Zilele Sfantului Gheorghe se transforma anul acesta intr-o saptamana de evenimente dedicata acestui oras . Vor fi concerte de muzica, de la muzica populara pana la rock, jazz si muzica clasica. Daca este sa ajung acolo mi-ar place sa ii vad pe cei de la Tunderground , o trupa de muzica electronica live, despre care am auzit numai lucruri bune.
Unele evenimente vor avea un aer extravagant care de obicei lipeste manifestarilor de genul asta. Vor fi.concursuri de mancat mere, mancat macaroane, mancat Pizza, mancat hot-dog, baut bere, sarituri in sac. Demna de toata lauda este si intrecerea de aruncat telefoane!!! la care as participa cu mobilul meu carpit cu scotch si sunt urios cati malamuti pot trage un camion.
PROGRAM
Duminica, 22 Aprilie
18.00 Concert festiv de deschidere a manifestarilor: IN MEMORIAM KOD�LY ZOLT�N Biserica romano-catolica Krisztus Kir�ly
20.00 Teatru: David Harrower: „K�S A TY�KBAN” -Yorick St�di� (Tg. Mures) Sala ”Kamara”
Luni - 23 Aprilie
10.00 si 12.00 Trupa “Kolompos” – Furulyas Plako (Budapesta), Spectacol pentru copii, Sala ”Kamara”
17.00 Vernisaj etnografic din colectia lui B�linth Zolt�n, Muzeul din Arcus
18.00 Concert de pian: Biblioteca Judeteana Bod P�ter
19.00 Vernisaj: Daradics �rp�d (Budapesta) expozitie multimedia - Galeria de Arta
19.00 VOX HUMANA - 35 DE ANI - concert festiv - Biserica Reformata din Centru
19.30 Dan Puric: VIS spectacol de pantomima - Sala “Kamara”
21.00 HAZARD - Teatrul Andrei Mureseanu specatacol de teatru - Teatrul Tam�si �ron
Marti, 24 Aprilie
09.00 Intalnirea trupelor teatrale scolare - Asociatia Ipilag - Scoala Generala V�radi J�zsef
10.00 Trupa “Kolompos” (Budapesta) „Furulyas Palko” spectacol pentru copii: Sala “Kamara”
16.30 Casa dansului popular penrtu copii Trupa ”Kolompos” (Budapesta) Casa Mestesugarilor
17.00 Vernisaj: Asociatia Artistilor Amatori “Gy�rf�s Jenõ” - Casa de Cultura Municipala
17.30 Expozitiei de fotografii: Knobloch L�szl� (Germania) - Galeria de Arta
18.00 PRIMAVARA, DRAGOSTE, NUNTA concert cameral - Galeria de Arta
19.00 HANOCH LEVIN: YAKOBI si LEIDENTAL - Teatrul Maghiar de Stat Cluj - Teatrul Tam�si �ron
19.30 Concert cameral - Biblioteca Judeteana Bod P�ter
Miercuri, 25 Aprilie
12.00 Tam�si �ron: SZEG�NY �RD�G - Teatrul de Papusi - Teatrul Tam�si �ron –
18.30 Concert cameral: Liceul de Arta – Sala festiva
19.00 V�r�smarty Mih�ly: CSONGOR SI T�NDE Teatrul Tam�si �ron, premiera - Teatrul Tam�si �ron
21.00 Slavomir Mrozek: Petrecerea UBB, Facultatea de Teatru studentii din anul IV. - Casa de Cultura a Sindicatelor
Joi, 26 Aprilie 11.00 EXPO Sfantu Gheorghe - Expozitie si Targ International Sala Sporturilor - Deschis zilnic �ntre orele 10-18 p�na �n 29 aprilie ora 16
14.00 FII TU CAVALERUL SFANTU GHEORGHE - Parcul Central
17.00 Expozitie de fotografii: Maria Peligrad Calatorie prin Europa - Centrul Ecleziastic ”Mitropolit Nicolae Colan”
18.00 Musical: SZ�KELY GOLGOTA - Casa de Cultura a Sindicatelor, Sala Mare/
18.00 Expozitia de fotografii: Stop – S�nta Istv�n Csaba (Budapesta), Camionul �n fata Hotelului Bodoc
19.00 Expozitie de sculptura: �R�Ks�g S�nta J�nos Botond (Budapesta) - Cladirea Romtelecom
19.00 FORMATIA SZ�LKI�LT� (Budapesta) - Biblioteca Judeteana Bod P�ter – Sala G�bor �ron
20.00 Balada baroc - Teatrul Tam�si �ron, Sala Mare /
21.00 J.P. Moli�re: SZ�VEK �S SZARVAK - Universitatea de Arta Teatrala din Tg. Mures
Club de Jazz / Restaurant Parc – Barul Di Stefano
Miercuri, 25 Aprilie
19.00 RITMO DEL FLAMENCO – flamenco, muzica latina,
20.00 VERNISAJ FOTO JAZZ
20.30 JAZZ 4 FUN (Tg. Mures)
22.00: SESSION JAZZ BAND
Joi, 26 Aprilie
20.30 SNAPS VOCAL BAND
22.00 JUH�SZ G�BOR TRI� (Budapesta)
Vineri, 27 Aprilie – Vineri
20.30 FREE CONNECTION:
22.00 CSEREI CSABA (Satu Mare) - Show de percutie
22.30 TRIO-RA
0.00 SLANG(Bucuresti)
Vineri, 27 Aprilie
Scena din fata teatrului
12.15 Fanfara „Kov�cs Andr�s”
14.00 ENDLESS (Tg.Mures)
15.00 EVIDENCE
16.00 EQUINOX
17.00 S�TA A KACS�MMAL
18.00 TOM WHITE (Cegl�d)
19.30 Muddy Shoes (Budapesta)
21.00 P.MOBIL (Budapesta)
23.00 KUMM (Cluj-Napoca)
Scena din Piata Sf. Gheorghe
14.00 SABBADIAK (Kunszentmikl�s)
15.00 THUG MAN
16.00 DIRTY JOB (Miercurea Ciuc)
17.00 KOPOR-SHOW
18.30 DEFENDER (Tg.Mures)
20.00 MERCEDES BAND
21.30 GEORGE BAICEA TRIO (Bucuresti) si STEVE CLARKE (USA)
23.00 CARGO (Timisoara)
Sambata, 28 Aprilie
Scena din fata teatrului
12-18 Dansuri populare
17.00 ERIDANUS – rock melodic
18.00 MOLN�R DIXIELAND BAND (Szeged)
19.30 HATS OFF (Ungaria – Slovacia)
21.30 BON BON (Budapesta)
23.30 SLANG (Bucuresti)
Scena din Piata Sf. Gheorghe
12-14 Muzica , dans
14.00 Formatia de muzica veche CODEX
15.00 TRIO-RA (Satu Mare)
16.00 CARIBEAT (Miercurea Ciuc)
17.30 Yesterdays (Cluj-Napoca)
19.00 Egy Kiss Erzsi Zene (Budapesta)
21.00 T�ND�RGROUND (Miercurea Ciuc – Sf. Gheorghe)
23.00 KORAI �R�M (Budapesta)
Duminica, 29. Aprilie
Scena din fata teatrului - 12-22 Ansambluri de dansuri Populare
Scena din Piata Sf. Gheorghe - 11-22 Muzica , dans
Scena din Parc (scena t�rg)
Vineri, 27 Aprilie
13-16.15 - Muzica si dansuri populare
Smbata, 28 Aprilie
10-17.30 Teatru, muzica si dansuri populare
Duminica, 29. Aprilie
11.00-15.45 Muzica si dansuri populare
ALTE PROGRAME
Vineri, 27 Aprilie
09.30 / 12.00 Fratii Grimm - Alm�si T�th Andr�s: Scufita Rosie – Teatrul de papusi KAB�CA (Veszpr�m) Teatrul Tam�si �ron, Sala Mare /
10.00 Concurs Graffiti / Centrul orasului - Fosta cladire Romtelecom /
10.30 Ida Aerobic - Stadionul Mic
14.00 Concurs de radiogonometrie - Palatul Copiilor si Elevilor / Parcul Central /
14.00 Expozitie de fotografii - Palatul Copiilor si Elevilor
16.00 Expozitie fotografii: SPONTAN - Isp�n G�za / Tein /
17.00 Deschidere de vernisaj de performance: BLOCK 2007 - Casa Mestesugarilor /
18.00 Quintet de suflatori a Filarmonicii Tg. Mures - Muzeul National Secuiesc /
18.00 Studio M: �rk�ny Istv�n: T�T�K - Casa de Cultura a Sindicatelor – Sala Studio
19.00 Proiectie de film antidrog - Captive �n libertate / Parcul Central
00.30 Jam Session – rock ,blues, jazz / Bistro
S�mbata, 28 Aprilie
8.00 Expozitii de animale - Euroograda
09.00 Concurs de pescuit - Lama Carp Tex �s Carp Design. - Lacul langa gara Golden Carp / �nscriere: ora 8 dimineata.
09.00 Intalnire cu caini nordici - Parcul Central
10.00 Surpriza mamalutilor: tragere de camion - Parcul Central �n fata Casei cu Arcade
10.00 Streetball - In fata teatrului
10.00 Ziua de alergare “G�l Lajos” editia a XVII-a
10.00 Ocupatii mestesugaresti: sculptura de lemn, insirare margele - Palatul Copiilor si a Elevilor
10.00 Grupa MOKA: - concursuri: mancat mere, mancat macaroane, mancat Pizza, mancat Hot-Dog, baut bere, sarituri in sac, de ras, pentru titlul „Cel mai puternic om al orasului”, de carat neveste, si al inventatorilor - In fata Restaurantului Tribel FF
10.00 Fotografii expuse �n natura: „Fotopiknik” - Parcul Central
10.00 Desen pe asfalt - In fata Cofetariei Mik�
11.00 Parcul Statuielor vii - Monumentul eroilor sovietici
11.00 - 18.00 Saintskaters Challenge Cup - Concurs de skateboard
11.00 Ocupatii mestesugaresti - Parcul Central
11.00 Targul renascentist - in spatele Bibliotecii Judetene Bod P�ter /
12.00 Bou la protap - In fata Restaurantului Parc
15.00 Demonstartie de trial - Sainttrials - In fata Teatrului Tam�si �ron si Colegiului Sz�kely Mik�
15.00 Concurs de tras zmei si campionat oina - Pasiunea dinspre Sugas Bai /
18.00 Crearea, perechi de pantofi – Casa de Cultura a Sindicatelor – Sala Studio
19.00 BRAN - muzica irlandeza / Clubul MMM /
00.30 Jam Session – rock ,blues, jazz / Bistro
Duminica, 29. Aprilie
10.00 Duatlon – Asociatia de Sport Alpin / Start din fata Casei cu Arcade
10.00 – 18.00 Grupa MOKA – concursuri: jocuri de computer, fotbal cu baloane, contest de umor,de aruncat telefoane, de tras camioane, sarit �n claie de f�n EU, de supravietuire,prezentarea mestesugurilor, / �n fata restaurantului Tribel FF /
11.00 Ocupatii mestesugaresti - Fundatia “Guzsalyas” / Parcul Central /
15.00 Demonstratie de trial - Sainttrials - In fata Teatrului Tam�si �ron si Colegiului Sz�kely Mik�
21.00 Concert HATS OFF / Clubul MMM /
23.30 Jam Session – rock ,blues, jazz / Bistro
Vineri - S�mbata – Duminica
0.00 – 21.00 Ocrotirea Berzelor – Societatea Rara Avis - In spatele Bisericii Catolie Szent J�zsef
10.00 – 18.00 Escalada pe structuri artificiale - Parcul Central – Monumentul Eroilor Sovietici
11.00 si 17.00 Calarie, tir cu arcul, demonstratie de porturi si arme maghiare vechi (Gheorgheni) / Malul Oltului, vis-à-vis cu Billa /
12.00 – 18.00 Program pentru copii Parcul Central
12.00 – 17.00 Expozitie de Parapanta - Parcul Central
|
|