In fiecare an, festivalul a reunit sute de reprezentanti ai tuturor etniilor din tara: albanezi,
armeni, bulgari, cehi, croati, evrei, germani, greci, italieni,
acedonenieni, maghiari, polonezi, rromi, rusi lipoveni, ruteni, sarbi,
slovaci, tatari, turci, ucrainieni.
PROGRAM
Joi 21 august Program in Sinagoga, Strada Tache Ionescu in orasul de jos 21:00 - Fundatia Ariel din Sighisoara prezinta concertul "Adriana Ausch si Marta Szony", O colectie de muzica evreiasca Program pe scena interactiva din Strada Muzeului 20:00 Program pe scena interactiva 21:30 Asociatia Thumende Valea Jiului prezinta filmul documentar "Rubina"
Programul de pe scena principala din Piata Cetatii 17:30 Parada Porturilor din Orasul de jos pana in Piata Cetatii 18:00 Deschiderea Oficiala a Festivalului 18:30 Uniunea Ucrainenilor din Romania prezinta ansamblul "Zelenyi barvinok" 19:20 Uniunea Sarbilor din Romania prezinta formatia KUD "IZVOR" SARAVALE 20:10 Asociatia Macedonenilor din Romania prezinta ansamblul de dans cu doi solisti Sonte (Soarele) 21:00 Uniunea Sarbilor din Romania prezinta ansamblul Skud "SAVA TEKELIJA" din Arad 21:40 Asociatia Italienilor din Romania prezinta Dansatori din Iasi 22:10 Comunitatea Maghiara din Sighisoara prezinta ansamblul de dans cu orchestra "Madaras Gabor" din Chibed, judetul Mures 23:00 Harry Tavitian si Formatia Orient Express
Dupa recital, Balul InterEtnic
Vineri 22 august Program pentru copii, strada Muzeului 10:00 Centrul Cultural Petre Tutea, Compania Lumiolar, Teatru de papusi
Program in Sala mica a Primariei 14:00 Asociatia Macedonenilor din Romania, Lansare volum de poezii "Viata in anotimpuri" de Liana Dumitrescu
Program in Sala festiva a Primariei 10:00 Administratia Fondului Cultural National organizeaza o sesiune de informare 11:00 Proiectul MELT, simpozion "Convietuirea interetnica in Romania" 16:00 Proiectul MELT, simpozion "MELT - Migration and Local Traditions in Europa" Program in Sinagoga, Strada Tache Ionescu in Orasul de jos 19:00 Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania organizeaza ONEG SABAT
Program pe scena interactiva din Strada Muzeului 18:00 -22:00 Program pe scena interactiva
Program pe scena principala din Piata Cetatii 14:00 Uniunea Sarbilor din Romania prezinta Skud "SAVA TEKELIJA" din Arad 14:40 Asociatia Italienilor din Romania prezinta Ansamblul de dansatori din Craiova 15:10 Uniunea Sarbilor din Romania prezinta KUD "IZVOR" SARAVALE 15:40 Asociatia Macedonenilor din Romania prezinta ansamblul de dans cu doi solisti SONTE (Soarele) 16:30 Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania prezinta corul "Novosiolskie Kazachi"din Ghidaresti, Judetul Constanta 17:00 Uniunea Armenilor din Romania prezinta ansamblul "Vartavar" din Constanta 17:50 Cercul Cultural Banat Ja Romania, filiala Arad si Nadlac prezinta dansuri populare germane 18:40 Uniunea Elena din Romania, filiala Brasov prezinta Louloudakia, formatia de dansuri grecesti pentru copii si Dionisos, grup vocal 19:00 Asociatia Liga Albanezilor din Romania prezinta ansamblul de dansuri si grupul vocal Serenada din Craiova 19:50 Uniunea Elena din Romania, filiala Brasov prezinta Formatia de dansuri Eftimos 20:40 Program inter-comunitar 21:10 Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania prezinta un recital extraordinar Radu Captari 21:40 MELT 22:10 Centrul Educational Interetnic pentru Tineret prezinta Recital extraordinar Desperado
Dupa recital, Balul InterEtnic
Sambata 23 august Program pentru copii, strada Muzeului 10:00 Centrul Cultural Petre Tutea, Compania Lumiolar, Teatru de papusi
Program in Sala mica a Primariei 14:00 Centrul de Informare „Europe Direct" Tarnave prezinta o masa rotunda pe tema "De ce departe de casa? De ce nu acasa?" 15:00 Uniunea Croatilor din Romania organizeaza o masa rotunda pe tema "Banatul - Model de convietuire interetnica"
Program in Sala festiva a Primariei 10:00,
Universitatea Babes Bolyai, Centrul "Altiero Spinelli" pentru studiul
organizarii europene prezinta prelegerea "Un alt fel de convietuire
inter-etnica: majoritari si minoritari in temnitele comuniste" 11:00
Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania prezinta o masa rotunda:
"60 de ani de relatii diplomatice neintrerupte Romania-Israel" 16:00
Forumul Democrat al Germanilor din Sighisoara prezinta prelegerea
"Legaturi lingvistice ardelene si luxemburgheze (asemanari si
deosebiri)"
Program in Sinagoga, Str. Tache Ionescu in orasul de jos 20:00 Fundatia Ariel Sighisoara prezinta un concert de Verome Barry (bariton) si Ziona Tuchler (pian) 18:00 –22:00 Program pe sceana interactiva 21:00 Geo Scripcariu prezinta filmul documentar "Adela si Agnetha"
Program pe scena principala din Piata Cetatii 14:00 Asociatia Liga Albanezilor din Romania prezinta ansamblul de dans popular si grupul vocal "Serenada" 15:00 Uniunea Armenilor din Romania, filiala Constanta prezinta "Vartevar" 15:50 Uniunea Elena din Romania, filiala Brasov prezinta formatia de dansuri "Eftimos" 16:40 Cercul Cultural Banat Ja Romania, filiala Arad si Nadlac prezinta Dans popular german 17:30 Societatea Culturala Aromana, prezinta ansamblul de dans cu solist IHOLU din Constanta 18:00 Uniunea Democrata a Slovacilor si Cehilor din Romania prezinta Ansamblul folcloric Salasan din Nadlac 18:25
Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania prezinta ansamblul de cor si
dans "Dunaiskie Rozi" si "Tihii Dunai" din
Braila 19:00 Uniunea Elena din Romania, filiala Brasov prezinta "Louloudakia" 19:25 Uniunea Democrata a Tatarilor Turco-Musulmani din Romania prezinta ansamblul de dans "YILDIZLAR" 20:00 Federatia comunitatilor Evreiesti din Romania prezinta Ansamblul de cor si muzica kletzmer al Comunitatii Brasov 21:00 Uniunea Croatilor din Romania prezinta "Karasevska Zora" 21:50 Program intercomunitar 22:15 MELT 22:45 Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania prezinta Recital extraordinar A. G. Weinberger
Dupa recital, Balul InterEtnic
Duminica 24 august Program pentru copii, Strada muzeului 10:00 Centrul Cultural Petre Tutea, Compania Lumiolar, Teatru de papusi
Program in Sala mica a Primariei 15:00
Asociatia Italienilor din Romania, Lansare de carte de gramatica si
carti de limba italiana si Lansare de carte in limba italiana si pentru
limba italiana 16:00 Centrul de Informare „Europe Direct" Tarnave organizeaza o masa rotunda pe tema "Dialog intercultural"
Program in Sala festiva a Primariei 10:00
Universitatea Babes Bolyai, Centrul "Altiero Spinelli" pentru studiul
organizarii europene, "Minoritati si subsidiaritate in proiectul
european al lui Altiero Spinelli" prof. univ. dr. Adrian Ivan Program in Sinagoga, Str. Tache Ionescu in orasul de jos 19:00, Fundatia Ariel Sighisoara prezinta un concert de Verome Barry (Bariton) si Ziona Tuchler (Pian) Program pe scena interactiva, Strada Muzeului 21:30 Asociatia Thumende Valea Jiului prezinta filmul documentar The Judge / O Krisinitori
Program pe scena principala din Piata Cetatii 14:00 Uniunea Democrata a Tatarilor Turco-Musulmani din Romania prezinta ansamblul de dans "YILDIZLAR" 14:40 Uniunea Croatilor din Romania prezinta "Karasevska Zora" 15:20 Uniunea Democrata Turca prezinta ansamblul "TUNA" 15:50 Uniunea Democrata a Slovacilor si Cehilor din Romania prezinta Ansamblul folcloric "Salasan" 16:40
Societatea Culturala Aromana prezinta ansamblul de cor, dans si
solisti LILICI DITU MAIU din Constanta 17:20 Uniunea polonezilor din Romania prezinta ansamblul de cantece si dansuri "Solonczanka" 18:00 Uniunea Culturala a Rutenilor din Romania prezinta ansamblul "Cervena ruja" - bujorul rosu 18:50 Uniunea Bulgara din Banat prezinta ansamblul de dans si grupul vocal "Palucenka" 19.20 Uniunea Democrata Turca din Romania prezinta ansamblul "SUREYA" 19:50 Partida Romilor Pro Europa prezinta Ansamblul de dans "Asul de trefla" din Sighisoara 20:20 Comunitate Maghiara din Sighisoara prezinta ansamblul Folcloric "Kikerics" din Sighisoara 20:50 Forumul Democrat al Germanilor din Sighisoara prezinta a Ansamblul de dansuri sasesti din Sighisoara 21:20 Programul inter-comunitar 21:50 MELT 22:20 Centrul Educational Interetnic pentru Tineret prezinta Recitalul extraordinar Einuiea 23:00 Recital extraordinar Hara
Dupa recital, Balul InterEtnic
Sursa: IBZ
|
|