Festivalul de Teatru Idis cu proiectii de film, lansari de carte, workshop-uri de cultura idis, conferinte tematice, o expozitie despre istoria Teatrului Evreiesc de Stat si formatii si interpreti de muzica klezmer.
Biletele pentru spectacolele participante la festival vor putea fi achizitionate din reteaua mySTAGE.
Program
Duminica, 15 octombrie 2017
Ora 18:00 Deschiderea oficiala TES FEST
Ora 18:30 Concert Zalmen Mlotek YIDDISH MUSIC HERITAGE (SUA)
Ora 19:00 Spectacol DER DIBUK (DIBUK) (Teatrul Evreiesc de Stat)
Luni, 16 octombrie 2017 Ora 11:00
Workshop Zalmen Mlotek - YIDDISH MUSIC HERITAGE (SUA)
Ora 18:00 Lansare de carte- Primul volum din biblioteca de literatura idis - Marienbad, de ??alom Alehem, editura Hasefer
Ora 19:00 Spectacol DOS SHTETL KASRILEVKE (TARGUSORUL KASRILEVKE) (Teatrul Evreiesc de Stat Esther Rachel ??i Ida Kaminska, Polonia)
Ora 21:30 Concert trupa SOUL TO SOUL (SUA)
Marti, 17 octombrie 2017
Ora 11:00 Workshop Steve Weintraub - THE UNIQUENESS OF JEWISH DANCE (SUA)
Ora 17:00 Vernisaj expozi?tie "TES Traditie, Emotie, Spectacol" (Piata Universitatii)
Concert TES ORCHESTRA & BUCHAREST KLEZMER BAND (Piata Universitatii)
Ora 19:00 Spectacol DI KISHEFMAKHERIN (VRAJITOAREA) (Co-productie Teatrul Evreiesc de Stat + Teatrul Folskbiene SUA)
Ora 21:30 Spectacol cabaret DI BLOYE KATZ (PISICILE ALBASTRE) (Israel)
Miercuri, 18 octombrie 2017
Ora 11:00 Workshop Avi Hoffman DI BALLADE FUN ITZIK MANGER (BALADA LUI ITZIK MANGER) (SUA)
Ora 18:00 Vernisaj expozitie Teatrul Evreiesc din Romania. Inceputuri (de la Muzeul Literaturii Iasi) (TES)
Ora 19:00 Spectacol GEFILTE FISH MIT GARNIR (PESTE UMPLUT CU GARNITURA) (Teatrul Evreiesc de Stat Shalom, Moscova)
Ora 21:30 Spectacol GHIMPL TAM (GHIMPL NETOTUL) (Trupa Nephes, Israel)
Joi, 19 octombrie 2017
Ora 11:00 Simpozion - YIDDISH CONTEPORARY DRAMATISTS (Daniel Galay, Ana Rosenfeld, Jacob Weintz, Arie Yass, Boris Sandler, Barry Davis, Tal Hever, Sergo Bengelsdorf, Schmuel Atzmon, Carol Feldman, Abecais Rhoda)
Ora 17:00 Concert TES ORCHESTRA & BUCHAREST KLEZMER BAND (Piata Universitatii)
Ora 19:00 Concert trupa KLEZMATICS (SUA)
Vineri, 20 octombrie 2017
Ora 11:00 Conferinta YIDDISH NETWORK PAST, PRESENT, FUTURE (Daniel Galay, Ana Rosenfeld, Jacob Weintz, Arie Yass, Boris Sandler, Barry Davis, Tal Hever, Sergo Bengelsdorf, Schmuel Atzmon, Abecais Rhoda)
Ora 17:00 Concert TES ORCHESTRA & BUCHAREST KLEZMER BAND (Piata Universitatii)
Ora 19:00 Spectacol DI TSVEI KUNILEMELS (CEI DOI KUNI LEMEL) (Teatrul Evreiesc Yiddishspiel, Israel)
Ora 21:30 Spectacol DUS BIN IKH (ASTA SUNT EU) Avi Hoffman (SUA)
Sambata, 21 octombrie 2017
Ora 19:00 Spectacol A NAKHT IN DER KASINO! (O NOAPTE IN CAZINO) (SUA)
Ora 21:30 Spectacol OFN HALBVEG FUN BENKSHAFT (LA JUMATATEA DRUMULUI DE DOR) (Annick Prime Margulies, SUA)
Duminica, 22 octombrie 2017
Ora 19:00 Spectacol DER BAAL HALOIMES (VISATORUL) (Teatrul Evreiesc de Stat)
Ora 21:30 Inchidere TES FEST + Concert TES ORCHESTRA & BUCHAREST KLEZMER BAND
|