dordeduca
0 evenimente in august:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
19 aprilie 2004 - 26 aprilie 2004

StudentFest , Timisoara

galeriefilmcazarehartaComentarii
In perioada 19-26 Aprilie, in Timisoara are loc StudentFest 2004, editia a 13-a a celui mai mare festival de arta din Romania, cu participare internationala in sectiunile de arte plastice, teatru, film, muzica si arhitectura realizate de tineri studenti.
In cele sapte zile de festival vor avea loc vernisaje, piese de teatru, concerte, expozitii, proiectii, happening-uri, ateliere de creatie, dezbateri, toate avand ca locatii de desfasurare spatii neconventionale din centrul orasului Timisoara.

Program:

Luni 19 aprilie
Sosirea Participantilor / Cazare (Pregatire expozitii / piese / coordonare pe sectiuni)
Conferinta de Presa: 11:00 Sala Consiliu Facultatea de Stiinte Economice

Marti 20 aprilie
Teatrul German de Stat Timisoara
14:30 “Mesterul Manole”, Universitatea de Vest Timisoara
17:00 “Commedia dell arte”, Universitatea “Babes-Bolyai” Cluj-Napoca
21:00 “O Noapte Furtunoasa” de I.L. Caragiale, Universitatea de Vest Timisoara
Vernisajul expozitiilor studentilor participanti
Conferinta pe tema dependenta in arhitectura - arh.Ioan Andreescu.
Prezentarea zonei dedicata sectiunii de arhitectura
23:00 Proiectii in spatiul Centrului Cultural INCA : Bowling For Columbine / Full Metal Jacket

MONTAJ FILME DE SCURT METRAJ

Miercuri 21 aprilie
Teatrul German de Stat Timisoara
11:00 Conferinta "Teatrul din Romania, Romania din teatrul european ”, Marian Popescu
13:00 “Cantareata cheala” de Eugene Ionesco, Universitatea din Craiova
15:00 “Dada love story” de Dan Tilea, Teatrul Liber Imago Cluj Napoca – U.N.A.T.C. Bucuresti.
17.30 “In largul marii” de Slavomir Mrozek, Universitatea de Arta Teatrala Bucuresti
19:00 “De Haladuiala” dupa “Fratelui meu” de Victor Dragan, Teatrul Liber Imago Cluj Napoca – U.N.A.T.C. One man show cu Bogdan Saratean
20:00 “Auditia” de Alexandr Galin, Universitatea "Lucian Blaga" Sibiu
22:00 “Intr-un oras nu va spun care” de Daniil Harms, Teatrul Studentesc Thespis Timisoara.
Conferinta pe tema dependenta in arhitectura - sociologi & antropologi.
Workshop in vederea conceperii proiectelor, asistat de tineri architect.
23:00 Proiectii in spatiul Centrului Cultural INCA: Natural Born Killers / Salo sau Cele 120 de zile ale Sodomei


MONTAJ FILME DE SCURT METRAJ


Joi 22 aprilie
Casa de Cultura a Studentilor Timisoara
“Studio de Arta Actorului ” condus de Victor Ioan Frunza
Discutii pe tema festivalului. Moderator: Ovidiu Mihaita
Arte Plastice – 19:00 Spatiul Harta – Conferinta / Vernisaj Nita Mocanu Cluj
Prezentarea facultatii de arhitectura de la Graz [de catre stud de la Graz]
Prezentarea/sustinerea proiectelor si alegerea celor care vor urma a fi realizate, asistat de tineri arhitecti
23:00 Proiectii in spatiul Centrului Cultural INCA: A Clockwork Orange [Portocala Mecanica] / The Holy Mountain / Les Triplettes de Belleville

Vineri 23 aprilie
Casa de Cultura a Studentilor Timisoara
“Studio de Arta Actorului ” condus de Victor Ioan Frunza
Zii de construire efectiva a instalatiilor
Arte Plastice – 14:00-20:00 Atelier Workshop Creatie Libera Piata Unirii
Muzica 20:00 Casa Tineretului – lansare carte: “Apolodor” de Gellu Naum si album muzical: “Apolodor” – Ada Milea
14:00 – 20:00 Piata Unirii - Workshop Muzica Experimentala impreuna cu Arte Plastice & Arhitectura – invitati : Makunouchi Bento, Nonel, Neaga, Dyslex, Adapt


Sambata 24 aprilie
Casa de Cultura a Studentilor Timisoara
“Studio de Arta Actorului ” condus de Victor Ioan Frunza
Zii de construire efectiva a instalatiilor
12:00 Mansarda Facultatii de Arte - Conferinta cu invitati speciali pe teme de interes pentru arta contemporana studenteasca cu libera participare. Invitati: Lia Perjovschi, Cosmin Costinas, Stefan Tiron, Nita Mocanu, Alina Serban, Synopsis Media s.a.
19:00 Piata Unirii - Concert aer liber - Vita de Vie
23:00 Evolution Club Party / Proiectii – Alex S. / Sensorship


Duminica, 25 aprilie
Teatrul Maghiar “Csiky Gergely” Timisoara
12.00 “Cherry Coloured Sisters”, Universitatea de Arta Teatrala Sofia (Bulgaria)
14.30 ”Cantareata Cheala” de Eugen Ionescu, Universitatea de Arte ” George Enescu” (Facultatea de Compozitie, Muzicologie, Pedagogie Muzicala si Teatru). Regia: Dionisie Vitcu
16.00 “One Man Show”, Universitatea de Vest (Facultatea de Muzica, Sectia Artele Spectacolului de Teatru) , anul 4, Crimu Catalin
17.00 “Ce inseamna sa fii onest” de Oscar Wilde, Universitatea de Vest (Facultatea de Muzica, Sectia Artele Spectaco lului de Teatru), anul 3. Regia: Luminita Stoianovici
21.00 “Escurial” de Michelle de Gaulderode, Teatrul German de Stat Timisoara. R egia: Istvan Darida, Eniko Benczo


StudentFest - site-ul oficial


 
Tag-uri
La Timisoara 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorAprilie 2004 Anul urmator
   
  
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; vom reveni într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [ 📸 instagram]