dordeduca
0 evenimente in aprilie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
23 iulie 2010 - 25 iulie 2010

Festivalul Sighisoara Medievala 2010 , Sighisoara

notagaleriefilmcazarehartaComentarii

Festivalul Sighisoara Medievala 2010 se desfasoara in perioada 23 – 25 iulie

Program Sighisoara Medievala 2010

Vineri, 23 ulie 
 
   
16:00 Marea Parada - Toata Suflarea Festivalului
 Semnarea Hrisoavelor Secrete
 
Piata Cavalerilor 
17:00 Deschiderea Oficiala
 Slujba Ecumenica
17:30 Ordinul Cavalerilor Argotica - Spectacol cu Stegari
18:00 Lyra - Concert
19:00 Ordinul Paladinii de Terra Medias- Turnir Cavaleresc
19:30 Ordinul Dragonilor de Transilvania - Turnir Cavaleresc
20:00 Nomen est Omen - Concert
21:00 Ordinul Cavalerilor de Medias - Turnir Cavaleresc
21:30 Pontice - Concert
22:00 Ordinul Cavalerilor Gladius Dei - Īn Cautarea Graalului - Spectacol cu Foc
22:30 Trabucos - Protugalia - Concert
 
Piata Pelerinilor 
18:00 Ordinul Cavalerilor Argotica - Spectacol cu Stegari
18:30 Garda de Bistrita - Lupte Cavaleresti
19:00 Izabela Bostan Kevorkian - Scoala de dans medieval
19:30 Magicianul Augustin - Spectacol de magie
20:00 Florin Kevorkian - Scoala de lupte medievale
20:30 Trupa Lagunekin -Franta - Spectacol de dans
21:00 Ordinul Paladinii de Terra Medias- Turnir Cavaleresc
21:30 Ordinul Cavalerilor Cetatilor Barsei - Spectacol de Foc si Lupte Cavaleresti
22:00 Grafic - Concert
 
Piata Trubadurilor 
17:30 Nagual - recital
1815 Trupa Cameleon - Spectacol de Teatru medieval
19:00 Teatrul Scena - Farse Populare
19:45 Trupa "Toti din Clasa" - U.N.A.T.C. - Spectacol de Teatru Medieval
20:30 Trupa Hyperion - Spectacol de Teatru
22:00 Terpischore - Concert
 
Piata Mercenarilor 
18:00 Ordinul Cavalerilor Csabafiak - Scoala de tras cu arcul
19:00 Ordinul Cavalerilor Gladius Dei - Prezentare de Arme
20:00 Coco Fachirul - Spectacol de Fachirism
20:30 Trupa Dayspring - S.U.A. - Spectacol de Jonglerie si Teatru Medieval
21:00 Ordinul Cavalerilor Lup - Spectacol Arderea Vrajitoarei
 
Piata Micilor Cavaleri 
18:00 Arcasii de la Sucevita - Scoala de tras cu arcul pentru copii
18:45 Clubul Bushi Shido - Jocuri si concursuri medievale pentru copii
19:30 Trupa Hai-Hui - Teatru pentru Copii
20:15 Trupa Tamacicza - Teatru pentru Copii īn limba maghiara
21:00 Compania Lumiolar - Teatru pentru Copii
21:45 Ordinul Basarabilor si Musatinilor - Spectacole pentru Copii
 
Casa Cronicarilor 
17:30 Noua Acropola Timisoara - Conferinta Cavalerii Mesei Rotunde I
19:00 Noua Acropola Cluj - Cavaleri īn Europa
 
Turnul Fierarilor 
 Expozitie - Asociatia Artistilor Plastici Sighisoreni
 
Drumul Mestesugarilor 
 Artisti Populari veniti din cele patru vanturi
 
Drumul Pelerinilor, Drumul Condamnatilor, Drumul Stramosilor 
 Tabere Cavaleresti
 Prezentari de Arme
 Turniruri si Lupte Cavaleresti
 Scoli de dans medieval
 Scoli de lupta medievala
 Scoli de tras cu arcul
 
23:00 Retragerea cu Torte - Toate Ordinele Cavaleresti
 Incinerarea Eroului Pierdut - Toate Ordinele Cavaleresti
 Foc de Artificii
 
 
 
Sambata, 24 iulie 
 
   
10:30 Parada Cavalerilor
 
Piata Cavalerilor 
11:00 Luminita Muscan - Scoala de dans medieval
11,40Florin Kevorkian - Scoala de lupta medievala
12:00 Ordinul Cavalerilor Lup - jocuri si concursuri medievale
15:00 Ordinul Cavalerilor Lup - Prezentare de Arme
16:00 Ordinul Cavalerilor de Medias - Prezentare de Arme
17:00 Trupa Lagunekin - Franta - Spectacol de Dans
17:45 Ordinul Cavalerilor Argotica - Spectacol cu Stegari
18:00 Grafic - Concert
19:00 Ordinul Cavalerilor de Medias - Turnir Cavaleresc
19:45 Luminita Muscan si Izabela Bostan Kevorkian - Scoli de dans medievale reunite
20:15 Īntrecerea Cavalerilor - Toate Ordinele Cavaleresti
21:00 Nomen est Omen - Concert
22:00 Ordinul Cavalerilor Cetatilor Barsei - Spectacol cu foc
23:00 Trabucos - Portugalia - Concert
24:00 Intrarea Marelui Car al Jertfei
 
Piata Pelerinilor 
11:00 Terpischore - Concert
12:00 Magicianul Augustin - Spectacol de magie
16:00 Ordinul Cavalerilor Argotica - Prezentare de Arme
17:00 Ordinul Cavalerilor Gladius Dei - Prezentare de Arme
18:00 Ordinul Dragonilor de Transilvania - Prezentare de Arme
19:00 Ordinul Paladinii de Terra Medias- Turnir Cavaleresc
20:00 Ordinul Cavalerilor Lup - Spectacol Arderea Vrajitoarei
20:30 Lyra - Concert
 
Piata Trubadurilor 
11:00 Nagual - Recital
12:00 Trupa Dayspring - S.U.A. - Spectacol de Jonglerie si Teatru Medieval
16:00 Teatrul Scena - Spectacol "Lumea versus Shakespeare"
17:00 Trupa Cameleon - Spectacol de Teatru Medieval
18:00 Trupa "Toti din Clasa" - U.N.A.T.C. - Spectacol de Teatru Medieval
19:00 Trupa Hyperion - Spectacol de Teatru
20:30 Pontice - Concert
 
Piata Mercenarilor 
11:00 Ordinul Cavalerilor Csabafiak - Prezentari de arme si Scoli de tras cu arcul
13:00  
16:00 Coco Fachirul - Spectacol de fachirism
17:00 Ordinul Cavalerilor Cerb - Lupta Cavalereasca
17:30 Magicianul Augustin - Spectacol de magie
18:30 Garda de Bistrita - Lupta Cavalereasca
19:00 Ordinul Cavalerilor Csabafiak - Scoala de tras cu arcul
20:00 Trupa Dayspring - Spectacol de Jonglerie si Teatru Medieval
21:00 Ordinul Cavalerilor Gladius Dei - Prezentare de Arme
 
Piata Micilor Cavaleri 
11:00 Arcasii de la Sucevita - Scoala de tras cu arcul pentru copii
11:45 Clubul Bushi Shido - Jocuri si concursuri medievale pentru copii
12:30 Trupa Hai-Hui - Teatru pentru copii
16:00 Trupa Tamacicza - Teatru pentru copii īn limba maghiara
17:00 Compania Lumiolar - Teatru pentru copii
18:00 Ordinul Basarabilor si Musatinilor - Spectacole pentru copii
 
Casa Cronicarilor 
11:00 Noua Acropola Timisoara - Conferinta Cavalerii Mesei Rotunde II
15:00 Mihai Plamadeala - Conferinta si workshop
17:00 Noua Acropola Bucuresti - Conferinta Cavaleri īn Japonia
18:00 Dan Todea - Vernisaj expozitie de pictura
 
Turnul Fierarilor 
 Expozitie - Asociatia Artistilor Plastici Sighisoreni
 
Drumul Mestesugarilor 
 Artisti Populari veniti din cele patru vanturi
 
Drumul Pelerinilor, Drumul Condamnatilor, Drumul Stramosilor 
 Tabere Cavaleresti
 Prezentari de Arme
 Turniruri si Lupte Cavaleresti
 Scoli de dans medieval
 Scoli de lupta medievala
 Scoli de tras cu arcul
 
01:00 Retragerea cu torte - Toate Ordinele Cavaleresti
 Foc de Artificii
 
 
 
Duminica, 25 iulie 
 
   
11:00 Parada Cavalerilor
 
Piata Cavalerilor 
11:30 Concursuri Medievale - Ordinul Cavalerilor Lup
12:30 Florin Kevorkian - Scoala de lupta medievala
15:30 Izabela Bostan Kevorkian - Scoala de dans medieval
16:00 Ordinul Cavalerilor Lup - Concursuri Medievale
17:00 Ordinul Dragonilor de Transilvania - Turnir Cavaleresc
18:00 Terpischore - Concert
19:00 Ordinul Cavalerilor de Medias - Turnir Cavaleresc
19:45 Ordinul Cavalerilor Lup - Turnir Cavaleresc
20:00 Luminita Muscan si Izabela Bostan Kevorkian - Scoli de dans medievale reunite
20:15 Pontice - Concert
21:00 Ordinul Cavalerilor Cetatilor Barsei - Spectacol cu foc
21:45 Ordinul Cavalerilor Argotica - Spectacol cu foc
2215 Trabucos - Concert
 
Piata Pelerinilor 
 
11:00 Magicianul Augustin - Spectacol de magie
12:00 Ordinul Cavalerilor Argotica - Spectacol cu Stegari
16:00 Lyra - Concert
17:00 Trupa Lagunekin - Spectacol de dans
18:00 Ordinul Cavalerilor Lup - Cusca Condamnatilor
19:00 Ordinul Paladinii de Terra Medias- Turnir Cavaleresc
19:45 Florin Kevorkian - Scoli de lupta reunite
20:00 Nomen est Omen - Concert
21:00 Ordinul Cavalerilor Gladius Dei - Penumbra - Spectacol cu Foc
 
Piata Trubadurilor 
11:00 Trupa Dayspring - S.U.A. - Spectacol de Teatru medieval
12:00 Nagual - Recital
15:00 Teatrul Scena - Spectacol "Lumea versus Shakespeare"
16:00 Trupa Cameleon - Spectacol de Teatru medieval
17:00 Trupa "Toti din Clasa" - U.N.A.T.C. - Spectacol de Teatru medieval
18:00 Trupa Hyperion - Spectacol de Teatru
19:30 Trupa Dayspring - S.U.A. - Spectacol de Jonglerie
20:00 Grafic - Concert
 
Piata Mercenarilor 
11:00 Ordinul Cavalerilor Csabafiak - Scoala de tras cu arcul
12:00 Coco fachirul - Spectacol de fachirism
16:00 Garda de Bistrita - Lupte cavaleresti
16:30 Teatrul Scena -Farse Populare
17:00 Trabucos - Spectacol stradal
18:00 Trupa Lagunekin -Franta - Spectacol de Dans
18:30 Ordinul Cavalerilor Cerb - Lupte Cavaleresti
19:00 Ordinul Cavalerilor Csabafiak - Prezentare de Arme
 
Piata Micilor Cavaleri 
 
11:00 Arcasii de la Sucevita - Scoala de tras cu arcul pentru copii
11:45 Clubul Bushi Shido - Jocuri si concursuri medievale pentru copii
12:30 Trupa Hai-Hui - Teatru pentru copii
16:00 Trupa Tamacicza - Teatru pentru copii īn limba maghiara
17:00 Compania Lumiolar - Teatru pentru copii
18:00 Ordinul Basarabilor si Musatinilor
 
Casa Cronicarilor 
12:00 Noua Acropola Iasi - Conferinta Cavaleri Arabi
15:00 Noua Acropola Bucuresti - Conferinta Cavaleri din India, China, America si Mongolia
 
Turnul Fierarilor 
 Expozitie - Asociatia Artistilor Plastici Sighisoreni
 
Drumul Mestesugarilor 
 Artisti Populari veniti din cele petru vanturi
 
Drumul Pelerinilor, Drumul Condamnatilor, Drumul Stramosilor 
 Tabere Cavaleresti
 Prezentari de Arme
 Turniruri si Lupte Cavaleresti
 Scoli de dans medieval
 Scoli de lupta medievala
 Scoli de tras cu arcul
 
23:00 Marea Retragere cu Torte
 Foc de Artificii



www.sighisoara-medievala.ro
 
Tag-uri
concertefestivalmedievalSighisoaraLa Sighisoara 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorIulie 2010 Anul urmator
   
 
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact