dordeduca
0 evenimente in noiembrie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

Stiri
19 ianuarie 2012

Bucurestiul, mai vizitat decat Rio, Atena sau Milano. Yeah, right.

galeriefilmcazarehartaComentarii
Nu ne-am grabit sa preluam stirea intr-adevar senzationala de acum cateva zile potrivit careia Bucurestiul a fost in 2010 pe locul 55 al celor mai vizitate orase din lume, devansand Rio de Janeiro, Atena, Mexico City sau Milano. Stirea a fost publicata de Mediafax si preluata in veselie si fara prea multe comentarii/verificari de Hotnews si restul (A3, Gandul, B1TV etc).

Pentru cine-ar fi cautat si rapoartele anterioare Euromonitor, ar fi descoperit ca in anii precedenti Bucurestiul a fost pe locuri chiar mai bune, pe locul 21 in 2009 si pe 34 in 2008. Adica in 2009 zice-se Bucurestiul a fost mai vizitat decat orase precum: Viena, Amsterdam, Moscova, Beijing, Tokio, San Francisco, Berlin sau Budapesta! Tot de aici reiese ca in 2009 Bucurestiul a fost orasul cu cea mai mare crestere de aflux turistic din lume (ma rog, din cele 100 de orase enumerate) destul de detasat, cu 5 procente fata de urmatorul clasat (Bali). Vezi: Euromonitor International’s top city destinations ranking (2009)

Poate la fel de interesant, consultand rapoartele ultimelor 2 ani in 2009 au fost 4.098.800 vizitatori, in 2010 au fost 2.136.000 vizitatori, adica in scadere cu aproape 50%. Cu toate astea, in 2010 suntem trecuti cu o crestere de 5.4%. Am trimis o intrebare pe tema asta catre Euromonitor, astept un raspuns.

Mai departe, pentru confirmarea cifrelor, am consultat (la sugestia Oanei) o autoritate mai aproape de sursa2, cum poate orice cetatean, informatiile oferite de Institutul national de statistica1. Care ce zic? 
An200820092010
INS546.272541.911598.067
INS (B + IF)1.465.8911.275.5901.346.343
Euromonitor3.147.9004.098.82.136.000


Cu alte cuvinte (daca ati ajuns sa cititi pana aici) consideram ca s-ar putea ca totusi Bucurestiul sa nu fie totusi o destinatie mai populara pentru turistii straini decat Rio, Atena sau Mexico City. Nici nu era nevoie de pipait statistici, o simpla plimbare in unul din orasele de 'sub Bucuresti' ar fi oricand suficienta pentru o concluzie de bun simt.

Inca un exemplu a jurnalismului heirupist tip copy/paste, cu ochii inchisi practicat cu desavarsire si de presa centrala. 
 



Update: Intre timp am primit si un raspuns de la Euromonitor. In care se zice ca cifrele din 2009 au fost recalculate, ce ar putea explica diferenta procentuala 2009-2010. 
This year some additional free of charge information (arrivals breakdown in public accommodation by cities) from national statistics became available. This let us notice that share of arrivals in private accommodation (friends, relatives) was strongly underestimated
The number was estimated this way:
Total= arrivals in public accommodation in Bucharest (from statistics) + arrivals in private accommodation like friends, family, etc. (estimated).
Arrivals in private accommodation in Bucharest estimated as % of overall arrivals staying in private accommodation in Romania. Benchmark split in % terms was taken from arrivals in public accommodation provided by statistics. It was lowered, because among people staying with family or friends more people comes to places closer to borders; also lower business arrivals share.
After receiving this information, the arrivals for 2009 were also counted again, according to received information.
___________
1Conform Institutului National de Statistica, volumul de vizitatori straini in ultimii ani (2007-2010), a fost relativ constant atat pentru Romania (7.7-8.8M) cat si pentru Bucuresti (546k - 598k) 
2Am cerut ulterior informatii oficiale si direct de la biroul de comunicare al Ministerului Turismului. Cum se intampla in relatia cu institutiile statului, am fost trimisi politicosi la alt ghiseu - tot la INS :)

Statistici Euromonitor International - vizitatori straini ai Bucurestiului (mii de vizitatori).
2010 2009 2008 2006
City # Arrivals % # Arrivals % # Arrivals % # Arrivals
Hong Kong11997318107010.6-3.897290.4-158139
Singapore2182971639682.7-4.3410115.6-1.649502
London3145812.6114059-4.7115033.2-2115640
Macau41309825.9224035.4-6.221445712.8273072
Bangkok5109841029985.8-2.2310209.9-5.8210350
Antalya6106412058867.73.578295.613.8??
Kuala Lumpur71035110494005.2589354.2154125
New York889614.268479-10.7210786.123.166219
Paris981765.587749.9-6.968375-4.439700
Istanbul1081247.797543.37106682.73.5163994
Dubai117752-0.4777832.687584.513.476120
Mecca126122-12.41169856.11165860.4193800
Miami1360035.6135241.3-9.4126532.518.9391972
Rome1456201.4125543-1.5146245.5286033
Shanghai15539722.9184328.3-2155764.39.9134315
Barcelona16516015.6164464.7-5.3184906.3-2.7104695
Las Vegas1751300.8144784.3-14.9174920.94.6481647
Cairo1849983.5174432.2-11244311.410.7451720
Beijing19490118.8273435.12.3303357.2-13223593
Los Angeles2045501.1154510.4-8165072.25.7312513
Pattaya2144304194259.4-3.3234406.30.4??
Amsterdam2240219233871-14.52045271.5183901
Tokyo23381728312982-17.1422642.69.1511467
Prague2437582.5243667.2-9.1254033.53.6203702
Moscow2537401.4253618-12224414.59213695
Phuket2636127.5293359.80.5313344.75.8??
Dublin273587-15204220.3-71945382114469
Vienna2935204.7283361.8-5.42835524.2233339
Madrid3034021.1303211.5-6.4293423.50.6173921
Kiev313343-5.4263523.8-4.82737005.7??
Orlando3232770.4342878.1-14.7372929.63.2381993
Taipei33322411.4352808.5-5.1362939.3-4.9243280
San Francisco3529296.3332938.5-8.8323301.614371993
Edirne3629129.7392654.46.6452545.712.2??
Toronto3728796.2402634.8-11.5136406.2-3.3144160
Berlin3828722.6362795.40.2412747.17.5342309
Seoul39280914.2432460.55.14923428.694920
Guangzhou41268716.2502164.70.9263715.49.4322512
Sydney4226100.3562040-8.7542235-2.5431852
Budapest432606-3.9372712.6-5.4382868.9-2.4362043
Bali4426006.144245019.8582045.817.4??
Sharm el Sheik45255810????????
Buenos Aires46250913.6512122-11.54723992.5??
St Petersburg4725007.8462319-2.848238612.9??
Warsaw4824505.6482220-16.7591989-10292925
Ho Chi Minh50243528.4621896.7-3.861197216??
Delhi52235020452374.41.5532252.811.6??
Brussels532235-1.6472270.9-5.9462413.33.7??
Mumbai54219510532087.81.5552141.96.186672
Bucharest5521365.4214098.824.1343147.917.8??
Mexico City5920283.8422479.7-13432598.21.5??
Jakarta6020006.464188015.9771622.326.4??
Vancouver6119510591928.7-14.9352978-4.8??
Rio de Janeiro6319297382698.10.34028207.3352185
Lima6419255.1671831.2-13.1?????
Milan6519100.8631894.2-0.5621954.22.1421902
Seattle661893-0.3661833.6-10.852225613.2??
Lisbon6718814.7701740.2-7.5651872.16.5471715
Sao Paulo6918254.5691745.92.772170430.4621095
Chiang Mai7317695731684.95781604.61.3??
Athens771733-7651842.3-115023105.8??
Venice7816951.7761666.3-3.8681832.21.9282927
Florence7916900.3721685-1.36917672.2461715
Burgas841535-1.8791563.2-8.3711704.616??
Varna861501-0.2811504.2-7.9751633.615??
Manila 100125025.6????????
Euromonitor International’s Top 100 City Destinations Ranking (2010)
Euromonitor International’s top city destinations ranking (2009)
Euromonitor International's Top City Destination Ranking (2008)
Top 150 City Destinations: London Leads the Way (2006)

Tag-uri
imaginea de tarastatistici La Bucuresti
 
stiri
Garana din ce in ce mai mare - Program final
16 mai 2018
Garana din ce in ce mai mare - Program final

A 22-a editie a super-festivalului de jazz din inima & ficatul Semenicului propune 24 de concerte pe 3 scenpe larg


Daca e Gopo, e prono
26 martie 2018
Daca e Gopo, e prono

Pronosticurile redactiei ddd pentru a 12-a editie a Galei cinematografiei romanestipe larg


Fondul Jazz in the Park: call for projects (30.000 EUR)
02 martie 2018
Fondul Jazz in the Park: call for projects (30.000 EUR)

Fondul Jazz in the Park, mecanismul prin care participantii sustin arta si se implica in comunitate.pe larg


Trasee noi in Colinele Transilvaniei
14 ianuarie 2018
Trasee noi in Colinele Transilvaniei

Reteaua a fost dezvoltata cu inca 350 de km, pe sectiunea de sud a destinatiei, zona Rupea - Sibiu - Mediaspe larg


Ce-a fost bine in 2017: primul an fara accidente aeronautice mortale
02 ianuarie 2018
Ce-a fost bine in 2017: primul an fara accidente aeronautice mortale

*zboruri comerciale (cu reactie) de pasageri pe larg


Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorNoiembrie 2020 Anul urmator
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagin─â | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan ├«n hibernare; vom reveni ├«ntr-o form─â nou─â. ┬»\_(Ńâä)_/┬» [ 📸 instagram]