dordeduca
0 evenimente in aprilie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
26 august 2005 - 28 august 2005

Festivalul Medieval Cetati Transilvane , Sibiu

galeriefilmcazarehartaComentarii
Update: Editia 2006

Primaria Municipiului Sibiu, Consiliul Local Sibiu, Casa de Cultura a municipiului Sibiu si Ordinul Cavalerilor de Sibiu va invita sa participati la cea de-a V-a editie a Festivalului Medieval "Cetati Transilvane" care va avea loc zilele acestea.



Programul festivalului:

Vineri 26 august 2005
12.00 Ateliere de teatru pentru copii „ Le Cabaret de la Lune” , Lion, Franta (PARCUL TINERETULUI)
13.00 Conferinta de presa (CAZARMA ĪN CORT)
16.00 Plecarea paradei din fata Primariei
16.30 Deschiderea oficiala (SCENA)
17.00 Concert muzica medievala formatia Nomen est Omen, Bucuresti (SCENA)
17.00 Animatie Allert, Resita (STRADA CETATII )
17.00 Animatie Cavalerii Cetatii Rosii, Sibiu (PARCUL TINERETULUI )
17.30 Atelier interactiv de lupte medievale, Hirsch Ordinul Cavalerilor Herman, Sibiu (STRADA CETATII )
17.30 Animatie Vrnjacka Banja, Serbia (PARCUL TINERETULUI )
17.45 Spectacol de teatru, „ Commedia dell Arte” Imago, Cluj-Sibiu (SCENA)
18.00 Atelier interactiv de teatru, Comedia A, Sebes (PARCUL TINERETULUI)
18.10 Prezentare de moda „S-baroc”, Sibiu (SCENA)
18.10 Atelier interactiv de dans medieval, Cavalerii de Sibiu (STRADA CETATII )
18.30 Spectacol de teatru „ Romana” Ianus, Tārgu Mures (SCENA)
18.30 Minispectacol „Balin, cavalerul cu inima curata” Noua Acropola, Bucuresti (STRADA CETATII)
18.30 Atelier interactiv de animatie, The Serious Road Trip, Franta (PARCUL TINERETULUI)19.00 Concert muzica medievala formatia Artissimo, Ploiesti (STRADA CETATII)
19.00 Minispectacol „ Fear and Wonder”, Cavalerii Cetatii Rosii, Sibiu (STRADA CETATII)
18.30 Concert Centrul Tineretului Hallasrtra, Salonic-Grecia (MUZEUL DE ISTORIE)
19.30 Animatie Crispus, Sibiu (PARCUL TINERETULUI)
19.30 Fundatia Phoenix Carita "Satul valcean si farmecul lui" - Ansamblul Runceanca (MUZEUL DE ISTORIE)
19.30 Animatie Frawal, Franta (STRADA CETATII )
19.45 Spectacol de teatru „ Ma Īnsor la Padova”, Teatrul Miscat, Tārgu Mures (SCENA)
20.00 Animatie Cavalerii de Sibiu, Sibiu (STRADA CETATII)
20.15 Spectacol Teatrul Ariel, Rm. Vālcea (MUZEUL DE ISTORIE)
20.15 Concert muzica medievala formatia Nagual, Oradea (SCENA)
20.40 Spectacol de teatru Commedia dell’ Artre Imago, Cluj Napoca (CAZARMA ’90)
20.45 Spectacol de teatru „ Ordinul Capelanului” Fabrica de Vorbe, Sibiu+Brasov ( SCENA)
21.00 Spectacol „Writen in The Stars”, Cavalerii Cetatii Rosii, Sibiu (CAZARMA ’90)
21.15 Spectacol „ Curtea Miracolelor” Compania de Dans Microbis, Casa de Cultura a Studentilor, Sibiu (SCENA)
21.45 Iluzionism Fachir, Sibiu (CAZARMA ’90)
22.00 Concert muzica medievala formatia Pilgrim, Bucuresti (SCENA)
22.30 Concert muzica medievala formatia Aeternum, Sibiu (SCENA)
23.00 Asediul cetatii (SCENA)
23.00 Clubul Festivalului (CAZARMA 90)

Sāmbata 27 august 2005
11.00 Conferinta „Onoarea si justetea, calitatile cavalerului de ieri si de azi, conferentiar George Iosub, Noua Acopola, Bucuresti ( SALA THALIA )
12.00 Ateliere de teatru pentru copii „Le Cabaret de la Lune” , Lion, Franta (PARCUL TINERETULUI )
13.00 Spectacol pentru copii „Hansel si Gretel” Teatrul Ariel, Rm. Valcea ( SCENA )
13.00 Ateliere internationale de animatie Crispus- Romānia, The serious road trip- Franta, Allert Romānia, Frawall – Franta, Rockafella- Italia, Vrnjacka Banja- Serbia&Montenegru, Wallart- Romānia ( STRADA CETATII )
13.00 Conferinta de presa (CAZARMA ĪN CORT)
13.30 Minispectacol „Balin, cavalerul cu inima curata” Noua Acopola, Bucuresti (SCENA )14.00 Spectacol pentru copii Metamorphosis, Sibiu (SCENA )
14.30 Spectacol, „Commedia dell Arte”, Imago, Cluj-Sibiu (SCENA)
15.00 Concert de muzica medievala, formatia Artissimo, Ploiesti ( SCENA )
15.30 Concert de muzica medievala, formatia Nagual, Oradea (SCENA )
16.00 Dansuri traditionale sasesti, Forumul Democrat al Germanilor, Sibiu (SCENA)
16.00 Atelier interactiv de lupte medievale, Hirsch, Ordinul Cavalerilor Herman, Sibiu (STRADA CETATII)
16.30 Spectacol de teatru „Ma Īnsor la Padova”, Teatrul Miscat, Tārgu Mures ( SCENA )
16.30 Minispectacol „Fear and Wonder”, Cavalerii Cetatii Rosii, Sibiu ( STRADA CETATII )
16.30 pāna la 20.00 Tarāmul Īndragostitilor, Crispus, Sibiu (STRADA CETATII )
17.00 Concert de muzica medievala, formatia Aeternum, Sibiu, invitat special ( SCENA )17.00 Animatie Cavalerii de Sibiu (STRADA CETATII )
17.30 Concert de muzica medievala, formatia Nomen est Omen, Bucuresti (SCENA )
17.30 Atelier interactiv de dans medieval, Ianus, Tārgu Mures (STRADA CETATII )
18.00 Spectacol Cavalerii de Sibiu, Sibiu ( SCENA )
18.00 Concert de muzica corala, corul Alegretto, Sibiu ( STRADA CETATII )
18.00 Spectacol Phoenix Carita, Horezu ( PARCUL TINERETULUI )
18.00 Spectacol Teatrul Ariel, Rm. Valcea ( MUZEUL DE ISTORIE )
18.30 Spectacol „Fear and Wonder”, Cavalerii Cetatii Rosii, Sibiu ( SCEANA )
18.30 Concert Centrul Tineretului Hallastra, Salonic-Grecia ( PARCUL TINERETULUI )
18.30 pāna la 20.00 Jocuri si concursuri interactive cu publicul (STRADA CETATII )
19.00 Concert de muzica medievala, formatia Nagual, Oradea ( MUZEUL DE ISTORIE )
19.00 Prezentare de moda Ars Amandi ( SCENA )
19.30 Spectacol de teatru„ Badaranii” Teatrul Nottara, Bucuresti ( SCENA )
19.45 Spectacol de teatru „Commedia dell’ Arte” Imago, Cluj Napoca, ( MUZEUL DE ISTORIE )
20.30 Animatie, Hirsch, Ordinul Cavalerilor Hermann, Sibiu ( STRADA CETATII )
21.00 Iluzionism Fachir, Sibiu (STRADA CETATII )
21.00 Spectacol de teatru si efecte pirotehnice „J&H”, Do Skutku Teatre, Torum-Polonia (PARCUL TINERETULUI )
21.30 Concert de muzica medievala, formatia Imago Mundi, Bucuresti (SCENA)
22.00 Spectacol de teatru dans, miscare scenica si efecte pirotehnice „Tristan si Isolda” Compania Artistica Wallart, Sibiu (SCENA )
23.00 Asediul Cetatii, efecte pirotehnice ( SCENA )
23.00 Clubul Festivalului - Ateliere internationale de animatie cu foc Crispus Romānia The serious road trip -Franta, Allert Romānia, Frawall –Franta, Rockafella- Italia, Vrnjacka Banja- Serbia&Montenegru, Wallart- Romānia ( CAZARMA 90 )

Duminica 28 august 2005
12.00 Ateliere de teatru pentru copii „Le Cabaret de la Lune” , Lion, Franta (PARCUL TINERETULUI )
13.00 Ateliere interactive de pictura, Noua Acropola, Bucuresti (STRADA CETATII )
13.00 Conferinta de presa (CAZARMA ĪN CORT)
14.00 Spectacol pentru copii Comedia A, Sebes (STRADA CETATII )
14.00 Conferinta Giordano Bruno. Filosoful ca promotor al Renasterii, conferentiar Marius Andro, Noua Acropola, Bucuresti (SALA THALIA)
14.30 Spectacol pentru copii Metamorphosis, Sibiu (STRADA CETATII)
15.00 Spectacol pentru copii Teatrul Ariel, Rm. Valcea (STRADA CETATII)
15.30 Concert de muzica medievala formatia Artissimo, Ploiesti (SCENA)
15.30 Spectacol de teatru pentru copii Imago, Cluj-Sibiu (STRADA CETATII)
16.00 Concert de muzica corala, Corul Alegretto, Sibiu (STRADA CETATII)
16.00 Concert de muzica medievala formatia Pilgrim, Bucuresti ( SCENA)
16.30 Dansuri traditionale Phoenix Carita , Horezu ( STRADA CETATII)
16.30 pāna la 19.00 Jocuri si concursuri (PARCUL TINERETULUI)
17.00 Spectacol de jonglerie si circ Frawall si Rockafella, Franta si Italia (SCENA)
17.00 Dansuri Centrul Tineretului Hallastra, Salonic-Grecia ( STRADA CETATII )
17.00 Conferinta Spiritele elementale ale naturii, conferentiar Florin Balotescu, Noua Acropola, Bucuresti ( SALA THALIA )
17.00 Spectacol de teatru Metamorphosis, Sibiu ( BISERICA AZILULUI )
17.30 Minispectacol Cavalerii de Sibiu, Sibiu ( STRADA CETATII )
18.00 Animatie, Rockafella, Italia ( STRADA CETATII )
18.20 Spectacol de teatru „Cirano de Bergerac”, Noua Acropola, Bucuresti ( SCENA )
18.30 Concert muzica medievala TUTORA, Bucuresti (MUZEUL DE ISTORIE )
18.30 Animatie, Vrnjacka Banja (STRADA CETATII)
19.00 Concert de muzica medievala formatia Nomen est Omen, Bucuresti ( SCENA )
19.00 Spectacol de teatru „Commedia dell’ Arte” Imago,, Cluj Napoca (MUZEUL DE ISTORIE )
20.00 Spectacol de acrobatie Rockafella, Cathy Uroz, Mexic (SCENA)
20.15 Spectacol „Farsele iubirii”, Teatrul Gong, Sibiu (SCENA)
20,30 Spectacol „Ulendo” , Extr?m, Bistrita (CAZARMA 90)
21.00 Spectacol de teatru si efecte pirotehnice „J&H”, Do Skutku Teatre, Torum-Polonia (PARCUL TINERETULUI)
21.00 Spectacol Cavalerii de Sibiu (CAZARMA 90)
21.15 Spectacol „ Misterul Cavalerului”, Hirsch, Ordinul Cavalerilor Hermann, Sibiu (SCENA)
21.45 Spectacol The Serious Road Trip, Franta (SCENA)
22.15 Concert de muzica irlandeza Marburg Blackbeers, Oradea (SCENA )
22.30 Parada participantilor cu faclii ( SCENA )
22.45 Asediul cetatii + artificii (SCENA)
23.00 Clubul Festivalului (CAZARMA 90)

Pentru informatii suplimentare vizitati site-ul oficial al festivalului: www.cetatitransilvane.ro

 
Tag-uri
La Sibiu 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorAugust 2005 Anul urmator
    
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan Ć®n hibernare; vom reveni Ć®ntr-o formă nouă. ĀÆ\_(惄)_/ĀÆ [ 📸 instagram]