dordeduca
1 evenimente in iunie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
21 august 2008 - 24 august 2008

Proetnica 2008 , Sighisoara

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
In fiecare an, festivalul a reunit sute de reprezentanti ai tuturor etniilor din tara: albanezi, armeni, bulgari, cehi, croati, evrei, germani, greci, italieni, acedonenieni, maghiari, polonezi, rromi, rusi lipoveni, ruteni, sarbi, slovaci, tatari, turci, ucrainieni.

PROGRAM

Joi 21 august
Program in Sinagoga, Strada Tache Ionescu in orasul de jos               
21:00 - Fundatia Ariel din Sighisoara prezinta concertul "Adriana Ausch si Marta Szony", O colectie de muzica evreiasca
 
Program pe scena interactiva din Strada Muzeului
20:00  Program pe scena interactiva
21:30  Asociatia Thumende Valea Jiului prezinta filmul documentar "Rubina"

Programul de pe scena principala din Piata Cetatii  
17:30  Parada Porturilor din Orasul de jos pana in Piata Cetatii
 
18:00  Deschiderea Oficiala a Festivalului
18:30  Uniunea Ucrainenilor din Romania prezinta ansamblul "Zelenyi barvinok"
19:20  Uniunea Sarbilor din Romania prezinta formatia KUD "IZVOR" SARAVALE
20:10  Asociatia Macedonenilor din Romania prezinta ansamblul de  dans cu doi solisti Sonte (Soarele)
21:00  Uniunea Sarbilor din Romania prezinta ansamblul Skud "SAVA TEKELIJA" din Arad      
21:40  Asociatia Italienilor din Romania prezinta Dansatori din Iasi
22:10  Comunitatea Maghiara din Sighisoara prezinta ansamblul de  dans cu orchestra "Madaras Gabor" din Chibed, judetul Mures
23:00  Harry Tavitian si Formatia Orient Express

Dupa recital, Balul InterEtnic

Vineri 22 august
Program pentru copii, strada Muzeului
10:00  Centrul Cultural Petre Tutea, Compania Lumiolar, Teatru de papusi

Program in Sala mica a Primariei
14:00  Asociatia Macedonenilor din Romania, Lansare volum de poezii "Viata in anotimpuri" de Liana Dumitrescu

Program in Sala festiva a Primariei
10:00  Administratia Fondului Cultural National organizeaza o sesiune de informare
11:00  Proiectul MELT, simpozion "Convietuirea  interetnica in Romania"
16:00  Proiectul MELT, simpozion "MELT - Migration and Local Traditions in Europa"
 
Program in Sinagoga, Strada Tache Ionescu in Orasul de jos               
19:00  Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania organizeaza ONEG SABAT

Program pe scena interactiva din Strada Muzeului

18:00 -22:00  Program pe scena interactiva

Program pe scena principala din Piata Cetatii  
14:00  Uniunea Sarbilor din Romania prezinta Skud "SAVA TEKELIJA" din Arad                                                
14:40  Asociatia Italienilor din Romania prezinta Ansamblul de dansatori din Craiova                
15:10  Uniunea Sarbilor din Romania prezinta  KUD "IZVOR" SARAVALE
15:40  Asociatia Macedonenilor din Romania prezinta ansamblul de  dans cu doi solisti SONTE (Soarele)
16:30  Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania prezinta corul "Novosiolskie Kazachi"din Ghidaresti, Judetul Constanta
17:00  Uniunea Armenilor din Romania prezinta ansamblul "Vartavar" din Constanta
17:50  Cercul Cultural Banat Ja Romania, filiala Arad si Nadlac  prezinta dansuri populare germane
18:40  Uniunea Elena din Romania, filiala Brasov prezinta Louloudakia, formatia de dansuri grecesti pentru copii si
Dionisos, grup vocal
19:00  Asociatia Liga Albanezilor din Romania prezinta ansamblul de  dansuri si grupul vocal Serenada din Craiova
19:50  Uniunea Elena din Romania, filiala Brasov prezinta Formatia de dansuri Eftimos
20:40  Program inter-comunitar
21:10  Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania prezinta un recital  extraordinar Radu Captari
21:40  MELT
22:10  Centrul Educational Interetnic pentru Tineret prezinta Recital extraordinar Desperado

Dupa recital, Balul InterEtnic

Sambata 23 august
Program pentru copii, strada Muzeului
10:00  Centrul Cultural Petre Tutea, Compania Lumiolar, Teatru de papusi

Program in Sala mica a Primariei
14:00  Centrul de Informare „Europe Direct" Tarnave prezinta o masa  rotunda pe tema "De ce departe de casa? De ce nu acasa?"
15:00  Uniunea Croatilor din Romania organizeaza o masa rotunda pe  tema "Banatul - Model de convietuire interetnica"

Program in Sala festiva a Primariei
10:00, Universitatea Babes Bolyai, Centrul "Altiero Spinelli" pentru  studiul organizarii europene prezinta prelegerea "Un alt fel de convietuire inter-etnica: majoritari si  minoritari in temnitele comuniste"
11:00  Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania prezinta o masa  rotunda: "60 de ani de relatii diplomatice neintrerupte Romania-Israel"
16:00  Forumul Democrat al Germanilor din Sighisoara prezinta prelegerea "Legaturi lingvistice ardelene si luxemburgheze (asemanari si  deosebiri)"

Program in Sinagoga
, Str. Tache Ionescu in orasul de jos
20:00  Fundatia Ariel Sighisoara prezinta un concert de Verome Barry (bariton) si Ziona Tuchler (pian)
18:00 –22:00  Program pe sceana interactiva
21:00  Geo Scripcariu prezinta filmul documentar "Adela si Agnetha"

Program pe scena principala din Piata Cetatii 
14:00   Asociatia Liga Albanezilor din Romania prezinta ansamblul de  dans popular si grupul vocal "Serenada"
15:00  Uniunea Armenilor din Romania, filiala Constanta prezinta "Vartevar"
15:50  Uniunea Elena din Romania, filiala Brasov prezinta formatia de dansuri "Eftimos"
16:40  Cercul Cultural Banat Ja Romania, filiala Arad si Nadlac prezinta Dans popular german
17:30  Societatea Culturala Aromana, prezinta ansamblul de dans cu  solist IHOLU din Constanta
18:00  Uniunea Democrata a Slovacilor si Cehilor din Romania  prezinta Ansamblul folcloric Salasan din Nadlac
18:25  Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania prezinta ansamblul  de cor si dans "Dunaiskie Rozi" si "Tihii Dunai" din Braila                                                   
19:00  Uniunea Elena din Romania, filiala Brasov prezinta "Louloudakia"
19:25  Uniunea Democrata a Tatarilor Turco-Musulmani din Romania  prezinta ansamblul de dans "YILDIZLAR"
20:00  Federatia comunitatilor Evreiesti din Romania prezinta Ansamblul de cor si muzica kletzmer al Comunitatii Brasov
21:00  Uniunea Croatilor din Romania prezinta "Karasevska Zora"
21:50  Program intercomunitar
22:15  MELT
22:45  Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania prezinta Recital extraordinar A. G. Weinberger

Dupa recital, Balul InterEtnic



Duminica 24 august
Program pentru copii, Strada muzeului
10:00  Centrul Cultural Petre Tutea, Compania Lumiolar, Teatru de papusi

Program in Sala mica a Primariei
15:00  Asociatia Italienilor din Romania, Lansare de carte de gramatica si carti de limba italiana si Lansare de carte in limba italiana si pentru limba italiana
16:00  Centrul de Informare „Europe Direct" Tarnave organizeaza o  masa rotunda pe tema "Dialog intercultural"

Program in Sala festiva a Primariei
10:00  Universitatea Babes Bolyai, Centrul "Altiero Spinelli" pentru  studiul organizarii europene, "Minoritati si subsidiaritate in proiectul european al lui  Altiero Spinelli"
prof. univ. dr. Adrian Ivan
 
Program in Sinagoga, Str. Tache Ionescu in orasul de jos
19:00, Fundatia Ariel Sighisoara prezinta un concert de Verome Barry (Bariton) si Ziona Tuchler (Pian)
 
Program pe scena interactiva, Strada Muzeului
21:30  Asociatia Thumende Valea Jiului prezinta filmul documentar The Judge / O Krisinitori

Program pe scena principala din
Piata Cetatii
14:00  Uniunea Democrata a Tatarilor Turco-Musulmani din Romania  prezinta ansamblul de dans "YILDIZLAR"
14:40  Uniunea Croatilor din Romania prezinta "Karasevska Zora" 
15:20  Uniunea Democrata Turca prezinta ansamblul "TUNA"
15:50  Uniunea Democrata a Slovacilor si Cehilor din Romania  prezinta Ansamblul folcloric "Salasan"
16:40  Societatea Culturala Aromana prezinta ansamblul de cor, dans  si solisti LILICI DITU MAIU din Constanta                        
17:20  Uniunea polonezilor din Romania prezinta ansamblul de cantece  si dansuri "Solonczanka"
18:00  Uniunea Culturala a Rutenilor din Romania prezinta ansamblul "Cervena ruja" - bujorul rosu
18:50  Uniunea Bulgara din Banat prezinta ansamblul de dans si  grupul vocal "Palucenka"
19.20  Uniunea Democrata Turca din Romania prezinta ansamblul "SUREYA"
19:50  Partida Romilor Pro Europa prezinta Ansamblul de dans "Asul de trefla" din Sighisoara
20:20  Comunitate Maghiara din Sighisoara prezinta ansamblul  Folcloric "Kikerics" din Sighisoara
20:50  Forumul Democrat al Germanilor din Sighisoara prezinta a Ansamblul de dansuri sasesti din Sighisoara
21:20  Programul inter-comunitar
21:50  MELT
22:20  Centrul Educational Interetnic pentru Tineret prezinta Recitalul extraordinar Einuiea
23:00  Recital extraordinar Hara

Dupa recital, Balul InterEtnic



Sursa: IBZ
 
Tag-uri
festivalfestival intercultualproetnicaLa Sighisoara 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorAugust 2008 Anul urmator
    
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; vom reveni într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [ 📸 instagram]