Ajuns deja la cea de-a 16-a editie, festivalul DaKino s-a impus deja ca fiind "unul dintre cele mai importante evenimente culturale ale capitalei", pastrandu-si fidelitatea fata de misiunea sa, si anume aceea de a pune filmul romanesc intr-o alta lumina si de a-l promoa pe plan international si national.
Dovada - faptul ca din 1994, FIF DaKINO este mentionat si in Catalogul Festivalurilor de Film - "Le Carrefour des Festivals" si in celebrul catalog editat de Variety Magazine - "The Variety Guide to Film Festivals".
JOI,23 NOIEMBRIE 2006
COMPETITIE FICTIUNE- SALAAUDITORIUM
10.00/ Candy Viola/ Fabio Simonelli/Italia/13’33’’
10.14/ Aberant Shapes/ Ciprian Panaite/ Romania/ 13'
10.28/ The Sound Of The Wave/ Antonis Samourakis/ Grecia/ 23'
10.51/ PAUZA
11.05/ The Dinner/ Cecile Vernant/ Franta/ 13’25’’
11.19/ Weitzman St. no.10/ Pini Tavger/ Israel/ 13’
11.32/Doll no.639/ Andras Gyorgy, Gabor Moray/ Ungaria/ 15’40’’
11.48/ Dance Of Freedom/ Ariane Kessissoglou/ Germania, Elvetia, Cuba/ 6'20''
11.55/ Is Not What It Seems To Be/ Tiberiu Iordan/ Romania/ 9'24''
12.05/ The T-Shirt/ Hossein Martin Fazeli/ Rep. Ceha/ 10'44''
12.16/ Dubus/ Alexei Dmitriev/ Rusia/ 4'09''
12.20/ Alogic no.11 …/ Florin Kevorkian/ Romania/ 28'06''
12.49 PAUZA
COMPETITIE FICTIUNE- SALA AUDITORIUM
15.00/ The War Of Apples And Caterpillas/ Nataliya Marchekova/ Ucraina/9'47''
15.10/ Picnic/ George Adamescu/ Romania/ 16'
15.26/ In A Land Full Of Toys/ Mateusz Dymek/ Polonia/ 30'
16.57/ Puppet/ Patrick Smith/ USA/ 6'20''
17.04/ On The Same Floor/ Gideon Latzman/ Israel/ 29'30''
17.34/ Nature/ Valentin Partenie/ Romania/ 5'
17.40 FINAL PROIECTII ORA 18.00- 19.30 HOLUL SALII AUDITORIUM
WORKSHOP VIDEOLINK: Prezentare sisteme de lumini ORA 19.30DESCHIDEREA OFICIALA: SALA AUDITORIUM
- VERNISAJ EXPOZITIE SAMUEL HAVADTOY
- FILM DESCHIDERE
“THE HOUSE IS BURNING”, regia Holger Ernst, Germania-SUA, 2006, 97 min
Producator executiv Wim Wenders
Film present la Cannes 2006 in afara competitiei
Primul lungmetraj al regizorului-scenarist Holger Ernst.
22.00 Cocktail Deschidere — Rotonda Salii AUDITORIUM
VINERI, 24 NOIEMBRIE 2006 COMPETITIE FICTIUNE- SALA AUDITORIUM
10.00/ The Present/ Minos Nikolakakis/ Grecia/ 12'
10.12/ In The Garden Of Eden/ Svetoslav Vladimirov/ Bulgaria/ 1'
10.13/ Adults Only/ Yeo Joon Han/ Malaezia/ 10'
10.23/ The Incident/ Myroslav Slaboshpytskiy/ Ucraina/ 20'
10.44/ Who I am and What I Want/ Chris Shepherd, David Shrigley/ UK/ 1'30''
10.46/ Avatar/ Lluis Quilez/ Spania/ 15'
11.02/ Something Like That/ Esmir Filho/ Brazilia/ 15'
11.17 PAUZA
11.30/ Slavek The Shit/ Grimur Hakonarson/Islanda, Cehia, Estonia / 15'
11.45/ T'as D'Beaux Yeux, Tu Sais!/ Jean-Pierre Malignon/ Franta/ 11'05''
11.56/ Level/ Krzysztof Kiwerski, Zbigniew Szymanski/ Polonia/ 8'20''
12.05/ The Clap/ Geoff Lindsey/ UK/ 12'
12.17/ To A Man With A Big Nose/ Cecilia Aranovich/ USA/ 3'12''
12.21/ DVD/ Ciro Altabas/ Spania/ 17'
12.38/ Sooner or Later/ Istvan Madaras/ Ungaria/ 11’
12.49/ The Payoff/ Tarik Benbrahim/ Maroc/ 7'37''
12.57/ Dies Irae/ Jean-Gabriel Periot/ Franta/ 10'
13.07/ PAUZA COMPETITIE FICTIUNE- SALA AUDITORIUM
15.00/ Miracle/ Evgeny Ruman/ Israel/ 30'
15.30/ Hands/ Valentin Partenie/ Romania/ 2'
15.33/ Coat Fitting/ Elias Demetroiu/ Grecia/ 22'
15.56/ The Lamp With A Hat/ Radu Jude/ Romania/ 23'
16.20/ Miramar St./ Jon Garano/ Spania/ 8'
16.28 PAUZA
16.40/ The Making Of Parts/ Daniel Elliott/ UK/ 15'
16.55/ Eu si cu mine/ Anca Damian/ Romania/ 15’02’’
17.11/ Colorful EU/ Peter Vadocz/ Ungaria/ 1'12''
17.13/ The Fear Of Mr. G/ Adina Pintilie/ Romania/ 20’
17.33/ Hold Up/ Thierry Samitier/ Franta/ 5'09''
17.38/ The Multimediaman and the Thief/ Radu Comanescu Surdu/ Romania/ 22'
18.00/ FINAL PROIECTII ORA 18-19.30 SALA AUDITORIUM
WORKSHOP VIDEOLINK : Prezentare accesorii de camera PROGRAMEPARALELE: Complex Auditorium
ORA 19.30: “OPERATION SPRING”, regia Angelika Schuster, TristanSindelgruber, Austria, 2005, 94 min.
Vienna Film Award, Viennale 2005 ORA 21.00: “POPE DREAMS”, regiaPatrick Hogan, SUA, 2006, 106 min.
Grand Jury Prize, Best Narrative Film, Atlanta Film Festival, 2006
SAMBATA 25 NOIEMBRIE 2006 COMPETITIE FICTIUNE-SALA AUDITORIUM
10.00/ Antonio's Breakfast/ Daniel Mulloy/ UK/ 16'
10.16/ And Now A Word From Our Sponsors/ Wojciech Lorenc/ USA/ 9'10''
10.26/ The Amazing Death Of Mrs.Muller/ Antonio Tublen, Alexander Broendsted/ Danemarca/ 7'43''
10.34/ Don't Say A Word/ Marek Blaha/ Australia/ 8'40''
11.43/ The Secret/ Luis Antonio Pereira/ Brazilia/ 18'
11.01/ Spin/ Jamin Winans/ USA/ 8'
11.09/ Paris-Dakar/ Caroline Jules, Ron Dyens/ Franta/ 16'
11.25/ Estes Avenue / Paul Cotter/ UK/ 3'20''
11.29 PAUZA COMPETITIE FICTIUNE-SALA AUDITORIUM
15.00/ Pam Para Ram/ Petru Hadarca/ Romania/ 31’
15.31/ The Young Girl/ Fabian Giessler/ Finlanda/ 5'
15.36/ Crossing/ Catalin Leescu/ Romania/ 1'40''
15.38/ Please Kill Me/ Lyndon Ives/ UK/ 5'
15.43/ On Air Advertising/ Cristian Nicolescu, George Dascalescu/ Romania/ 4'
16.48/ Dig The Dog/ Jan Daniel Fritz/ Germania/ 21'37''
17.10/ PAUZA
17.20/ Flesh/ Valentin Partenie/ Romania/ 4'
17.24/ A Piece Of News/ Evgeny Ruman/ Israel/ 17'
17.41 / First Snow/ Pablo Aguero/ Franta/ Argentina/ 15’
17.56 FINAL PROIECTII ORA 18.00- 19.30 SALA AUDITORIUM
WORKSHOP VIDEOLINK: Prezentare camera HD PROGRAME PARALELE:Complex Auditorium
ORA 19.30: “LIFE IN LOOPS”, regia Timo Novotny, Austria, 2006, 80min.
Best Documentary Film, Karlovy Vary International Film Festival 2006 ORA 21.00: “MEURTRIERES”,regia Patrick Grandperret, Franta, 2006, 97 min.
Award of the Jury President, Un certain regard, Cannes, 2006 DUMINICA,26 NOIEMBRIE 2006
ORA 19.30 GALA DE INCHIDERE — SALAAUDITORIUM
- SPECTACOL SURPRIZA
- IN MEMORIAM OVIDIU BOSE PASTINA
Film documentar realizat de Studioul Sahia, regizor si scenarist IoanAlbu
- DECERNAREA PREMIILOR ORA 20.30 FILM INCHIDERE
« COMBIEN TU M’AIMES?», regia Bertrand Blier, Franta - Italia,2005, 97 min.
cu Monica Bellucci, Gerard Depardieu
Best Director Award, MOSCOVA, 2006
ORA 22.15 COCKTAIL INCHIDERE: Rotonda Salii Auditorium
CINEMA SCALA
JOI, 23 NOIEMBRIE 2006 COMPETITIE FILM DOCUMENTAR- CINEMA SCALA
10.00/ Choose Romania/ /Romania/ 40’- FILM IN AFARA COMPETITIEI
10.40/ From World to World/ Vincent Detours, Dominique Henry/ Belgia/ 52'
11.32 A Long Day/ Anna Bianco/ Italia/ 17'30''
11.51/ The Story Of Water Spite/ Thomas Busch, Sabine Kuper/ Germania- Rep. Ceha/ 50'
12.42 PAUZA COMPETITIE FILM DOCUMENTAR- CINEMA SCALA
15.00/ Moszny/ Robert Lakatos/ Ungaria/ 40'
15.40/ Urmuz/ Nemethi Andras Barna/ Romania/ 20'
16.01/ My Life With Manikda/ Bo Van der Werf/ Belgia/ 52'
16.54/ Valley Of The Dreamers/ Aurelia Mihai/ Germania, SUA, UK/ 37'18''
17.32 FINAL PROIECTII VINERI, 24 NOIEMBRIE 2006 COMPETITIE FILM DOCUMENTAR
10.00/ Two Sisters/ Jasna Krajinovic/ Belgia/ 58'
10.59/ Strip-Tease/ Attila V. Nagy/ Ungaria/ 6'30''
11.07/ Faces/ Adrian Voicu/ Romania/ 52'
11.59/ Drink To Forget/ P.Heeren, M.Calabresci, C. Mollino/ Italia/ 40'
12.39/ PAUZA COMPETITIE FILM DOCUMENTAR
15.00/ Sisai/ David Gavro/ Israel/ 57'
15.58/ The Market/ Ana Husman/ Croatia/ 9'32''
16.08/ The Cat's Cut/ Jeremy Hamers/ Belgia/ 52'
17.01/ A Writer’s Will/ Gabriel Achim/ Romania/ 17'28''
17.19/ Patches/ Camilla Martine Butchins/ Israel/ 28'
17.47 FINAL PROIECTII PROGRAME PARALELE: CINEMA SCALA
ORA 19.30: “GITMO- THE NEW RULES OF WAR”, regia Erik Gandini,Tarik Saleh, Suedia, 2005, 80 min.
Best Documentary, Grand Jury Award, Seattle International Film Festival 2006
ORA 21.00: “LA VIE SEXUELLE DES BELGES NO. 2
CAMPING COSMOS”, regia JAN BUCQUOY, Belgia, 1996, 86 min.
SAMBATA, 25 NOIEMBRIE 2006 COMPETITIE FILM DOCUMENTAR
10.00/ Fish Island/ Mihai Chirila/ Romania/ 13'
10.14/ Marionettes Of The Accettella Family/ Vito Rubio/ Italia/ 50'
11.04/ A Bridge Over The Drina/ Xavier Lukomski/ Belgia-Franta/ 18'
11.23/ Clara B./ Alexandru Solomon/ Franta/ 52’
12.15/ Punam/ Lucian Muntean/ Serbia/ 27'
12.43 PAUZA COMPETITIE FILM DOCUMENTAR
15.00/ Letter To Lou/ Luc Boland/ Belgia/ 52'
15.53/ Even If She Had Been A Criminal…/ Jean-Gabriel Periot/ Franta/ 10'
16.04/The Cole Nobody Knows/ Clay Walker/ USA-Elvetia/ 21'15''
16.26/ The Last Tradesman/ Vlad Cioban/ Romania/ 14' PROGRAMEPARALELE: CINEMA SCALA
ORA 19.30: “LA VIE SEXUELE ES BELGES NO. 4
LA JOUISSANCE DES HYSTERIQUES”, regia JAN BUCQUOY,
Belgia, 2000, 84 min.
ORA 21.00: “SELF MEDICATED”, regia Monty Lapica
Grand Jury Prize, Rome Independent Film Festival, 2006, 107 min.
DUMINICA, 26 NOIEMBRIE 2006
ORA 11- CINEMA SCALA MEDALIOANELE ROMANESTI
IN MEMORIAM CRISTIAN NEMESCU (1979-2006)
- Kitschitoarele - Mihai si Cristina - Poveste la scaraC IN MEMORIAM OVIDIU BOSE-PASTINA( 1956 — 2006) - Atelier cu calauza - Iar ca sentiment.... un cristal - Mai multi vinovati si o victima - Decembrie 1989-Timisoara
www.dakino-filmfestival.ro
|