dordeduca
1 evenimente in august:
jazz (1) etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
04 noiembrie 2006 - 15 noiembrie 2006

Festivalul National de Teatru , Bucuresti

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
Editia actuala, a doua gandita de criticul de teatru Marina Constantinescu, continua ideea lansata cu un an in urma avand ca punct de plecare creatia regizorala. Festivalul va aduce pe scenele din Bucuresti spectacole semnate de cei mai important regizori din Romania sau de tineri reprezentativi ai noului val.

Din dorinta de a prezenta o imagine cat mai cuprinzatoare a ceea ce s-a intamplat din punct de vedere teatral in ultimul an si de a include preocupari si tendinte regizorale cat mai diverse, festivalul a fost structurat pe mai multe module.

Site-ul festivalului va sta la dispozitie cu multe detalii si informatii despre spectacolele si evenimentele cuprinse in aceste noua MODULE cat si despre celelalte evenimente care se vor desfasura sub egida FNT 2006.
Pe site vor fi adaugate date despre spectacole si invitati pana in data de 1 noiembrie.

Festivalul National de Teatru

download: DOC/ PDF

PROGRAM

Sambata, 4 noiembrie 2006
12.00 Teatrul National I.L. Caragiale, foyer Sala Mare - Vernisajul Expozitiei de Scenografie Helmut Sturmer
18.30 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Mare - Burghezul gentilom, dupa Moliere, regia Petrica Ionescu, Teatrul National I.L Caragiale, Bucuresti (3 h - cu pauza)
22.00 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Atelier - Seara cu tineri coregrafi, Centrul National al Dansului (1h)
22.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio - O Statie, de Peca Stefan, regia Carmen Lidia Vidu, Teatrul de Comedie, Bucuresti (45 min)

Duminica, 5 noiembrie 2006
11.00 Teatrul ACT - Proiectia filmului- Une autre solitude, film prezentat de Patrice Chereau
11.00 Teatrul Odeon - Aventurile lui Habarnam, de Nikolai Nosov, regia Alexandru Dabija, Teatrul Odeon, Bucuresti (2h - fara pauza)
17.00 Teatrul Nottara - Amalia respira adanc, de Alina Nelega, regia Gavril Cadariu, Teatrul Ariel, Targu Mures (1h 5min)
21.00 Teatrul Bulandra, Sala Icoanei - La Legende du Grand Inquisiteur, spectacol de Patrice Chereau, dupa un text de F.M. Dostoievski (1h 30min)
21.00 Teatrul Nottara - Amalia respira adanc, de Alina Nelega, regia Gavril Cadariu, Teatrul Ariel, Targu Mures (1h 5min)
22.00 Teatrul Foarte Mic - Terorism, de Presniakov Brothers, regia Gianina Carbunariu, Teatrul Fara Frontiere, Pro Helvetia, Teatrul Mic (1h 45min - fara pauza)
22.00 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Atelier - Remote Edens, coregrafia Ioana Popovici, Teatrul Ponec, Praga (1h)

Luni, 6 noiembrie 2006
11.00 Teatrul ACT - Actori romani la Comedia franceza, de Anca Costa-Foru, Fundatia Camil Petrescu - Revista - Teatrul azi, 2006
19.00 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Mare - Livada de visini, de A.P. Cehov, regia Claudiu Goga, Teatrul Sica Alexandrescu, Brasov (1h 50 minute - fara pauza)
19.00 Teatrul Odeon - Discipolii, de Visky Andras, regia Tompa Gbor, Teatrul Maghiar Cluj-Napoca (1.30 min - fara pauza)
21.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Asteptandu-l pe Godot, de Samuel Becket, regia Tompa Gabor, Teatrul Tamasi Aron, Sfantu Gheorghe (2h 20 min - cu pauza)
22.00 Teatrul Odeon - Discipolii, de Visky Andras, regia Tompa Gabor, Teatrul Maghiar Cluj-Napoca (1.30 min - fara pauza)

Marti, 7 noiembrie 2006
11.00 Teatrul ACT - Lansare de carte Victor Parhon, cronici teatrale, ediie ingrijita de Ion Parhon, Fundatia Camil Petrescu - Revista Teatrul azi, 2006
11.00 Modul TRADUCERI SI TRADUCATORI, in parteneriat cu Uniunea Scriitorilor din Romania, Chartreuse Villneuve les Avignon si Maison Jean Villar
19.00 Teatrul Odeon - Plastilina, de Vasili Sigarev, regia Radu Afrim, Teatrul Toma Caragiu, Ploiesti (1h 50 min- fara pauza)
19.00 Teatrul Nottara Billy Schiopul, de Martin McDonagh, regia Vlad Massaci, Teatrul Nottara (2h.30 min - cu pauza)
18.00 Teatrul Mic - Cum gandeste Amy, de David Hare, regia Catalina Buzoianu, Teatrul Mic, Bucuresti (2h 45min - cu pauza)
21.00 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Atelier - High Stars in Amnesia Sky, coregrafia Mihai Mihalcea, Centrul National al Dansului (50min.)
22.00 Teatrul Odeon - Plastilina, de Vasili Sigarev, regia Radu Afrim, Teatrul Toma Caragiu, Ploiesti (1h 50 min- fara pauza)
22.00 Teatrul LUNI de la Green Hours - 7 zile din viata lui Simone Labrosse, de C. Frachette, regia Dan Tudor, Teatrul LUNI de la Green Hours (50min)

Miercuri, 8 noiembrie 2006
11.00 Teatrul ACT - Valeriu Moisescu - Aventuri teatrale cu final imprevizibil
11.00 Modul TRADUCERI SI TRADUCATORI, in parteneriat cu Uniunea Scriitorilor din Romania, Chartreuse Villneuve les Avignon si Maison Jean Villar
18.00Teatrul National I.L Caragiale, Sala Mare - Purificare, de Sarah Kane, regia Andrei Serban, Teatrul National Lucian Blaga, Cluj- Napoca (2h 30 min. - fara pauza)
18.30 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Ivanov, de A.P. Cehov, regia Tams Ascher, Teatrul Joszef Katona, Budapesta (3h)
22.00 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Atelier - Bloody body, spectacol de dans, coregrafia Sergiu Anghel, Compania Orion Balet
22.00 Teatrul Nottara - Profu', de Jean Pierre Dopagne, cu Razvan Vasilescu (1h 15min)
22.00 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Mare - Purificare, de Sarah Kane, regia Andrei Serban, Teatrul National Lucian Blaga, Cluj- Napoca (2h 30 min. - fara pauza)

Joi, 9 noiembrie 2006
11.00 Teatrul ACT - Teatrul si sculptura, Conferinta sustinuta de Monique Borie
18.00 Teatrul National- I.L Caragiale, Sala Mare - Livada de visini, de A.P. Cehov, regia Alexa Visarion, Teatrul National Marin Sorescu, Craiova (2h 25 min - cu pauza)
18.30 Teatrul Odeon - Opera de trei parale, de Bertolt Brecht, regia V.I. Frunza, Teatrul German de Stat, Timisoara (3 h - cu pauza()
21.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Ivanov, de A.P. Cehov, regia Tamas Ascher, Teatrul Joszef Katona, Budapesta (3h)
22.00 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Atelier - Solo On Line, cu Vava Stefanescu, Teatrul National Lucian Blaga, Cluj- Napoca (1h)
22.00 Teatrul Foarte Mic - Fluturii sunt liberi, de Leonard Gershe, regia Diana Iliescu, Teatrul Mic, Bucuresti (2h 10min - cu pauza)

Vineri, 10 noiembrie 2006
11.00 Teatrul ACT Moartea copilului si Uciderea copilului, doua motive la rascruce de secole, conferinta sustinuta de George Banu
18.30 Teatrul Odeon - Uitarea, de George Banu, regia Mihai Maniutiu, Teatrul National Lucian Blaga, Cluj- Napoca (1h - fara pauza)
19.00Teatrul National I.L Caragiale, Sala Mare - Autobahn, de Neil LaBute, regia Radu Apostol, Teatrul National Mihai Eminescu, Timisoara (1h 50 min - fara pauza)
21.00 Teatrul Odeon - Uitarea, de George Banu, regia Mihai Maniutiu, Teatrul National Lucian Blaga, Cluj- Napoca (1h - fara pauza)
22.00 Teatrul Act - Orasul, de Evgheni Grishkovets, regia Cristi Juncu, Teatrul Act, Bucuresti (2 h)
19.00 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Mare - Autobahn, de Neil LaBute, regia Radu Apostol, Teatrul National Mihai Eminescu, Timisoara (1h 50 min - fara pauza)

Sambata, 11 noiembrie 2006
11.00 Teatrul ACT - Mihai Maniutiu dansand pe ruine. Participa Dan C. Mihailescu, Editura IDEA DESIGN & PRINT, 2006
17.00 Teatrul Odeon - Telefonu , omleta si televizoru, regia Alexandru Dabija, Teatrul Anton Pann, Ramnicu Valcea (1h 10 min - fara pauza)
18.30 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Mare - Plastilina, de Vasili Sigarev, regia Vlad Massaci, Teatrul National Radu Stanca, Sibiu (1h 50 min - fara pauza)
20.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Elizaveta Bam, de Daniil Harms, regia Alexandru Tocilescu, Teatrul L.S. Bulandra, Bucuresti (2h 15 min - cu pauza)
20.00 Teatrul Odeon - Telefonu , omleta si televizoru , regia Alexandru Dabija, Teatrul Anton Pann, Ramnicu Valcea (1h 10 min - fara pauza)
21.00 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Mare - Plastilina, de Vasili Sigarev, regia Vlad Massaci, Teatrul National Radu Stanca, Sibiu (1h 50 min - fara pauza)
22.30 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Atelier - The Friends of Jack Kairo, de Simon Toal, Flipside and Spacecraft & Resonance, coregrafia si regia Wolfgang Hoffman, Compania de Teatru-Dans Echo Echo (1h)

Duminica, 12 noiembrie 2006
11.00 Teatrul ACT - Regia tanara si noua dramaturgie - in parteneriat cu Sectia Romana a AICT si UNATC - I.L. Caragiale
11.00 Teatrul Odeon - Un Tango Mas!, coregrafia Razvan Mazilu, Teatrul Odeon, Bucuresti (1h)
18.00 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Atelier - Martorii sau mica noastra stabilitate, de Tadeusz Rozewicz, regia Mihai Manutiu, Teatrul Tony Bulandra, Targoviste (50min.)
18.00 Teatrul Odeon - Un Tango Mas!, coregrafia Razvan Mazilu, Teatrul Odeon, Bucuresti (1h)
19.30 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - MaMaMagritte, de Horatiu Mihaiu, Teatrul- Andrei Muresanu, Sfantu Gheorghe (1h.30 min - fara pauza)
20.30 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Atelier - Martorii sau mica noastra stabilitate, de Tadeusz Rozewicz, regia Mihai Manutiu, Teatrul Tony Bulandra, Targoviste (50min.)
22.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - MaMaMagritte, de Horatiu Mihaiu, Teatrul- Andrei Muresanu, Sfantu Gheorghe (1h.30 min - fara pauza)

Luni, 13 noiembrie 2006
11.00 Teatrul ACT - Conferinta sustinuta de Jean Guy LECAT - Titlu rezervat
18.00 Opera Nationala Bucuresti,- Vremea dragostei, vremea mortii, de Fritz Kater, regia Radu Alexandru Nica, Teatrul National Radu Stanca, Sibiu (1h 40 min)
19.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Macbett, de Eugene Ionesco, regia Ion Caramitru, Teatrul National- Bitola, Macedonia (1h 30min)
20.00 Teatrul Odeon - Joi.mega.joy, de Katalin Thuroczy, regia Radu Afrim, Teatrul Odeon, Bucuresti (2h 20min - fara pauza)
22.00 Teatrul Act - Tot ce se da, de Ioan Peter, regia Chris Nedea, Teatrul Imposibil Cluj (1h20min - fara pauza)
22.00 Opera Nationala Bucuresti,- Vremea dragostei, vremea mortii, de Fritz Kater, regia Radu Alexandru Nica, Teatrul National Radu Stanca, Sibiu (1h 40 min)
22.00 Teatrul National I.L. Caragiale - Bucuresti, Sala Atelier - Timpuri paralele, spectacol de dans, coregrafia si regia Liliana Iorgulescu, Interart

Marti, 14 noiembrie 2006
18.00 Teatrul de Comedie, Sala Mare - Ce formidabila harababura, de Eugene Ionesco, regia Gelu Colceag, Teatrul de Comedie, Bucuresti (2h - fara pauza)
19.00 Teatrul Nottara, - Momaia, adaptare de Nicolae Urs dupa- Despre efectul daunator al tutunului de A.P. Cehov (1h 15 min)
21.00 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Mare,- Tchevengur, de Andrei Platonov, regia Lev Dodin, Maly Drama Theatre, Sankt Petersburg (1h 50 min)
21.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Macbett, de Eugene Ionesco, regia Ion Caramitru, Teatrul National Bitola, Macedonia(1h 45min)

Miercuri, 15 noiembrie 2006
11.00 Teatrul ACT - Cenzura in teatru. Documente.1948-1989 Viata teatrala in si dupa comunism,edtie coordonata de Liviu Malita, Editura Efes, Cluj 2006
19.00 Teatrul National I.L Caragiale, Sala Mare - Tchevengur, de Andrei Platonov, regia Lev Dodin, Maly Drama Theatre, Sankt Petersburg (1h 50 min)
22.00 Atheneul Roman Dialoguri si fantezii in Jazz, cu Ion Caramitru si Johnny Raducanu (1h.30 min)


Program [versiune printabila] - DOC/ PDF

Festivalul National de Teatru [site oficial]
 
Tag-uri
festival de teatruFestivalul National de TeatruFNTteatruLa Bucuresti 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorNoiembrie 2006 Anul urmator
  
   
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; vom reveni într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [ 📸 instagram]