dordeduca
0 evenimente in decembrie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
18 iunie 2004 - 21 iunie 2004

Sarbatoarea Muzicii

galeriefilmcazarehartaComentarii
Sarbatoarea Muzicii, o actiune initiata de Institutul Francez pentru a sarbatorii inceputul verii in Bucuresti, Iasi, Timisoara, Cluj, Constanta, Pitesti, Ploiesti, Arad, Suceava, Sibiu si Craiova.
Sarbatoarea Muzicii este un eveniment muzical cu traditie, organizat n 110 tari, cu mii de concerte oferite gratuit de muzicieni profesionisti si amatori.
Potrivit Chartei Europene a Sãrbãtorii Europene a Muzicii, CONCERTELE SUNT GRATUITE, n sãli de concert, dar si n parcuri, piete, n locuri neconventionale.
Anul acesta vor fi participa artisti din Romnia, Franta, Coasta de Fildes, Germania, Cehia si Republica Moldova.


P R O G R A M
Bucuresti | Iasi | Timisoara | Cluj | Constanta | Pitesti | Ploiesti | Arad | Suceava | Sibiu | Craiova


::ARAD

Duminica, 20 iunie
Clubul Frontiera · 19.00 · Liviu Butoi · jazz
Luni,21 iunie
Strandul Neptun · 19.00 · Rutabaga · Ska, world music
Strandul Neptun · 20.00 · Graieste Moldoveneste · etnorock


::BUCURESTI

Vineri, 18 Iun
12.00 · Concert de Muzica Corala · Sabin Dragol @MUZEUL ENESCU
19.00 · Vlaicu Golcea, Marta Hristea, Oana Pellea · Electro @BULANDRA IZVOR
19.00 · Concert de Muzica Cameral Trio · Clasica @ATENEUL ROMAN
19.15 · Orchestra Radio Messe Glagolithique · Clasica @SALA RADIO
20.00 · Simona Barcan si String Quartet · Jazz @INSTITUL FRANCEZ
20.30 · Dobet Gnahor · Muzica Africana @LA MOTOARE
21.00 · George Baicea Band · Jazz @GREEN HOURS

Sambata, 19 Iun
09.00 · Concursul ProPiano · Clasica @INSTITUL FRANCEZ
10.30 · Fanfara Jandarmeriei · Fanfara @CISMIGIU
11.00 · Rutabaga · Ska, World Music @ PIATA AMZEI
11.00 · Tineri muzicieni performeri · Clasica LICEUL GEORGE ENESCU
14.45 · Cric-Crac · Muzica traditionala @HERASTRAU
16.00 · Cric-Crac · Muzica traditionala @MUZEUL SATULUI
17.00 · Tineri muzicieni performeri · Clasica LICEUL GEORGE ENESCU
17.00 · Ouiche Lorene · Fanfara @HERASTRAU
18.00 · Ansamblul Cameral Credo · Clasica @PALATUL SUTU
18.30 · Gratian Papara · Clasica @LIBRARIE CARTURESTI
19.00 · Roxana Briban, Luminita Berariu · Recital @MUZEUL ENESCU
19.00 · The Harmonious Blacksmiths · Baroc @STAVROPOLEOS
19.00 · Ouiche Lorene · Fanfara @ESPLANADA TNB
19.00 · Corul Sound · Gospel, Spirituals @ATENEUL ROMAN
20.00 · Rutabaga · Ska, World Music @ PIATA REVOLUTIEI
20.00 · Taraful Savale · Muzica Traditionala @PIATA REVOLUTIEI
20.00 · Erik Marchand si Taraful din Caransebes · Muzica traditionala @PIATA REVOLUTIEI
20.30 · Ouiche Lorene · Fanfara @HANUL LUI MANUC
20.30 · Ricochets · Rock @LA MOTOARE
21.00 · Concursul ProPiano · Clasica @INSTITUL FRANCEZ
21.00 · Liviu Butoi Band · Jazz GREEN HOURS

Duminica, 20 Iun
10.30 · Fanfara garda si Protocol @PARCUL KISELEFF
11.00 · Tineri muzicieni performeri @LICEUL GEORGE ENESCU
11.00 · Ouiche Lorene · Fanfara @PIATA AMZEI
11.00 · Alberta Alexandrescu · Clasica @ATENEUL ROMAN
15.30 · Ouiche Lorene · Fanfara @CISMIGIU
18.00 · Trio Praetendo · Clasica @PALATUL SUTU
19.00 · Orchestra Inginerilor · Fanfara @CISMIGIU
19.00 · Ilinca Dumitrescu · Recital de pian @STAVROPOLEOS
19.30 · Quatuor Renaissance · Clasica @CLUB LA SCENA
20.00 · Imago Mundi · Muzica baroca @STAVROPOLEOS
17.00 · Tineri muzicieni performeri @LICEUL GEORGE ENESCU
20.00 · Taraful Haiducilor · Muzica de taraf @SALA MARE A PALATULUI
20.00 · Boukakes · Rai @SALA MARE A PALATULUI
20.00 · Spitalul de Urgenta · Pop-rock @SALA PALATULUI
20.30 · Han Bi Rom · Jazz @LA MOTOARE
21.00 · Taxi · Rock @GREEN HOURS
21.00 · Gloria · Muzica Africana @GREEN HOURS

Luni, 21 Iun
13.00 · Ouiche Lorene · Fanfara @INSTITUL FRANCEZ
19.00 · Ansamblul Teodorescu · Muzica Baroca @BISERICA ITALIANA
19.00 · Risto Lauriala · Recital de pian @ATENEUL ROMAN
20.00 · Stefan Banica Jr. · Rock&Roll @PIATA REVOLUTIEI
20.00 · Patricia Kaas · Pop-rock @PIATA REVOLUTIEI
20.30 · Ahmad Mahlad · World music @LA MOTOARE


::CLUJ

Duminica, 20 iunie
Strada Kogalniceanu · 20.00 · Dobet Gnahor · Muzica africana
Luni, 21 iunie
n curtea Centrului Cultural Francez · 20.00 · Han Bi Rom · Jazz


::CONSTANTA

Vineri, 18 iunie
Esplanada Casinoului Mamaia · Ben's Symphonic Orchestra · rock
Esplanada Casinoului Mamaia · Ouiche Lorene · Fanfara, Samba


::CRAIOVA

Sambata, 19 iunie
Teatrul National · 19h00 · Ben's Symphonic Orchestra · rock; Han Bi Rom · jazz
Teatrul Liric · 18h00 · Gala de Opera
Luni, 20 iunie
Gradina Casa Romanescu · 18h00 · muzica de camera si balet
Discoteca Arcade · 21h00 · seara dansanta


::IASI

Vineri, 18 iunie
Filarmonica din Iasi · 19h00 · muzica clasica
Sambata, 19 iunie
Teatrul de Vara · 19h40 · Fils-funky, Class, Lunch Box · pop
Duminica, 20 iunie
Teatrul de Vara · 19h40 · Gala de Opera Teatrul National · 19h40 · recital de pian · muzica clasica
Luni, 21 iunie
Teatrul National · 17h00 · recital de poezie si muzica · Alfred Pascu si Marius Bodochi
Teatrul National · 19h00 · Imago Mundi · muzica renascentista; Cric Crac · muzica traditionala
marti, 22 iunie
TVR Iasi · 19h00 · Dobet Gnahoret · muzica africana


::PITESTI

Sambata, 19 iunie
Piata Vasile Milea · 20h00 · Dobet Gnahoret (Coasta de FIldes), Gloria


::PLOIESTI

Duminica, 20 iunie
Esplanada Casei Sindicatelor · 19h00 · Ouiche Lorene · Fanfara
Luni, 21 iunie
Esplanada Casei Sindicatelor · Ben's Symphonic Orchestra · rock; Dobet Gnahoret (Coasta de FIldes) · muzica africana; Ahmad Mahlad
Marti, 22 iunie
Esplanada Casei Sindicatelor · Ahmad Mahlad · world music, Kletzmer


::SIBIU

Duminica, 20 iunie
Piata Mare · 18.00 · Grupuri surpriza pop-rock
Piata Mare · 20.30 · Zdob si Zdub · Etnorock, Les Boukakes · Rai
Luni, 21 iunie
Cazarma 90 · 18.00 · Grupuri surpriza pop-rock
Cazarma 90 · 20.30 · Buricul Pamantului · pop-rock; Riff · pop-rock


::TIMISOARA

Sambata, 19 iunie
Curtea Franciscana · 19h00 · Fanfara Proamicitia, Taraful de la Comlos, Corala Sui Generis · Muzica traditionala
Duminica, 20 iunie
Piata Unirii · 16h00 · scena deschisa pentru grupurile de amatori
Piata Unirii · 19h00 · Rutabaga (Franta), Zdob si Zdub, Lychen (Franta)
Luni, 21 iunie
Centrul Cultural Francez · 20h00 · Moody Stuff, Orient Express, Liviu Butoi Band · Jazz


________________________
www.culture-france.ro
www.orange.ro
www.fetedelamusique.culture.fr
 
Tag-uri
Nu exista tag-uri atasate.  
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorIunie 2004 Anul urmator
 
    
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; vom reveni într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [ 📸 instagram]