala Izvor
Teatrul National "Radu Stanca", Sibiu
Nora - de Henrik Ibsen
Regia: Radu-Alexandru Nica | Sambata 12 noiembrie 15.00 si 17.00 - La Tramvai (cu pornire de la Sf. Gheorghe)
Teatrul National Radiofonic, Societatea Romana de Radiodifuziune si ArCuB, Bucuresti
Un tramvai numit Popescu - dupa opera poetului Cristian Popescu
Regia: Gavriil Pinte
18.00 si 21.00 - La Teatrul Odeon
Teatrul "Toma Caragiu", Ploiesti
Trei surori de A.P. Cehov
Regia: Alexandru Dabija
19.00 si 22.00 - La Teatrul National, Bucuresti, Sala "I.L. Caragiale"
Teatrul German de Stat, Timisoara
Scaunele - de Eugene Ionesco
Directia de scena: Victor Ioan Frunza
22.00 - La Teatrul "Nottara", Sala "George Constantin"
Teatrul "Nottara", Bucuresti
Nu se stie cum - de Luigi Pirandello
Regia: Bocs�rdi L�szl�
| Duminica 13 noiembrie 12.00 - La Teatrul ACT
Lansare de carte: Mastile lui Hausvater de Cristina Modreanu (Fundatia „Camil Petrescu" - Revista „Teatrul Azi").
Participa: Cristina Modreanu, Alexander Hausvater
11.00 - La Teatrul "Ion Creanga"
Teatrul "Ion Creanga", Bucuresti
Harap Alb - de Ion Creanga
Regia: Cornel Todea
15.00 si 17.00 - La Tramvai (cu pornire de la Sf. Gheorghe)
Teatrul National Radiofonic, Societatea Romana de Radiodifuziune si ArCuB, Bucuresti
Un tramvai numit Popescu - dupa opera poetului Cristian Popescu
Regia: Gavriil Pinte
18.30 - La Teatrul "Bulandra", Sala "Toma Caragiu
Teatrul "Bulandra", Bucuresti
Triumful dragostei - de Pierre Marivaux (Premiera oficiala, gazduita de catre Festivalul National)
Regia: Alexandru Darie
17.30 si 20.30 - La Teatrul National din Bucuresti, Sala "I.L. Caragiale"
Teatrul National, Craiova
Noaptea de la spartul targului - de William Shakespeare(spectacol invitat)
Regia: Silviu Purcarete |
PROMO
Un eveniment il va constitui prezenta lui Silviu Purcarete, invitat sa inchida editia 2005 cu montarea sa de referinta, realizata in urma cu doua stagiuni, Cum doriti sau Noaptea de la spartul targului, dupa W. Shakespeare. Silviu Purcarete a primit anul acesta, in cadrul Galei UNITER, Premiul pentru cel mai bun regizor, iar productia Teatrului National din Craiova – Premiul pentru Cel mai bun spectacol.
In ambitia de a contura o panorama cat mai completa a numelor regiei romanesti actuale, Festivalul va gazdui premiera oficiala cu Triumful dragostei de Pierre Marivaux, in regia lui Alexandru Darie, la Teatrul „Bulandra“.
In premiera va fi adusa in atentia publicului regia de teatru pentru copii. Spectacolul Harap Alb, semnat de Cornel Todea la Teatrul „Ion Creanga“ din Bucuresti, va fi invitat sa ilustreze specificul ei.
Festivalul National de Teatru, editia 2005, mai include doua sectiuni:
· Master class – Actorie, omagiu adus celui mai pretios partener al regizorului.
· Reverenta catre poetul Cristian Popescu, s-au scurs zece ani de la disparitia acestui creator unic.
Pentru ca reusita unui festival nu sta doar in selectie, ci si in atmosfera, din programul FNT nu vor lipsi lansarile de carte, expozitiile de fotografie de spectacol, Clubul Festivalului, un spatiu al comunicarii si al dialogului liber, sincer, dezinhibat, precum si o necesara intalnire cu regizorii invitati, protagonistii editiei 2005.
www.fnt.ro
|
|