dordeduca
0 evenimente in ianuarie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
20 noiembrie 2006 - 25 noiembrie 2006

Festivalul DaKino , Bucuresti

galeriefilmcazarehartaComentarii
Ajuns deja la cea de-a 16-a editie, festivalul DaKino s-a impus deja ca fiind "unul dintre cele mai importante evenimente culturale ale capitalei", pastrandu-si fidelitatea fata de misiunea sa, si anume aceea de a pune filmul romanesc intr-o alta lumina si de a-l promoa pe plan international si national.
Dovada - faptul ca din 1994, FIF DaKINO este mentionat si in Catalogul Festivalurilor de Film - "Le Carrefour des Festivals" si in celebrul catalog editat de Variety Magazine - "The Variety Guide to Film Festivals".

JOI,23 NOIEMBRIE 2006

COMPETITIE FICTIUNE- SALAAUDITORIUM
10.00/ Candy Viola/ Fabio Simonelli/Italia/13’33’’
10.14/ Aberant Shapes/ Ciprian Panaite/ Romania/ 13'
10.28/ The Sound Of The Wave/ Antonis Samourakis/ Grecia/ 23'
10.51/ PAUZA
11.05/ The Dinner/ Cecile Vernant/ Franta/ 13’25’’
11.19/ Weitzman St. no.10/ Pini Tavger/ Israel/ 13’
11.32/Doll no.639/ Andras Gyorgy, Gabor Moray/ Ungaria/ 15’40’’
11.48/ Dance Of Freedom/ Ariane Kessissoglou/ Germania, Elvetia, Cuba/ 6'20''
11.55/ Is Not What It Seems To Be/ Tiberiu Iordan/ Romania/ 9'24''
12.05/ The T-Shirt/ Hossein Martin Fazeli/ Rep. Ceha/ 10'44''
12.16/ Dubus/ Alexei Dmitriev/ Rusia/ 4'09''
12.20/ Alogic no.11 …/ Florin Kevorkian/ Romania/ 28'06''
12.49 PAUZA

COMPETITIE FICTIUNE- SALA AUDITORIUM
15.00/ The War Of Apples And Caterpillas/ Nataliya Marchekova/ Ucraina/9'47''
15.10/ Picnic/ George Adamescu/ Romania/ 16'
15.26/ In A Land Full Of Toys/ Mateusz Dymek/ Polonia/ 30'
16.57/ Puppet/ Patrick Smith/ USA/ 6'20''
17.04/ On The Same Floor/ Gideon Latzman/ Israel/ 29'30''
17.34/ Nature/ Valentin Partenie/ Romania/ 5'
17.40 FINAL PROIECTII ORA 18.00- 19.30 HOLUL SALII AUDITORIUM
WORKSHOP VIDEOLINK: Prezentare sisteme de lumini

ORA 19.30DESCHIDEREA OFICIALA: SALA AUDITORIUM
- VERNISAJ EXPOZITIE SAMUEL HAVADTOY
- FILM DESCHIDERE
“THE HOUSE IS BURNING”, regia Holger Ernst, Germania-SUA, 2006, 97 min
Producator executiv Wim Wenders
Film present la Cannes 2006 in afara competitiei
Primul lungmetraj al regizorului-scenarist Holger Ernst.
22.00 Cocktail Deschidere — Rotonda Salii AUDITORIUM

VINERI, 24 NOIEMBRIE 2006

COMPETITIE FICTIUNE- SALA AUDITORIUM
10.00/ The Present/ Minos Nikolakakis/ Grecia/ 12'
10.12/ In The Garden Of Eden/ Svetoslav Vladimirov/ Bulgaria/ 1'
10.13/ Adults Only/ Yeo Joon Han/ Malaezia/ 10'
10.23/ The Incident/ Myroslav Slaboshpytskiy/ Ucraina/ 20'
10.44/ Who I am and What I Want/ Chris Shepherd, David Shrigley/ UK/ 1'30''
10.46/ Avatar/ Lluis Quilez/ Spania/ 15'
11.02/ Something Like That/ Esmir Filho/ Brazilia/ 15'
11.17 PAUZA
11.30/ Slavek The Shit/ Grimur Hakonarson/Islanda, Cehia, Estonia / 15'
11.45/ T'as D'Beaux Yeux, Tu Sais!/ Jean-Pierre Malignon/ Franta/ 11'05''
11.56/ Level/ Krzysztof Kiwerski, Zbigniew Szymanski/ Polonia/ 8'20''
12.05/ The Clap/ Geoff Lindsey/ UK/ 12'
12.17/ To A Man With A Big Nose/ Cecilia Aranovich/ USA/ 3'12''
12.21/ DVD/ Ciro Altabas/ Spania/ 17'
12.38/ Sooner or Later/ Istvan Madaras/ Ungaria/ 11’
12.49/ The Payoff/ Tarik Benbrahim/ Maroc/ 7'37''
12.57/ Dies Irae/ Jean-Gabriel Periot/ Franta/ 10'
13.07/ PAUZA

COMPETITIE FICTIUNE- SALA AUDITORIUM
15.00/ Miracle/ Evgeny Ruman/ Israel/ 30'
15.30/ Hands/ Valentin Partenie/ Romania/ 2'
15.33/ Coat Fitting/ Elias Demetroiu/ Grecia/ 22'
15.56/ The Lamp With A Hat/ Radu Jude/ Romania/ 23'
16.20/ Miramar St./ Jon Garano/ Spania/ 8'
16.28 PAUZA
16.40/ The Making Of Parts/ Daniel Elliott/ UK/ 15'
16.55/ Eu si cu mine/ Anca Damian/ Romania/ 15’02’’
17.11/ Colorful EU/ Peter Vadocz/ Ungaria/ 1'12''
17.13/ The Fear Of Mr. G/ Adina Pintilie/ Romania/ 20’
17.33/ Hold Up/ Thierry Samitier/ Franta/ 5'09''
17.38/ The Multimediaman and the Thief/ Radu Comanescu Surdu/ Romania/ 22'
18.00/ FINAL PROIECTII ORA 18-19.30 SALA AUDITORIUM
WORKSHOP VIDEOLINK : Prezentare accesorii de camera

PROGRAMEPARALELE: Complex Auditorium
ORA 19.30: “OPERATION SPRING”, regia Angelika Schuster, TristanSindelgruber, Austria, 2005, 94 min.
Vienna Film Award, Viennale 2005 ORA 21.00: “POPE DREAMS”, regiaPatrick Hogan, SUA, 2006, 106 min.
Grand Jury Prize, Best Narrative Film, Atlanta Film Festival, 2006

SAMBATA 25 NOIEMBRIE 2006

COMPETITIE FICTIUNE-SALA AUDITORIUM
10.00/ Antonio's Breakfast/ Daniel Mulloy/ UK/ 16'
10.16/ And Now A Word From Our Sponsors/ Wojciech Lorenc/ USA/ 9'10''
10.26/ The Amazing Death Of Mrs.Muller/ Antonio Tublen, Alexander Broendsted/ Danemarca/ 7'43''
10.34/ Don't Say A Word/ Marek Blaha/ Australia/ 8'40''
11.43/ The Secret/ Luis Antonio Pereira/ Brazilia/ 18'
11.01/ Spin/ Jamin Winans/ USA/ 8'
11.09/ Paris-Dakar/ Caroline Jules, Ron Dyens/ Franta/ 16'
11.25/ Estes Avenue / Paul Cotter/ UK/ 3'20''
11.29 PAUZA

COMPETITIE FICTIUNE-SALA AUDITORIUM
15.00/ Pam Para Ram/ Petru Hadarca/ Romania/ 31’
15.31/ The Young Girl/ Fabian Giessler/ Finlanda/ 5'
15.36/ Crossing/ Catalin Leescu/ Romania/ 1'40''
15.38/ Please Kill Me/ Lyndon Ives/ UK/ 5'
15.43/ On Air Advertising/ Cristian Nicolescu, George Dascalescu/ Romania/ 4'
16.48/ Dig The Dog/ Jan Daniel Fritz/ Germania/ 21'37''
17.10/ PAUZA
17.20/ Flesh/ Valentin Partenie/ Romania/ 4'
17.24/ A Piece Of News/ Evgeny Ruman/ Israel/ 17'
17.41 / First Snow/ Pablo Aguero/ Franta/ Argentina/ 15’
17.56 FINAL PROIECTII ORA 18.00- 19.30 SALA AUDITORIUM
WORKSHOP VIDEOLINK: Prezentare camera HD

PROGRAME PARALELE:Complex Auditorium
ORA 19.30: “LIFE IN LOOPS”, regia Timo Novotny, Austria, 2006, 80min.
Best Documentary Film, Karlovy Vary International Film Festival 2006 ORA 21.00: “MEURTRIERES”,regia Patrick Grandperret, Franta, 2006, 97 min.
Award of the Jury President, Un certain regard, Cannes, 2006

DUMINICA,26 NOIEMBRIE 2006
ORA 19.30 GALA DE INCHIDERE — SALAAUDITORIUM
- SPECTACOL SURPRIZA
- IN MEMORIAM OVIDIU BOSE PASTINA
Film documentar realizat de Studioul Sahia, regizor si scenarist IoanAlbu
- DECERNAREA PREMIILOR

ORA 20.30 FILM INCHIDERE
« COMBIEN TU M’AIMES?», regia Bertrand Blier, Franta - Italia,2005, 97 min.
cu Monica Bellucci, Gerard Depardieu
Best Director Award, MOSCOVA, 2006

ORA 22.15 COCKTAIL INCHIDERE: Rotonda Salii Auditorium

CINEMA SCALA
JOI, 23 NOIEMBRIE 2006

COMPETITIE FILM DOCUMENTAR- CINEMA SCALA

10.00/ Choose Romania/ /Romania/ 40’- FILM IN AFARA COMPETITIEI
10.40/ From World to World/ Vincent Detours, Dominique Henry/ Belgia/ 52'
11.32 A Long Day/ Anna Bianco/ Italia/ 17'30''
11.51/ The Story Of Water Spite/ Thomas Busch, Sabine Kuper/ Germania- Rep. Ceha/ 50'
12.42 PAUZA

COMPETITIE FILM DOCUMENTAR- CINEMA SCALA
15.00/ Moszny/ Robert Lakatos/ Ungaria/ 40'
15.40/ Urmuz/ Nemethi Andras Barna/ Romania/ 20'
16.01/ My Life With Manikda/ Bo Van der Werf/ Belgia/ 52'
16.54/ Valley Of The Dreamers/ Aurelia Mihai/ Germania, SUA, UK/ 37'18''
17.32 FINAL PROIECTII

VINERI, 24 NOIEMBRIE 2006

COMPETITIE FILM DOCUMENTAR
10.00/ Two Sisters/ Jasna Krajinovic/ Belgia/ 58'
10.59/ Strip-Tease/ Attila V. Nagy/ Ungaria/ 6'30''
11.07/ Faces/ Adrian Voicu/ Romania/ 52'
11.59/ Drink To Forget/ P.Heeren, M.Calabresci, C. Mollino/ Italia/ 40'
12.39/ PAUZA

COMPETITIE FILM DOCUMENTAR
15.00/ Sisai/ David Gavro/ Israel/ 57'
15.58/ The Market/ Ana Husman/ Croatia/ 9'32''
16.08/ The Cat's Cut/ Jeremy Hamers/ Belgia/ 52'
17.01/ A Writer’s Will/ Gabriel Achim/ Romania/ 17'28''
17.19/ Patches/ Camilla Martine Butchins/ Israel/ 28'
17.47 FINAL PROIECTII

PROGRAME PARALELE: CINEMA SCALA
ORA 19.30: “GITMO- THE NEW RULES OF WAR”, regia Erik Gandini,Tarik Saleh, Suedia, 2005, 80 min.
Best Documentary, Grand Jury Award, Seattle International Film Festival 2006
ORA 21.00: “LA VIE SEXUELLE DES BELGES NO. 2
CAMPING COSMOS”, regia JAN BUCQUOY, Belgia, 1996, 86 min.

SAMBATA, 25 NOIEMBRIE 2006

COMPETITIE FILM DOCUMENTAR
10.00/ Fish Island/ Mihai Chirila/ Romania/ 13'
10.14/ Marionettes Of The Accettella Family/ Vito Rubio/ Italia/ 50'
11.04/ A Bridge Over The Drina/ Xavier Lukomski/ Belgia-Franta/ 18'
11.23/ Clara B./ Alexandru Solomon/ Franta/ 52’
12.15/ Punam/ Lucian Muntean/ Serbia/ 27'
12.43 PAUZA

COMPETITIE FILM DOCUMENTAR
15.00/ Letter To Lou/ Luc Boland/ Belgia/ 52'
15.53/ Even If She Had Been A Criminal…/ Jean-Gabriel Periot/ Franta/ 10'
16.04/The Cole Nobody Knows/ Clay Walker/ USA-Elvetia/ 21'15''
16.26/ The Last Tradesman/ Vlad Cioban/ Romania/ 14'

PROGRAMEPARALELE: CINEMA SCALA
ORA 19.30: “LA VIE SEXUELE ES BELGES NO. 4
LA JOUISSANCE DES HYSTERIQUES”, regia JAN BUCQUOY,
Belgia, 2000, 84 min.
ORA 21.00: “SELF MEDICATED”, regia Monty Lapica
Grand Jury Prize, Rome Independent Film Festival, 2006, 107 min.

DUMINICA, 26 NOIEMBRIE 2006
ORA 11- CINEMA SCALA MEDALIOANELE ROMANESTI

IN MEMORIAM CRISTIAN NEMESCU (1979-2006)
- Kitschitoarele - Mihai si Cristina - Poveste la scaraC

IN MEMORIAM OVIDIU BOSE-PASTINA( 1956 — 2006) - Atelier cu calauza - Iar ca sentiment.... un cristal - Mai multi vinovati si o victima - Decembrie 1989-Timisoara

www.dakino-filmfestival.ro

 
Tag-uri
La Bucuresti 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorNoiembrie 2006 Anul urmator
  
   
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; posibil să revenim într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [Fb / Ig]