dordeduca
0 evenimente in iulie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
03 mai 2007 - 24 mai 2007

Festivalul Filmului European , Bucuresti, Craiova, Iasi, Sibiu, Timisoara

notagaleriefilmcazarehartaComentarii
Acesta este primul an cand suntem europeni cu toate actele in regula. In aceste conditii Festivalul Filmului European aduce lucruri noi. Numarul locurilor in care vor fi proiectate filme va fi mai mare. In Bucuresti nu prea mai sunt locuri unde poti sa vezi filme in aer liber asa ca in cadrul acestui festival va fi o ocazie buna. Vor putea fi vazute 45 de filme din 23 de tari.
O sectiune noua este cea de scurt-metraje realizate de liceeni in cadrul competitie Europa la liceu.

Ineditul festivalului va fi prezentarea miscarii Slow Food prin programare a 9 filme care au ca si subiect gastronomia si in plus vor fi prezentate in cadrul festivalului produse culinare traditionale.


www.9mai.ro
Proiectiile vor avea loc in urmatoarele locatii:

Bucuresti: 3-13 mai la Cinema Studio, Muzeul Taranului Roman, Sala Palatului si E-Uranus (Str. Uranus nr. 144, zona Rahova)
Craiova: 11-13 mai la Cinema Patria si Cinema Modern
Timisoara: 16-18 mai la Cinema Timis si Cinema Studio
Sibiu: 17-20 mai in Piata Mare si Pavilionul Capitalei Culturale Europene
Iasi: 22-24 mai la Cinema Republica

Programul Filmelor

Bucuresti, Cinema Studio:

4 mai
18.00 Recuperatorul (Slawomir Fabicki, Polonia, 2006, 103 min)
20.00 Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii (Catalin Mitulescu, Romania, 2006, 110 min)
22.00 Hirtia va fi albastra (Radu Muntean, Romania, 2006, 95 min)

5 mai
18.00 FC Venus (Joona Tena, Finlanda, 2005, 111 min)
20.00 Tatal meu si fiul meu/Babam Ve Oglum (Cagan Irmak, Turcia, 2005, 108 min)
22.00 Mano (George Felner, Portugalia, 2005, 95 min)

6 mai
18.00 Incasatorul/Komornik (Feliks Falk, Polonia, 2005, 93 min)
20.00 Viata celorlalti/Das Leben der Anderen (Florian Henckel von Donnersmarck, Germania, 2006, 137 min)
22.00 Scotianul zburator/The Flying Scotsman (Douglas Mackinnon, Marea Britania, 2006, 96 min)

7 mai
18.00 Armasarii/Studs (Paul Mercer, Irlanda, 2006, 90 min)
20.00 Adevaratul Mos Nicolae/Az Igazi Mikulas (Peter Gardos, Ungaria, 2005, 96 min)

8 mai
18.00 Miresele/Nyfes (Pantelis Voulgaris, Grecia, 2004, 128 min)
20.00 Chinezul/Kinamand (Henrik Ruben Genz, Danemarca, 2005, 88 min)

9 mai
18.00 Odete (Joao Pedro Rodrigues, Portugalia, 2005, 101 min)
20.00 15 zile cu tine/15 dias contigo (Jesus Ponce, Spania, 2005, 94 min)

10 mai
18.00 O noua sansa/Nouvelle chance (Anne Fontaine, Franta, 2006, 90 min)
20.00 Nu spune nimanui/Ne le dis a personne (Guillaume Canet, Franta, 125 min)

11 mai
18.00 Sarajevo, dragostea mea/Grbavica (Jasmila Zbanic, coproductie europeana, 2005, 90 min)
20.00 A noua zi/Der Neunte Tag (Volker Schl÷ndorff, Germania, 2004, 98 min)

12 mai
18.00 La lada de gunoi/Vidange perdue (Geoffrey Enthoven, Belgia, 2006, 88 min)
20.00 Patru saptamani din iunie/Fyra veckor i juni (Henry Meyer, Suedia, 2005, 100 min)
22.00 A doua noapte a nuntii/La seconda notte di nozze (Pupi Avati, Italia, 2005, 103 min)

13 mai
16.00 Chelnerul/Ober (Alex van Warmerdam, Olanda, 2006, 97 min)
19.30 Offset (Didi Danquart, Germania/Romania, 2006, 110 min)

Bucuresti, Muzeul Taranului Roman:

3 mai
19.30 Pamantul/La terra (Sergio Rubini, Italia, 2006, 112 min)
19.30 Cu dragoste: specialitatea casei/A Love Supreme (Nilesh Patel, Marea Britanie, 2001, 10 min)

4 mai
19.00 Marea crapelnita/La grande bouffe (Marco Ferreri, Franta/Italia, 1973, 125 min)
21.30 Dreptatea celor napastuiti/La raison du plus faible (Lucas Belvaux, Belgia, 2006, 116 min)

5 mai
19.00 Mondovino (Jonathan Nossier, coproductie europeana, 2004, 135 min)
21.30 Frumusete in pericol/Kraska v nesnazich (Jan Hrebejk, Cehia, 2005, 110 min)

6 mai
19.00 Viata ca un restaurant/Short Order (Anthony Byrne, Irlanda, 2005, 100 min)
21.30 Vatel (Roland Joffe, Franta, 2000, 103 min)

7 mai
19.00 Bal-Can-Can (Darko Mitrevski, Macedonia, 2005, 89 min)
21.30 Festinul Babettei/Le festin du Babette (Gabriel Axel, Danemarca, 1987, 102 min)

8 mai
19.00 Ultima statie/Konecna stanica (Jiri Chlumsky, Slovacia, 2005, 95 min)
21.30 Senatorul melcilor (Mircea Daneliuc, Romania, 1995, 100 min)

9 mai
19.00 Cat de mult ne-am urat.../Nous nous sommes tant hais (Franck Apprederis, Franta, 2007, 117 min)
21.30 Mano (George Felner, Portugalia, 2005, 95 min)

10 mai
19.00 Hranim lumea/We feed the world (Erwin Wagenhofer, Austria, 2005, 96 min)
21.30 Cararile luminii/A feny osvenyei (Attila Mispal, Ungaria, 2005, 89 min)

11 mai
19.00 A fost sau n-a fost? (Corneliu Porumboiu, Romania, 2006, 90 min)
21.30 Ryna (Ruxandra Zenide, Romania, 2005, 91 min)

12 mai
19.00 Chelnerul/Ober (Alex van Warmerdam, Olanda, 2006, 97 min)
21.30 Fanny si Alexander/Fanny och Alexander (Ingmar Bergman, Suedia, 1982, 188 min)

13 mai
19.00 Marea crapelnita/La grande bouffe (Marco Ferreri, Franta/Italia, 1973, 125 min)

Bucuresti, Sala Palatului:

9 mai
19.00 L-am servit pe regele Angliei/Obsluhoval jsem anglickeho krale (Jiri Menzel, Cehia/Slovacia, 2006, 120 min) Spectacol de gala in prezenta regizorului

Bucuresti, E-Uranus:

12 mai
19.30 Un franc elvetian la 14 pesete spaniole/Un franco, 14 pesetas (Carlos Iglesias, Spania, 2006, 100 min)

Craiova:

11 mai
19.30 Un franc elvetian la 14 pesete spaniole/Un franco, 14 pesetas (Carlos Iglesias, Spania, 2006, 100 min). Spectacol de gala, cinema Patria

12 mai
17.00 Frumusete in pericol/Kraska v nesnazich (Jan Hrebejk, Cehia, 2005, 110 min), cinema Modern
19.00 Tatal meu si fiul meu/Babam Ve Oglum (Cagan Irmak, Turcia, 2005, 108 min), cinema Modern
21.00 Incasatorul/Komornik (Feliks Falk, Polonia, 2005, 93 min), cinema Modern

13 mai
17.00 FC Venus (Joona Tena, Finlanda, 2005, 111 min), cinema Modern
19.00 Chinezul/Kinamand (Henrik Ruben Genz, Danemarca, 2005, 88 min), cinema Modern
21.00 Miresele/Nyfes (Pantelis Voulgaris, Grecia, 2004, 128 min), cinema Modern

Timisoara:

16 mai
19.30 Viata celorlalti/Das Leben der Anderen (Florian Henckel von Donnersmarck, Germania, 2006, 137 min), spectacol de gala, cinema Timis

17 mai
17.00 Incasatorul/Komornik (Feliks Falk, Polonia, 2005, 93 min), cinema Studio
19.30 Adevaratul Mos Nicolae/Az Igazi Mikulas (Peter Gardos, Ungaria, 2005, 96 min), cinema Studio
22.00 Proprietate particulara/Nue propriete (Joachim Lafosse, Franta, 2006, 95 min), cinema Studio

18 mai
17.00 Chelnerul/Ober (Alex van Warmerdam, Olanda, 2006, 97 min), cinema Studio
19.30 Un franc elvetian la 14 pesete spaniole/Un franco, 14 pesetas (Carlos Iglesias, Spania, 2006, 100 min), cinema Studio
22.00 Chinezul/Kinamand (Henrik Ruben Genz, Danemarca, 2005, 88 min), cinema Studio

Sibiu:

17 mai
20.30 Filme documentare Slow Food, spectacol de gala, Piata Mare

18 mai
19.00 Hranim lumea/We feed the world (Erwin Wagenhofer, Austria, 2005, 96 min), Pavilion
21.30 Cararile luminii/A feny osvenyei (Attila Mispal, Ungaria, 2005, 89 min), Pavilion

19 mai
19.00 Festinul Babettei/Le festin du Babette (Gabriel Axel, Danemarca, 1987, 102 min), Pavilion
21.30 A noua zi/Der Neunte Tag (Volker Schl÷ndorff, Germania, 2004, 98 min), Pavilion

20 mai
19.00 Proprietate particulara/Nue propriete (Joachim Lafosse, Franta, 2006, 95 min), Pavilion
21.30 A doua noapte a nuntii/La seconda notte di nozze (Pupi Avati, Italia, 2005, 103 min), Pavilion

Iasi:

22 mai
19.30 Proprietate particulara/Nue propriete (Joachim Lafosse, Franta, 2006, 95 min), cinema Republica

23 mai
17.00 Chelnerul/Ober (Alex van Warmerdam, Olanda, 2006, 97 min), cinema Republica
19.30 Ultima statie/Konecna stanica (Jiri Chlumsky, Slovacia, 2005, 95 min), cinema Republica
22.00 Tatal meu si fiul meu/Babam Ve Oglum (Cagan Irmak, Turcia, 2005, 108 min), cinema Republica

24 mai
17.00 Mano (George Felner, Portugalia, 2005, 95 min), cinema Republica
19.30 Vor veni si alte zile/Otros dias vendran (Eduard Cortes, Spania, 2005, 104 min), cinema Republica
22.00 Chinezul/Kinamand (Henrik Ruben Genz, Danemarca, 2005, 88 min), cinema Republica
 
Tag-uri
EuropafestivalfilmLa BucurestiCraiovaIasiSibiuTimisoara 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorMai 2007 Anul urmator
 
   
       
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagin─â | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan ├«n hibernare; vom reveni ├«ntr-o form─â nou─â. ┬»\_(Ńâä)_/┬» [ 📸 instagram]