Vara
a trecut;spectacole de muzica simfonica, jazz, opera, balet si teatru
pot fi din nou urmarite in Bucuresti, cu ocazia Festivalului Artelor.
Ii multumim (a cata oara?!) domnului Adrian pentru aceasta minunata initiativa,
cat si pentru sprijinul acordat.
Serios vorbind, spectacolele sunt sustinute de artisti valorosi, asa incat merita sa fim prezenti.
Programul spectacolelor:
Duminica 5 septembrie
Sala Palatului, ora 7 seara
Concertul de deschidere a Festivalului Artelor
Program: Gustav Mahler: Simfonia a III-a Orchestra de Stat din Bavaria (Bayerisches
Staatsorchester)
Corul de femei si Corul de Copii Radio Dirijor: Zubin Mehta
Luni 6 septembrie
Sala Palatului, ora 7 seara
Johannes Brahms: Concertul pentru pian si orchestra nr.1 in re minor
op.15, Simfonia nr.1 in do minor op.68 Orchestra Filarmonicii George Enescu
Piata Constitutiei, ora 9.30 seara
Concert Sarah Brightman - Harem
Marti 7 septembrie
Teatrul National I.L. Caragiale, ora 7 seara
Compania de Dans Antonio Marquez - Madrid
Miercuri 8 septembrie
Ateneul Roman, ora 5 seara
Recital de muzica si poezie Program: lieduri de Nicolae Bretan pe versuri
de Vasile Alecsandri, George Cosbuc, Victor Eftimiu, Octavian Goga, Mihai
Eminescu
Opera Nationala, ora 7 seara
Piotr Ilici Ceaikovski: Lacul lebedelor
Joi 9 septembrie
Ateneul Roman, ora 5 seara
Recital de muzica si poezie
Program: lieduri de Gabriel Faure, Franz Liszt, Claude Debussy, George
Enescu pe versuri de Sully Prudhomme, Armand Silvestre, Paul Verlaine,
Victor Hugo, Theodore de Banville, Clement Marot
Solist: Leontina Vaduva, La pian: Ilinca Dumitrescu, Recita: Ilinca Goia, Claudiu Bleont
Teatrul National I.L. Caragiale, ora 7 seara
Apus de soare dupa Barbu Stefanescu Delavrancea, Regia: Dan Pita
Vineri 10 septembrie
Ateneul Roman, ora 5 seara
Recital de muzica si poezie
Program: lieduri de Franz Schubert, Johannes Brahms, Hugo Wolf pe versuri de Johann Wolfgang Goethe, Heinrich Heine, Eduard Morike
Solist: Sylvia Greenberg La pian: David Aronson, Recita: Maia Morgenstern,
Adrian Pintea
Teatrul National I.L. Caragiale, ora 7 seara
Hic sunt leones Scenariu si regia: Dan Puri, cScenografia: Doina Levinta
S�mbata 11 septembrie
Ateneul Roman, ora 5 seara
Program: Franz Schubert: Marele Duo in la major
Johannes Brahms: Sonata nr.2 in la major op.100
Ludwig van Beethoven: Sonata nr.9 Kreutzer in la major op.47
Solisti: Silvia Marcovici - vioara, Valentin Gheorghiu - pian
Sala Palatului, ora 7 seara
Aida de Giuseppe Verdi
Corul si Orchestra Operei Nationale din Bucuresti
Duminica 12 septembrie
Sala Palatului, ora 7 seara
Concertul de inchidere a Festivalului
Program: Piotr Ilici Ceaikovski: Uvertura fantezie Romeo si Julieta in
si bemol minor; Concertul pentru vioara si orchestra in re major op.35,
Simfonia a V-a in mi minor, op.64
Orchestra Nationala Radio
Dirijor: Mstislav Rostropovici, Solist: Vadim Repin | PIATA ARTELOR
Duminica 5 septembrie
17.00-18.00 Concert sustinut de elevii scolilor si liceelor de muzica si coregrafie
din Bucuresti.
20.00-21.00 Concertul Orchestrei BUCHAREST WINDS ORCHESTRA
Dirijor: Aurel Manciu
21.00-22.00 Filme realizate de TVR: Toma Caragiu vol. 1 - momente
Toma si baletul, Calatorie muzicala, Mefisto, O, Lady Anda, Asa e �n tenis, Urgenta �n tren
Administratorul de bloc, Iubirea noastra, Petitiune
Luni 6 septembrie
11.00-12.00 Reluare filme realizate de TVR: Toma Caragiu vol. 1 - momente
17.00-18.00 Concert sustinut de elevii scolilor si liceelor de muzica si coregrafie din Bucuresti.
20.00-21.00 Concert sustinut de finalistii EUROVISION YOUNG MUSICIANS
Octavian Alin Lup - violoncel Silvia Lidia Bejan - pian Dragos M�rza - vioara
21.00-22.00 Filme realizate deTVR: Amza Pellea vol. 1 - momente
Nea Marin de revelion (1979), Nea Marin si adeverinta (1977), Nea Marin
si bomboanele (1973), Nea Marin si aeroplanul (1980), Nea Marin �ntre
Suca si Sache (1975)
Nea Marin si omul care a facut un ou (1972), Nea Marin si putina (1976)
Nea Marin si serialul politist (1976), Sub acelasi acoperis (1971)
Marti 7 septembrie
11.00-12.00 Reluare filme realizate de TVR: Amza Pellea vol. 1 - momente
17.00-18.00 Concert sustinut de elevii scolilor si liceelor de muzica si coregrafie din Bucuresti.
20.00-21.00 Spectacol sustinut de OPERA COMICÃ pentru COPII: Il signor Brushino de G. Rossini.
21.00-22.00 Filme realizate de TVR: STEFAN BANICA vol. 1 - momente
Sunt un baiat bun, Gluma ca la Tanase, Etienne le Blond, Cartoanele,
Mielu, Sorcova, Parodii muzicale, Un mare match de box, C�ntecul cu
balta, Palariile,
Miercuri 8 septembrie
11.00-12.00 Reluare filme realizate de TVR: STEFAN BANICA vol. 1 - momente
17.00-18.00 Concert sustinut de elevii scolilor si liceelor de muzica si coregrafie din Bucuresti.
20.00-21.00 Concert oferit de Fundatia Remember Enescu: Romanian Piano Trio
Alexandru Tomescu - vioara, Horia Mihail - pian, Razvan Suma - violoncel,
21.00-22.00 Filme realizate de TVR: Toma Caragiu vol. 2 - momente
Casatorie periculoasa, Oasul, Meciul secolului, Toma si sop�rla,
Telecinemateca, Icoane pe sticla, Siamo la coppia, Snobul, Toamna
romantica, Soldatelul
Joi 9 septembrie
11.00-12.00 Reluare filme realizate de TVR: Toma Caragiu vol. 2 - momente
17.00-18.00 Concert sustinut de elevii scolilor si liceelor de muzica si coregrafie din Bucuresti.
20.00-21.00 Recitaluri: Iulia Andreea Smeu - vioara, Paula Popa - harpa, Vlad Maistorovici - vioara
21.00-22.00 Filme realizate de TVR: Muzica Populara
Vineri 10 septembrie
11.00-12.00 Reluare filme realizate de TVR: Muzica Populara
17.00-18.00 Concert sustinut de elevii scolilor si liceelor de muzica si coregrafie din Bucuresti.
20.00-21.00 Concert sustinut de Teatrul National de Opereta ION DACIAN
21.00-22.00 Filme realizate de TVR: Amza Pellea vol. 2 - momente
S�mbata 11 septembrie
11.00-12.00 Reluare filme realizate de TVR: Amza Pellea vol. 2 - momente
17.00-18.00 Concert sustinut de elevii scolilor si liceelor de muzica si coregrafie din Bucuresti.
20.00-21.00 Concertul Omagiul pionierilor americani: Susan McClellan
(SUA) - flaut, Serban Nichifor - violoncel, Liana Alexandra - pian
21.00-22.00 Filme realizate de TVR: Toma Caragiu vol. 3 - momente: Cum
sa �ntelegem muzica, N-am alta rima, Mos Gerila, Un sot model, Filmul
publicitar, Despre brad, Petrecerea continua, Trapezul
Duminica 12 septembrie
11.00-12.00 Reluare filme realizate de TVR: Toma Caragiu vol. 3 - momente
17.00-18.00 Concert sustinut de elevii scolilor si liceelor de muzica si coregrafie din Bucuresti.
20.00-21.00 Concert de jazz sustinut de Big-band-ul Radiodifuziunii Rom�ne Invitati - Brazz Brother (Norvegia)
22.00-22.00 Filme realizate de TVR: VIS - one man show cu Dan Puric - co-productie VM Production. |
programul in format pdf
www.artsfestival.ro
|
|