Festivalul DaKINO, primul festival international de film organizat in Romania dupa decembrie 1989, se afla in acest an la cea de a 15-a editie. Istoria lui a inceput in 1991 ca o manifestare menita sa promoveze scurtmetrajele studentesti autohtone.
Festivalul va fi de fapt o retrospectiva a celor mai importante momente ale ultimelor 14 editii, proiectiile urmand sa fie prezentate, de Complexul Auditorium si de Sala Elvira Popescu a Institutului Francez. Sectiuni: competitia (scurtmetraj fictiune si documentar) si programele paralele (proiectii de lungmetraje premiate in festivaluri internationale de renume).
250 de concurenti s-au inscris in preselectie, juriul alegand 80 de pelicule pentru a intra in competitie.
Program:
Luni, 21 noiembrie
Sala Auditorium
19,00 – 20,30 Deschidere oficiala
21,00 – 22,30 36, Quai des orfevres, Olivier Marchal
-------------------------------------------
Marti, 22 noiembrie
Sala Auditorium
15,00 – 18,00 Competitie fictiune
18,00 – 18,45 Workshop Videolink
19,00 – 20,30 Eu sunt Adam, Medalion Dan Pita
21,00 – 22,30 Match point, Woody Allen
Sala Elvira Popescu
15,00 – 18,00 Competitie documentar
19,00 – 20,30 Pas in doi, medalion Dan Pita
21,00 – 22,30 Thirst, Tawfick Abu Wael
------------------------------------------------
Miercuri, 23 noiembrie
Sala Auditorium
15,00 – 18,00 Competitie fictiune
18,00 – 18,45 Workshop Videolink
19,00 – 20,30 Pepe si Fifi, Medalion Dan Pita
21,00 – 22,30 The great ecsatsy of Robert Carmichael, Thomas Clay
Sala Elvira Popescu
15,00 – 18,00 Competitie documentar
19,00 – 20,30 Faleze de nisip, medalion Dan Pita
21,00 – 22,30 Melo, medalion Alain Resnais
----------------------------------------------
Joi, 24 noiembrie
Sala Auditorium
15,00 – 18,00 Competitie fictiune
18,00 – 18,45 Workshop Videolink
19,00 – 20,30 Hotel de lux, Medalion Dan Pita
21,00 – 22,30 Something like happiness, Bohdan Slama
Sala Elvira Popescu
15,00 – 18,00 Competitie documentar
19,00 – 20,30 Dreptate in lanturi, medalion Dan Pita
21,00 – 22,00 on oncle d’amerique, medalion Alain Resnais
------------------------------------------------------
Vineri, 25 noiembrie
Sala Auditorium
15,00 – 18,00 Competitie fictiune
18,00 – 18,45 Workshop Videolink
19,00 – 20,30 Concurs, Medalion Dan Pita
21,00 – 22,30 Rebel music americas, Marie Boti&Malcolm Guy
Sala Elvira Popescu
15,00 – 18,00 Competitie documentar
19,00 – 20,30 medalion Gheorghe Preda (scurtmetraje):
- Intoarcerea in paradis,
- Credo,
- Cantarea cantarilor,
- Stai nemiscat ca o pasare musca,
- Schimbarea la fata,
- Black
21,00 – 22,30 Director’s label, Mute Records / Robert Schilling
---------------------------------------------
Sambata, 26 noiembrie
19,00 – 20,30 Gala de decernare a premiilor
21,00 – 22,30 Free zone, Amos Gitai
|
|