dordeduca
0 evenimente in iulie:
etc
  • home
  • evenimente
  • impresii
  • foto
  • news
  • dordeduca ical ics
  • twitter
  •  

xx
Evenimente
14 aprilie 2007 - 21 aprilie 2007

B-EST IFF 2007 , Bucuresti

notagaleriefilmcazarehartaComentarii

Festivalul International de Film Bucuresti - BucharEST International Film Festival (B-EST IFF), este unicul eveniment dedicat artei cinematografice din Capitala,  care propune in structura sa o competitie pentru filmele artistice de lung metraj. In premiera anul acesta, festivalul va patrona de asemeni si evenimente colaterale care se adreseaza tuturor categoriilor de public, fie el cunoscator (cinefil) sau doar amator.

Organizatorii celei de a 3-a editii B-EST IFF va propun: proiectii de filme, retrospective ale cineastilor cunoscuti, scoli de film, evenimente outdoor si spectacole, master classes, intalniri cu producatori, regizori si scenaristi.

Pe data de 15 aprilie , in sala Amfiteatru (TNB), celebrul regizor rus Nikita Mihalkov  va sustine un master-class cu tema "Regizorul in doua ipostaze:in afara filmarii si la cadru".Pretul pentru participarea la acest workshop este de 250 RON (exceptie de la plata biletului se aplica pentru presa si studentii la facultatile de teatru si film). Pentru inscriere si mai multe detalii intrati aici

b-est iff 2007


PROGRAM CINEMA SCALA

Sambata, 14 aprilie
19.00 Gala de deschidere - in prezenta regizorului Nikita Mihalkov - Soarele Inselator / Nikita Mihalkov (RC) 1994, 152 min

Duminica, 15 aprilie
12.00 Soarele Inselator / Nikita Mihalkov (R)
16.00 Barbierul din Siberia / Nikita Mihalkov (RC) 1998, 180 min
19.30 Staski Sovetnik / Nikita Mihalkov (RC) 2005, 125 min

Luni, 16 aprilie
12.00 Elementary Particles / Oskar Roehler (CLM) 2006, 113 min
14.00 Staski Sovetnik / Nikita Mihalkov (R)
17.00 Jose Van Dam, 25 years later / Gerard Corbiau (7thU) 52 min
18.00 Half moon / Bahman Ghobadi (CLM) 2006, 114 min
20.00 Three times / Hou Hsiao-Hsien (7thU) 2005, 139 min

Marti, 17 aprilie
12.00 Donovan slacks / Kivmars Bowling (CLM) 2006, 96 min
14.00 The Entrepreneur / Frank Raharinosy (CDOC) 2007, 91 min
16.00 I for India / Sandya Suri (CDOC) 2005, 70 min
18.00 Syndromes and a century / Apichatpong Weerasethakul (CLM) 2006, 105 min
20.00 Indigenes / Rashid Bouchareb (7thU) 2006, 123 min

Miercuri, 18 aprilie
12.00 Derecho de familia / Daniel Burman (CLM) 2006, 102 min
14.00 Hammer and tickle / Ben Lewis (CDOC) 2006, 89 min
16.00 Le maitre de musique / Gerard Corbiau 52 min
18.00 Time / Kim Ki-duk (CLM) 2006, 97 min
20.00 Dave Chapelle block party / Michel Gondry (7thU) 2005, 103 min

Joi, 19 aprilie
12.00 Suely in the sky / Karim Ainouz (CLM) 2006, 90 min
14.00 37 uses of a dead sheep / Ben Hopkins (CDOC) 2006, 73 min
16.00 Electro / Matei Mocanu (CDOC) 2006, 52 min
18.00 Invisible waves / Pen-ek Ratanarung (CLM) 2006, 115 min
20.00 Private fears in public places / Alain Resnais (7thU) 2006, 120 min

Vineri, 20 aprilie
12.00 Private fears in public places / Alain Resnais (R)
14.00 On point / Theodore Collatos (CDOC) 2007, 91 min
16.00 Favela rising / Matt Mochary & jeff Zimbalist (CDOC) 2005, 80 min
18.00 Quelques jours en septembre / Santiago Amigorena (CLM) 2006, 112 min
20.00 Bobby / Emilio Estevez (7thU) 2006, 112 min

Sambata, 21 aprilie
12.00 The wild blue yonder / Werner Herzog (CDOC) 2005, 81 min
14.00 Indigenes / Rashid Bouchareb (R)
16.00 Three times / Hou Hsiao-Hsien (R)
19.00 Gala de inchidere- Proiectia Trofeului Festivalului International de Film B-EST 2007


PROGRAM CINEMATECA EFORIE

Duminica, 15 aprilie
14.30 One day in the life of Andrei Arsenevich / Chris Marker (RC) 55 min
16.00 Mine your own business / Phelim McAleer, Ann Mclhinney (7thU) 2006, 66 min
18.00 Soarele inselator / Nikita Mihalkov (RC), 1994, 152 min

Luni, 16 aprilie
12.00 The entrepreneur / Frank Raharinosy (CDOC) 2007, 91 min
14.00 Competitie scurtmetraj 1
16.00 Staski sovetnik / Nikita Mihalkov (RC) 2005, 125 min
18.00 I for india / Sandya Suri (CDOC) 2005, 70 min
20.00 Le maitre de musique / Gerard Corbiau 52 min

Marti, 17 aprilie
12.00 Hammer and tickle / Ben Lewis (CDOC) 2006, 89 min
14.00 Barbierul din Siberia / Nikita Mihalkov (RC) 1998, 180 min
18.00 Elementary / Oskar Roehler (CLM) 2006, 113 min
20.00 Half moon / Bahman Ghobadi (CLM) 2006, 114 min

Miercuri, 18 aprilie
12.00 37 uses of a dead sheep / Ben Hopkins (CDOC) 2006, 73 min
14.00 Competitie scurtmetraj 2
16.00 Electro / Matei Mocanu (CDOC) 2006, 52 min
18.00 Donovan slacks / Kivmars Bowling (CLM) 2006, 96 min
20.00 Syndromes and a century / Apichatpong Weerasethakul (CLM) 2006, 105 min

Joi, 19 aprilie
12.00 On point / Theodore Collatos (CDOC) 2007, 91 min
14.00 Competitie scurtmetraj 3
16.00 Favela rising / Matt Mochary & jeff Zimbalist (CDOC) 2005, 80 min
18.00 Derecho de familia / Daniel Burman (CLM) 2006, 102 min
20.00 Time / Kim Ki-duk (CLM) 2006, 97 min

Vineri, 20 aprilie
12.00 The wild blue yonder / Werner Herzog (CDOC) 2005, 81 min
14.00 Indigenes / Rashid Bouchareb (7thU) 2006, 123 min
16.00 Three times / Hou Hsiao-Hsien (7thU) 2005, 139 min
18.00 Suely in the sky / Karim Ainouz (CLM) 2006, 90 min
20.00 Invisble waves / Pen-ek Ratanarung (CLM) 2006, 115 min

Sambata 21 aprilie
12.00 - 18.00 Competitie scurtmetraj 1, 2 & 3 (R)
18.00 Quelques jours en Septembre / Santiago Amigorena (CLM) 2006, 112 min
20.00 Bobby / Emilio Estevez (7thU) 2006, 112 min

www.b-estfilmfest.com



 
Tag-uri
filmLa Bucuresti 
Evenimente in Urmatoarele 2 saptamani
Stiri
LMMJVSD
Anul anteriorAprilie 2007 Anul urmator
      
      
 Ianuarie
Februarie
Martie
Aprilie
Mai
Iunie
Iulie
August
Septembrie
Octombrie
Noiembrie
Decembrie
 
echipa dordeducaPrima pagină | Evenimente | Impresii | Foto | Stiri | Echipa | Parteneriate
Toate materialele de pe aceste pagini sunt scrise de noi pentru placerea cititorilor nostri. Avem totusi niste Conditii de utilizare.
despre noi
publicitate
parteneriate
echipa
contact
Cu scuzele de rigoare, dordeduca.ro e momentan în hibernare; vom reveni într-o formă nouă. ¯\_(ツ)_/¯ [ 📸 instagram]