dordeduca
1 evenimente in iunie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
19 mai 2012 - 27 mai 2012

SIMN 2012 , Bucuresti

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
Saptamana Internationala a Muzicii Noi aduce in prim plan cateva proiecte curajoase : spectacol in vitrina, serial surreal cu Barrie si Barbie, cata-strofe dupa Caragiale, moduri de asteptare, opera science fiction, concert cu psssri, show-uri multimedia, performance-uri crossing borders, decor audio-video cu/pentru o iluzie de femeie, concert in decor de Craciun in luna mai, creatie colectiva dada, filme.

Program:

Ziua 1

Sambata, 19 mai

Ora 18:30

Deschiderea festivalului

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera

Lamnicu, Plamnicu, Piscopalnicu si Salata de Fructe

Concert pentru Cor de copii si ansamblu de percutie

Interpreteaza:

grup de copii din Corul de Copii Radio

Maestru de cor: Voicu Popescu

Ansamblul Game (Alexandru Matei, Sorin Rotaru, Dan Alexandru, Alexandru Uta)

Solisti: Bianca Manoleanu, Remus Manoleanu, Stanca Manoleanu, Roman Manoleanu

Dirijor: Daniel Jinga

In program:

Cristian Lolea – Funny Games (p.a.a.)

Thomas Beimel – Salata de fructe (p.a.r.) – versiune in limba romana de Elmira Sebat

Diana Gheorghiu,- Nu vreau sa cresc! (p.a.a.)

Nicolae Teodoreanu – Lamnicu, plamnicu, piscopalnicu (p.a.a.)

Laura Manolache – Cascada cuvintelor (p.a.a.)

Concert realizat in parteneriat cu Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti

Ora 21

Caminul Artei (Str. Biserica Enei nr. 16)

Mr. & Mrs. Nobody (p.a.a.)

“Spectacol in vitrina” de Elena Apostol

cu Mannequin Duo (Irinel Anghel & Christian Alexandru Petrescu)

Conceptul vizual: Raluca Ghideanu

Ziua a 2-a

Duminica, 20 mai

Ora 17

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera

B & B

Serial Surreal

Bed & Breakfast with Barrie and Barbie (premiera)

Cu Barrie Webb (trombon) – Anglia si Barbie
Video live: Virgil Oprina
Program:

Chan Hae Lee – From the Island under the Full Moon (2001)
Michael Parkin – Preludium from Sinfonia (1986)

Rachmaninov – Lilacs Op21 No5 (1902) version 1
Stephen Mark Barchan - Burlesque for Barrie (2003)
Ben Isaacs – Something Must Be Done (2008)
Rachmaninov – Lilacs Op21 No5 (1902) version 2
Ty Unwin – Second Movement from Big Wheel (1993)
Concert-spectacol sustinut de British Council Romania

Ora 19

Aula Palatului Cantacuzino

Lansare de CD. George Balint: Un copac si atatea pasari!

Prezinta: Olguta Lupu

Ora 19:15

OPERA IN CONCERT

MAIISM

(Moduri de Asteptare, Imnuri, Istorioare si Sunete Muzicale)

Opera cu structura modulara, pe imnuri pitagorice si povestiri de Osho dupa o idee, scenariu si muzica de George Balint

Interpreteaza: Ansamblul orchestral Profil Sinfonietta

Director artistic: Dan Dediu

Dirijor: Gabriel Bebeselea

Solisti: Ligia Duna (soprana), Antonela Barnat (mezzo-soprana), Christian Alexandru Petrescu (tenor), Marius Bolos (bas)

Actori: Armine Vosganian, Lucian Rus, Marian Olteanu

Pregatirea muzicala: George Balint

Ora 21

Clubul Taranului

“Supercalifragilisticexpialidocius” in ambient ArtDetox

Requiem pentru conventii pierdute (p.a.a.)

Creatie muzicala colectiva cu prezentare dada (Victor Coltea, Sebastian Androne, Darie Nemes-Bota)

Interpreteaza: Ansamblul SonoMania

Ana Chifu (flaut), Mihai Badita (clarinet), Raluca Stratulat (vioara), Bogdan Popa (violoncel)

Dreamland

Multimedia Show de Mihai Cucu
video screenings/sound collage/ dance

Ada Mihai- soprana
Alina Iorgulescu, Luiza Comsa, Emil Rengle – dans

Ionela Chirila- text
Marian Iacoban- soundesign

Eveniment realizat in parteneriat cu Clubul Taranului

Ziua a 3-a

Luni, 21 mai

Ora 17

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – foyerul Salii George Enescu

Lansare de carte

„In lumea muzicii contemporane” de Sorin Lerescu

Ora 17:30

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala “George Enescu”

Concert in decor de Craciun

Ansamblul Traiect

Sorin Lerescu – conducerea muzicala

Geanina Saveanu-Meragiu – vioara, Georgeta Radu – percutie, Viorica Nagy – violoncel

Alexandru Hanganu – flaut, Razvan Gachi – clarinet

Andrei Podlacha – pian, Tiberiu Cenuser – trombone

Isi da concursul: Cornelia Petroiu – viola

Program:

Liviu Marinescu – Harmonic Fields pentru ansamblu cameral (p.a.r.)
Tiberiu Olah – Invocatii pentru 5 executanti

Fred Popovici – „…f(r)a(c)talit du son” pentru ansamblu si sunete electronice II (p.a.r.)
Iulia Cibisescu-Duran – ”Chaos riders. The spring labirynth“ pentru ansamblu (p.a.a.)
Vladimir Scolnic – ”Unseen codes“ pentru flaut, clarinet, trombon, percutie, vioara, violoncel si pian (p.a.a.)
Concert realizat in parteneriat cu Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti

Ora 20

Palatul Voievodal Curtea Veche. Sala Tronului

E.T. Royal-Court (Old story from the future) – premiera

RenaiScience Fiction Electro-Opera de Irinel Anghel si Sorin Romanescu

1. Automatic Transmission Ouverture
2. Messages from the Hollow You
3. Galactic “LoveSong” Aria and Recitative
4. Time acceleration
5. Zomburlesque
6. Semi-meaningful Interlude
7. Sarabande & Passage on Star Steps
8. Meeting Venus
9. Quantum Gigue
10. Underwater Celestial Sphere
11. Activation

Interpreteaza:

Irinel Anghel – voce, electronics

Sorin Romanescu – computer, electronics

Grupul Coral ArtDetox (47MC SkyBell Ducess, 83 AC StarStone Princess, Marquise 65DRDR, Lady H29, Baronesse Random 821, 56MD Funny Duke, 247 LeftorRight Prince, Incomplete Lord 515)

Grupul de performeri ArtDetox (paharnici, vistiernici, strajeri, sfetnici, Ambasadorul ET)

Scenografie si costume: Raluca Ghideanu

Regizor muzical: Marius Mitrofan

Sonorizare realizata de: MEZZO

Spectatorii sunt rugati sa aiba la ei brosura festivalului, pentru obtinerea vizei la ambasada extraterestra de la intrarea in complexul Palatului Voievodal Curtea Veche

Eveniment realizat in parteneriat cu Muzeul Municipiului Bucuresti

Ziua a 4-a

Marti, 22 mai

Ora 17

Aula Palatului Cantacuzino

Ah Celan !

Muzica pentru putine voci si instrumente

Interpreteaza: Ansamblul DevotioModerna

Veronica Anusca (soprana), Stefan Schuller (bas-bariton), Ana Chifu, Zacharias Tarpagkos (flaute) – Cristian Mancas, Constantin Urziceanu (clarinet), Dan Cavassi (violoncel), Mihai Maniceanu (pian)

Recita actrita Adina Popescu.

Conducerea muzicala: Carmen Carneci

Program:

Wolfgang Rihm – Patru Poeme din ATEMWENDE de Paul Celan pentru voce si pian: In den Flssen – Die Zahlen – Stehen – Fadensonnen (p.a.r.)
Adrian Enescu – Lumina-impuls /muzica pentru CELAN pentru 2 clarinetisti (p.a.a.)
Aribert Reimann – Cinci lieduri pe versuri de Paul Celan pentru voce si pian (p.a.r.)
Carmen Maria Carneci – Die Niemandsrose… – 3 Lieduri pe versuri de Paul Celan pentru bas-bariton, flaut, clarinet, violoncel : Das Wort vom zur-Tiefe-gehn – Psalm (Die Niemandsrose) – Bei Tag (p.a.a.) Mihai Maniceanu – Viii pentru pian

Gabriel Iranyi – Doua Lieduri pe versuri de Paul Celan pentru soprana, violoncel si pian : Zu beiden Hnde – Weiss und Leicht (p.a.r.)
Violeta Dinescu – Reflectii dupa tabloul lui Hans Werner Berretz “Todesfuge de Paul Celan” – Cvartet pentru doua flaute si doua clarinete (p.a.a.)

Ora 19

Opera Nationala Bucuresti. Sala Studio (SEOB)

Kaoss Birds in Nowhere’sville

Singing with birds

Interpreteaza: canari chopper si roller

Free Sound Group
Irinel Anghel – voce
Sebastian Burneci – trompeta
Sorin Romanescu – computer, kaoss oscillators

Conceptul vizual: Raluca Ghideanu

Eveniment realizat in parteneriat cu Opera Nationala Bucuresti

Ora 21

Clubul Taranului

“Supercalifragilisticexpialidocious” in ambient ArtDetox. Seara in alb-negru

Expozitie de fotografie Sabina Ulubeanu

Concert alb negru

In program:

Sabina Ulubeanu – Composer’s Spleen
Cristian Bence-Muk – Meditatiile unui fagot singuratic
Serban Marcu – Cinci studii pentru clarinet solo
Sabina Ulubeanu – Vers le Ciel
Ciprian Pop – Klarinetix
Razvan Metea – Schizo Folk
Interpreteaza: Ana Chifu (flaut), Bogdan Popa (violoncel), Laurentiu Darie (fagot), Razvan Poptean (clarinet)

Ziua a 5-a

Miercuri, 23 mai

Ora 19

Sala Radio

Concertul Orchestrei Nationale Radio si al Corului Academic Radio

Dirijor: Tiberiu Soare
Maestru de cor: Dan Mihai Goia
Solist: Daniel Kientzy (Franta)
Program:
Sorin Lerescu – Simfonia V (“a viselor”) (p.a.a.)
Cornel Taranu – Diferencias pentru saxofon bariton si orchestra (p.a.a.)
Adrian Iorgulescu – Simfonia a 3-a

Concert realizat in parteneriat cu Orchestrele si Corurile Radio

Ora 21

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera

LUX IN TENEBRIS

spectacol multimedia

Scenariul si regia: Cesarina Udrescu

Muzica, programarea si controlul interactiunilor audio-vizuale: Catalin Cretu

Interpreteaza:
Rodica Vica – soprana
Mircea Cristea – voce
Alexandru Manasi – vioara
Cristian Preotu – vioara
Iulian Popovici – viola
Bogdan Postolache – violoncel
si copiii: Simona Bucur si Gheorghe-Emanuel Udrescu
Cu participarea extraordinara a actritei Maria Ploae

Pregatirea muzicala – Gabriel Bebeselea
Maestru de sunet – Roberto Cocias
Scenografia – Soap Art Kollectiv (papusi), Codruta Cernea (pictura)
Costume – Luminita Mihai
Lumini – Dan Bujor

Texte de: Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan, Sfantul Apostol Pavel, Irineu al Lyonului, Hipolit, Vladimir Soloviov, Florentin Sorescu, Cristian Badilita

O productie a Centrului de Muzica electroacustica si Multimedia al Universitatii Nationale de Muzica din Bucuresti

Ziua a 6-a

Joi, 24 mai

Ora 15

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala Dinu Lipatti

Conferinta compozitorului polonez Boguslaw Schaeffer

“Boguslaw Schaeffer – intre traditie si avangarda”

Eveniment sustinut in cadrul programului MIDAS cu sprijinul Institutului Polonez si al Fundatiei Aurea Porta

Ora 17

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala “George Enescu”

Concertul Ansamblului Archaeus

Anca Vartolomei – violoncel
Rodica Danceanu – pian
Dorin Gliga – oboi
Ion Nedelciu – clarinet
Serban Novac – fagot
Alexandru Matei – percutie
Marius Lacraru – vioara
Conducerea muzicala: Liviu Danceanu

Program:

Carmen Verdu – Citra II
Horia Surianu – Reverie byzantine en canon
Liviu Danceanu – La musique du rire et de l’oubli
Dana Probst – Hanging vaults (p.a.a.)
Javier Darias – Ucanca
Eugen Wendel – Vissara sera
Felicia Donceanu – Sotron (p.a.a.)

Ora 19

Ateneul Roman

Concertul Filarmonicii “George Enescu”

Dirijor: Horia Andreescu
Solista: Gunilla Sussmann

Program:
Serghei Rahmaninov – Rapsodia pe o tema de Paganini
Alexei Ribnikov – Simfonia a 6-a – p.a.r.

Ora 20:30

Aula Palatului Cantacuzino

HORTUS DOMINI MAGNUS EST (p.a.a.)

Spectacol multimedia de Maia Ciobanu

Interpreteaza: Ana Chifu – flaut, Emil Visenescu – clarinet, Barrie Webb – trombon, Alexandra Potinga – violoncel, Alexandru Anastasiu – percutie, Bogdan Nechifor – actor

Ziua a 7-a

Vineri, 25 mai

Ora 17

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera

Portret Boguslaw Schaeffer (Polonia)

Intalnire cu Invitatul Festivalului. Prezentarea filmului Solo de Maciej Pisarek

Participa: Boguslaw Schaeffer, Marek Frackowiak, Krystyna Gierlowska

In parteneriat cu Aurea Porta Foundation, Institutul Polonez si Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti

Ora 19

Sala Radio

Concertul Orchestrei de Camera Radio

Dirijor: Valentin Doni.

Solisti: Eduardo Terol (Spania), Serban Novac, Christian Alexandru Petrescu, Mario Caroli (Franta), Hans Christian Andersen

Program:

Liviu Danceanu – Exercises de Style – concert pentru clarinet, fagot, recitator si orchestra de camera (p.a.a.)
Doina Rotaru – L’Ange avec une seule aile (Concert nr. 5 pentru flaut si orchestra)
Ivana Stefanovic – The poet in a glass box pentru voce si orchestra de camera (p.a.r.)
Octavian Nemescu – ErAImII or EAE ou EA pour 1 heure apres midi (p.a.a.)
Concert realizat in parteneriat cu Orchestrele si Corurile Radio

Ora 21

Clubul Taranului

“Supercalifragilisticexpialidocius” in ambient ArtDetox

In Infinitul Agendelor Noastre de Telefon

cu grupul Avant’n Gard
Maria Balabas – voce
Mihai Balabas – vioara, electronics
Calin Torsan – instrumente de suflat
Gabriel Balasa – percutie

Ziua a 8-a

Sambata, 26 mai

Ora 17

Sala Radio

Orchestra Simfonica Bucuresti

Dirijor: Florin Totan
Solisti: Catalin Opritoiu, Geanina Saveanu-Meragiu

In program:

Hu Xiao-Ou - Soul II
Viorel Munteanu - Concert pt flaut si orchestra
Mihaela Vosganian - Ciaccona cu canon pentru vioara si orchestra
Pieralberto Cattaneo - Eine Kleine Ragmusik

Ora 19

Opera Nationala Bucuresti . Sala Studio (SEOB)

Momai si Mumii (p.a.a.)

Catastrofe dupa Caragiale de Dan Dediu in viziunea lui Stefan Neagrau si Fukuyama

Interpreteaza:
Ladislau Csendes – vioara
Diana Mos – vioara
Marian Movileanu – viola
Mircea Marian – violoncel
Cristian Soleanu – saxofon
Fernando Mihalache – acordeon
Vlad Popescu – baterie
Daniel Muresan – tuba
Dan Dediu – pian / pianina

Solisti: Stefan Popov, Andrei Lazar, Valentin Racoveanu, Ruxandra Urdareanu, Vasile Chisiu, Serban Vasile, Razvan Georgescu, Stefan Neagrau, Daniel Jinga

Spectacol realizat in parteneriat cu Opera Nationala Bucuresti

Ora 20:45

Teatrul National Bucuresti. Sala Amfiteatru

SerpenS (premiera)

Spectacol al grupului Seducant

Muzica: Diana Rotaru
Coregrafia: Lucian Martin
Video: Mihai Cucu
Costume: Raluca Stroie

Interpreteaza:
Irina Ungureanu – voce
Ana Chifu – flaut
Maria Chifu – fagot
Zacharias Tarpagkos – flaut
Sorin Rotaru – percutie
Lucian Martin – dansator

Eveniment realizat in parteneriat cu Teatrul National Bucuresti in cadrul programului TNB PARATEATRAL

Ziua a 9-a

Duminica 27 mai


Ora 17

Aula Palatului Cantacuzino

Lumini si Rezonante

Muzica: Ulpiu Vlad

Versuri: Marin Sorescu si Ion Bogdan Stefanescu

Interpreteaza:
Ion Ivan Roncea – harpa

Ion Bogdan Stefanescu – flaut
Roman Vlad – pian

Recita: Ion Bogdan Stefanescu si Roman Vlad
Din sunetele privirii III pentru flaut si banda

Moment poetic
Gri si rezonante II pentru harpa, pian si banda

Moment poetic
Rezonante-n viitor XI-B pentru pian si banda

Moment poetic
Lumina pentru viitor II pentru flaut si harpa

Inchiderea Festivalului

Ora 19

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera

Nicolae Brandus – Bizarmonia (film)

Ora 20

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera

De Sublimi Finis (p.a.a.)

Dcor audio-video cu / pentru o iluzie de femeie

de Corneliu Dan Georgescu
partea I-a : Intrada – Preludii marine
partea a II-a : Simfonia

Marea de argint
Ratacire
Eterna Venus
Ascensiune in piatra si ghiata
Cadere lichida
Verticale gotice
Sclipiri multicolore
Cerul instelat si legea morala
Interpreteaza Grupul 1+1=3



site: simn2012.com

 
Tag-uri
festivalmuzica clasicaLa Bucuresti 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorMai 2012 Anul urmator
 
   
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; vom reveni într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [ 📸 instagram]