Euroudaica este un eveniment care promoveaza cultura iudaica in contextul european. Vor avea loc concerte, conferinte pe teme iudaice. Artisti din Israel si Romania sunt invitati aici. Studioul Astra va gazdui filme artistice si documentare.
Program
Expozitii
Viena Evreiasca- Expozitie de Holograme –Muzeul Evreiesc din Viena Complexul National Muzeal Astra - Muzeul De Etnografie Franz Binder 22-27 iunie
Vocatia europeana la evreii din Romania Fotograf, Adrian Bejenaru – Grafician, Irina Cajal-Marin Complexul National Muzeal Astra - Muzeul De Etnografie Franz Binder 24 – 27 iunie
Avangarda romaneasca in context european -Expozitie multimedia Cafeneaua Atrium 24 – 27 iunie
Picturi celebre din patrimoniul FCER Universitatea Lucian Blaga – Sala Senatului 24 – 27 iunie
Sinagogi din Romania -Sinagoga din Sibiu 24 – 27 iunie
Targ de carte Universitatea Lucian Blaga – Rectoratul Universitatii 24 – 27 iunie
DUMINICA, 24 iunie
11.00 Locatie - Atrium Classic Cafe Caderea dupa Albert Camus, Nico Nitai – Teatrul Karov, Israel
Deschiderea Oficiala a Festivalului 16.00 Locatie – Atrium Classic Cafe Trei artisti evrei in dialog Medalion si recital Lory Wallfisch, Dan Mizrahi & Aurel Storin
18.00 Locatie Filarmonica de Stat din Sibiu (Sala Thalia) Recital Silvia Marcovici (vioara) si Aimo Pagin (pian) Sonata nr.8 de Beethoven in Sol major, Baal Shem de Bloch, Sonata de Grieg
19.30 Piata Mare Ansamblul vocal-instrumental “Macabeii” al liceului “Victor Brauner” - Piatra Neamt Hakeshet Klezmer Band – Oradea Formatia de dansuri Or Neurim – Oradea Slava Farber Band – Republica Moldova Prezburger Klezmer Band – Slovacia
20.30 Teatrul National Radu Stanca Anotimpurile -Antonio Vivaldi Kolben Dance Group - Israel
LUNI, 25 iunie
10.00 Scoala Regina Maria Concurs de Iudaism si Istoria Evreilor Pentru elevi din clasele 5-12 ani
10.00 Complexul National Muzeal Astra – Studioul de film Astra Proiectii de film documentar si artistic cu tematica evreiasca Arnold Dagani Creation Of Love
17.00 Atrium Classic Cafe Cafenea literar-artistica -“Cartea Vietii Omului Invitat: Marele Rabin al Romaniei, Menachem Hacohen (autor)
17.00 Filarmonica de Stat din Sibiu (Sala Thalia) Recital al ansamblului de muzica de camera Meitar (Israel)
17.30 Teatrul Pentru Copii si Tineret "Gong" Sibiu Mère de Guerre -Spectacol-lectura: Adolphe Nysenholc – Belgia
19.30 Teatrul National „Radu Stanca” Romanul unui om de afaceri - Musical de Harry Eliad, dupa salom Alehem Teatrul Evreiesc de Stat - Bucuresti
21.30 Imperium Club Jewish Flavored Jazz -Dan Cohen Trio - Israel
MARTI, 26 iunie
10.00 Locatie - Complexul National Muzeal Astra – Studioul de film Astra Proiectii de film documentar si artistic cu tematica evreiasca Trei Mame - Israel | Sara - Romania | Alogic 11- Romania | Itik Mangher - Romania
17.00 Atrium Classic Cafe Cafenea literar-artistica- Artistii evrei in avangarda romaneasca
17.30 Imperium Club De la Muntele Sinai la Muntele lui Venus- premiera - Recital Maia Morgenstern & A. G. Weinberger
19.30 Sinagoga din Sibiu -Concert muzica sinanogala
22.00 Locatie – Filarmonica de Stat din Sibiu (Sala Thalia) Concert A. G. Weinberger
MIECURI, 27 iunie
10.00 Complexul National Muzeal Astra – Studioul de film Astra Proiectii de film documentar si artistic cu tematica evreiasca The World after Auschwitz
17.00 Atrium Classic Cafe Cafenea literar-artistica -Nebuna dorinta de a dansa, de Elie Wiesel
17.30 Teatrul Pentru Copii si Tineret "Gong" Sibiu Rose de Martin Sherman interpreteaza Rodica Negrea
19.30 Teatrul Pentru Copii si Tineret "Gong" Sibiu Formatia de dansuri israeliene “Hora” - Bucuresti Mazel Tov Klezmer Band – Cluj Dan Cohen Trio - Israel Pannonia Klezmer Band – Ungaria
20.00 Teatrul National „Radu Stanca” The Kibbutz Contemporary Dance Company- Israel
|
|