dordeduca
0 evenimente in decembrie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
06 aprilie 2011 - 10 aprilie 2011

Festivalul International de Film Next , Bucuresti

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
Festivalul International de Film Next se va desfasura intre 6-10 aprilie. La editia a cincea nu vor lipsi filmele incitante si seminariile dedicate regiei, sound designului si, ca noutate, anul acesta criticii de film care vor avea loc in Mansarda Carturestiului .

Au fost selectionate 30 de titluri. din peste 1000 inscrise . Filmele selectionate in competitie vor concura pentru Trofeul NexT, Premiul «Cristian Nemescu» pentru cea mai bună regie, Premiul «Andrei Toncu» pentru cea mai bună coloana sonora, Premiul pentru cel mai bun film romanesc si Premiul publicului.

Program
Miercuri, 6 aprilie

 Cinema Scala

18:30 – 19:00 Gala de deschidere

19:00 – 21:30 Competiţie I + Q&A
The Great Race / La gran carrera / Marea cursă, by / regia Kote Camacho, Spain, 2010, 7′
Adultery / Adulter, by / regia Peter Kerek, Romania, 2010, 29′
Sunset from a Rooftop / Apus văzut de pe terasă, by / regia Marinus Groothof, Netherlands, 2009, 10′
Elena, by / regia Yannick Muller, France, 2010, 20′
The Drawer and the Crow / Le Tiroir et le corbeau / Sertarul şi corbul, by / regia Frédérick Tremblay, Canada, 2009, 14′
Deeper than Yesterday / La tot mai mare adâncime, by / regia Ariel Kleiman, Australia, 2009, 20’
The Chronoscope / Cronoscopul, by / regia Andrew Legge, Ireland, 2009, 20′

22:00 – 23:40 They Were NexT Generation Too (I) / Şi ei au fost NexT Generation (I)
Cold Souls / Suflete îngheţate, by / regia Sophie Barthes, USA, 2009, 101′

Cinema Elvira Popescu

20:00 – 22:00 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour I
Tussilago, by / regia Jonas Odell, Sweden, 2010, 15’
The Little Snow Animal / Lumikko / Nevăstuica, by / regia Miia Tervo, Finland, 2009, 19’
Venus vs Me, by / regia Nathalie Teirlinck, Belgium, 2009, 27’
Stay, Away / Blijf bij me, weg / Du-te, vino, by / regia Paloma Aguilera Valdebenito, Netherlands, 2009, 24’
Rendez-vous à Stella-Plage, by / regia Shalimar Preuss, France, 2009, 18’

 Joi, 7 aprilie

Cinema Scala

15:00 – 17:30  Competiţie II + Q&A
Yuri Lennon’s Landing on ALPHA 46 / Misiunea lui Yuri Lennon pe ALFA 46, by / regia Anthony Vouardoux ,
Germany-Switzerland, 2010, 14′30”
North Atlantic / În Atlanticul de Nord, by / regia Bernardo Nascimento, Portugal-UK, 2010, 15′
The Fur / Der Pelz / Blana, by / regia Eva Thron, Germany, 2010, 16′30”
Heavyweight / Categoria grea, by / regia Olivia Căciuleanu, Romania, 2010, 13′
The Gentleman Takes His Leave / Az úr elköszön / Domnul îşi ia rămas-bun, by / regia Laszlo Nemes, Tímea
Várkonyi, Hungary, 2010, 25’
Hair / Cheveu / Păr, by / regia Julien Hallard, France, 2010, 18′
Stardust, by / regia Nicolas Provost, Belgium, 2010, 20′

18:00 – 20:30 Competiţie III + Q&A
The Runaway / La huida / Goana, by / regia Victor Carrey, Spain, 2010, 11’
Strung Love, by / regia Victor Dragomir, Romania, 2010, 21′
Helpless / Wú yuán / În voia sorţii, by/ regia Li Yang, China, 2010, 28′
The Lighthouse / Farat / Farul, by / regia Velislava Gospodinova, Bulgaria, 2009, 5′
Clandestine Workshop / Talleres clandestinos / Croitori clandestini, by / regia Catalina Molina, Austria-Argentina 2010, 40′
French Courvoisier, by / regia Valérie Mréjen, France, 2009, 15′

21:00 – 23:00 Focus: Clermont-Ferrand
Blue Sofa / Canapeaua albastră, by / regia Pippo Delbono, Giuseppe Baresi, Lara Fremder, Italy, 2009, 20′
Photograph of Jesus / O fotografie a lui Iisus, by / regia Laurie Hill, UK, 2008, 6′
Trolls / Gnomi, by / regia Brianne Nord-Stewart, Canada, 2009, 7′
Tremblay-en-France, by / regia Vincent Vizioz, France, 2010, 22′
Bad Night for the Blues / O noapte fără speranţă, by / regia Chris Shepherd, UK, 2010, 15′
Night Mayor / Primarul nopţii, by / regia Guy Maddin, Canada, 2009, 13′
The Piano Tuner / L’Accordeur / Acordorul, by / regia Olivier Treiner, France, 2010, 13′
Sugar / Suiker / Zahăr, by / regia Jeroen Annokkeé, Netherlands, 8′
Elvira Popescu Cinema / Cinema Elvira Popescu

15:30 – 18:00 Competiţie I + Q&A (Reluare)
The Great Race / La gran carrera / Marea cursă, by / regia Kote Camacho, Spain, 2010, 7′
Adultery / Adulter, by / regia Peter Kerek, Romania, 2010, 29′
Sunset from a Rooftop / Apus văzut de pe terasă, by / regia Marinus Groothof, Netherlands, 2009, 10′
Elena, by / regia Yannick Muller, France, 2010, 20′
The Drawer and the Crow / Le Tiroir et le corbeau / Sertarul şi corbul, by / regia Frédérick Tremblay, Canada, 2009, 14′
Deeper than Yesterday / La tot mai mare adâncime, by / regia Ariel Kleiman, Australia, 2009, 20’
The Chronoscope / Cronoscopul, by / regia Andrew Legge, Ireland, 2009, 20′

18:30 – 20:00 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour II
Lights / Ampelmann / Semaforul, by / regia Giulio Ricciarelli, Germany, 2009, 14’
Maria’s Way / Calea Mariei, by / regia Anne Milne, UK-Spain, 2009, 16’
Here I Am / Itt Vagyok / Aici sunt, by / regia Bálint Szimler, Hungary, 2010, 37’
Out of Love / Ønskebørn / Din dragoste, by / regia Birgitte Staermose, Denmark, 2009, 29’

20:30 – 22:30 Necenzurat
Threesome, by/ regia Johannes Dullin, Germany/Netherlands, 2009, 10’
Play with Me / Pobaw si? ze mn? / Joacă-te cu mine, by / regia Piotr Su?kowski, Poland, 2010, 18’
Carne, by / regia Carlos Conceição, Portugal, 2010, 21’
Bitch Rabbit / Putain Lapin / Iepurele şi prostituata, by / regia Guérin Van De Vorst, Belgium, 2010, 10’
Drives / Pulsiones / Impulsuri, by / regia José Manuel Carrasco, Spain, 2009, 11’
First Fruits / Prémices / Înmuguriri, by / regia Pao Paixao, Switzerland, 2010, 30’
Just for Sex / Plan Cul / Doar pentru sex, by / regia Olivier Nicklaus, France, 2010, 12’
Bucharest Academy of Economic Studies, “Ion Angelescu” Building, ground floor / Academia de Studii
Economice, Clădirea “Ion Angelescu”, Amfiteatrul I, Parter

19:00 – 21:00 Cristi & Otto: Films by Cristian Nemescu & Andrei Toncu / Filme de Cristian Nemescu & Andrei Toncu
Kitsch Witches. 2FM / Kitschitoarele. 2FM, by / regia Cristian Nemescu, Romania, 2000, 17’
Mihai and Cristina / Mihai şi Cristina, by / regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2001, 15’
C Block Story / Poveste la scara C, by / regia Cristian Nemescu, sound recording Andrei Toncu, Romania, 2002, 15’
Marilena from P7 / Marilena de la P7, by / regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 45’
The Tube with a Hat / Lampa cu căciulă, by / regia Radu Jude, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 23’
Alinuţa, by / regia Matei Branea, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 1’

Mansarda Cărtureşti

 Seminar de regie de film
Marian Crisan: Taking the step from short to feature / Pasul de la scurt la lungmetraj
Moderator: Andrei Gorzo

12:00 – 13:00 MEDIA Desk Romania
Valentina Miu: MEDIA Info – MEDIA Training – MEDIA Mundus

14:00 – 15:30  Seminar de critică de film I
Critica de film – canale clasice versus new media
Guests / Invitați: Boyd van Hoeij, Jacky Goldberg, Sydney Levine, Magda Mihăilescu, Dana Duma, Andrei
Cretulescu, Luiza Vasiliu, Cristi Luca
Moderator: Paul Brunick

Vineri, 8 aprilie

Cinema Scala

15:00 – 17:30 Prietenii Festivalului I + Q&A
Bora-Bora, by / regia Bogdan Mirică, Romania, 2010, 33’
The Guest / Musafirul, by / regia Răzvan Tache, Romania, 2010, 20’
Just the Letter T / Juste la lettre T / Doar litera T, by / regia Ann Sirot, Raphaël Balboni, Belgium, 2009, 19’
Stanka Goes Home / Stanka se pribira vkashti / Stanka se duce acasă, by / regia Maya Vitkova, Bulgaria, 2010, 15’
Exam in Multiple Versions / Teză pe două rânduri, by / regia Ion Aramă, Romania, 2010, 11’30’’
Thermal Baths / Thermes / Băi termale, by / regia Banu Akseki, Belgium, 2010, 27’

18:00 – 20:30 Competiţie IV + Q&A
Baby, by / regia Daniel Mulloy, UK, 2010, 25′
First Aid / Ezra rishona / Prim ajutor, by / regia Yarden Karmin, Israel, 2010, 16′
Ask the Wind / Az bad beporsid / Întreabă vântul, by / regia Batin Ghobadi, Iran, 2009, 13′
Diane Wellington, by / regia Arnaud des Pallières, France, 2010, 16′
Snow Hides the Shade of Fig Trees / La Neige cache l’ombre des figuiers / Zăpada ascunde umbrele
smochinilor, by / regia Samer Najari, Canada, 2009, 21′
Silent River / Apele tac, by / regia Anca Miruna Lăzărescu, Germany-Romania, 2011, 28′

21:30 – 23:30 Oscars Night
Six Shooter / Pistolarul, by / regia Martin McDonagh, Ireland, 2004, 27’
West Bank Story / Poveste din West Bank, by / regia Ari Sandel, USA, 2005, 22’
The Mozart of Pickpockets / Le Mozart des Pickpockets / Mozart printre hoţii de buzunare, by / regia Philippe
Pollet-Villard, France, 2006, 30’
Toyland / Spielzeugland / Lumea jucăriilor, by / regia Jochen Alexander Freydank, Germany, 2007, 13’
The New Tenants / Chiriaşii cei noi, by / regia Joachim Back, Denmark-USA, 2009, 21’

Cinema Elvira Popescu

12:30 – 15:00 Competiţie II + Q&A (Reluare)
Yuri Lennon’s Landing on ALPHA 46 / Misiunea lui Yuri Lennon pe ALFA 46, by / regia Anthony Vouardoux ,
Germany-Switzerland, 2010, 14′30”
North Atlantic / În Atlanticul de Nord, by / regia Bernardo Nascimento, Portugal-UK, 2010, 15′
The Fur / Der Pelz / Blana, by / regia Eva Thron, Germany, 2010, 16′30”
Heavyweight / Categoria grea, by / regia Olivia Căciuleanu, Romania, 2010, 13′
The Gentleman Takes His Leave / Az úr elköszön / Domnul îşi ia rămas-bun, by / regia Laszlo Nemes, Tímea
Várkonyi, Hungary, 2010, 25’
Hair / Cheveu / Păr, by / regia Julien Hallard, France, 2010, 18′
Stardust, by / regia Nicolas Provost, Belgium, 2010, 20′

15:30 – 18:00 Competiţie III + Q&A (Reluare)
The Runaway / La huida / Goana, by / regia Victor Carrey, Spain, 2010, 11’
Strung Love, by / regia Victor Dragomir, Romania, 2010, 21′
Helpless / Wú yuán / În voia sorţii, by/ regia Li Yang, China, 2010, 28′
The Lighthouse / Farat / Farul, by / regia Velislava Gospodinova, Bulgaria, 2009, 5′
Clandestine Workshop / Talleres clandestinos / Croitori clandestini, by / regia Catalina Molina, Austria-Argentina 2010, 40′
French Courvoisier, by / regia Valérie Mréjen, France, 2009, 15′

18:30 – 20:00 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour III
The External World / Lumea exterioară, by / regia David OReilly, Germany, 2010, 15’
Hanoi-Warsaw / Hanoi-Warszawa / Hanoi-Varşovia, by / regia Katarzyna Klimkiewicz, Poland, 2009, 30’
Diarchia / Diarchy / Diarhia, by / regia Ferdinando Cito Filomarino, Italy, 2010, 20’
Amor, by / regia Thomas Wangsmo, Norway, 2009, 14’
Joseph’s Snails / Les Escargots de Joseph / Melcii lui Joseph, by / regia Sophie Roze, France, 2009, 12’

21:00 – 23:00 New Trends, New Technologies
Lucydia, by / regia Jonathan Peters, Australia, 2010, 60’
Murder, Transmedia and the Interactive Film / Crimă, Transmedia şi Film Interactiv, by / regia Krishna Stott, 2010, 60′
Grozăvești Cinematheque, Grozăvești Student Dormitory C & D / Cinemateca Grozavesti Complex Studentesc Grozavesti, Corpurile C si D

19:00 – 21:00 Cristi & Otto: Films by Cristian Nemescu & Andrei Toncu / Filme de Cristian Nemescu & Andrei Toncu
Kitsch Witches. 2FM / Kitschitoarele. 2FM, by / regia Cristian Nemescu, Romania, 2000, 17’
Mihai and Cristina / Mihai şi Cristina, by / regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2001, 15’
C Block Story / Poveste la scara C, by / regia Cristian Nemescu, sound recording Andrei Toncu, Romania, 2002, 15’
Marilena from P7 / Marilena de la P7, by / regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 45’
The Tube with a Hat / Lampa cu căciulă, by / regia Radu Jude, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 23’
Alinuţa, by / regia Matei Branea, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 1’

Mansarda Cărtureşti

10:00 – 12:00 Seminar on sound-design / Seminar de sound-design
Jean Umansky: The approach of a sound engineer on set and around it / Demersurile inginerului de sunet pe platou si
în jurul acestuia
Moderator: Alexandra Olivotto
Tamás Zányi: The eye sees better when the sound is great. What is sound-design and how does it work? / Ochii văd
mai bine când sunetul e bun. Ce este sound-design-ul si cum funcționează el?

12.30 – 14.00 Seminar de critică de film II
Today’s role of the film critic as an opinion maker / Rolul criticului de film azi ca formator de opinie
Guests / Invitati: Marian Masone, Mihai Chirilov, Magda Mihăilescu, Christian Guinot, Andrei Cretulescu, Jacky
Goldberg
Moderator: Andrei Rus

15:30 – 17:00 Seminar de scenaristică
Richard Kwietniowski: Islands and Peninsulas – a concept for European screenwriting / Insule si Peninsule – un concept
pentru scenaristica europeană
Moderator: Răzvan Rădulescu
Saturday, April 9 / Sâmbătă, 9 aprilie

Cinema Scala

11:00 – 13:30 NexT Kids
My Happy End, by / regia Milen Vitanov, Germany, 2007, 5’
The Time Experiment / Experimentul Timp, by / regia Cristina Iliescu, Stanca Radu, Romania, 2010, 15’
Hokus- Pokus / Hocus-Pocus, by / regia Anna Bergmann (Samo), Germany, 2009, 4’
Hinterland, by / regia Jost Althoff, Jakob Weyde, Germany, 2010, 9’
The Girl and the Horse / Fata si calul, by / regia Rebecca Manley, UK, 2003, 3’
Tsuribashi, by / regia Ulrike Schulz, Germany, 2008, 4’
Laika, by / regia Avgousta Zourelidi, UK, 2010, 8’
Brother Benoît and the Great Organ / Frère Benoît et les grandes orgues / Fratele Benoît şi marea orgă, by /
regia Michel Dufourd, Switzerland, 2010, 8’

15:00 – 17:30 Prietenii Festivalului II + Q&A
Camelia, by / regia Marian Crişan, Romania, 2010, 15’
The Counting Device / Numărătoarea manuală, by / regia Daniel Sandu, Romania, 2011, 20’
A Film for Friends / Film pentru prieteni, by / regia Radu Jude, Romania, 2011, 60’
Draft 7, by / regia Luiza Pârvu, Romania, 2011, 24’
Good Bye Mr Nice Guy, by / regia Ana Ilieşiu, Matei Branea, Romania, 2010, 1’

19:30 – 20:30 Gala de închidere

20:30 – 23:30 Proiecţia filmelor premiate

Cinema Elvira Popescu

14:30 – 17:00 Competition IV + Q&A (Rerun) / Competiţie IV + Q&A (Reluare)
Baby, by / regia Daniel Mulloy, UK, 2010, 25′
First Aid / Ezra rishona / Prim ajutor, by / regia Yarden Karmin, Israel, 2010, 16′
Ask the Wind / Az bad beporsid / Întreabă vântul, by / regia Batin Ghobadi, Iran, 2009, 13′
Diane Wellington, by / regia Arnaud des Pallières, France, 2010, 16′
Snow Hides the Shade of Fig Trees / La Neige cache l’ombre des figuiers / Zăpada ascunde umbrele
smochinilor, by / regia Samer Najari, Canada, 2009, 21′
Silent River / Apele tac, by / regia Anca Miruna Lăzărescu, Germany-Romania, 2011, 28′

17:30 – 19:10 Şi ei au fost NexT Generation (II)
Morgen, by / regia Marian Crişan, Romania-France-Hungary, 2010, 100′
Cărtureşti Loft / Mansarda Cărtureşti

10.00- 12.00 Seminar de producţie de film
Marie Dubas: Coproducing shorts / Coproducția scurtmetrajelor
David Collins: Low budget films’ way to the Oscar / Drumul filmelor cu buget mic către Oscar
Moderator: Ada Solomon

12:30 – 14:00 Seminar de critică de film III
Cum poate un tânăr să devină critic de film azi? 10 ponturi despre ce să NU faci ca începător când scrii despre filme dacă vrei să-ți construiești o carieră în domeniu
Guests / Invitati: Marian Masone, Sydney Levine, Boyd van Hoeij, Andrei Gorzo, Paul Brunick, Jacky Goldberg
Moderator: Florentina Ciuvercă

14:30 – 15:30 Prezentare Berlinale Talent Campus
Matthijs Wouter Knol: Beneficiile networking-ului
Sunday, April 10 / Duminică, 10 aprilie

Cinema Scala

12:30 – 14:30 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour I (Reluare)
Tussilago, by / regia Jonas Odell, Sweden, 2010, 15’
The Little Snow Animal / Lumikko / Nevăstuica, by / regia Miia Tervo, Finland, 2009, 19’
Venus vs Me, by / regia Nathalie Teirlinck, Belgium, 2009, 27’
Stay, Away / Blijf bij me, weg/ Du-te, vino, by / regia Paloma Aguilera Valdebenito, Netherlands, 2009, 24’
Rendez-vous à Stella-Plage, by / regia Shalimar Preuss, France, 2009, 18’

15:00 – 16:30 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour II (Reluare)
Lights / Ampelmann / Semaforul, by / regia Giulio Ricciarelli, Germany, 2009, 14’
Maria’s Way / Calea Mariei, by / regia Anne Milne, UK-Spain, 2009, 16’
Here I Am / Itt Vagyok / Aici sunt, by / regia Bálint Szimler, Hungary, 2010, 37’
Out of Love / Ønskebørn / Din dragoste, by / regia Birgitte Staermose, Denmark, 2009, 29’

17:00 – 18:30 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour III (Reluare)
The External World / Lumea exterioară, by / regia David OReilly, Germany, 2010, 15’
Hanoi-Warsaw / Hanoi-Warszawa / Hanoi-Varşovia, by / regia Katarzyna Klimkiewicz, Poland, 2009, 30’
Diarchia / Diarchy / Diarhia, by / regia Ferdinando Cito Filomarino, Italy, 2010, 20’
Amor, by / regia Thomas Wangsmo, Norway, 2009, 14’
Joseph’s Snails / Les Escargots de Joseph / Melcii lui Joseph, by / regia Sophie Roze, France, 2009, 12’

19:00 – 20:30 Semaine internationale de la critique
A Distraction for Ivan / A Distração de Ivan / Distracţia lui Ivan, by / regia Cavi Borges, Gustavo Melo, Brazil, 2009, 17’
Berik, by / regia Daniel Joseph Borgman, Denmark, 2010, 15’
The Boy Who Wanted to Be a Lion / Băiatul care a vrut să se facă leu, by / regia Alois di Leo, UK, 2010, 9’
Love Patate, by / regia Gilles Cuvelier, France, 2010, 13’
Native Son / Fiu natural, by / regia Scott Graham, UK, 2010, 19’
Vasco, by / regia Sébastien Laudenbach, France, 2010, 10’

21:00 – 22:50 Si ei au fost NexT Generation (III)
The Bad Intentions / Las malas intenciones / Intenţii rele, by / regia Rosario García-Montero, Peru-Germany- Argentina, 2011, 111′




site: nextfilmfestival.ro





 
Tag-uri
festivalfilmLa Bucuresti 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorAprilie 2011 Anul urmator
    
 
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan ĂŽn hibernare; vom reveni ĂŽntr-o formă nouă. ÂŻ\_(ツ)_/ÂŻ [ 📸 instagram]