Un festival in care muzica de film este reinterpretata in Piata Mihai Enescu.
PROGRAM
VINERI, 20 IUNIE
18.30 – 19.30 Ora de Dans
19.30 – 21.00 Concert Mercury Quartet
Vlad Maistorovici (vioara), Pau Codina Masferrer (violoncel), Antoine Fran�oise (pian), Harry Cameron-Penny (clarinet)
21.00 FILM: Fantoma de la Opera de Andrew Lloyd Webber
SAMBATA, 21 IUNIE
18.30 – 19.30 Ora de Dans
19.30 – 21.00 Concert Orchestra Nationala Radio
Dirijor: Tiberiu Soare
Solist: Razvan Stoica (vioara)
C. Saint-Saens - Introducere si Rondo Capriccioso
G. Bizet/F. Waxman - Fantezia Carmen
J. Massenet - Meditatie din opera Thaïs
F. Mendelssohn - Uvertura Hebridele
G. Rossini - Uvertura la opera Barbierul din Sevilla
W. A. Mozart - Uvertura la opera Nunta lui Figaro
C. Saint-Saens - Bacchanale din opera Samson si Dalila
A. Dvorak - Suita din trei dansuri slave
P. I. Ceaikovski - Suita din baletul Lacul lebedelor
P. I. Ceaikovski - Vals din baletul Frumoasa adormita
21.00 FILM: Great Opera Arias
DUMINICA, 22 IUNIE
19.00 – 20.00 Ora de Dans
20.00 – 21.30 VUNK, Camerata Regala şi Bucharest Jazz Orchestra
Dirijor: George Natsis
Invitat special: Monica Anghel (solista)
21.30 FILM: Michael Bubl� – Madison Square Garden
LUNI, 23 IUNIE
18.40 – 19.00 Recital Silviu Dumitrache (pian)
M. Ravel - Jeux d'eau
F. Liszt - Studiul de executie transcendentala Mazeppa
A. Marcello / J.S.Bach - Adagio in re minor
F. Chopin - Scherzo no. 3 in do minor
19.00 – 20.00 Concert Cvartet Capriccio
Andreea Tanislav (vioara I), Cristina Bazgan (vioara II), Elena Urdea (viola), Flaminia Nastai (violoncel)
Amelie - J’y suis jamais all�
Kander - And All That Jazz
Two guitars
Hava nagila
M. Bubl� - Perhaps
M. Bubl� - Sway
R. Charles - Hit the Road Jack
M. Bubl� - Haven’t Met You Yet
Frozen - Let it Go
Mission Impossible
Van Morrison - Moondance
He’s a Pirate
La Vita e Bella - That’s amore
Chau Paris
Por una cabeza
Coldplay - Viva la vida
Schindler’s List
Austin Powers - Soul Bossa Nova
Bowman - 12th Street Rag
Fiddler on the Roof - If I Were a Richman
Game of Thrones – A Song of Ice and Fire
20.00 – 21.00 Concert Cvartet Subito
Liviu Ailincai (vioara I), Ana Ungureanu (vioara II), Mihai Movileanu (viola), Bogdan Popa (violoncel)
W. A. Mozart - Divertismentul in Fa major (partea I)
P. I. Ceaikovski – Valsul florilor
J. Kander - New York, New York
M. McLean - Csardas
La Cumparsita
W. A. Mozart - Rondo Alla Turca
Johann & Josef Strauss - Pizzicato Polka
E. Di Capua - O Sole Mio
G. Bizet - Prelude To Carmen
E. Elgar - Salut D`Amour
Misty
G. Bregovic - Tango
J. Brahms – Dans ungar nr. 5
Black Eyes
A. Dvorak - Humoresca
L. Denza - Funiculi Funicula
C. Gardel - Por una cabeza
21.00 FILM: Otello de Gioachino Rossini
MARTI, 24 IUNIE
19.00 – 19.30 Concert Cvartet Artmusik
Marius Biclea (vioara I), Emil Stegar (vioara II), Dan Joitoiu (violoncel), Florin Matei (viola)
W. A. Mozart – Rondo Alla Turca
J. S. Bach - Arie
G. Rossini – Barbierul din Sevilla
A. Dvorak - Humoresca
J. Strauss - Gitana Galop
J. Strauss – Dunarea albastra
J. Brahms - Dans ungar
19.30 – 20.00 Concert Klasikvm Ensemble
Solista: Irina Baiant (soprana)
Gabriel Gheorghe (vioara), Catalin Opritoiu (flaut), Alexandru Dutulescu (violoncel), Marian Movileanu (violoncel), Alexandru Burca (pian), Dragos serbanescu (contrabas)
W. A. Mozart - Rondo Alla Turca
G. Puccini - Aria O mio babbino caro
G. Rossini - Cotofana hoata
V. Cosma- Only Love
A. Piazzolla – Libertango
G. Grigoriu - Aria Muzica din opereta Valurile Dunarii
M. McLean – Csardas
20.00 – 21.00 Concert SonoMania
Dirijor: Ioan Lucian Beschiu
Solista: Veronica Anusca (soprana)
Invitat special: Mihai Maniceanu (pian)
Ana Chifu (flaut), Maria Chifu (fagot), Olga Podobinski (pian), Sergiu Feier (oboi), Mihai Pintenaru (clarinet), Bogdan Popa (violoncel), Diana Rotaru (pian), Sorin Rotaru (percutie), Raluca Stratulat (vioara), Radu Valcu (chitara)
S. Prokofiev – Marş din opera Dragostea celor trei portocale
C. Debussy – Golliwogg's Cakewalk
C. Saint-Sa�ns – Fragmente din Carnavalul Animalelor
Broaştele Ţestoase
Elefantul
Cangurul
Fosile
L. Bernstein – Four Recipes (La bonne cuisine)
M. Maniceanu – Cadenza
F. Poulenc – Sonata pentru clarinet şi pian, partea a III-a
M. Murariu – Madrigal
D. Dediu – Iadul pe pamant
A. L. Webber – Variatiuni
D. Rotaru – Broken Waltz, fragment din spectacolul Ani-motions
D. Dediu – Rondo a la M�nchausen
S. Prokofiev – Maşti din baletul Romeo şi Julieta
D. Şostakovici – Suita de Jazz nr. 1
21.00 FILM: Rigoletto de Giuseppe Verdi
MIERCURI, 25 IUNIE
19.00 – 19.30 Concert Grup Vocal Acapella
Dirijor: George Miron
Gabriela Madinca (soprana), Daniela Caraman (soprana), Anna-Maria Maruda (soprana), Alina Oprita (mezzosoprana), Beatrice Vatavu (alto) Tudor Tanase (tenor), Andrei Vatavu (tenor), Razvan Soilica (bariton), Daniel Dragulin (bass).
G. Rossini – Uvertura la William Tell
F. Schubert - Momentul muzical nr. 3
W. A. Mozart - Allegro
W. A. Mozart - Andante
J. S. Bach - Bourree
J. Offenbach - Barcarolle
A. Piazzolla – Libertango
M. Frangoulis si D. Foster - Gira Con Me
19.30 – 20.00 Recital Duo Cello Jaya
Violoncelisti: Ella Bokor, Mircea Marian
J. B. Barriere - Sonata in Sol major
R. Gliere op. 53 - Duet nr. 1, 4 si 7
B. Bartok - Duete pentru vioara
D. Popper- Suita pentru doua violoncele op. 16
Partea a II-a Allegro vivace ma non troppo si partea a III-a Schertzo, Quasi presto
F. Zehm - Polka, Ragtime, Tango, Black-Bottom
20.00 – 21.00 Concert Romanian Radio Brass Quintet
Solista: Cecilia Ganovici (soprana)
Oleg Raileanu (trompeta), Ionel Lazar (trompeta), Vlad Buzdugan (corn), Catalin Bucerzan (trombon), Marius Hoghi (tuba)
S. Scheidt - Galliard Battaglia
J. J. Mouret - Rondeau
G.F. Handel - Let The Bright Seraphim
Anonim - Sonata Bankelsangerlieder
A. Vivaldi - Alleluia
L. Maurer - Trei dansuri
I. Albeniz - Tango
B. Fraser - Doua dansuri latino-americane
M. Panella - El Gato Montes
L. Pearson - Hiplips
G. Gershwin - Someone To Watch Over Me
R. Roblee - Blues For Brass
G. Gershwin - Summertime
I. Berlin – Puttin’ On the Ritz
I. Berlin - Blue Skies
B. Strayhorn – Take The A Train
D. Ellington - I’m Getting Sentimental
21.00 FILM: Furtuna de Thomas Ades
Joi, 26 IUNIE
19.30 – 21.00 Concert Simfonicu
Nicu Alifantis (vocal, chitara acustica, dobro, laud, ukulele, cuatro), Virgil Popescu (dirijor, aranjor, chitara bass), Razvan Mirica (chitara, lapsteel guitar, sitar), Mihai Nenita (vioara), Momentum Orchestra (grup cameral), Jazzappella (grup vocal)
21.00 FILM: Moarte la Venetia de Benjamin Britten
VINERI, 27 IUNIE
18.30 – 19.30 Ora de Dans
19.30 – 21.00 Concert Symphactory Orchestra
Dirijor: Gabriel Bebeşelea
Solist: Zoltan Nagy (basbariton)
G. Bizet – Selectiuni din Suitele Carmen pentru orchestra
Preludiu
Aragonaise
Intermezzo
Seguidilla
Nocturna
Habanera
Les Dragons d’Alcala
Les Toreadors
G. Bizet - Votre Toast din Opera Carmen
E. Toselli - Serenada pentru orchestra
S. Pautza - Teme din muzica de film
Herman Hupfeld - Casablanca
Nino Rota - Romeo si Julieta
Michel LeGrand - Umbrele din Cherbourg
Francis Lai - Un barbat si o femeie
Mitch Leigh/ Dan Variu - I am Don Quijote, din musicalul Man of La Mancha
K. Jenkins : Palladio – Concerto grosso pentru orchestra de coarde
S. Pautza - Silent Movie
F. Weatherly/ Toni Nita – Oh! Danny Boy
S. Pautza - Charleston
S. Pautza - Fiesta
T. Jones/ Toni Nita - Delilah
21.00 FILM: Porgy si Bess de George Gershwin
SAMBATA, 28 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19.30 – 21.00 Concert Filarmonica George Enescu
Dirijor: Constantin Adrian Grigore
Solisti: Teodor Ilincai (tenor), Ema Pascu (mezzosoprana)
G. Enescu - Rapsodia nr. 1
P.I. Ceaikovski - Poloneza din opera Evgheni Oneghin
G. Puccini – Aria Che gelida manina din opera Boema
M. Glinka - Uvertura la opera Ruslan si Ludmila
G. Puccini - Aria Nessun dorma din opera Turandot
G. Bizet - Habanera din opera Carmen
E. de Curtis - Non ti scordar di me
A. Dvorak - Dans slav nr. 8
P. Sorozabal - No puede ser din La Tabernera del Puerto
G. Gimenez - La Boda de Luis Alonso
A. Lara - Granada
F. Sartori - Con te partiro
Rogers şi Hammerstein - Suita Sunetul muzicii
21.00 FILM: Concert aniversar – Buckingham Palace
DUMINICA, 29 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19.30 – 21.00 Concert Spirit of Vienna Orchestra
Dirijor Willy B�chler
Solisti: Julia Koci (soprana), Andreas Jankowitsch (bariton), Matei Ioachimescu (flaut)
J. Strauss - Uvertura la opereta Voievodul tiganilor
F. Lehàr - Aria Meine Lippen, sie k�ssen so hei�, din opereta Giuditta
J. Strauss - Valsul Povestiri din padurea vieneza
J. Strauss - Aria Als Flotter Geist din opereta Voievodul tiganilor
J. Strauss - Mars persan op. 289
J. Strauss - Polca Tunete si fulgere, op. 324
P. I. Ceaikovski - Aria lui Lenski, din opera Evgheni Oneghin
F. Lehàr - Valsul Aur si Argint, op. 79
R. Sieczinski - Duet, Viena, orasul visurilor mele
J. Strauss - Polca rapida Morisca, op. 245
J. Strauss - Polca Feuerfest, op. 269
J. Strauss - Polca rapida Fara griji, op. 271
J. Strauss - Duet, Vals din opereta Sange Vienez
21.00 FILM: Concert extraordinar Anna Netrebko