In ultimul weekend din luna august are loc la Bontida, Festivalul Barock cu ocazia Zilelor castelului Banffy.
Program
31 august, SAMBATA
CURTE
11.00 Festivitatea oficiala de deschidere
11.15 Demonstratii hipice – calaretii din Stana coordonati de dr. Demartini Lajos
12.00 Turul ghidat al castelului in limba maghiara, Haranth Erika
12.00 – 19.00 Cercetasie pentru toti: jocuri pentru copii, probe de indemanare: calarie, tragere cu arcul, catarare pe zid, joc cu zmei
12.00 – 13.00, 17.00 – 18.00 Calarit ponei si tragere cu arcul (gratuit)
12.00 – 19.00 Pictura pe mobilier, specifice regiunii Calata, Kovacs Pali Ferenc si Gal Katalin
12.00 – 18.00 Confectionare de zmei si tehnici de ridicare in aer, Katona Dana
12.00 – 18.00 Tragere cu arcul, Kinizsi Zoltan
12.00 – 18.00 Ateliere de mestesuguri traditionale pentru copii, Asociatia eletfa
12.00 – 18.00 British Council: facepainting, cantece in limba engleza cu copii, jocuri de animatie pentru copii
12.00 – 18.00 „Legendariu Secuiesc” joc pentru copii
13.00 Expozitie Monumente Uitate: Resedinte nobiliare din Romania
14.00 – 15.00 Cantece de chitara pentru copii, prezentate de Szab� Kinga, Asociatia eletfa
12.00 – 19.00 Ateliere de mestesuguri traditionale
CAPELA
12.00 Teatru de papusi: Regele Matei si judecatorul din Cluj (in limba maghiara)
12.45 Expozitia proiectelor castigatoare in cadrul Bienalei Nationala de Arhitectura, Bucuresti, 2011
13.00 Atelier de animatie, Alina Bradu
15.00 Concertul cvartetului de coarde Concordia
Artisti: Markos Albert vioara, Beres Melinda vioara, Kiraly Erzsebet viola, Ortenszky Gyula violoncel
In program
Joseph HAYDN: cvartetul op. 74., nr. 3
FARKAS �d�n: cvartetul nr. 1 in do-minor /
Hans Peter T�RK: Improvizatie pe M-am urcat pe pod si nu m-am mai intors (cantec popular sasesc)
GRAJD
Proiectii de filme
12.00 Numai vantul (2012), 86 min., film maghiar, regizor: Fliegauf Benedek
13.30 Black Venus (2010), 159 min., film francez, regizor: Claude Mulot
16.00 Despre oameni si melci (2012), 93 min., film roman, regizor: Tudor Giurgiu
18.00 Taxidermia (2006), 91 min., film maghiar, regizor: Palfi Gy�rgy
CLADIREA MIKLOS
12.00 Expozitie in memoria lui Babits: lucrarile de grafica ale artistului Mikl�sovits Laszl�
Cuvantul de deschidere va fi tinut de Szab� Zsolt, M?vel?des, redactor-sef
13.00 Prezentarea proiectului „Legendariu Secuiesc” si proiectie de desene animate
Prezinta: Fazakas Szabolcs
14.00 140 de ani de la nasterea lui Banffy Mikl�s
15.00 Expozitia Muzeului si Institutului Teatrului Maghiar din Budapesta: Banffy si Bart�k
Cuvantul de deschidere va fi tinut de Dr. acs Piroska, director al Muzeului si Institutului Teatrului Maghiar din Budapesta si Szebeni Zsuzsa curator
15.30 Prezentarea si proiectia filmului: Grifonul, Cerbul si Cioara
BASTIONUL CLADIRII BUCATARIEI
Expozitie foto: Cortex, Cs�k Zsolt
SCENA
CONCERTE
16.00 Monyo Project
18.00 The Mono Jacks
20.00 Parno Graszt
22.00 Partizan
1 septembrie, DUMINICA
CURTE
12.00 Turul ghidat al castelului in limba romana, Haranth Erika
11.00 – 18.00 Targ pentru copii si bebelusi, Asociatia eletfa
12.00 – 19.00 Cercetasie pentru toti: jocuri pentru copii, probe de indemanare: calarie, tragere cu arcul, catarare pe zid, joc cu zmei
12.00 – 13.00, 17.00 – 18.00 Calarit pe ponei si tragere cu arcul (gratuit)
12.00 – 19.00 Pictura pe mobilier, specifice regiunii Calata, Kovacs Pali Ferenc si Gal Katalin
12.00 – 18.00 Confectionare de zmei si tehnici de ridicare in aer, Katona Dana
12.00 – 18.00 Tragere cu arcul, Kinizsi Zoltan
12.00 – 18.00 Ateliere de mestesuguri traditionale pentru copii, Asociatia eletfa
12.00 – 18.00 British Council: facepainting, cantece in limba engleza cu copii, jocuri de animatie pentru copii
12.00 – 18.00 „Legendariu Secuiesc” joc pentru copii
12.00 – 19.00 Ateliere de mestesuguri traditionale
CAPELA
12.00 Teatru de papusi: Hensel si Gretel (in limba romana), Teatrul de papusi Puck
13.00 Teatru de papusi: Vilagszep nadszalkisasszony (in limba maghiara), Teatrul de papusi Puck
15.00 Punguta cu doi bani – concert cameral pentru copii
cvintet de suflatori (flaut, oboi, clarinet, corn si fagot)
lucrari de Musorgski, Stravinski si Beethoven
Programul, conceput de stefana titeica, violonista si pedagog de concert in Orchestra Radio M�nchen
dirijor: Vlad Agachi in colaborare cu Dalma Lidia Kovacs
CLADIREA MIKLOS
13.00 intalnire Leader
Participanti: primarii regiunii Gal-Somes Transilvan
15.00 Constientizarea importantei mediului in sec. XXI.
Invitati: Lengyel Peter biolog, Cristian Margarit nutritionist, Csibi Magor director World Wild Foundation
GRAJD
Proiectii de filme
12.00 Lourdes (2009), 96 min., film austro-francez-german, regizor: Jessica Hausner
14.00 Pal Adrienn (2010), 136 min., film maghiar, regizor: Kocsis agnes
16.30 In umbra castelului, 20 min., film documentar, regizor: Csibi Laszl�
SCENA
CONCERTE
14.00 Shamrock (muzica irlandeza)
16.00 Cobzality
18.00 Budapest Bar
20.00 Kistehen
22.00 Byron
23.30 Proiectie cartata pe castel
Programe paralele:
Targ de antichitati
Targutu Vinetage
Targ de produse traditionale, GAL Somes Transilvan
Expozitie: Arte plastice fara limite, cladirea portii