dordeduca
0 evenimente in noiembrie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

Stiri
09 ianuarie 2014

Topul celor mai turistic-dezirabile tari din Europa.

galeriefilmcazarehartaComentarii
Italia si Romania, 2 tari cu atatea in comun incadreaza (de la extreme diferite) topul cumulat al intentiilor de vizita in vacanta (de vara). Intr-un fel spus, intre Roma si Romania avem cea mai mare distanta de bunavointa turistica din Europa.

Cel putin conform unui studiu relativ recent (iunie 2013) al YouGov, o agentie de sondaj (online) al opiniei publice - cercetari de marketing.
Topul a fost alcatuit pe baza a 2 intrebari: 'Care dintre urmatoarele tari din Europa v-ati dori mai degraba sa le vizitati in vacanta de vara?' respectiv 'Care dintre urmatoarele tari din Europa v-ati dori cel mai putin sa le vizitati in vacanta de vara?'



Ei bine, Romania a iesit consistent in puncte in extrema nemagulitoare a clasamentului. Ca sa fie clar totusi, optiunile posibile nu au fost decat cele 28 de state ale Uniunii Europene si au fost chestionati 1694 de cetateni din doar 7 tari, nord-vestice: Marea Britanie, Germania, Franta, Danemarca, Suedia, Finlanda si Norvegia. Si sondajul a fost facut online, ceea ce poate deja filtra in mod potential subiectiv respondentii.

Ce este totusi ingrijorator e ca indiferent de tara raspunsurile au fost destul de consistente, dupa cum puteti observa mai jos. In topul celor mai dezirabile tari Romania este pe penultimul loc, alaturi de Lituania, ambele cu 7 puncte, cu un punct peste Slovacia, pe cand Bulgaria si Ungaria au inregistrat amandoua 22 de puncte - intentii de vizita. Respondentii isi doresc sa mearga cel mai mult in Italia, Spania, Grecia, Franta si Portugalia.

Si mai neplacut insa, Romania pare sa conduca detasat plutonul la intrebarea - care e tara pe care va doriti cel mai putin sa le vizitati? - fiind de 2 ori mai putin dorita (221puncte) fata de urmatoarea clasata (Bulgaria). Ne mai incalzeste putin ca a 3-a cea mai nesuferita tara e Grecia - care e pe locul 3 al tarilor cele mai dorite, ceea ce poate arunca macar niste usoare semne de intrebare asupra studiului.

Daca mai vrem scuse sau ridicari de spranceana asupra subiectivismului raspunsurilor putem lua in calcul ca cele 7 tari in care a fost facut sondajul sunt in coltul nord-vestica al continentului, poate fi si distanta un factor, om fi prea departe si atat, din Norvegia sau UK e mai ieftin sa ajungi in Spania sau Italia. Pe de-alta parte, Bulgaria a adunat ceva mai multe puncte.

In ce tari din Europa va doriti cel mai mult sa mergeti in vacanta?

GBDEFRDKSWFINOtotal
Italia29242136302227189
Spania26262130252130179
Grecia15111421211830130
Franta1511-2218161698
Portugalia158131112131284
UK-881422141480
Irlanda8121671512676
Malta1269889860
Norvegia812911128-60
Austria61498108459
Germania11-4111214658
Suedia713912-61057
Danemarca475-1441751
Cipru1337695851
Olanda765666541
Cehia323468531
Ungaria243245222
Finlanda34634-222
Bulgaria232244522
Polonia323233521
Estonia111139117
Slovenia222124114
Belgia314121113
Luxemburg113022110
Latvia11102229
Romania11102117
Lituania11102117
Slovacia11101116
Don't know161423979785

Pe ce tari din Europa va doriti cel mai putin sa le vizitati (in concediu/vacanta)?

GBDEFRDKSWFINOtotal
Romania22282439323838221
Bulgaria1214719192118110
Grecia13181391815894
Lituanai131162013121489
Polonia81391710101077
Latvia116811791163
Slovacia97811105959
Slovenia9561386855
Estonia9571176853
Cipru5106379545
Cehia598433537
Ungaria454584636
Spania665235330
Finlanda22269-829
Germania7-8234226
Franta65-244324
Luxemburg337213322
Italia373133323
UK-58123322
Norvegia232454-20
Suedia1212-9419
Irlanda521232217
Belgia224222216
Malta322231215
Danemarca142-22213
Portugalia223121112
Olanda132121212
Austria241111212
Don't know30193222261923171


Sursa: The Yougov Guide To Travel. Rezultatele complete ale chestionarului pot fi consultate aici [pdf]
 

Tag-uri
imaginea de tarastatistici La
 
stiri
Garana din ce in ce mai mare - Program final
16 mai 2018
Garana din ce in ce mai mare - Program final

A 22-a editie a super-festivalului de jazz din inima & ficatul Semenicului propune 24 de concerte pe 3 scenpe larg


Daca e Gopo, e prono
26 martie 2018
Daca e Gopo, e prono

Pronosticurile redactiei ddd pentru a 12-a editie a Galei cinematografiei romanestipe larg


Fondul Jazz in the Park: call for projects (30.000 EUR)
02 martie 2018
Fondul Jazz in the Park: call for projects (30.000 EUR)

Fondul Jazz in the Park, mecanismul prin care participantii sustin arta si se implica in comunitate.pe larg


Trasee noi in Colinele Transilvaniei
14 ianuarie 2018
Trasee noi in Colinele Transilvaniei

Reteaua a fost dezvoltata cu inca 350 de km, pe sectiunea de sud a destinatiei, zona Rupea - Sibiu - Mediaspe larg


Ce-a fost bine in 2017: primul an fara accidente aeronautice mortale
02 ianuarie 2018
Ce-a fost bine in 2017: primul an fara accidente aeronautice mortale

*zboruri comerciale (cu reactie) de pasageri pe larg


Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorNoiembrie 2020 Anul urmator
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagin─â | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan ├«n hibernare; vom reveni ├«ntr-o form─â nou─â. ┬»\_(Ńâä)_/┬» [ 📸 instagram]