dordeduca
0 evenimente in august:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
03 octombrie 2012 - 07 octombrie 2012

Festivalul International de Teatru Povesti , Alba Iulia

notagaleriefilmcazarehartaComentarii

Festivalul International de teatru "Povesti" pentru a saptea oara la Alba Iulia

Program

DUMINICA, 23 septembrie 2012

19.00 CLAP, regia Michel Lopez, Martin’s Tap Dance Company Lausanne, Elveția / Casa de Cultură a Sindicatelor, Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)

MIERCURI, 3 OCTOMBRIE 2012

DESCHIDEREA FESTIVALULUI PENTRU COPII

10.00 ZULENKA, regia Cristian PEPINO, Teatrul PRICHINDEL Alba Iulia / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”, Spectacol pentru copii (55 min.)

10.30 CAFEAUA CU TÂLC, Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

11.00 INIMĂ DE PIATRĂ, regia Cristian PEPINO, Teatrul pentru copii și tineret COLIBRI Craiova / Casa de Cultură a Sindicatelor, Spectacol pentru copii (60 min.)

DESCHIDEREA FESTIVALULUI PENTRU TINERI ŞI ADULŢI

18.30 PRICHINDEL 60, Expoziție afișe și păpuși, Teatrul de Păpuși PRICHINDEL Alba Iulia / Casa de Cultură a Sindicatelor

19.00 FANTOMA, DRAGOSTEA MEA!, regia Șerban PUIU, Teatrul METROPOLIS București / Casa de Cultură a Sindicatelor, Spectacol pentru tineri şi adulţi (110 min.)

21.30 A.G. WEINBERGER, Concert de muzică pentru tineri şi adulţi / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel” (75 min.)

JOI, 4 OCTOMBRIE 2012

10.00 CĂLĂTORIE ÎN JURUL LUMII, regia Emilia NECHITA, Teatrul de Păpuşi PUCK Cluj Napoca / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”, Spectacol pentru copii (50 min.)

10.30 CAFEAUA CU TÂLC, Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

11.00 CEI TREI PURCELUȘI, regia Daniel STANCIU, Teatrul de Păpuși GULLIVER Galați / Casa de Cultură a Studenților, Spectacol pentru copii (50 min.)

17.00 MARCEL IURES ÎNTRE TEATRU ȘI FILM, Discuție deschisă cu public / Club Festival (Art Cafe Downtown)

18.30 TELEFONUL, regia Roxana GUTTMAN, Compania ” If/Dacă … pentru femei ” București / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”, Spectacol pentru tineri şi adulţi (70 min.)

20.30 AMERICAN GOSPEL Jr., regia Marion GERMAIN, Compania ANTARION / Catedrala Romano-Catolică Sfântul Mihail din Alba Iulia, Concert pentru copii, tineri şi adulţi (70 min.)

VINERI, 5 OCTOMBRIE 2012

10.00 FRUMOASA RAPUNZEL regia Traian SAVINESCU, Teatrul ARLECHINO Brașov / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”, Spectacol pentru copii (55 min.)

10.30 CAFEAUA CU TÂLC, Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

10.45 PORTRETUL UNUI GÂND, autor Ovidiu SCRIDON, Lansare de carte, editura Tritonic, Club Festival (Art Cafe Downtown),

11.00 FRUMOASA ȘI BESTIA, regia Cristian PEPINO, Teatrul TĂNDĂRICĂ București / Casa de Cultură a Studenţilor, Spectacol pentru copii (60 min.)

18.30 MISS DAISY ȘI ȘOFERUL EI, regia Claudiu GOGA, Teatrul EVREIESC DE STAT Bucureşti / Casa de Cultură a Sindicatelor, Spectacol pentru tineri şi adulţi (135 min.)

20.30 CINĂ CU PRIETENI, regia Claudiu GOGA, ArCuB Bucureşti / Casa de Cultură a Studenţilor, Spectacol pentru adulţi şi tineri cu vârsta peste 16 ani (120 min.)

22.30 ACOUSTIC LIVE – OVIDIU SCRIDON & SILVAN STÂNCEL, Concert pentru tineri și adulți (60 min) / Club Festival (Art Cafe Downtown)

SÂMBĂTĂ, 6 OCTOMBRIE 2012

10.00 PRINTUL GAROAFĂ, regia Gavril CADARIU, Teatrul ARIEL Tg. Mureș / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”, Spectacol pentru copii (55 min.)

11.30 CAFEAUA CU TÂLC, Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

12.00 A FOST O VIAȚĂ SAU UN VIS ?, autor Lucia Stănescu, Lansare de carte, editura Eikon / Club Festival (Art Cafe Downtown) (30 min.)

16.00 METODE NOI ÎN TEATRUL PENTRU COPII ȘI ADOLESCENȚI, Simpozion / Hotel PARC (120 min.)

17.00 HANSEL SI GRETEL, regia Oana LEAHU, Teatrul Pentru Copii și Tineret GONG Sibiu / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”, Spectacol pentru copii (50 min.)

19.00 OTHELLO ȘI PREAIUBITA LUI DESDEMONA, regia Mihai MĂNIUȚIU, Teatrul de Mișcare STUDIO M Sfântu Gheorghe / Casa de Cultură a Sindicatelor, Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)

21.00 TANGO MON AMOUR, coregraf Octavio de la ROZA, Compania OCTAVIO DE LA ROZA Lausanne, Elveția / Casa de Cultură a Studenţilor, Spectacol pentru tineri şi adulţi (60 min)

22.30 VUNK, Concert pentru copii, tineri și adulți / Spațiile RYMA (60 min.)

DUMINICA, 7 OCTOMBRIE 2012

10.30 FĂCĂTORII DESTINULUI – autor Margo Spanu-Rusnac, Lansare de carte, editura Magna – Princeps / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel” (20 min.)

11.00 FĂCĂTORII DESTINULUI, regia Gabriela LUNGU, Teatrul Municipal de Păpuși GUGUȚĂ Chișinău / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”, Spectacol pentru copii (50 min.)

12.00 CAFEAUA CU TÂLC, Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

12.30 Mr NOBODY, Spectacol lectură, autor Eva CRIȘAN / Club Festival (Art Cafe Downtown) (60 min.)

16.00 PREZENTARE ATELIERE, Actorie, mânuire marionete, scenografie, sculptură, pictură, Spațiile RYMA

17.00 ZÂMBETUL PRINȚESEI, regia Augustin POP și Tudor AVRĂMUȚ, Compania Le Jacques București / Spațiile RYMA, Spectacol pentru copii (40 min.)

18.30 METODA, regia Theodor Cristian POPESCU, Teatrul C.I. NOTTARA Bucureşti / Casa de Cultură a Studenților, Spectacol pentru tineri şi adulţi (100 min.)

ÎNCHIDEREA FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL DE TEATRU POVEȘTI ALBA IULIA,

20.30 CFR – COMETA, CĂȚELUL ȘI COPILUL, regia Alexandru DABIJA, Teatrul ODEON Bucureşti / Casa de Cultură a Sindicatelor, Spectacol pentru tineri şi adulţi (75 min.)

ATELIERE DE CREAȚIE TEATRALĂ:

16.00 ACTORIE, Coordonator : regizor Oana LEAHU, decan, conf., univ.,dr. Universitatea de Arte Tg. Mureș, Atelier de actorie / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 oct., Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor / (90 min.)

16.00 MÂNUIRE MARIONETE, Coordonatori : actorii Nuți și Sorin DOROBANȚU, Atelier de mânuire marionete / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 oct., Casa de Cultură a Studenților – Sala Amfiteatru / (90 min.)

16.00 SCENOGRAFIE, Coordonator : scenograf Alina HERESCU, Atelier de scenografie / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 oct., Spațiile RYMA / (90 min.)

16.00 SCULPTURĂ, Coordonator : artist plastic Hani SASU, Atelier de sculptură păpuși / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 oct., Alea / (90 min.)

16.00 PICTURĂ, Coordonator : prof. Noemi KUSZTOS, Atelier de pictură / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 oct., Palatul Copiilor / (90 min.)



sursa: alba24.ro



 
Tag-uri
festivalteatruLa Alba Iulia 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorOctombrie 2012 Anul urmator
    
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan ĂŽn hibernare; vom reveni ĂŽntr-o formă nouă. ÂŻ\_(ツ)_/ÂŻ [ 📸 instagram]