dordeduca
0 evenimente in ianuarie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
22 octombrie 2007 - 28 octombrie 2007

Astra Film Festival 2007 , Sibiu

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
Cea de-a 9-a editie a Festivalului International de Film Documentar si Antropologie Vizuala se va desfasura in Sibiu, in perioada 22-28 octombrie. In competitie se vor afla 3 sectiuni: film international, film romanesc si film studentesc.

Festivalul Astra Film este unic in aceasta parte a Europei si promoveaza productia documentarelor de calitate din Romania si din afara si ofera iubitorilor de filme posibilitatea de a intalni documentaristi din toata lumea. Este unul dintre putinele festivaluri de film documentar din Europa si singurul din Romania care atrage zeci de mii de spectatori din toate tarile europene.



Fiecare editie Astra Film se focalizeaza asupra unei teme speciale, ilustrate prin filme, fotografii, muzica si programe interactive. Dupa succesul programelor ROMII (2000), BALCANII (2002), RUSIA (2004) si ROMANIA (2006), editia speciala 2007 are ca tema speciala Transilvania mea, expozitie de fotografie, care va prezenta 200 de lucrari care sa reprezinte tot atatea incursiuni vizuale in spatiul transilvan. Expozitia va incanta invitatii din toata lumea si zecile de mii de spectatori pe tot parcursul desfasurarii evenimentului.



Transilvania - o privire din interior si din exterior va fi reprezentata printr-o serie de documentare, atat productii locale cat si internationale, printr-o expozitie internationala  de fotografie si prin alte programe aditionale. Impreuna cu BBC/ CHANNEL 4,  ARTE si TV 5 MONDE vor fi organizate, in cadrul festivalului, programe speciale.



Va avea loc si un BEST OF ASTRA FILM in care vor fi prezentate o serie de filme documentare premiate incepand cu primul festival organizat in1993, workshopuri, muzica, dans si alte surprize. Dat fiind faptul ca in acest an Sibiul este Capitala Culturala Europeana, organizatorii ASTRA FILM se asteapta la un public numeros in timpul festivalului.

Program festival:
Luni 22 Octombrie:
SALA  A

12.00-
Pigeon, Turcia, Karadogan Mutlu, 20
12:30- East of Eden, Serbia, Petrovic Rajko, 40
13:15- Obcina, Germania, Bjorn Reinhardt, 80
15:00- The Lost Village, Spania, Jimenez Nunez Manuel, 52
16:00- 5 1/2 Roofs, U.K., Sepp R. Brudermann, 84
18:00- AFF 2007 Deschiderea Oficiala, Remember AFF 2006
19:00- Premiera: Cold Waves, Alex. Solomon, Romania, 106
21:00- Concert Sorin Apan & Minisatul Sf.Andrei (foaier)
21:30- Hippie Masala, Elvetia, Grossenbacher Ulrich, Luethi Damaris, 93
23:15- Merchands of Miracles, Belgia, Remiche, Gilles, 55

SALA B

12:00- Vendetta
, Romania, Nicoara Mihali, 36
12:45- The Lamenters, Romania, Marian Ilea, 35
13:30- Making Rain, Estonia, Niglas Liivo, Storaas Frode, 57
14:50- Scream Of The Stone, Olanda, van Zantvoort Ton, 60
16:00- One Voice one Vote, Franta, Paturle Jeanne, Rousset Cecile, 14
16:20- Cabal In Kabul, Belgia, Alexe Dan, 87
19:00- Losers and Winners, Germania, Franke Ulrike, Loeken Michael, 96
20:45- In spatele istoriei, Romania, Iulian Capsali, 105
22:45- With Much Love And Kisses, Russia, Cherkassova Anastasia, 61

Marti 23 Octombrie:
SALA A

10:00-
Brassy Bands, Romania, Cornel Gheorghita, 52
11:00- The Unkosher Truth, Israel, Zalis Chana, 35
11:45- My Home, Italia, Debora Scaperrotta, 64
13:00- After the War, Serbia, Keca Srdjan, 46
15:00- A Ferry Tale, China, Kwan Man-hin, 17
15:30- Sasha, Lithuania, Lileikis Romas, 42
16:15- Beyond the Forest, Austria , Hauzenberger, Gerald Igor, 75
17:45- Premiera nationala: We are Staying, Anne Schilz, Luxemburg, 54
19:00- Deschiderea expozitiei Transilvania Mea (foaier)
19:30- Concert " Maramures band" (foaier)
20:00- Slow Szek, Ungaria, Gyula Janos, 115
22:15- We’re Gonna Seed the Land in Some Future Time, Ungaria, Gyuris Gbor, dm Levente Sos, Jnos Beregszaszi, gnes Feczk, 44
23:15- Last Peasants, UK, Angus Macqueen, 50

SALA B

10:00-
SchoolScapes, Australia, MacDougall David, 77
11:30- The Future of Visual Anthropology, Germania Gruber Martin, 15
12:00- Calcutta Calling, Germania, Hormann Andre, 17
12:20- Workers’s Dream, Franta, Phuong Thao Tran, 52
13:15- Viva Constanta!, Romania, 48
15:00- The Potter From Binis, Romania, Tiglar Cosmin, 27
15:30Electro, Romania, Mocanu, Matei- Alexandru, 52
16:30- Bar de zi, Romania, Radu Corina, 53
17:30- Te aven baxtale!, Romania, Sfaiter Gheorghe, 35
20:00- No Longer Achmed, Israel, Deri David, 54
21:00- Two Sisters, Belgia, Krajinovic, Jasna, 57
22:00- The Fat to Bed, the Slim to the Ball, Polonia, Konrad Szolajski, 50
23:00- Stella, Franta, Vignal, Vanina, 77

Miercuri 24 Octombrie:
SALA A

10:00-
The Potter From Binis, Romania, Tiglar Cosmin, 27
10:45- Electro, Romania, Mocanu, Matei- Alexandru, 52
11:50- Bar de zi, Romania, Radu Corina, 53
13:00- Te aven baxtale!, Romania, Sfaiter Gheorghe, 35
15:00- Portret Michael Yorke: Dossers, 52 min
16:00- Dust and Ashes, 50min
17:00- Eunuchs: India's Third Gender
52min
19:00- Premiera: The Fallen Vampire, Florin Iepan, Romania, 53
20:30-
Divorce Albanian Style, Adela Peeva, Bulgaria 66
22:00- On A Tightrope, Norvegia, Lom Petr, 70
23:15- Every Good Marriage Begins with Tears, U.K., Chambers Simon, 62

SALA B

10:00-
Bghitut, Romania, Stoica Elena Carmen, 27
10:30- People of Romania, Romania, Dan Curean, 21
11:00- Hippie Masala, Elvetia, Grossenbacher Ulrich, Luethi Damaris, 93
12:40- Balkan champion, Germania, Reka Kincses, 86
15:00- Milky Way, Romania , Mladenovic Ivana, 10
15:15- Low Cost 110 E, Franta/ Romania, 52
16:30- To Be or Not To Be, Romania, Damian Anca, 87
19:00- Holy Men and Fools, Uk, Michael Yorke, 71'
21:00- Prirechnyy-The Town That No Longer Exists, Norvegia, Grottjord Tone, 52
22:00Village Romance, Ungaria, 53
23:00- Yellow Box, Taiwan, Ting-Fu Wang, 53

Joi 25 Octombrie:
SALA A

10.00-
Milky Way, Romania , Mladenovic Ivana, 10
10:20-The Miraculos Fountain of Doctor Benedek, Romania, 28
11:00- Other Worlds, Slovakia, Marko Skop & Jan Melis/Artileria, 78
12:30- With Much Love And Kisses, Russia, Cherkassova Anastasia, 61
13:45- Independence, Romania, Petrovic Rastco, 25
15:00- Cabal In Kabul, Belgia, Alexe Dan, 87
16:30- To Be or Not To Be, Romania, Damian Anca, 87
20:00- Concert muzica pastorala (foaier)
19:00- Bob CONNOLY Special: First Contact, 54min 1983
20:00- Joe Leahy's Neighbours
, 90min 1989
21:45- Black Harvest
, 90' 1992

SALA B

10:00-
Stam- We are Staying, Anne Schilz, Luxemburg, 54
11:00- My Home, Italia, Debora Scaperrotta, 64
12:15- The Unkosher Truth, Israel, Zalis Chana, 35
13:00- Notre Rue, Franta, 52
15:00- Grass- A nation's battle for life, USA, Merian C. Cooper, Ernest B.Schoedsack 71
16:15- On the road, Romania, Dumitru Budrala, 45
17:10- Shepherds of Berneray, UK/USA, Allen Moore, Jack Shea, 56
19:00- Himalaya, France, Eric Valli, 104
21:00- Sheperds, Italy, Antonio Canevarolo, 50
22:00- Living water, France, Franois Villiers, 96

Vineri 26 Octombrie:
SALA A


10:00- Prirechnyy-The Town That No Longer Exists, Norvegia, Grottjord Tone, 52
11:00- Making Rain, Estonia, Niglas Liivo, Storaas Frode, 57
12:15- Stella, Franta, Vignal, Vanina, 77
13:45- Room 11, Ethiopia Hotel, Japonia, Kawase Itsushi, 23
15:00- Small Town Girls, UK, Jill Daniels, 94
17:00- Program special ARTE: Low Cost 110 E, Franta/ Romania, 52
17:30- Masa rotunda- Arta filmului documentar
18:00- Muzica si dans balcanic (foaier)
19:00- Prezentare sony: Noua technologie Sony HDV
19:00-
Les Lapirov Passent a l’ouest, France, Jean-Luc Lon, 86 min
20:45- Premiera: For God's sake, Romania, Tatiana Niculescu Bran, Ionut Teianu, 48
21:45- Notre rue, France, Marcin Lata³³o, 52
22.45- Sugartown: The Bridegrooms, Grecia/ Germania, Tsakiris Kimon, 82

SALA B


10:00- The Miraculos Fountain of Doctor Benedek, Romania, 28
10:30- After the War, Serbia, Keca Srdjan, 46
11:30- Obcina, Germania, Bjorn Reinhardt, 80
13:00- Divorce Albanian Style, Adela Peeva, Bulgaria 66
15:00- A Ferry Tale, China, Kwan Man-hin, 17
15:30- Hungarian ID, Ungaria, Ferenczi Gabor, 64
16:50- The Centre, Germany, Stanislaw Mucha, 82
19:00- Independence, Romania, Petrovic Rastco, 25
19:30- Other Worlds, Slovakia, Marko Skop & Jan Melis/Artileria, 78
21:00- Cold Waves, Romania/ Germany/ Luxembourg, Alexandru Solomon, 108
23:00- Beyond the Forest, Austria , Hauzenberger, Gerald Igor, 75

Sambata 27 Octombrie:
SALA A

10:00-
Village Romance, Ungaria, Kriszta Bodis, 53
11:00- Two Sisters, Belgia, Krajinovic, Jasna, 57
12:15- The Fat to Bed, The Slim to the Ball, Polonia, Konrad Szolajski, 50
13:15- Viva Constanta!, Romania, 48
15:00- Program BBC: Serbian Epics - Pawel Pawlikowski, BBC 1992, 50
16:00- Death of Yugoslavia, Angus Macqueen, partea 1, 50
17:00- From Moscow to Pietushki, Pawel Pawlikowski, 1991, 45
16:00- Muzica si dans (foaier)
19:00- Ceremonia de premiere ASTRA FILM 2007 (Sala Thalia)
20:00- Concert Fanfara lui Craciun

SALA B

10:00-
The Lost Village, Spania, Jimenez Nunez Manuel, 52
11:00- Room 11, Ethiopia Hotel, Japan, Kawase Itsushi, 23
11:30- Small Town Girls, UK, Jill Daniels, 94
13:10- On A Tightrope, Norvegia, Lom Petr, 70
14:30- Golden Dances, Iran, Kalantari Ali, 90
15:00- For God's sake, Romania, Tatiana Niculescu Bran, Ionut Teianu, 48
16:00The Shutka Book of Records, Czech Republic, Manik Aleksandar, 78
17:30- Forgiving The Blood (Kosovan blood feud) Melissa Llewlyn-Davis, 50

Duminica 28 Octombrie:
SALA A

11:00- BEST OF ASTRA FILM 2007
15:00-
BEST OF ASTRA FILM 2007
19:00-
Marele premiu AFF 2007
Ceremonia de inchidere


SALA B

11:00- Gigi, Monica si Bianca,
Yasmina Abdellaoui, Benoit Dervaux,  Franta, 82
12:30- BEST OF ASTRA FILM 2007

Proiectiile filmelor vor avea loc in cele doua sali ale Casei de Cultura din Sibiu ( A si B), str. E. Cioran 1-3. Programul de vizionare este zilnic intre orele: 10:00 – 24:00.
Bilete si abonamente:
50 lei (7 zile) – bonus catalog
42 lei (6 zile)
35 lei (5 zile)
28 lei (4 zile)
21 lei (3 zile)
15 lei (2 zile)
8 lei (1 zi)

Sesiuni de proiectie:
3 lei (intre orele 10-14)
4 lei (intre orele 15-18)
5 lei (intre orele 19-24)

Inclus in pretul biletelor si abonamentelor, cele 84 de filme pot fi vizionate la cerere in cadrul Videobarul Festivalului
amenajat in foaier.
Organizatori: Studioul de Film ASTRA / CNM ASTRA - [email protected];
                      Fundatia ASTRA FILM - [email protected]



 
Tag-uri
AntropologieDocumentarFilmLa Sibiu 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorOctombrie 2007 Anul urmator
    
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; posibil să revenim într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [Fb / Ig]