dordeduca
0 evenimente in august:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
14 noiembrie 2007 - 19 noiembrie 2007

UMA Film Fest 2007 , Bucuresti

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
UMA Film Fest 2007 este un  nou festival de filme de fictiune si documentare despre copii si chiar  filme realizate chiar de copii ("Un minut de adolescenta")
Veti putea vedea sau revedea filme ca Rosetta, de Jean Luc Dardenne, castigator Palme d'Or si Mentiunea Juriului Ecumenic, At five in the afternoon , de Samira Makhmalbaf - premiul Juriului la Cannes si premiul Juriului ecumenic, Tsotsi - Oscar pentru cel mai bun film strain si 4 luni, 3 saptamani si 2 zile, de Cristian Mungiu, distins anul acesta cu Palme d'Or la Cannes.

Proiectiile vor avea loc la Sala Multimedia a Ministerului Culturii si Cultelor si la CinemaPRO si Teatrul Odeon. Intrarea este gratuita, pe baza rezervarilor care se pot face prin telefon, la 021.311.86.88 sau prin mail, la [email protected], contact Rodica Buzoianu, Cristina Grigore.

Program

14 noiembrie
Sala Multimedia a Ministerului Culturii şi Cultelor
14.00 ROSETTA, de Luc şi Pierre Dardenne (Belgia, 1999, 90 min)
15.30 Dezbatere “Femeia şi copilul: dubla īmpărţire a egalităţii īntre sexe. Dreptul la muncă”
17.00 Y’AURA T’IL DE LA NEIGE A NOĖL?, de Sandrine Veysset (Franţa, 1996, 90 min.)
18.30 Dezbatere “Femeia şi copilul: dubla īmpărţire a egalităţii īntre sexe. Egalitatea īn cadrul familiei”
 
15 noiembrie
Sala Multimedia a Ministerului Culturii şi Cultelor
14.00  GRBAVICA, de Jasmina Zbanic (Austria, Germania, Bosnia, 2006, 90 min.)
15.30 Dezbatere “Femeia şi copilul: dubla īmpărţire a egalităţii īntre sexe. Situaţii īn caz de război.”
17.00 FIVE O’CLOCK IN THE AFTERNOON, de Samira Makhmalbaf (Iran, 2003, 115 min.)
18.30 Dezbatere “Femeia şi copilul: dubla īmpărţire a egalităţii īntre sexe. Egalitatea īn politică şi viaţă publică.”

16 noiembrie

Sala Multimedia a Ministerului Culturii şi Cultelor
14.00  COPILĂRIA LUI IVAN, de Andrei Tarkovsky (Rusia, 1962, 95 min.)
15.30 Dezbatere : Arta lui Tarkovski – un film de artă, un film politic
17.00 TSOTSI, de Gavin Hood (SUA, 2005, 94 min.)
18.30 Dezbatere 
 
17 noiembrie
CinemaPRO
 9.30  UN MINUT DE ADOLESCENŢĂ – filme de un minut realizate şi prezentate de copii
10.00 L’ESQUIVE, de Abdellatif Kechiche (Franţa, 2002, 117 min.)

Sala Multimedia a Ministerului Culturii şi Cultelor
 9.30  IZOLAŢI ĪN ROMĀNIA, de Dite Dinesz  (TVR, 2006, 20 min.)
10.00 OCHIUL MAGIC, de Dana Robea (TVR, 2007, 30 min.)
10.30 Dezbatere īn prezenţa realizatorilor
11.30 CHILDREN OF HELEN HOUSE, de Jonathan Mayo, Harriet Scott, Jo Hicks,  Patricia Murphy (BBC2, 2007, 30 min.)
12.00 TALES FROM THE EDGE: Aaron & Connor’s Story, regia şi producţia Lindsay Hill
(BBC Scottland, 2006, 29min30sec)
12.30 Dezbatere īn prezenţa realizatoarei Lindsay Hill (BBC)
14.30 Tales from the Edge: Children who disappear, de Lindsay Hill  (BBC, 2006, 26 min) - Nu este īn competiţie
15.00  L’ENFANT MARCHANDISE, de Hubert Dubois (CFRT/ Galaxie Production, 2007, 55 min.)
16:00 Dezbatere īn prezenţa producătoarei Agnes Ravoyard. (CFRT) şi a realizatoarei Liindsay Hill
17.00 WHY DEMOCRACY, de Weijun Chen (BBC, 2007, 55 min.)
18.00 Dezbatere
19.00 EL TELON DE AZUCAR, de Camila Guzmįn Urzśa (Luz Films/ Paraiso Productions Diffusion, 2006, 82 min.) Filmul va fi prezentat de editorul filmului Claudio Chaigneau MARTINEZ
 
18 noiembrie
CinemaPRO
  9.30  UN MINUT DE ADOLESCENŢĂ – filme de un minut realizate şi prezentate de copii
10.00  HAPPY FEET, de George Miller (US, 2006, 109 min. distribuit de Intercomfilm)
 
Sala Multimedia a Ministerului Culturii şi Cultelor
14.00  Campania ŞTII CE MAI FACE COPILULTĂU (ProTV, 26 min, 2007)
14.30 CHILD SLAVERY, de Richard Alwyn (BBC Current Affairs, 2007, 89 min.)
16.00 Dezbatere īn prezenţa realizatorului Richard Alwyn şi a producătoarei Barbara Arvanitidis
17.00 ALLEIN IN VIER WÄNDEN, de Alexandra Westmeier (Linger On, 2007, 85 min.)
18:30 Dezbatere īn prezenţa realizatorilor, Alexandra şi Inigo Westmeier
20.00 4 LUNI, 3 SĂPTĂMĀNI, 2 ZILE, de Cristian Mungiu (Romānia, 2007, 110 min.)
 
19 noiembrie
Teatrul Odeon
10.00 SIMPOZION-DEZBATERE DESPRE DREPTUL COPILULUI LA LIBERA EXPRIMARE
14.00 UN MINUT DE ADOLESCENŢĂ - Filme de un minut realizate de copii
16.30 GALA DE PREMIERE (se īncheie la ora 18:00) Prezentată de Anca Sigartău şi Florin Kevorkian.





umafilmfest.ro



 
Tag-uri
BucurestiLa Bucuresti 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorNoiembrie 2007 Anul urmator
   
  
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan Ć®n hibernare; vom reveni Ć®ntr-o formă nouă. ĀÆ\_(惄)_/ĀÆ [ 📸 instagram]