dordeduca
0 evenimente in octombrie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
08 august 2016 - 14 august 2016

Ideo Ideis 2016 , Alexandria

notagaleriefilmcazarehartaComentarii

Ideo Ideis 2016

Festivalul liceenilor Ideo Ideis creste in fiecare an. La editia a 11-a  programata in perioada 8-14 august vor putea fi vazute  19 spectacole de teatru , dintre care 10 spectacole de teatru profesionist, 9 spectacole pregatite de trupele participante si nu mai putin de 27 de reprezentatii de spectacole stradalezilnic in centrul pietonal al orasului, 3 concerte cu acces public - URMA, Argentango si Fanfara Transilvania, la o scena deschisa, amenajata in centrul Alexandriei, vizavi de Casa de Cultura si 5 proiectii de film, printre care Caini (2016), in regia lui Bogdan Mirica, prezentat in cadrul Caravanei TIFF. 

Invitatii acestei editii sunt Roxana Marin, scriitorul Florin Lazarescu si, in exclusivitate, pictorul Adrian Ghenie invitati la Seara Povestitorilor. Actorii Mimi Branescu, Dragos Bucur, Teodor Corban, si regizoarea de teatru Gianina Carbunariu vor tine masterclassuri.


PROGRAM

LUNI, 08 AUGUST 
19:00-20:30 Gala de deschidere (Casa de Cultura) 
20:30-21:30 Concert: URMA (scena Walmark)

MARTI, 09 AUGUST
9:00-18:30 Ateliere Art & Play dedicate copiilor (6-9 ani si 10-13 ani) // Atelierele pentru liceenii participanti
20:00-22:30 Cinemateca tarzie: Lumea e a mea, regia Nicolae Constantin Tanase (cort BRD Scena 9) - in prezenta regizorului 
20:30-21:45 Spectacol invitat: #minor, Teatrul Radu Stanca Sibiu (Casa de Cultura) 
21:00-22:30 Spectacol invitat: Menajeria de sticla, POINT(Conciato)
22:30-23:30 Concert: ArgEnTango (scena Walmark)

MIERCURI, 10 august
9:00-18:30 Ateliere Art & Play dedicate copiilor (6-9 ani si 10-13 ani) // Atelierele pentru liceenii participanti
15:00-18:30 Spectacol de strada: Reverence (Centrul pietonal) - 2 reprezentatii 
20:30-22:00 Spectacol invitat: Omul perna, Teatrul ACT Bucuresti (Casa de cultura)
21:00-22:30 Cinemateca tarzie: Bacalaureat, regia Cristian Mungiu (cort BRD Scena 9) - in prezenta actorilor Adrian Titieni si Rares Andrici
21:00-22:30 Spectacol invitat: LUNGS, Vanner Collective, Bucuresti (Conciato)
22:45-23:15 Spectacol de strada: Regatul (Centrul pietonal) 

JOI, 11 AUGUST
9:00-18:30 Ateliere Art & Play dedicate copiilor (6-9 ani si 10-13 ani) // Atelierele pentru liceenii participanti
15:00-18:30 Spectacol de strada: Reverence (Centrul pietonal) - 2 reprezentatii 
20:30-22:00 Spectacol invitat: Secretul fericirii, Godot Cafe Teatru Bucuresti (Casa de cultura)
20:30-22:45 Seara povestitorilor: Roxana Marin, Florin Lazarescu & Adrian Ghenie (cort BRD Scena 9)
21:00-22:30 Spectacol invitat: 30+, Godot Cafe-teatru Bucuresti (Conciato)
21:45-23:05 Caravana TIFF: Caini - Filmul (2016, r. Bogdan Mirica, Romania, Franta, Bulgaria, Qatar) (parcare Consiliul Judetean Teleorman)
22:45-23:15 Spectacol de strada: Regatul (Centrul pietonal) 

VINERI, 12 AUGUST
10:00-11:00 Animatie stradala: Papusi uriase & Bufoni regali (Centrul pietonal)
11:00-12:00 Spectacol de teatru tanar: Sectorul S, trupa Club 3,14, Buzau (Casa de Cultura)
12:00-13:00 Spectacol de teatru tanar: Stelele sunt ultima mea grija, Trupa de teatru Seism, Focsani(Casa de Cultura) 
15:00-16:00 Spectacol de teatru tanar: Ultima ora, trupa Trupa de teatru Satyricon, Alexandria (Casa de Cultura) 
16:30-17:30 Sesiune de intrebari si raspunsuri cu mentorii: Andi Vasluianu, Catalin Stefanescu, Serban Pavlu (cort BRD Scena 9) 
16:30-18:00 Expozitie Art & Play si sesiune de feedback cu parintii (Centrul Cultural Teleorman)
17:00-18:00 Animatie stradala: Papusi uriase & Bufoni regali (Centrul pietonal)
19:30-20:30 Masterclass: Mimi Branescu (cort BRD Scena 9) 
21:00-22:00 Masterclass: Dragos Bucur (cort BRD Scena 9)
20:00-21:00 Animatie stradala: Papusi uriase & Bufoni regali (Centrul pietonal)
20:30-22:00 Spectacol invitat: TeenSpirit, Teatrul Excelsior Bucuresti (Casa de cultura)
20:30 - 22:00 Proiectie speciala One World Romania la scoala: Copiii 404 |Pavel Loparev, Askold Kurov |Rusia | 2014 | 76 min (Cinema - Casa de Cultura) 
20:30 Spectacol de strada: Nightingale (Centrul pietonal)
22:00-23:30 Animatie stradala: Light Walkers (Centrul pietonal)
21:00-22:30 Spectacol invitat: Fata din curcubeu, Godot Cafe Teatru Bucuresti (Conciato) 
21:45-23:05 Caravana TIFF: Remainder/Fragmentar (2015, r. Omer Fast, Marea Britanie, Germania) (parcare Consiliul Judetean Teleorman) 

SAMBATA, 13 AUGUST
10:00-11:00 Animatie stradala: Papusi uriase & Bufoni regali (Centrul pietonal)
11:00-12:00 Spectacol de teatru tanar: Trilogie belgradeana, Brainstorming Bucuresti(Casa de Cultura) 
12:00-13:00 Spectacol de teatru tanar: Orchestra Titanic, trupa The Snoop, Baia Mare (Casa de Cultura) 
15:00-16:00 Animatie stradala: Papusi uriase & Bufoni regali (Centrul pietonal)
15:00-16:00 Spectacol de teatru tanar: #nupotsarespir, Atelierul de teatru Botosani (Casa de Cultura)
16:30-17:30 Sesiune de intrebari si raspunsuri cu mentorii: Medeea Marinescu, Dorina Chiriac, Marius Manole (cort BRD Scena 9) 
16:30-18:00 Atelier Art&Play - Atelier de parenting (Casa de Cultura, Clubul pensionarilor) - pe baza de inscriere in prealabil - 
19:30-20:30 Masterclass: Teodor Corban (cort BRD Scena 9)
21:00-22:00 Masterclass: Gianina Carbunariu (cort BRD Scena 9)
20:00-21:00 Animatie stradala: Papusi uriase & Bufoni regali (Centrul pietonal)
20:30-22:00 Spectacol invitat: Sunset Limited, Unteatru Bucuresti (Casa de cultura)
22:00-23:30 Animatie stradala: Light Walkers (Centrul pietonal)
21:00-22:30 Spectacol invitat: Maskar, spectacol de teatru comunitar (Conciato) 
21:45-23:05 Caravana TIFF: Son of Saul / Saul fia (2015, r. Laszlo Nemes, Ungaria) (parcare Consiliul Judetean Teleorman)

DUMINICA, 14 AUGUST
10:00-11:00 Animatie stradala: Papusi uriase & Bufoni regali (Centrul pietonal)
11:00-12:00 Spectacol de teatru tanar: Cerere in casatorie, trupa ART3, Brasov (Casa de Cultura)
12:00-13:00 Spectacol de teatru tanar: Povestiri din curtea scolii, trupa Playhood Bucuresti (Casa de Cultura) 
12:00-13:30 Art&Play Conferinta: Cum gandeste un creier adolescent? (cort BRD Scena9)
15:00-16:00 Animatie stradala: Papusi uriase & Bufoni regali (Centrul pietonal)
15:00-16:00 Spectacol de teatru tanar: imparatul mustelor, DramaClub Botosani, (Casa de Cultura)) 
16:30-17:30 Sesiune de intrebari si raspunsuri cu mentorii: Pavel Bartos, Ofelia Popii, Vlad Zamfirescu (cort BRD Scena 9) 
18:00-19:00 Spectacole din cadrul festivalului local Pauza_de_Teatru (Sala conferinte Primaria Alexandria): Cls. I-IV - scoala Alexandru Colfescu + scoala Mihai Viteazul, Cls. V-VIII - scoala Mihai Viteazul
20:00-21:00 Animatie stradala: Papusi uriase & Bufoni regali (Centrul pietonal)
20:30-22:00 Festivitate inchidere (Casa de Cultura)
22:00-00:00 Concert: Fanfara Transilvania (scena Walmark)




 
Tag-uri
adolescentifestivalfilmrockteatruLa Alexandria 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorAugust 2016 Anul urmator
    
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; vom reveni într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [ 📸 instagram]