Festivalul international de scurt si mediu metraj Next , creat in memoria regizorului Cristian Nemescu si a sound designerului si compozitorului Andrei Toncu se va desfasura in cinematografele bucurestene in perioada 13- 18 aprilie 2010.
Program
Marti, 13 aprilie
Cinema Scala
18:00 – 19:00 Gala de deschidere
19:00 – 21:00 Proiecţie specială
Gegen die Wand / Cu capul �nainte, regia Fatih Akin, Germania / Turcia, 2004, 121’
21:30 – 23:30 Semaine internationale de la critique Miercuri, 14 aprilie
Cinema Scala
16:30 – 18:30 Competiţie I + Q&A
19:00 – 21:00 Competiţie II + Q&A
21:30 – 23:15 SHORT MATTERS! European Film Academy Short Film Nominees 2009 on Tour I
Cinemateca Eforie
18:00 – 19:45 Festival Cities: Oberhausen
20:30 – 22:15 Countries in Focus: UK
Mansarda Cărtureşti
10:30 – 11:30 Seminar de sound-design Christophe Heral: Realizarea sunetului pentru scurt metraje 12:00 – 14:00 Seminar de sound-design Alexander Hacke & Danielle de Picciotto: Making of Dansul stelelor
Joi, 15 aprilie
Cinema Scala
16:30 – 18:30 Competiţie III + Q&A
19:00 – 21:00 Competiţie IV + Q&A 21:30 – 23:15 SHORT MATTERS! European Film Academy Short Film Nominees 2009 on Tour II
Cinemateca Eforie
11:00 – 13:00 Competiţie I + Q&A (Reluare)
14:00 – 16:00 Competiţie II + Q&A (Reluare) 18:00 – 19:30 Countries in Focus: Polonia
Baneasa Drive-In Cinema 21.00 – 00.45 Proiecţie specială: Cristian Nemescu & Andrei Toncu
Mansarda Cărtureşti
10:30 – 12:00 Seminar de scenaristică Răzvan Rădulescu: Nimic inseamna mai mult. Reinserţia realului �n ficţiune
12.30 – 14.00 Seminar de producţie de film Jim Stark: Producţia de film independent �ntr-o lume comercială
Vineri, 16 aprilie
Cinema Scala
14:00 – 15:45 Cristian Nemescu & Andrei Toncu I: Scurt metraje 16:00 – 16:30 Lansare de carte
Totul despre scurt metraj de Clifford Thurlow
16:30 – 18:30 Competiţie V + Q&A
19:00 – 21:00 Competiţie VI + Q&A
21:30 – 23:30 ShortsUP: Maşinăria de vise
Cinemateca Eforie
11:00 – 13:00 Competiţie III + Q&A (Reluare)
14:00 – 16:00 Competiţie IV + Q&A (Reluare)
18:00 – 19:45 Festival Cities: Vila Do Conde
20:30 – 22:30 Şi ei au fost NexT Generation
Helen, regia Christine Molloy & Joe Lawlor, UK/Irlanda, 2008, 79’
Mansarda Cărtureşti 10:30 – 12:00 Seminar de critică de film Ronald Bergan: (Mez)Aventurile unui autor de cărţi despre film 12:30 – 13:30 Clifford Thurlow: Totul despre scurt metraj
Centrul National al Dansului Bucureşti
21:00 – 22:30 NISI MASA: Proiecţia scurt metrajelor dezvoltate �n cadrul European Short Pitch �n anii precedenţi
Sambata, 17 aprilie
Cinema Scala
11:00 – 12:00 NexT Kids – proiecţie specială pentru copii 12:15 – 14:00 NexT Kids – jocuri
15:00 – 18:30 Prietenii festivalului + Q&A 19:30 – 23:30 Gala de �nchidere & Proiecţia filmelor premiate
Cinemateca Eforie
11:00 – 13:00 Competiţie V + Q&A (Reluare)
14:00 – 16:00 Competiţie VI + Q&A (Reluare)
16:30 – 19:00 Cristian Nemescu & Andrei Toncu II
Mansarda Cărtureşti
10:30 – 11:30 AMC pixel factory
Valentin Nadolu, AMC Lead Artist: Vehicule şi personaje �n 3D. Bune practici de modelaj
12:00 – 14:00 Seminar de regie de film
Joe Lawlor, Elad Keidan, Florin Serban: Pasul de la scurt la lung metraj
Duminica, 18 aprilie
Cinemateca Eforie
12:00 – 13:30 Prietenii festivalului I (Reluare)
14:00 – 15:30 Prietenii festivalului II (Reluare)
16:00 – 18:00 Semaine de la critique (Reluare)
18:30 – 20:00 SHORT MATTERS! European Film Academy Short Film Nominees 2009 on Tour I (Reluare) 20:30 – 22:00 SHORT MATTERS! European Film Academy Short Film Nominees 2009 on Tour II (Reluare)
site: nextproject.ro
|
|