dordeduca
0 evenimente in iulie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
05 mai 2005 - 08 mai 2005

Zilele Brasovului

galeriefilmcazarehartaComentarii
A 4-a editie + sarbatorirea a 770 ani de atestare documentara.

PROGRAM: joi | vineri | sambata | duminica | alte evenimente


Joi 5 mai 2005


16,00 - Parada
Plecare de la Teatrul "Sica Alexandrescu" Brasov pe traseul: Bd. Eroilor, Str. Muresenilor, Piata Sfatului

17,30 - Piata Sfatului
Program artistic sustinut de participantii la Parada
Deschiderea oficiala

18,00 - Sala Reduta
Teatru experimental in limba engleza "Cine va veni la petrecerea noastra ,- Clubul "Uranus"

19,00 - Comunitatea Evreilor din Brasov - Poarta Schei nr. 27
Concerte sustinute de Corul "Zemer Le Zion" (Israel), Corul "B'Nei - Milu" al Comunitatii evreilor din Brasov, Grupul vocal "Jahad" al Comunitatii evreilor din Brasov

19,00 - Cercul Militar Brasov
Concert simfonic sustinut de orchestra simfonica a Filarmonicii Brasov

19,00 - Piata Sfatului
Concert pentru tineret:
- Claudia Miritescu - HiQ - Activ

Foc de artificii

Vineri 6 mai 2005


9,00 - 11,30 - Livada Postei
Memorialul Ludovic Balint: Etapa I a Campionatului National de Viteza pe Traseu Montan la Automobilism (antrenamente)

10,00 - Piata Sfatului
Brasovul si prietenii
Deschidere: Dansuri si muzica populara romaneasca cu Ansamblul "Cerbul Carpatin"

10,30 - Piata Sfatului
Brasovul si prietenii
Brasov- Twardogora- Polonia
- Dansuri populare poloneze si romanesi

10,45 - Livada Postei
Dansuri populare

11.30 - Piata Sfatului
Brasovul si prietenii - Musashino, Japonia
- Program japonez - Centrul Cultural "Musashino" din Brasov

12,00 - Piata Sfatului
Teatrul de copii Arlechino - "Punguta cu doi bani" de Ion Creanga

13,00- 16,00 - Livada Postei
Memorialul Ludovic Balint - Etapa I a Campionatului National de Viteza pe Traseu Montan la Automobilism (manse de concurs)

14,00 - Piata Sfatului
Brasovul si prietenii v- Gyor Ungaria
Grupul "Winner's Elements" - Institutul Cultural pentru Copii Gyor / Ansmblul folcloric "Buzavierag" - dansuri populare maghiare / Corul Liceului "Aprily Lajos"

15,00 - Piata Sfatului
Brasovul si prietenii - Rishon Le Zion, Israel
- Muzica traditionala evreiasca prezentata de corul "Zemer Le Zion" din Israel

16,00 - 21,00 - Livada Postei
Concert: - Solist Gabriel Rusu
- Ansambluri studentesti participante la festivalul "Flori de mai"

16,00 - Piata Sfatului
Brasovul si prietenii - Dansuri populare grecesti prezentate de grupul Comunitatii Elene din Brasov

17,00 - Bastionul Tesatorilor
Concert: Corul Liceului Teologic Brasov Dirijor: Marius Modiga

17,00 - Piata Sfatului
Brasovul si prieteni - Tours, Franta
- Jazz cu formatia Modamoka din orasul Tours, Franta
- Program de dans si muzica prezenatat de Alianta Franceza si Asociatia Profesorilor de Franceza din Brasov

17,30 - Bastionul Tesatorilor
Concert: Corul "Astra"
Dirijor: Ioan Oarcea

18,00 - Bastionul Tesatorilor
Concert: Corul Facultatii de Muzica
Dirijor Nicolae Bica

18,30 - Bastionul Tesatorilor
Corul Facultatii "Spiru Haret" din Brasov

18,30 - Piata Sfatului
Brasovul si prietenii
Muzica din filme si valsuri
Orchestra Simfonica a Filarmonicii Brasov
Dirijor: Cristian Orosanu

19,00 - Restaurant "Cetate"
Petrecere medievala
Spectacol prezentat de trupa de teatru "Poliminia" din Brasov

19.30 - Piata Sfatului
Concert: Trupa "Winner's Elements" - Institutul Cultural pentru Copii Gyor / Trupa de muzica rock "Enola" din Holstebo, Danemarca / Directia 5 / Paul Ciuci si Compact

Sambata, 7 mai 2005


09,30 - Piata Sfatului
Ziua Invatamantului Primar Brasovean
"Cantec, joc si voie buna": dansuri populare, scenete, dansuri moderne, obiceiuri populare, muzica

11,00 - 13,00 - Muzeul de Etnografie
"Spiritul Lemnului"
- Activitati de Educatie interactiva pentru copii de scoala primara. Eveniment produs de Grupul pentru Initiativa Locala "Corona" in parteneriat cu Primaria Municipiului Brasov si Muzeul de Etnografie. Acces liber pentru toti copii de scoala primara interesati.

11,00 - Muzeul de Arta
Concert instrumental si coral prezentat de elevii Liceului de Arta din Brasov

12.00 - Muzeul "Casa Muresenilor"
Vernisajul expozitiei "Boierii Mintii - imagine si spirit", in colaborare cu Muzeul Literaturii Romane Iasi

12,00 - Piata Sfatului
Muzica usoara
- Colegiul National "Unirea"
- Colegiul National "Andrei Saguna" si Liceul "Nicolae Titulescu" - Minisatul Sf. Andrei

12.30 - Piata Sfatului
Viva la Musica

13,15 - 14,30 - Piata Sfatului
Pauza

14,00 - Piata Sfatului
Passo Doble

14,30 - Piata Sfatului
Concert: Corul "Melos" - Liceul Pedagogic

15,00 - Piata Sfatului
Colegiul National "Emil Racovita"

15,30 - Piata Sfatului
Liceul de Arta

16,00 - Bastionul Tesatorilor
Concert prezentat de Orchestra de camera din Holstebro din Danemarca

16,00 - 17,00 - Livada Postei
Ziua Invatamantului Primar
Program prezentat de grupuri din scolile primare brasovene urmat de festivitatea de premiere

16,00 - Piata Sfatului
Colegiul National "Dr. I Mesota"

16,30 - Piata Sfatului
Concert: Corul "Concertus"

17,00 - Piata Sfatului
Scoala de Arte Populare si Meserii

17,45 - Piata Sfatului
Concert: Grup Vocal 27

18,00 - Bastionul Tesatorilor
Teatrul "Sica Alexandrescu"
"Opere complete" William Shakespeare

18,00 - Livada Postei
Concert: Scoala de Arte - muzica populara, Ansamblul "Magura" Codlea, Laureatii festivalului "Flori in Tara Barsei", Ansambluri folclorice din Rupea

19,00 - Piata Sfatului
Concert pentru tineri
Formatia rock "Argon" - Brasov, Taxi, Sistem, Vertigo

In cadrul Zilei Invatamantului Primar Brasovean mai au loc :

08,00 - 18,00 - Scoala Generala nr. 6 Brasov
- Invatator si elevi, parteneriatul eficientei

09,30 - 11,00 - Prima Scoala Romaneasca
- Dascalul, promotor al traditiilor Brasovene

10,00 - 12,00 - Biblioteca G. Baritiu
- Ne jucam, invatam, desenam - Concurs de puzzle, ghicitori, desen dupa model

10,00 -13,00 - Scoala Generala nr. 6 Brasov
- Brasovul, oras turistic si istoric - Concurs tematic

12,00 - 14,00 - Casa Baiulescu
- Istoricul invatamantului brasovean

8,00 - 18,00 - Scoala Generala nr. 6
Invatator si elevi, parteneriatul eficientei:
- expozitie de informare, documentare si evaluare pentru invatamantul primar
- ateliere de lucru - arta japoneza, arta decorativa, incondeierea oualor, obiecte nonconformiste
- expozitie in aer liber
- desene pe asfalt

17,00 - 18,00 - Scoala Generala nr. 6
Carnavalul Veseliei

Duminica, 8 mai 2005


8,00 - 10,30 - Livada Postei
Memorialul Ludovic Balint - Etapa a II-a a Campionatului National de Viteza pe Traseu Montan la automobilism (antrenamente)

11,00 - Parada Junilor
- plecare din Piata Unirii pe traseul: Piata Unirii, str Muresenilor, B-dul Eroilor, str. Republicii, str. Poarta Schei, Pietrele lui Solomon

12,00 - Piata Sfatului
Prezentarea Junilor

12,30 - 15,30 - Livada Postei
Memorialul Ludovic Balint - Etapa a II-a a Campionatului National de Viteza pe Traseu Montan la automobilism (mansa de concurs)

14,00 - Pietrele lui Solomon
Petrecere campeneasca

16,00 - 17,00 - Livada Postei
Ansambluri de dansuri din Ghimbav
- Palatul Copiilor
- Ansamblul copii Apata
- Ansamblul copii Sanpetru

17,00 - Livada Postei
Memorialul Ludovic Balint: Festivitate de Premiere

17,30 - 21,00 - Livada Postei
Concert: - Ansamblul copii Prejmer / Ansamblul Folcloric "Poienita" al Centrului Cultural Reduta / Ansamblul "Cerbul Carpatin"
Concert de muzica populara: Sava Negrean Brudascu si Mioara Velicu

20,00 - Bastionul Tesatorilor
Spectacol de arii si balet Opera Brasov - "Nostalgii vieneze"

20,00 - Centrul Cultural Reduta
Seara culturala prilejuita de deschiderea Congresului Esperantistilor Feroviari, a 57-a editie ce se desfasoara la Brasov. Vor fi prezentate momentele
- "CFR" de I.L. Caragiale
- "La letera de malespera" ("Scrisoarea unui disperat") - monolog original adaptat dupa un text anonim. Momentele vor fi prezentate in limba esperanto

Alte evenimente



Muzeul de Etnografie
Zilnic, 10,00 - 18,00
Expozitia "Traditii mestesugaresti de prelucrare a lemnului. Realizarea caselor de lemn"

Muzeul de Arta
Sala Mare: expozitie de pictura Pintea Vasile, zilnic intre 10,00 - 18,00
Sala Mica: expozitie de pictura Hari Shaya, zilnic intre 10,00 - 18,00

Centrul Cultural Reduta
Sambata, 7 mai 2005
Expozitia de desene realizate de copii "Brasovul, punte spre Europa"
Sala Sporturilor "Dumitru Popescu Colibasi" Brasov
Campionatul European de Bodybuilding, Fitness Body- Fitness
Sambata 7 mai 2005: Ora 14,30 Semifinala
Duminica 8 mai 2005: Ora 15,00 Finala

Crosul Brasovenilor
Duminica 8 mai 2005, ora 12,30
Categorii: Open, masculin/feminin
Traseu: Start / Sosire - Consiliul Judetean - Aleea de sub Tampa, punct control Telecabina Tampa
Retur: Poligon tir sportiv, Restaurantul Copiilor, Consiliul Judetean
Inscrieri: Duminica 8 mai, intre 9,00 - 12,00 la locul de start

Pasaj Piata Sfatului - Piata Enescu
5- 8 mai 2005, 10,00 - 18,00
Primavara Brasoveana - expozitie de desene

Piata Sfatului
5-8 mai 2005, 10,00 - 18,00
Targ de flori

Piata Enescu
6-7 mai 2005, 10,00 - 18,00
Targ Scoli - oferta scolara
Liceul de Arta - expozitie si lucru arta plastica

str. Apollonia Hirscher
5-8 mai 2005, 10,00 - 18,00
Targul ONG-urilor

Ulita Vinului - str. Michael Weiss
5-8 mai 2005, 10,00 - 18,00
Locul in care se pot degusta vinuri din podgoriile Jidvei si Cramele Prahovei

Bulevardul Eroilor
5-8 mai 2005, 10,00 - 19,00
Targul mestesugarilor

Centrul Civic
5-8 mai 2005
Turneu de baschet
Jocuri gonflabile pentru copii, 10,00 - 19,00

www.brasovcity.ro

 
Tag-uri
Nu exista tag-uri atasate.  
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorMai 2005 Anul urmator
      
     
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; vom reveni într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [ 📸 instagram]