dordeduca
1 evenimente in august:
jazz (1) etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
25 iulie 2008 - 27 iulie 2008

Festivalul Sighisoara Medievala 2008 , Sighisoara

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
 PROGRAM

Vineri, 27 iulie

SALA FESTIVA A PRIMARIEI
Ora 16.00 Deschiderea oficiala a Festivalului Sighisoara Medievala 2008 - participa oficialitati, invitati, organizatorii

PARADA CIMPOAIELOR SI TULNICELOR
Ora 16.45 Huniadi Cantores, Hunedoara
Traseu: Primaria municipiului, Turnul cu Ceas, Piata Cetatii


foto: Alexandru Purice  
PIATA CETATII
Ora 17.00 Deschiderea festivalului pentru public
Parada mastilor si costumelor medievale: participa cavaleri, domnite, actori ambulanti, stegari, tobosari;
Ora 18.00 Spectacolul stegarilor Il Mastrogiurato, Lanciano, Italia
Ora 19.00 Spectacolul Cavalerilor Cetatilor Bârsei
Ora 20.00 Spectacolul Ordinului Cavalerilor de Transilvania din Hermannstadt, Sibiu
Ora 21.00 Brodas Band, Polonia, Concert de muzica medievala
Ora 22.00 Spectacol de teatru, Madonna Antonia, Castel Viscardo, Italia
Ora 23.00 Spectacolul Companiei Wallart, Sibiu

PIATA OCTAVIAN GOGA (SIGMA)
Ora 18.00 Deschiderea Concertelor de muzica medievala, Truverii in cautarea Europei, Grupul de Muzica Medievala si Traditionala Truverii, Bucuresti
Ora 19.00 Spectacolul stegarilor Il Mastrogiurato, Lanciano, Italia
Ora 20.00 Anton Pann, Bucuresti, Concert vocal-instrumental de muzica medievala
Ora 21.00 Iulian Anghel, Ploiesti, Recital de chitara clasica
Ora 22.00 Aeternum, Sibiu, Concert de muzica medievala
Ora 23.00 Roma Swing Ensemble, Canada, Concert de jazz medieval
Ora 24.00 Spectacolul Gladius Dei, Sibiu

PIATA RATUSTELOR
Ora 18.00 Deschiderea Festivalului Copiilor
Ora 18.10 Spectacol de teatru pentru copii Trupa Tomitana, Palatul Copiilor Constanta
Ora 18.45 Spectacol de teatru pentru copii Trupa Sirin, Sighisoara
Ora 19.30 Spectacol de teatru pentru copii Palatul Copiilor Arad
Ora 20.15 Spectacol de teatru pentru copii Trupa Am Fi Teatru, Clubul Copiilor Lugoj
Ora 21.00 Parada Mastilor Medievale ale Copiilor
Ora 21.30 Fashion Medieval Show, Mariana Pachis, Bucuresti

STRADA COSITORARILOR NR.2
Ora 21.00 Canciones y Minnesangers, Reprezentare de poezie si muzica, regia Dan Lototchi, Sighisoara

BISERICA DIN DEAL
Ora 18.00 Aliona Ciugulea, Concert duo vioara-orga
Ora 18.30 Augustin Penson, Duo flaut-chitara
Ora 19.00 Recital de poezie medievala, Rodica Baghiu, Teatrul National Cluj-Napoca

TURNUL FIERARILOR
Ora 18.00 Expozitie de arta contemporana,Universitatea de Arta si Design Cluj-Napoca

PIATETA SCOLII DE MUZICA
Ora 18.00 Deschiderea scolii de dans medieval, Lect.univ.dr. Szöke Istvan de la Universitatea de Arta Teatrala din Târgu-Mures

CATEDRALA ORTODOXA
Ora 18.00 Cvartetul Huniadi Cantores, Hunedoara, Concert de muzica veche
Ora 19.00 Corala Sound, Concert de muzica renascentista



SAMBATA, 26 IULIE 2008

TURNUL FIERARILOR

Ora 11.00-13.00 Expozitie de arta contemporana,U.A.D. Cluj-Napoca
Ora 17.00-20.00 Expozitie de arta contemporana, U.A.D. Cluj-Napoca

PIATETA SCOLII DE MUZICA

Ora 11.00-14.00 lect.univ.dr. Szöke Istvan, U.A.T. Târgu-Mures
Ora 17.00-20.00 lect.univ.dr. Szöke Istvan, U.A.T. Târgu-Mures

SALA FESTIVA A PRIMARIEI
Ora 16.00 Deschiderea sesiunii de comunicari stiintifice
Dr. Cosmin Rusu, Cluj Napoca, Peisajul medieval urban in Transilvania. (Re)prezentari ale orasului: Imaginea proprie si perspectivele "externe"
Drd. Nicolae Tescula, Muzeul de Istorie Sighisoara, A supraveghea si a pedepsi. Aspecte privind actul de justitie in Sighisoara medievala
Lansare de carte Editura Tritonic:
Bogdan Hrib, Razvan Dolea: Blestemul Manuscrisului
Eduard Tone: Castelul Printesei de Caramel

BISERICA DIN DEAL
Ora 17.00 Augustin Pesnon, Concert de muzica veche, flaut-chitara
Ora 17.30 Aliona Ciugulea, Concert duo vioara-orga
Ora 18.00 Kolegium Baia Mare, Concert de muzica medievala apuseana
Ora 19.00 Galele poeziei medievale, Marian Negrescu, Teatrul ?Elvira Godeanu?, Tâgu-Jiu

CATEDRALA ORTODOXA
Ora 19.00 Grupul Psaltic Anton Pann, Concert de muzica bizantina

PIATA RATUSTELOR
Ora 10.00 Spectacol de teatru pentru copii  Palatul Copiilor Cluj-Napoca
Ora 10.45 Spectacol de teatru pentru copii  Palatul Copiilor Pitesti
Ora 11.30 Spectacol de teatru pentru copii  Palatul Copiilor Botosani
Ora 12.15 Compania de Teatru Bogdan Tudor - Ploiesti
Ora 13.15 Trupa de dansuri medievale, NOSA, Bistrita
Pauza de pranz
Ora 16.00 Trei Parale, Concert de muzica veche
Ora 17.00 Spectacol de teatru pentru copii, Teatrul de copii din Timisoara
Ora 17.45 Spectacol de teatru pentru copii  Trupa Cameleon Sighisoara
Ora 18.30 Spectacol de teatru, Teatrul Strada Brasov
Ora 19.30 Carnavalul Medieval al Copiilor
Ora 21.30 Medieval Fashion Show, Mariana Pachis, Bucuresti


foto: Alexandru Purice 
PIATA OCTAVIAN GOGA (SIGMA)
Ora 11.00 Spectacolul Cavalerilor Cetatilor Barsei
Ora 12.15 Teatrul fara Nume, Bucuresti, Spectacol extraordinar de teatru pe picioroange
Ora 13.00 Fabutka, Miercurea Ciuc, Concert instrumental de muzica veche
Pauza de pranz
Ora 16.00 Spectacolul Ordinului Cavalerilor de Transilvania din Hermannstadt, Sibiu
Ora 17.00 Spectacol de teatru, Madonna Antonia, Castel Viscardo, Italia
Ora 18.00 Aeternum, Sibiu, Concert de muzica medievala
Ora 19.00 Spectacolul Trupei Gladius Dei, Sibiu
Ora 20.30 Oedip Rege, dupa Sofocle, Teatrul Scena si Teatrul National Targu Mures
Ora 21.30 Roma Swing Ensemble, Canada, Concert de jazz medieval
Ora 22.30 Spectacolul Trupei Wallart, Sibiu

PIATA CETATII
Ora 10.30 Spectacol de teatru de papusi, Majestic Laios, Botosani
Ora 11.30 Muierea versus barbat, Concert  spectacol, Grupul de Muzica Medievala si Traditionala Truverii, Bucuresti
Ora 12.30 Spectacolul Cavalerilor Cetatilor Barsei
Ora 13.00 Iulian Anghel, Ploiesti, Concert de chitara clasica
Animatie stradala asigurata de studentii Universitatii de Arta Teatrala Târgu-Mures
Ora 16.00 Anton Pann, Bucuresti, Concert vocal-instrumental de muzica veche
Ora 17.00 Cavalerii Coroanei (Mister Medieval), Teatrul Strada, Brasov
Ora 17.45 Spectacol Commedia dell Arte, Universitatea de Arta Teatrala Targu-Mures
Ora 18.45 Spectacolul stegarilor Il Mastrogiurato, Lanciano, Italia
Ora 19.00 Nomen est Omen, Concert instrumental de muzica medievala
Ora 20.00 Broda's Band, Polonia, Concert vocal-instrumental de muzica medievala
Ora 21.30 Recital Extraordinar, RADU GHEORGHE
Ora 23.00 Duete Shakespeariene, un spectacol de Roxana Colceag, Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica I. L. Caragiale Bucuresti

Ora 24.00 - Noaptea Mastilor de Carnaval



DUMINICA, 27 IULIE 2008


TURNUL FIERARILOR
Ora 11.00-13.00 Expozitie de arta contemporana,U.A.D. Cluj-Napoca
Ora 17.00-20.00 Expozitie de arta contemporana, U.A.D. Cluj-Napoca

PIATETA SCOLII DE MUZICA
Ora 11.00-14.00 lect.univ.dr. Szöke Istvan, U.A.T. Târgu-Mures
Ora 17.00-20.00 lect.univ.dr. Szöke Istvan, U.A.T. Târgu-Mures

PIATA RATUSTELOR
Ora 10.00 Spectacol de teatru, Compania Bogdan Tudor, Ploiesti
Ora 11.00 Spectacol de teatru pentru copii, Trupa Tomitana, Palatul Copiilor Constanta
Ora 11.45 Concert de muzica medievala sustinut de copii, Palatul Copiilor Botosani
Ora 12.30 Spectacol de teatru pentru copii, Trupa Am Fi Teatru, Clubul Copiilor Lugoj
Ora 13.15 Spectacol de teatru, Compania Alin Antemir, Ploiesti
Pauza de pranz
Ora 16.00 Fashion Medieval Show, prezentat de copii, Mariana Pachis, Bucuresti
Ora 16.45 Spectacol de teatru pentru copii, Palatul copiilor Pitesti
Ora 17.15 Spectacol de teatru, Teatrul pentru copii Timisoara
Ora 18.15 Spectacolul cavalerilor pentru copii
Ora 18.45 Spectacol de teatru pentru copii, Trupa Thalia, Sighisoara
Ora 19.15 Micii Cavaleri inmanarea ordinelor cavaleresti celor mici
Ora 19.45 Spectacol de teatru pentru copii, Palatul Copiilor Arad
Ora 20.15 Majestic Laios, Botosani, Spectacol de teatru de papusi
Ora 21.15 Carnavalul copiilor



foto: Alexandru Purice 
STRADA COSITORARILOR NR.2
Ora 21.00 Canciones y Minnesangers, Reprezentare de poezie si muzica, regia Dan Lototchi, Sighisoara

SALA FESTIVA A PRIMARIEI

Ora 16.00 Sesiune de comunicari stiintifice
Lector dr. Ionut Costea, Universitatea Babes-Bolyai Cluj Napoca, Falsificatorii de bani. Destine si istorie urbana in Sighisoara secolul al XVII-lea
Drd. Liviu Campeanu, Universitatea Babes-Bolyai Cluj Napoca, Crima si pedeapsa în Transilvania medievala

BISERICA DIN DEAL
Ora 17.00 Cristina Arustei, Concert de muzica veche, flaut si orga
Ora 17.30 Liceum consort, Concert instrumental de muzica medievala
Ora 18.30 Cvartetul Huniadi Cantores, Hunedoara, Concert de muzica veche
Ora 19.00 Recital de poezie medievala, Cristina Padure, U.A.T. Târgu-Mures

BISERICA MANASTIRII
Ora 18.00 Prof. univ. dr. Marcel Costea, Concert de orga

CATEDRALA ORTODOXA
Ora 18.00 Corul Armonia Sighisoara, Concert de muzica corala
Ora 19.00 Da Capo, Concert de muzica corala renascentista

PIATA CETATII
Ora 10.00 Spectacol Commedia dell? Arte, U.A.T. Târgu-Mures
Ora 11.00 Iubirile lui Pulcinella, Spectacol Commedia dell Arte cu muzica live, Trupa Pulcinella în colaborare cu Grupul Truverii, Bucuresti
Ora 12.00 Iulian Anghel, Ploiesti, Recital de chitara clasica
Ora 13.00 Kolegium, Baia Mare, Concert de muzica medievala apuseana
Ora 14.00 Infiniment, Les 4 AStrophes, Franta, Concert
Animatie stradala asigurata de studentii Universitatii de Arta Teatrala Targu-Mures
Ora 16.00 Huniadi Cantores, Hunedoara, Concert de cimpoaie
Ora 17.00 Mirandolina, dupa Carlo Goldoni, spectacol de Cristian Ioan, Teatrul National Tg-Mures Ora
18.00 Anton Pann, Concert vocal-instrumental de muzica medievala
Ora 19.00 Balera, spectacol de Achile Rosseletti din Italia, Teatrul Elvira Godeanu, Târgu-Jiu
Ora 20.15 Enchordais, Grecia, Concert vocal-instrumental de muzica veche
Ora 21.30 Spectacolul Ordinului Cavalerilor de Transilvania din Hermannstadt, Sibiu
Ora 22.15 Spectacolul Cavalerilor Cetatilor Bârsei

PARADA MASTILOR MEDIEVALE
Ora 23.00 Parada mastilor medievale pe traseul: Piata Cetatii, Turnul cu Ceas, Parcul Central, Monumentul Latinitatii, Piata O. Goga (Sigma)

PIATA OCTAVIAN GOGA (SIGMA
)
Ora 10.00 Spectacolul Cavalerilor Cetatilor Barsei
Ora 11.00 Nomen est Omen, Concert instrumental de muzica medievala
Ora 12.00 Szivek es Szarvak, dupa Moliere, Sectia maghiara a U.A.T. Targu-Mures
Ora 13.00 Fabutka, Miercurea Ciuc, Concert instrumental de muzica veche
Pauza de pranz
Ora 16.00 Teatrul fara Nume, Bucuresti, Spectacol extraordinar de teatru pe picioroange
Ora 16.30 Roma Swing Ensemble, Canada, Concert de jazz medieval
Ora 17.30 Concert extraordinar de cimpoaie si tulnice, Huniadi Cantores, Hunedoara
Ora 18.30 Spectacolul stegarilor Il Mastrogiurato, Lanciano, Italia
Ora 19.00 Ninigra si Aligru, adaptare scenica dupa Nina Casian, Teatru Ariel Targu Mures
Ora 20.15 Spectacol Commedia dell Arte, U.A.T. Targu-Mures
Ora 21.15 Trupa de dans Coconite, Dansuri medievale
Ora 22.15 Trupa Amadeus, Cvartet instrumental electric, Concert
Ora 23.00 Spectacol extraordinar, Wallart, Sibiu
Ora 24.00 Foc de Artificii

Ora 24.00 FOC DE ARTIFICII

sursa: Primaria Mun. Sighisoara

 
Tag-uri
concertefestivalmuzica medievalaLa Sighisoara 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorIulie 2008 Anul urmator
 
   
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan ĂŽn hibernare; vom reveni ĂŽntr-o formă nouă. ÂŻ\_(ツ)_/ÂŻ [ 📸 instagram]